11:37
18/12/2009

…i ponoć robi to oprogramowaniem za 25 dolców. Amerykańskie drony, czyli zdalnie sterowane samoloty szpiegowskie, przesyłają obraz ze swoich kamer przez satelitę. I tu pojawia się problem. Komunikacja samolotu z satelitą nie jest szyfrowana, czyli każdy może podejrzeć sobie działania operacyjne amerykańskiego wojska.

Samoloty szpiegowskie i satelitarne sniffery

Nie jesteśmy specjalistami od komunikacji satelitarnej i z chęcią usłyszymy profesjonalną opinię naszych czytelników związanych bliżej z tym tematem, ale wygląda na to, że większość danych z satelit jest streamowanych bez dodatkowej ochrony w postaci szyfrowania. Niezależnie od tego, czy są to ściągane przez sąsiada płatne filmy VOD, czy raczej poufna komunikacja wojskowa, strumień danych można podsłuchać programem o nazwie SkyGrabber.

SkyGrabber jest satelitarnym snifferem. Przechwytuje on transmisje satelitarną (obrazy, filmy i muzykę, którą ściągają inni użytkownicy. Przechwycone dane zapisuje na dysk, żebyś zawsze miał dostęp do najnowszych filmów, najlepszej muzyk i najśmieszniejszych zdjęć

Spójrzmy na to z dobrej strony. Amerykanie mogą wprowadzać w błąd podsłuchujących ich Irakijczyków, monitorując "lewe" obiekty.

Spójrzmy na to z dobrej strony. Amerykanie mogą wprowadzać w błąd podsłuchujących ich Irakijczyków, monitorując lewe obiekty.

Video ilustrujące program SkyGrabber:

Rozumiemy, że w przypadku komunikacji satelitarnej najważniejszym czynnikiem jest prędkość (wydajność) przesyłu danych, a szyfrowanie mogłoby mocno spowolnić pracę satelity. Ale wojsko!? Materiały wywiadu!? Bez szyfrowania?!


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

19 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Irak? Nie Iran czasem?

 2. Wg amerykańskiej prasy, i Irak i Iran. W obu krajach złapano “innowierców” z laptopami zawierającymi dumpy z dronowego, satelitowego feeda…

 3. Ok. Brzmiało jakby jakieś służby państwowe Iraku tym się zajmowały :)

 4. Zgadzam się z podpisem pod zdjęciem, to musi być jakiś “honeypot”. Nie wierzę, że armia amerykańska przeoczyła lub zignorowała taki szczegół.

 5. Ciekawe jest to, że USA wiedziało o tym od lat 90tych, jednak pentagon ZAŁOŻYŁ, że i tak nigdy nikt tego nei podsłucha ;)

 6. Szczyt niekompetencji. No aż trudno uwierzyć. Powinny lecieć głowy co najmniej, wysoko postawione i hurtowo.

 7. A czy w przypadku przekierowywania zaszyfrowanego strumienia danych jest potrzebna dodatkowa moc dla satelit? Wydaje mi się, że nie, dlatego wystarczyłoby zaimplementować szyfrowanie do samolotów i odpowiednie przekierowanie w satelitach (może nawet da się to zrobić bez przeprogramowania satelit) Ostatecznie dane wywiadu mimo wszystko powinny być tajne i szyfrowane kluczem 1024 bitowym – w obecnych czasach nie do złamania :)

 8. “szyfrowane kluczem 1024 bitowym – w obecnych czasach nie do złamania :)”
  Skąd wiesz? ;)

 9. Wiedzieli, bo to było zapewne w tech manualu do UAVów. A się nie przejmowali, bo i po co? Działa przecież. :)

  Po prostu komercyjnie dostępne nadajniki satelitarne do obrazu nie przewidują szyfrowania, tak było najtaniej.

 10. Yarek – nie, nie łamię kluczy, ani nie jestem żadnym hakerem, ani crackerem. Po prostu wydajność obecnych superkomputerów nie jest wystarczająca, żeby w sensownym czasie złamać taki klucz :) Nawet spory botnet ma z tym duże problemy. To miałem na myśli pod określeniem “nie do złamania”. Bo wszystko się da, tylko chodzi o opłacalność tego zabiegu :)

 11. Rozwiązanie problemu jest proste:
  implementacja DRM-u i po problemie

 12. […] się ze SkyGrabberem, czyli oprogramowaniem, które ostatnio zrobiło furrorę dzięki możliwości przechwytywania obrazu z amerykańskich samolotów […]

 13. na podobny pomysł wpadł już kilkanaście lat temu pewien polski pisarz SF, w jego opowiadaniu USA atakują Polskę, a polscy hakerzy przejmują kontrolę nad transmisją danych z satelitów Pentagonu i puszczają Amerykanom pornosa

 14. […] szpiegowskie). Przypomnijmy, że niedawno na Niebezpieczniku pokazaliśmy, jak domowym sposobem podsłuchać transmisję samolotu szpiegowskiego do centrum dowodzenia. […]

 15. […] samoloty szpiegowskie — i co gorsza, każdy “Talib” może podejrzeć, co w danej chwili widzą wojskowe […]

 16. Oj z tym przechwytywaniem to nie jest tak różowo jakby się mogło wydawać. Dla przykładu taki VOD jest szyfrowany i tylko karta dostarczona przez platformę cyfrową pozwala na jego zdekodowanie (w dużym skrócie). Obecnie bardzo ciężko coś “złamać”, jak już to stosowany jest tzw. sharing czyli dzielenie uprawnień (udostępnianie innym dostępu do własnej karty od platformy cyfrowej).

 17. […] Irak podsłuchuje amerykańskie samoloty szpiegowskie […]

 18. […] kontrolę nad dronem w powietrzu i wylądowali nim bez znacznych uszkodzeń. Przypomnijmy, że udane ataki na feed video drone’ów już się zdarzały a i wirusy dronom nie są obce. Może teraz udało się złamać kanał […]

 19. Witam

  producentem systemow łączności satelitarnej zastosowanej w predatorach i podobnych wehikulikach jest firma L3 Corporate (http://www2.l-3com.com/csw/).

  Przy odrobinie wytrwalosci mozna odnalesc nie tylko szczegulowe dane techniczne (standardy komunikacji itp) ale nawet fotografie wnetrza trx’ow stosowanych w ww machinach latajacych.

  System stosowany w predatorach zwie sie Ku-band SATCOM Data Link
  (KuSDL) Predator.

  freq. to uplink Rx: 10.95 – 12.75 GHz
  downlink Tx: 13.75 14.50 GHz

  moc nadajnika ok 50 W
  szybkosc transmisji na poziomie 5Mbaud
  formaty transmisji rs422 zarowno dla telemetrii jak sterowania
  Faktycznie z danych wynika ze sygnal video jest nadawany bez kodowania w standarcie ntsc
  system zdalnej kontroli to l AN/ARC-210 radi

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: