9:11
16/8/2012

Uczestnicy Igrzysk Olimpijskich w Londynie mogli natknąć się na tego pana:

Bezprzewodowa policja - Igrzyska Olimpijskie 2012 w Londynie

Bezprzewodowa policja – Igrzyska Olimpijskie 2012 w Londynie

Jego zadaniem jest monitoring częstotliwości. Przy tak dużych zgromadzeniach ludzi jak imprezy sportowe, koncerty, itp. występuje ryzyko zakłóceń transmisji bezprzewodowej (np. mikrofonów, nadajników sateliternych). Wynika to z tego, że dziś każdy z nas nosi telefon, który często ma radio, BlueTooth, Wi-Fi, w samochodach mamy transmitery radiowe, bezprzewodowe kamerki i szereg różnego, komunikującego się radiowo sprzętu.

“Bezprzewodowa policja” ma zazwyczaj za zadanie upewnić się, że nikt niepowołanych nie korzysta z zastrzeżonego pasma. Aby nadawać na niektórych częstotliwościach, trzeba mieć odpowiednie pozwolenie. Powód monitoringu w przypadku Igrzysk Olimpijskich w Londynie może być jednak bardziej prozaiczny… Otóż Komisja Olimpijska związała się z jednym dostawcą usług bezprzewodowego internetu i zakazała na ternie Igrzysk korzystania z własnych accesspointów Wi-Fi oraz smartphone’ów z funkcją tetheringu… Bardzo fair play, prawda? :)

Podobno policjant ze zdjęcia powyżej był łaskawy i nie wlepiał mandatów po namierzeniu osoby, której urządzenie zostało skonfigurowane tak, aby nadawać na zastrzeżonym paśmie.

Po Polsce z kolei krąży samochód UKE — zadania ma z grubsza takie same jak bezprzewodowy policjant ;)


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

33 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. gdzieś czytałem, że cel był inny, mianowicie o2 postawił płatne hotspoty i jako jedyny miał na to koncesje hmm

  • Też o tym słyszałem i moim zdaniem jest to bardziej prawdopodobna wersja zdarzeń.

  • Było się spodziewać – Anglia jest coraz mniej angielska…

 2. “…nie wlepiał mandatów po namierzeniu osoby, której urządzenie zostało skonfigurowane tak, aby nadawać na zastrzeżonym paśmie (z reguły przypadkowo).”

  Ke ? Czyli niby jakie częstotliwości ? 99% ludzi ma skonfigurowane wszystko domyślnie w swoich zabawkach, a nawet jeśli już coś pozmieniają, to chyba ciężko wpakować się na ‘zastrzeżoną’ częstotliwość w sprzęcie sprzedawanym lokalnie (UE) lub globalnie…

  Pomijam np. głupie przepisy o WiFi, gdzie w niektórych krajach po prostu ‘nie można’ używać niektórych kanałów/częstotliwości.

  No i jeszcze jedno: jak on identyfikował takich ‘piratów’ ? Grzecznie prosił o pokazanie wszystkich zabawek ? ;)

  • Najwidoczniej. : D

  • Raczej nie mieli tego przy sobie dużo. Nawet jeśli mieli dwa telefony, tablet i netbooka jakimś cudem włączonego, to nadal tylko cztery.

  • A dlaczego pomijasz kwestie kanałów w WiFi, może właśnie o to chodziło. Albo pasmo GSM/CDMA – jest różnica między USA a Europą.

  • Wszystkie kanały Wi-DI były na zakazane na czas Igrzysk.

 3. wyjaśnienie ocb: http://www.conowego.pl/aktualnosci/wifi-zakazane-na-igrzyskach-olimpijskich-chcesz-internetu-plac-6135/

  zwykły tethering :D

 4. A co niby ludzie mieliby masowo mieć źle pokonfigurowane tak, żeby cokolwiek zastrzeżonego zakłócać? Pewnie, każdy nosi przy sobie radiostację siejącą w pasmach służb wojskowych czy ratunkowych… Bo przecież komórki czy laptopy pracują w zatwierdzonych pasmach do użytku w nadajnikach wifi/bt/gsm w nich instalowanych. Zresztą są przecież homologowane nawet. Czyli co, zostają transmitery FM w samochodach? Kto tego dziś używa? Jedna osoba na 1000? Albo jacyś pasjonaci/dziwacy latający po mieście z własnym customowym sprzętem radiowym. Takich znów ilu jest? Jeden na 100000?
  Już prędzej (choć to też wątpliwe) to jest koleś od tępienia “niekoncesjonowanych wifi”, jak pisał megagracz.

 5. Lepiej byście napisali o nowym BackTarcku r3 a nie ;P

  • Napisaliśmy, kika dni temu. Niebezpiecznik ma po prawej stronie linkbloga *ptr, you know… Dodać do RSS, przepuścić przez ifttt.com, to będziesz SMS-em dostawał :)

  • Do play nie dochodzi pin aktywujący kanał sms z ifttt :(

  • To zadzwoń na infolinię.

  • Ta usługa na ifttt.com jest darmowa?

  • Pomogło, pin doszedł. Ale usługa miała się wyzwalać co 15 minut, nigdy nie zadziałała sama. Poszedł mail do supportu ifttt.
   > created about 4 hours ago
   > last triggered about 2 hours ago
   > triggered 3 times

  • SOA #1

 6. Częstotliwość zastrzeżona nie musi być częstotliwością wojskową czy policyjną. Podczas rajdu Polski, gdy ten był rundą mistrzostw świata, organizator przydzielał dziennikarzom odpowiednie częstotliwości dla mikroportów i mikrofonów bezprzewodowych. Tylko dlatego, że jeżeli w jednym miejscu pracuje kilkadziesiąt takich urządzeń to sygnał może się nakładać.

 7. tak na szybko a panowie powyzej znaja kanał 14 wifi?

 8. UKE u nas na stadionach też miało swoich ludzi.

  • i byli dość skuteczni podczas euro…

 9. samochód U.K.E. :)krąży zapewne dlatego że garażu nie potrafi namierzyć:) przy poziomie wyszkolenia jaki prezentują pracownicy tej instytucji jest to wysoce prawdopodobne:)

 10. b.t.w. toż to profesjonalny wardriver na zdjęciu:)

 11. Odnośnie kontroli korzystania z różnych częstotliwości oraz zezwoleń na nie, oraz ostatniego akapitu wpisu… czy ktoś pamięta tzw. PARowozy? (podpowiedź: w czasach gdzie jeszcze nie było wifi, ba, gdzie jeszcze nie było internetu ani komórek, jedynym “darmowym” środkiem łączności było… CB :))

  • Właśnie chciałem przypomnieć te czasy, kiedy PARowozy namierzały tych, co nie mialy zezwoleń na CB i siały po wszystkich 40-stkach z mocą 100W i było słychać go nawet w pralce. Strach otwierać taką pralkę ;) Fajne czasy były.

 12. Pan na zdjęciu to nie żaden policjant tylko pracownik brytyjskiego Ofcomu (regulator rynku telekomunikacyjnego odpowiedzialny m.in. za zarządzanie częstotliwościami, http://www.ofcom.org.uk/) lub pracownik podobnej instytucji z Europy (Brytyjczycy mieli za mało własnych ludzi i poprosili o wsparcie inne kraje). Kontrola emisji i zakłóceń radiowych to standard podczas takich imprez. Podczas Euro 2012 w Polsce na stadionach kręciły się ekipy UKE z niemal identycznym sprzętem (i miały kilka “sukcesów”). Dodatkowo w okolicach stadionów i stref kibica operowały samochody pomiarowe (czyli wspomniane przez kolegów wyżej “PARrowozy”) z bardzo ciekawym sprzętem na pokładzie, używane były także “zakamuflowane” stacjonarne radionamierniki. Ciekawe jest także to, dlaczego Pan na zdjęciu ma antenę w tak “oczojebnym” kolorze. Producent, firma Rohde&Schwarz, oferuje te anteny jedynie w kolorze czarnym. Podczas przygotowań do monitoringu (szkolenia i ćwiczenia różnych scenariuszy trwały w Londynie od zeszłego roku) pojawiły się wątpliwości, czy aby na pewno snajperzy pilnujący obiektów olimpijskich nie pomylą anteny namiernika z bronią i nie odstrzelą bogu ducha winnego pomiarowca. Kolorowa folia, którą oklejono anteny, miała pomóc uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji. :) Koledzy w Polsce mieli podobne obawy, ale w końcu postanowili, że będą twardsi niż Brytyjczycy i nie okleili swojego sprzętu :)

 13. W roku 1984 z kolegą z bloku naprzeciw zkonstrowaliśmy prosty nadajnik UKF i nadawaliśmy sobie audycje muzyczne ( z gramofonu ) – ale coś pokiepścilismy w na kanale TV – 1 programu były zakłócenia …potem się wystraszyliśmy – samochód PAR jeździł no a to znaliśmy z literatury. Przesiedliśmy się na nadajniczki podczerwieni – jakość mierna ale było Technicznie :-). W sumie do zakłóceń nie potrzeba wielkiego wysiłku wystarczy mierny nadajnik …

 14. […] jammingu powróćmy do Wielkiej Brytanii. To tam w trakcie Igrzysk Olimpijskich działała “bezprzewodowa policja“, której celem było namierzanie kibiców stawiających niekoncesjonowane Access Pointy […]

 15. Jabym takiego faceta zobaczył to popatrzyłbym się z
  politowaniem co to za matoły chodzą po świecie i pokręciłbym ręką
  przy głowie co miałoby oznaczać wątpliwości co do jego stanu
  psychiki.

 16. Koncesja na wi fi. wi fi jest ogólnodostępnym pasmem
  matołki

 17. […] Jason przyznał się jednak do korzytania z jammera po tym jak namierzyli go specjaliści z urzędu kontroli telekomunikacji, których o anomaliach powiadomił operator sieci GSM. O tym jakim sprzętem dysponują pracownicy tego typu instytucji można było się przekonać w trakcie igrzysk, gdzie namierzali oni osoby, które nie wyłączyły interfejsu sieci Wi-Fi w swoim telefonie. […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: