23:18
20/7/2016

Jak wielu śladów potrzeba aby namierzyć “najgorszego pedofila”? Czasem wystarczy znajomość jego nicka z forum, wiedza o modelu wykorzystywanego przez niego aparatu i nietypowe pozdrowienie. Trzeba też umieć łączyć informacje, które da się znaleźć… w Google.

Forum dla pedofilów

The Guardian opisał fascynującą historię śledztwa dotyczącego forum, na którym pedofile wymieniali się pornografią dziecięcą. Forum funkcjonowało w tzw. darknecie i aby utrzymać członkostwo, konieczne było regularne publikowanie nowych materiałów. Okazuje się, że aż 45 tys. ludzi było w stanie spełnić ten warunek… Forum było podzielone na grupy tematyczne, a konta użytkowników miały ranking zależny od jakości dodawanych treści.

Organom ścigania na szczęście udało się rozbić tę grupę i doprowadzić do aresztowania setek ludzi z całego świata. Przyjrzyjmy się, jak tego dokonali…

Herszt grupy wpadł przez słowo “hiyas”

Na czele wspomnianego forum stał ktoś, do kogo przylgnęło określenie “effectively the CEO” (ang. “w zasadzie szef”). Ten ktoś używał słowa “hiyas” jako pozdrowienia. Policja zwróciła na to uwagę i po prostu wyszukała to słowo w Google. Wyszukiwarka podała 450 tys. wyników. Słowa “hiyas” najczęściej używały kobiety… ale funkcjonariuszom wśród wyników udało się znaleźć także wpis na forum motoryzacyjnym, w którym słowa tego użył mężczyzna. Co ciekawe, jego nick był bardzo podobny do nicka użytkownika z pedofilskiego forum…

Podczas analizy wyników wyszukiwania wytypowano jeszcze jedną osobę, która na koszykarskim forum posługiwała się słowem “hiyas”. A ponieważ i ten użytkownik również posiadał nicka podobnego do wykorzystywanego na pedofilskim forum, policja postanowiła ustalić dane podejrzanego.

Okazało się, że za nickiem kryje się Shannon McCoole, który zawsze chętnie pracował z dziećmi, mimo iż był podejrzewany o skłonności pedofilskie. Te podejrzenia były nawet zgłaszane, ale to nie przeszkodziło pedofilowi w utrzymaniu zatrudnienia w charakterze opiekuna (więcej o jego przypadku pisze ABC News, zob. Shannon McCoole: Series of red flags missed during paedophile’s employment history).

mccoole

McCoole został aresztowany w roku 2014, a jednostka prowadząca tę sprawę — Taskforce Argos z Queensland — zaczęła analizować prywatne wiadomości użytkowników forum. Były wśród nich wiadomości innego pedofila, którego policjantom też udało się pojmać — Richarda Huckle, 30-letniego Brytyjczyka z Malezji, określanego jako “najgorszy brytyjski pedofil”. Według ustaleń policji skrzywdził on 169 ofiar, głównie dzieci z ubogich środowisk. Huckle podawał się za chrześcijańskiego misjonarza i tak zdobywał zaufanie.

Jak wpadł producent nagrań?

Na wspomnianym forum dla pedofilów Huckle był wysoki rangą. Miał status “producenta”, czyli osoby, która dostarcza świeżych materiałów. Był zapaleńcem. Tworzone filmy ozdabiał napisami i chwalił się posiadaniem swojego “studia”. Oprócz nagrywania filmów zasłynął opracowaniem 60-stronicowego przewodnika dotyczącego wykorzystywania dzieci. Huckle starał się zacierać ślady usuwając z nagrań metadane i zamazując twarze oraz tło w kadrze. Jedynymi wyraźnymi tropami były wizerunki ofiar — wykorzystywane dzieci mogły pochodzić z Azji, być może z Indii.

Niestety, po aresztowaniu McCoole’a, przejęte przez śledczych wiadomości na pedofilskim forum nie zawierały żadnych wskazówek wystarczających do zidentyfikowania choćby kraju, w którym pedofil przebywał. Jedynym tropem, jakim na tamtym etapie dysponowali funkcjonariusze, był model wykorzystywanego aparatu — Olypusa. Pedofil co prawda usuwał metadane ze zdjęć, ale zdarzyło mu się przegapić informacje o urządzeniu (por. Zanim wgrasz wakacyjne zdjęcia do sieci).

Po przejrzeniu serwisów w rodzaju Flickra policjantom udało się znaleźć osobę, która tym właśnie modelem robiła zdjęcia w Azji. Ta osoba chętnie fotografowała nagie dzieci, choć nie było to nic nielegalnego. Na podstawie konta na Flickerze udało się dotrzeć do kont tego użytkownika w innych serwisach.

huckle

Huckle popełnił ten sam błąd co McCoole — wszędzie używał nicka podobnego do tego, którym posługiwał się na pedofilskim forum. Koniec końców, policjanci trafili do studia fotograficznego Huckool Photography Productions, które znajdowało się Malezji i było połączone z profilem Huckle’a na Facebooku. Na tym profilu udało się nawet znaleźć “grzeczne” zdjęcia tych dzieci, które później były wykorzystywane do nagrywania materiałów pedofilskich. Huckle został zatrzymany w grudniu 2014 roku.

Należy tu dodać, że policja nie mogła od razu zamknąć pedofilskiej strony, więc musiała ją przez chwilę prowadzić. W istocie policja wstrzymała działalność forum w sposób niebudzący podejrzeń. Posługując się kontem “szefa”, czyli McCoole’a, opublikowano na forum wiadomość o pracach konserwacyjnych. Obiecano użytkownikom, że w roku 2015 strona będzie lepsza niż kiedykolwiek, ale serwis nie powrócił.

Tak samo upadł jedwabny szlak…

Czy ta historia z czymś się wam kojarzy? Być może przypomnieliście sobie jak FBI namierzyła Rossa Ublrichta, założyciela Silk Road. Założyciel narkotykowej giełdy miał poważny problem z oddzieleniem swojego sekretnego życia online od prawdziwego życia. Zdradził go m.in. adres e-mail, którego używał zarówno do publikowania na forum jak i do własnej poczty.

To jak łatwo można ustalić czyjąś tożsamość na podstawie publikowanych przez niego nagrań w internecie udowodnili także ostatnio użytkownicy Wykopu, którzy na podstawie kilku śladów z nagrań określili miejsce jego wykonania i zidentyfikowali autora materiału, konta w różnych serwisach i koniec końców doprowadzili do jego zatrzymania przez policję.

comment_JKAxZwCGbKMSjFNAcVRZqRMYQIhhdnlr

Na koniec dodajmy, że niektórzy internauci w ogóle nie starają się ukryć danych, które mogą na nich naprowadzić i np. odważnie publikują identyfikujące ich i ich rodziny informacje w internecie — por. Instagram pełen zdjęć dowodów, praw jazdy, kart płatniczych i mandatów.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

30 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Obrzydliwe.
  PS. Literki m w Olympusie zabrakło :)

 2. Za pedofilię ucinałbym przyrodzenie takiemu potworowi i to na żywca, żeby dłuugo nie zapomniał może innych degeneratów by to czegoś nauczyło

  • A ja za mowę nienawiści ozór.

  • Uspokój sikorki Marku.

 3. Akapit pod drugim zdjęciem:
  które znajdowało się (brakuje ‘w’) Malezji

 4. Polecam zobaczyć film dokumentalny ” Nie sąd Cię skaże pedofilu”, już im atrakcje zapewnią w pierdlu :D

  • “Cię”? Z szacunkiem?

  • @Ninja – “Cię” niekoniecznie oznacza szacunek. W tym przypadku powinno być “cię” z innego powodu – nie jest mowa o konkretnej osobie.

 5. Znanym przypadkiem wpadki na podstawie tekstu był terrorysta Unabomber (od “universities” and “airlines”). Wpadł dzięki analizie lingwistycznej jego manifestu.

  Ale mam inną uwagę: nie wydaje mi się, żeby to był dobry pomysł pisać o tym,jakie błędy w sieci popełnił pedofil i dzięki czemu złapała go policja. Połóżmy akcenty na skuteczność działania i rolę przepływu informacji w sieci, tzn. nagłaśnianie wizerunków poszukiwanych i ostrzeżenia. Ważną informacją jest to, że podawał się za misjonarza (wzbudzał zaufanie). Ludziom nadal się wydaje, że przestępcy mają rogi i kopyta, a tymczasem bywają uroczymi ludźmi, uprzejmymi sąsiadami i przedstawicielami szanowanych zawodów.

  • To braciszek doniósł, a Kaczyński był zbyt inteligentnY (IQ 165) aby sam wpaść. 18 lat się z nim bujali…

  • @null – a co ma IQ do ukrywania się? Nie wiem skąd pomysł u niektórych, że jest coś takiego jak jedna inteligencja, w dodatku da się ją określić liniowo, w dodatku określa ją tylko jeden zestaw testów, tj. testy IQ. Idąc za tą logiką ludzie o IQ >165 nie siedzą w więzieniach (podpowiedź: procesy norymberskie i IQ [em]złapanych[/em]). Ludzie o wysokim IQ często są głupi społecznie. Ciężko powiedzieć, że osoba z wysokim IQ jest inteligentna, bo to tak jak stworzyć test na mądrość pytając tylko o matematykę, a potem zatrudnić tę osobę jako geografa, bo w końcu jest mądry. Nie, on ma wysoki wynik w teście na mądrość, inteligencję, cokolwiek. Nie oznacza to, że IQ jest nieprzydatne. Np. jeśli dziecko ma wyjątkowo niskie IQ, można podejrzewać upośledzenie. IQ też jest bardzo dobre do wypaczania rzeczywistości – np. ludzie, którzy mają problemy, mają je przez niższe IQ (podczas gdy tacy ludzie gorzej się skupiają i mają wyniki gorsze – no ale pierwsza teza brzmi łakomie; druga podpowiedź – rasa a IQ, też fajne wypaczanie – zrobić test dla ludzi z kultury europejskiej i masturbować się mentalnie nad tym, że biali mają lepsze wyniki). No i na koniec – znam masę durnych dresów, którzy się nie dali złapać. Teza powinna działać w dwie strony, a nie działa w żadną. Zresztą mamy XXI wiek, jest angielska Wikipedia i tam więcej znajdziesz.

 6. Świnia, ale człowiek. Niestety.

  • PS.
   Odpowiedź do: Ninja 2016.07.21 09:27
   Ale coś poszło nie tak.

 7. Niech policja przyjrzy się naszemu episkopatowi, to będą mieli ręce pełne roboty.

  • teraz to mogą Ciebie ścignąć za obrazę uczuć religijnych

  • Pedofile są wszędzie, tylko zatrzymany pedofil np hydraulik ma mniejszą szansę trafić na okładkę np Faktu niż zatrzymany pedofil wikary.

  • @Kubpa :

   “Niech policja przyjrzy się naszemu episkopatowi, to będą mieli ręce pełne roboty.”

   No entry zone.

  • @ tomcio :

   “Pedofile są wszędzie, tylko zatrzymany pedofil np hydraulik ma mniejszą szansę trafić na okładkę np Faktu niż zatrzymany pedofil wikary.”

   Pedofile są wszędzie, tylko zatrzymany hydraulik ma większą szansę trafić do pyerdela, niż wikary na okładkę. (Chyba że wujek i polował w rodzinie. Co najczęstsze. I co najrzadziej jest ujawniane.)

 8. Aż dziwi brak wzmianek o analizie lingwistycznej wypowiedzi na forum. A chociaż nie każdy używa słowa “godołem” lub stawia przecinki po spacji ,to jednak średnia długość zdania, częstotliwość występowania spójnika “i” i “a” oraz setki innych doskonale pomagają w wyłuskaniu jednego z kilkuset/ kilkudziesięciu podejrzanych i trudno uwierzyć, by ta metoda nie była wykorzystywana.

  • Trudno stworzyć rzeczywiście naukową metodę. To znaczy – metody niby są, ale dość “intuicyjne”. Idiolekt może naprowadzić, pozwala zawęzić grupę podejrzanych, ale nigdy nie będzie tak jednoznaczny jak analiza DNA.

 9. troche sie nie popisali. szkoda, żę np nie umieścili w kodzie strony złośliwego kodu umożliwiającego deanonimizacje (o ile to możliwe)

  • W sumie to lepszy byłby złośliwy kod, który wysłałby IP i może jakieś bardziej szczegółowe dane do jednostki policji/FIB od każdego użytkownika forum. W ten sposób mogliby namierzyć wszystkich – 45tys.

   Mnie natomiast zastanawia, jakim cudem policjanci się dostali i utrzymali na tym forum? Mieli dostęp przez hosting, czy również byli userami i uploadowali “materiały”?

  • behegrzmot chyba po stronie serwera widać tylko ip otatniego wezła. ktoś potwierdzi?

 10. Wszystko niby cacy a jak się określa płeć przeciwną wykorzystującą małoletnich??? Szafot dla wszystkich nieważne czy M czy K

  • Musiałbyś spytać jakąś feministkę. To one walczą o to, aby profesje posiadały sfeminizowane nazwy.

  • Wykorzystywanie małoletnich to jeszcze nie pedofilia.

 11. Sprawa ma ciekawy i charakterystyczny aspekt:
  http://czasopismo.legeartis.org/2016/07/stopien-alarmowy-alfa-beta.html

 12. …chłe!…chłe!…chłe!…czytałem rózne bzdety – i widze,że niebezpiecznik zaczyna równiez w nich uczestniczyc!…
  …czy wiecie co to jest tzw. “okno owertona”?

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/okno-overtona-2015-03

  …skoro – ta wspaniała policja – nakryła pedofila – to jak sie to ma do sprawy Madelaine Mccan…
  https://www.google.pl/search?q=madeleine+mccann&client=firefox-b&biw=1280&bih=641&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwjAmrnPr4zOAhXF6CwKHf-EB1UQsAQIIQ

  za znalezienie jej – płacą 1.5 mln funciaków

  koszty policji – tzn “szukanie” tego dzieciaka – wyniosły juz…20 .000.000 funtów!!..coz za pracowitosc!!
  …efekt “ZERO”!!
  …a stron pedofilskich przybywa – oj przybywa – w postępie arytmetycznym…
  …chłe!…chłe!…chłe!…

 13. ..he he he
  ….dobre “wykorzystywane dzieci mogły pochodzić z Azji, być może z Indii”
  …ciekawe, gdzie znajduja sie Indie…zapewne nie w Azji. :-p

 14. Jedno co mnie rozlozylo biorac pod uwage obecna politpoprawnosc:

  “Wyszukiwarka podała 450 tys. wyników. Słowa “hiyas” najczęściej używały kobiety… ale funkcjonariuszom wśród wyników udało się znaleźć także wpis na forum motoryzacyjnym, w którym słowa tego użył mężczyzna.”

  A gdzie parytety plci, feminizm i osoby obojetne plciowo? ;-)

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: