14:08
27/4/2010

Na Wykopie pojawił się filmik, pokazujący jak łatwo bagażowi na lotnisku mogą “bez śladów” otworzyć i zamknąć naszą walizkę…

Tak, sposób świetny, śladów praktycznie nie zostawia …ale mam dziwne wrażenie, że problem, o którym dyskutujemy jest zupełnie inny niż prostota kradzieży na lotnisku (lub podrzucenie podróżnemu bomby, jak to zrobiła Słowacka Policja).

Słowem kluczowym jest: suwak

Oto, jak mało potrzebujemy do tzw. “poczucia bezpieczeństwa”. Gdyby torba była na rzepy, każdy obawiałby się o jej los, nie powierzyłby jej Pani na lotnisku, postarałby się o lepsze zabezpieczenia, etc.

Suwak natomiast, mimo że jest tylko odrobinę silniejszy od rzep, jest już zabezpieczeniem powszechnie akceptowanym, a w oczach podróżnych: — “wystarczająco solidnym“. Ciekawe, że trzeba aż filmu na YouTube, i aż długopisu, żeby pokazać pasażerom, jak bardzo są w błędzie…

O nietypowych walizkach i ich testach przez ...słonia, pisaliśmy w styczniu.

Przypadek suwaka w walizkę świetnie ilustruje często powtarzaną przeze mnie na szkoleniach z bezpieczeństwa maksymę: gorsze od braku bezpieczeństwa jest tylko złudne poczucie bezpieczeństwa. Natomiast samo zakładanie kłódki na suwak skwituję innym, popularnym w kręgach bezpieczeństwa stwierdzeniem:

security – you are doing it wrong!

Jakie przypadki złudnego poczucia bezpieczeństwa jesteście w stanie wymienić rozglądając się wokół? Podpowiem, okno… Coś jeszcze?

P.S. Rood w komentarzach pod wykopem żartuje, że tego typu technik okradania walizek powinno się uczyć bagażowych na Okęciu, przynajmniej nasze torby nie byłyby pocięte….


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

30 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Świetny przykład tego jak wiele trzeba by zrozumieć “siłę” naszych zabezpieczeń :)

 2. Wygląda na to, że o wiele większą odporność na włamania będą miały walizki “skorupowe”, oczywiście o ile włamywać nie będzie się słoń. Jeżeli już jednak, to w każdym razie nie da się ukryć śladów włamania…

 3. No taka kłudeczka do suwaka przydałaby mi się do plecaka. Czasem mam tak wyładowany, że grozi niekontrolowanym rozsunięciem więc muszę się ratować jednorazowymi zipami ;)

  A złudne bezpieczeństwo?
  Zakaz noszenia/posiadania broni (palnej, białej.. nie istotne), zamki w drzwiach, zielone światło na przejściu dla pieszych, diagnoza lekarza, “Proszę nam zaufać, wszystko będzie dobrze” ;)

 4. REpost
  Zapomniałem dodać o najważniejszym. O Bankach :) Instytucjonalnie jak i technicznie ;)

 5. Wszystko dobrze, ale z kłódką chodzi o to żeby przewlec ją przez uchwyt zamka i jakiś element walizki, aby nie można było nim ruszać. Aczkolwiek faktem jest, że ludzie rzadko to robią. Poza tym pewnie też znajdzie się jakiś “exploit”. :)

 6. Jest jeszcze możliwość przymocowania uchwytów suwaka/kłódeczki do stałego elementu walizki (np. zamek szyfrowy trzymający uchwyty suwaka), ale i na to pewnie znajdziecie Państwo sposób.

 7. Raczej nie każdy suwak da się tak otworzyć. Mam nadzieję:P Niezłym pomysłem jest foliowanie walizek. Jeszcze lepszym – minowanie.
  Co do komentarza o odpowiedzialności za zawartość naszej torby: tylko w dziczy: Chiny, Tajlandia, USA…

 8. @kubcio: dude, co ty? uwazasz ze zafoliowanego bagazu nie da sie odfoliowac i zafoliowac ponownie?

 9. To działa !:/

  To jakie torby podróżne polecacie ?

 10. takie ktore nie maja zamka, tylko klamry

 11. Ciekawa sprawa. Musze sprobowac :)
  Wniosek, ze należy tak kłodkowac by potem przynajmniej nie dało sie tak latwo jej z powrotem zamknac…

 12. Jezeli suwak nie konczylby sie na uchwycie drugiego zamka suwaka nie byloby to juz tak “bezsladowe” :P

 13. @wiNNxxr: Jeśli cała walizka jest ofoliowana i zabezpieczona specjalną taśmą – wymaga to więcej zachodu. Jeśli komuś będzie bardzo zależeć pewnie, że mu się uda;)

 14. hmm, w sieci reklamuje się firma która produkuje plomby na zamki -> http://www.youtube.com/watch?v=zUdUQO5QuWI Jednak mimo wszystko da się zamek poskładać “ręcznie” bez użycia suwaka… ale zawsze to troszkę wyższy poziom zabezpieczeń

 15. A mnie zastanawia jedno… Po co tak zabezpieczać walizki ? Serio…
  Jak się do nich będą chcieli włamać, to nawet rozłupią walizkę – potem powiedzą, że została uszkodzona podczas transportu, a za ‘zaginioną’ zawartość zapłaci ubezpieczyciel.

  Wiem – okazja czyni złodzieja i do niezamkniętej walizki chętniej ktoś zerknie…
  Morał z tego jest tylko taki, żeby cenne rzeczy wozić w bagażu osobistym ;)

 16. walizki na klucze są blee (nie wiem, czy każda), ale dosłownie w kilka sekund otwiera się taką

 17. Nikt nie zwrócił uwagi na materiał z jakiego zrobiony jest suwak? Zbyt łatwo ulegamy tzw. stadnemu autorytetowi. A problem tych zamków to to ,że są z tzw. plastiku. I tylko takie można w przedstawiony wyżej otworzyć i zamknąć. Dla treningu spróbujcie zrobić to z suwakami metalowymi. Powodzenia i zacznijcie myśleć…

 18. spróbowałem z nieplastikowym i też jakoś działa hm

 19. kiedyś jak leciałam samolotem spakowałam do walizki ogromny lakier do włosów [tuba wysokości około 50 cm :D]
  zabezpieczyłam bagaż właśnie taką kłódeczką i w obawie, że zgubię kluczyk przypięłam go do szlufki jeansów – jakież było moje zdziwienie gdy dotarłam do hotelu i okazało się, że na zamku nie ma kłódeczki – co ciekawe sam suwak nie uległ żadnemu uszkodzeniu – więc wątpię żeby się gdzieś kłódka “zaczepiła” i sama spadła

  • W regulaminie niektórych linii lotniczych jest wprost napisane, że bagaże nie mogą być zamykane na stałe (zabezpieczane np. kłódkami) — muszą dać się łatwo otworzyć w przypadku wykrycia nieprawidłowości przy skanowaniu.

 20. @Piotr Konieczny – czyli nie dość, że większość walizek jest źle zabezpieczonych, to dodatkowo ich zabezpieczać nie wolno ? How sweet…

  Nie wiesz czasem, jak w regulaminach linie opisują swoją odpowiedzialność za zaginione rzeczy z bagażu ?
  “Nie zabezpieczył Pan walizki”
  “No ale przecież nie pozwoliliście mi, tak jest w waszym regulaminie !”
  “Owszem… Jednak z powodu braku zabezpieczenia bagażu, nie odpowiadamy za kradzież…”

  Paranoja ?!

 21. Klódki w walizkach sa nie dla ochrony ale po to aby podniesc sprzedaz walizek. Ochrona czy celnicy musza miec mozliwosc otworzenia walizki wiec jak jest zamknieta to ja rozetna. Nie widze wiec sensu w zamykaniu walizek na klucz wogole.

 22. 4 lata temu wracając z Amsterdamu na 100% otworzono mi walizkę w podobny sposób : ) zastanawiałem się jak to zrobili, bo “kłódeczka” była nienaruszona. Może mają inny sposób ale ten też niezły. Przyczepili się bo miałem lekko podniszczony stary dowód ;)

 23. to tak jak zakladanie superdrogich antywlamaniowych drzwi na sciane z karton-gipsu, wystarczy z kopa potraktowac sciane obok drzwi…

 24. […] Bez śladów rzecz jasna. W sieci popularność zdobywa kolejne video opisujące znany od dawna trick. […]

 25. LOT nie pozwala foliowac walizek, jest to dla nich problem, tylko taki cyrk w polskich liniach!!!

 26. […] niepozostawiającego śladów otwierania walizek […]

 27. W ruchu miedzykontynentalnym zwlaszcza do USA zaleca sie posiadnaie walizki ktora moze byc latwo otwarta do inspekcji przez stosowne sluzby USA – to jest oficjalna rekomendacja dla pasazerow – tak wiec nie tylko ze nie robil bym zamieszania ze kontroluja bo kontroluja i sami o tym uprzedzaja.

  TSA Locks i wiele podobnych rozwiazan… (dlatego warto wyprac gacie i skarpety ;) )

 28. No to teraz już wiem czemu zapinałem dwa suwaki kłódką, i jednocześnie jeszcze do jakiejś pętelki. Tak jest o wiele trudniej zamknąć walizkę bez śladów, chociaż mając odpowiednio wyprofilowany chwytak nadal można to zrobić.

 29. Witam,
  Mając cenny bagaż jak najbardziej należy używać bezpiecznych walizek. Najlepiej twardych, bez zamków, zamykanych na kłódki – im bardziej masywne tym lepiej. Żadna służba na żadnym lotnisku nie ma prawa otworzyć bagażu bez obecności jego właściciela. Bez względu na to co sama sobie uzurpuje. Tak stanowią przepisy, nagminnie niestety łamane na całym świecie. Jeśli służby mają wątpliwości co do bagażu to jedyne co mają prawo zrobić to wezwać właściciela, żeby im go otworzył. Pancerność zamknięcia nie będzie w takiej sytuacji żadną przeszkodą przy kontroli.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: