13:25
11/10/2017

Resort obrony chce stworzyć wojsko do działań w “cyberprzestrzeni”, które będzie się zajmować także atakami informacyjnymi i psychologicznymi. MON przyznał to w odpowiedzi na nasze pytania.

Szef MON Antoni Macierewicz uczestniczył w III Europejskim Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC. Przy tej okazji zapowiedział utworzenie w Polsce “wojska cybernetycznego”, które ma liczyć ok. tysiąca żołnierzy. Na utworzenie tego “wojska” państwo ma przeznaczyć ok. 2 mld zł. Cytowane w mediach wypowiedzi ministra koncentrowały się na tym, dlaczego takie wojsko ma być utworzone (bo Petya, bo ataki na parlamenty, bo fabryki trolli itd.). Niestety minister nie powiedział w jakim dokładnie trybie nowe wojsko ma powstać i na jakim dokładnie etapie jest inicjatywa.

Zwróciliśmy się do MON z następującymi pytaniami.

1. W jakim trybie tworzone są wspomniane przez ministra “wojska cybernetyczne” i jakie kroki formalne w tej sprawie już podjęto?
2. Czy utworzenie tego typu jednostki będzie wymagało zmian w prawie?
3. Na jakiego rodzaju zagrożenia mają reagować “wojska cybernetyczne”. Czy będzie chodziło wyłącznie o ataki komputerowe (włamania, malware itd.), czy również o walkę z dezinformacją?
4. Czy opracowane koncepcję szkolenia żołnierzy, którzy będą tworzyli takie wojsko?
5. Czy wiadomo w ramach jakich struktur to wojsko będzie działać?
6. Czy na wspomniany cel zarezerwowano jakieś środki finansowe. Jeśli tak to jakie?

Godzinę temu otrzymaliśmy następującą odpowiedź.

Szanowny Panie Redaktorze,
W odpowiedzi na pytania przesyłamy poniższe informacje.

Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło decyzję o zintensyfikowaniu prac nad rozwojem zdolności do obrony przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni, zarówno pod względem obrony przez atakami na systemy teleinformatyczne, jak i obrony przed atakami informacyjnymi, z uwzględnieniem obrony przed manipulacją krajowym środowiskiem informacyjnym.

Wojska do działań w cyberprzestrzeni będą zawierały komponent CYBEROPS zdolny do obrony przed atakami teleinformatycznymi prowadzonymi w i przy użyciu cyberprzestrzeni oraz komponent INFOOPS zdolny do obrony przez operacjami informacyjnymi (w tym psychologicznymi) prowadzonymi w i z użyciem cyberprzestrzeni.

Wojska do działań w cyberprzestrzeni zachowają interoperacyjność z istniejącymi rodzajami wojsk Sił Zbrojnych RP. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom środowiska bezpieczeństwa resort obrony narodowej opracowuje nowoczesne koncepcje szkoleń i rekrutacji personelu do nowo formowanych struktur.
W tym i innych zadaniach planowana jest ścisła współpraca ze środowiskiem specjalistów i ekspertów spoza resortu obrony narodowej.

W chwili obecnej trwają intensywne prace mające na celu opracowanie dokumentów wykonawczo – decyzyjnych. Po zakończeniu tego etapu, dokumenty decyzyjne (jawne) zostaną opublikowane w ogólnie dostępnym Dzienniku Urzędowym.

Z poważaniem
Oddział Mediów
Centrum Operacyjne
Ministra Obrony Narodowej

Teraz wiecie trochę lepiej co planuje ministerstwo.

Wątku z zatrudnieniem cybertrolli nie warto bagatelizować. Rosja korzysta z tej techniki wywierania wpływu w internecie od dawna i z niemałą skutecznością — jak twierdzą niektórzy — to działania rosyjskich trolli miały wpływ na wynik wyborów w USA. O kulisach ich pracy pisaliśmy w artykule pt. Jak pracują rosyjskie prorządowe trolle. Rosyjskie trollkonta pojawiły się też w tle włamania i kradzieży danych od operatora Netia.

PS. Nazwy CYBEROPS i INFOOPS kojarzą się amerykańskim PSYOPS.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

53 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Znaczy taka TVP bis?

  • Tak, za to w Internecie. Niedługo strach będzie zajrzeć do lodówki…

  • Co w tym takiego dziwnego ? Każdy normalny rząd dba o bezpieczeństwo obywateli …
   Zamiast spam od michnika czy innych zagranicznych gazetek na polecenie zagranicy będzie polski spam i skończą się akcje typu ” Polskie obozy koncentracyjne ”

   Jestem za …

 2. CISCO CCNA Cyber Ops vs CCNA Security oraz CyberOps, INFOOPS NATO obszerne zasoby dostepne w sieci warto przejrzeć. Tak by nie kojarzyło się nazwy CYBEROPS i INFOOPS z filmami fabularnymi dla ludności.

 3. “Amerykańskim” PSYOPS? Ależ my też mamy własne PSYOPS :D

 4. Czyli:
  – nie stworzy, tylko mówi o tym, jak o Caracalach, okrętach i innych rzeczach
  – ale kasa już jest zaklepana i o to chyba w tym chodzi :)

 5. Pomysł sam w sobie dobry, ale sformułowanie “z uwzględnieniem obrony przed manipulacją krajowym środowiskiem informacyjnym” jakoś dziwnie nasuwa na myśl propagandę.

  • Sami siebie?

  • Nie propagandę a cenzurę.

 6. CYBEROPS – cybernetyczny ośrodek pomocy spolecznej? :)

  • Nie, znaczenie tego skrótu należy zdeszyfrować z angielskiego, gdzie OPS = OPerationS, czyli w wyniku: CyberOPS = Operacje/działania w cyberprzestrzeni.

  • @Wlodek
   Thank you Mr. Obvious.

  • +1, brzmi dużo bardziej adekwatnie do obecnego kierunku zmian w kraju.

 7. Tak, tak. Tak samo jak smiglowce, tysiace dronow itd.

 8. To by moglo się udać ale zamiast szukać wykwalifikowanych i doświadczonych ludzi którzy pewnie swoje już zarabiaja itp i się nie zgodzą na coś takiego.
  To mogliby to zrobić jako hmm szkołę która byłaby przedłużeniem dla informatyków po technikum a którzy nie poszli na studia i są teraz w przysłowiowej dupie.
  I tu nie chodzi o to że ktoś jest leniwy czy głąbem raczej o to że ja np wolałbym się uczyć tego co mnie interesuje a nie wszystkiego a potem i tak nie mieć perspektyw po studiach.
  A same technikum w tym kraju nie daje odziwo pracy mimo że technikum powinno uczyć do pracy w zawodzie.

  • Naprawdę nie chce zaczynać tu jakiegoś polityczkowania, ale wydaje mi się że technika generalnie nie mają miejsca w gospodarkach kapitalistycznych.
   U nas to działało bo te szkoły ściśle współpracowały z zakładami pracy, realizując ich zapotrzebowanie na wykwalifikowaną siłę robocza. Jak istniało zapotrzebowanie na wykwalifikowanego pracownika, to te szkoły kształciły w tym kierunku, i na odwrót, absolwent technikum raczej miał zapewnione miejsce pracy po ukończeniu szkoły.
   Tymczasem obecnie problemem tych szkół jest stałe niedopasowanie do rynku pracy i nikt nie za bardzo wie jak sobie z tym poradzić.
   Zresztą, jak spojrzymy na mapę, to im dalej na zachód, w sensie, im bardziej wolnorynkowa jest gospodarka danego kraju, tym mniej jest tam takich szkół, o ile w ogóle.

  • @asdf

   W temacie techników i szkół zawodowych to im bardziej na zachód tym jest ich więcej. Proponuję poczytać o systemie kształcenia w Holandii.

  • @wer
   Chodzi mi o to, że technikum samo w sobie raczej nie ma celu. Że najpierw jest zapotrzebowanie, przemysł dla którego są te szkoły i silna więź między jednym a drugim od której uzależniony jest ich sens, a nie na odwrót. Wcale się nie upieram przy tym że kapitalizm jest be i to nie może działać, jeżeli jest ta wieź, to może działać świetnie. Tylko że w tym systemie z definicji ciężko coś takiego wymusić (co nie znaczy że w przychylnych warunkach nie może to istnieć).

  • @Dawbra

   Kolego, jako informatyk po technikum masz i tak lepsze perspektywy niż większość Twoich rówieśników. Typowa ścieżka kariery jeśli nie chcesz iść na studia, to administracja systemami i/lub serwis IT zaczynając od małych przedsiębiorstw. Jesteś do tego lepiej przygotowany niż wiele osób po studiach informatycznych, bo bliżej praktyki i hardware’u. Tak więc jeśli dobrze skalkulujesz swoją stawkę i będziesz dobrze rozwiązywał ludziom problemy, to możesz całkiem nieźle na tym wyjść.

   Jeśli idziesz na studia informatyczne, to także masz po nich lepsze perspektywy niż większość rówieśników, bo robota w tej branży jest. Choć oczywiście nie w każdym regionie. Na studiach jest więcej wiedzy teoretycznej i sporo programowania. Szczegóły zależą od uczelni. Aby kontynuować w kierunku podobnym do technikum, najlepiej spośród dostępnych w danej uczelni wybrać specjalność mającą w nazwie Sieci.

  • Co za problem ? Wystarczy przywrócić zasadniczą służbę wojskową i “przejechać” się po uczelniach z kierunkami informatycznymi. Jak student dostanie do wyboru poligon albo “odbycie szkolenia” w takiej jednostce to jak myślicie co wybierze…

  • @Dawbra
   @Robik
   Jest już coś takiego jak Wojskowa Akademia Techniczna, a tam
   http://www.wat.edu.pl/?portfolio=kryptologia-i-cyber-bezpieczenstwo
   http://www.wat.edu.pl/?portfolio=informatyka-2
   Spodziewałbym się powstania tam dodatkowej liczby miejsc, czy dorzucenia dotacji do kierunków i rekrutacji spośród tamtejszych absolwentów.

   Koncepcyjnie właśnie studia wyższe są wspomnianym przedłużeniem dla szkół średnich wszelkiej maści. Zupełnie niezależnym od tego problemem jest mentalność wielu absolwentów, że tak jak po szkole średniej ktoś (wszechwiedząca mama? szkolne kadry? arcyskuteczny Urząd Pracy?) wskazuje kilka konkretnych wyższych, tak po wyższej wskaże kilka konkretnych miejsc pracy, oraz że tak jak sama szkoła średnia wystarcza by pójść do wyższej, tak sama wyższa starczy by pójść do pracy. Na szczęście kapitalistyczny samoregulujący się rynek jednak jakoś tam działa, skoro mamy tu kolegę z technikum, który problem zauważa i nie idzie w to na ślepo, pilnując by nie mieć samych papierów, tylko wiedzę i umiejętności, które owe mają reprezentować.

 9. No to teraz będziemy mieli Troli z MON, którzy będą trolować jaki to Populizm i Socjalizm jest świetny. TVPiS im jak widać nie wystarczy.

 10. Takie pytanie: Po co na tak profesjonalnym forum takie propagandowe bzdety? Jakobym potrzebował papki, to poszedłbym na Defens24 czy jak tam ci pajace się nazywają.

  • Marzenia Macierewicza, udział w propagandzie TVPiS (wczorajsze Wiadomości)… Trzeba iść z nurtem.

 11. A tak z innej beczki. Naprawdę poszliście i straciliście kilkadziesiąt minut aby posłuchać Macierewicza? Gdybyście posłuchali premier, to byście wiedzieli, że niedługo nie będziecie potrzebni, tak samo jak nie będą potrzebne antywirusy, bo pani premier wyda ustawę o cyberbezpieczeństwie i ta ustawa zapewni ludziom bezpieczeństwo w internecie.

 12. Temat warty uwagi bo problem cyber-ochrony państwa należy realizować kompleksowo i od dawna. Niestety za ten temat zabrał sie szaleniec z teką ministra i to na starcie dyskredytuje cały projekt. Ten szkodnik, skompromitowany kaplan smolenski, a niektórzy piszą i mówią ze to agent GRU rozwala wszystko czego się dotknie. … ciekawe jakie zarobki będą w tych “wojskach” i skąd rekrutowac beda leszczy do służby ?

 13. W wykonaniu MON będzie to OT (obrona terytorialna) do ścigania dzieciaków piszących negatywne komentarze pod poczynaniami nieskazitelnego rządu PIS. Tak samo jak zakupy śmigłowców w 2 miesiące czy Bereczyński. Myślę, że lepszym i niezbędnym pomysłem byłoby zwarcie szergów ABW i ministerstwa cyfryzacji. Leszcze będą za 4000-4500 pln brutto chronić naszą Ojczyznę w sferze internetowych zagrożeń? Panie Redaktorze Pan pracuje za 4500pln brutto/miesiąc?

 14. Po pierwsze info stare jak swiat. Na CyberDefence24 sprawa byla z tydzien temu. I nie chodzi o troli tylko realizacje postanowien natowskich dotyczacych analizy i przeciwdzialania dzialaniom w cyberprzestrzeni przez potencjalnych przeciwnikow Polski.
  Ja rozumiem ze palacie zadza zaistnienia na froncie walki z PiSem ale tu akurat kiepsko trafiliscie. Wam sie to kojarzy z ‘biblioteka’ z czasow PO ale to teraz tak nie dziala.
  Acha… pouczcie sie troche o dzialaniach w cyberprzestrzeni z punktu widzenia obronnosci Panstwa (nie propagandy)

  • “…przeciwdzialania dzialaniom w cyberprzestrzeni przez potencjalnych przeciwnikow Polski.”

   A ja się zapytam: A kto jest tym potencjalnym przeciwnikiem Polski??. Każdy nie wolak?? Prezes będzie definiował przeciwnika, a ministrant wojny będzie go tępił… Pieprzeni propagandziści. Gdyby komuna miała taką propagandę jak Popieprzeni i Skretyniali, to o tej pory by “kwitła” ja w N Korei.

  • Każde państwo jest naszym teoretycznym przeciwnikiem.

 15. Idea jest dobra, ale po zadymie z Caracalami nie sposób mieć zaufania do MON. W polskich warunkach jest ryzyko wykorzystania takiego projektu przeciwko wolności wypowiedzi polskich obywateli. Nie ulega jednak wątpliwości, że każdy kraj musi mieć cyberatmię. Ma ją nawet Korea Północna, która izoluje od świata własnych obywateli, ale pewna grupa ludzi nie ma ograniczeń w dostępie do internetu

  • > W polskich warunkach jest ryzyko wykorzystania takiego projektu przeciwko wolności wypowiedzi polskich obywateli.

   a w jakim kraju nie ma ryzyka ze taka jednostka nie bedzie wykorzystana przeciwko obywatelom tego kraju? ulatwie ci: ograniczmy sie do nato i ue (bo przypadkow typu rosja, chiny itp nie ma co rozpatrywac z oczywistych powodow). podaj prosze przynajmniej 3 kraje

   VY 73

 16. Gdzie składać CV? Poważnie pytam xD

  • Na pulpit Pana Ministra :)

  • Do właściwego WKU. :)

 17. Kurczę… Jakoś czytam po raz kolejny ten artykuł i ciągle jakoś nie widzę tej walki z PiS. W sumie redaktora Niebezpiecznika, jako jedynego niezależnego (bo za takiego go uważam) eksperta, widziałem w TVP. Ale wracając do meritum. Ogólnie temat jest dużo starszy i możemy się śmiać, ale pomysł ten był już parę dobrych lat temu w MON… Jednak kwestia specjalistów do zatrudnienia w tym “wojsku” już mnie bardziej interesuje. MON ma do dyspozycji WAT. No i w sumie na tym temat się kończy, bo jakoś nie wyobrażam sobie cywilnych specjalistów w MON… Zgodzę się z teorią, że połączone siły MC i ABW były zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Pozostaje tylko kwestia wynagrodzeń – no i tu zaczynają się schody… Jakoś prędzej uwierzyłbym, że w MC/ABW, być może nie były by tak wysokie jak powinny, ale byłyby na pewno dużo wyższe niż w MON. Ale czy znajdą się specjaliści, którzy się tego podejmą ? Raczej nie. Będzie to zapewne tradycyjna łapanka, jak to bywa w administracji. Ktoś rzuci parę mądrych sformułowań, nazwy firmy, technologii zajmujących się bezpieczeństwem i angaż.

 18. Ponieważ strasznie boli dyletanctwo i ignorancja kipiące z komentarzy w dziedzinie ITSEC na poziomie państwa tutaj dość świeży dokument, która stara się zebrać do kupy wszystko o organizacji CYBER* w Polsce: https://ccdcoe.org/sites/default/files/multimedia/pdf/NCSO_Poland_2017_0.pdf

 19. Za taką kasę co proponują to raczej dużo wartościowych osób nie znajada.

 20. Niedługo zatrudnią NCIS : )

 21. Postawią cakłiem nową maszynę cyfrową. Na księżycu. Po czym każą jej wykonać elektroskok… ;)

 22. “nowoczesne koncepcje szkoleń” ile takie szkolenie trwa, po ilu latach szkoleń taki żołnierz będzie mógł bronic kraju, co do tego czasu? Czy tak na prawdę, po szkoleniu człowiek będzie lepszym specjalistom niż haker, który robi to co robi z pasją od wielu lat? Tylko rekrutacja, a na to trzeba dużo pieniędzy.

 23. INFOOPS – dział wykonawczy Ministerstwa Propagandy. “opracowuje nowoczesne koncepcje” – jeszcze nie wiemy co to będzie, ale byśmy chcieli. Podsumowując: Spacją strzelasz, altem skaczesz :)

 24. O ile mi się zera nie pomyliły, to wychodzi po 2 mln na stanowisko. Niezła sumka, powinni się znaleźć chętni :)
  Dla porównania, budżet ABW to mniej niż 600mln. Swoją drogą, w ABW już jest departament do bezpieczeństwa cybernetycznego, więc ta sprawa powoduje raczej niepokój niż uspokaja…

  • Piszą, że to pieniądze na start, a nie roczny budżet. Pomyśl o zakupach, budowie, i o innych rzeczach, które muszą być dograne przed rozpoczęciem pracy takiego “wojska”.

 25. oczywiśce USA nie zatrudnia trolli internetowych

 26. Budują wojska cybrenetyczne a, podstawami to się nie interesują, dla żołnierzy brakuje umundurowania od skarpet zaczynająć na mundurach kończąc, magazyny puste a oni chcą w sieci walczyć.

 27. W sumie nie głupi pomysł

 28. Jak zarzadzac takim zespolem w takich strukturach?
  Czy takie cos lapie sie w struktury Agile?

 29. Tak to się robi na Łotwie:
  https://www.youtube.com/watch?v=RK4_m_GaxQc

 30. Psyops brzmi jak jednostka wojskowa z psami bojowymi ;)

 31. Na jednej ze swoich “konferencji” “specjalista” Antonia ujawnił swój nick ze Skypa. Jak ludzie zaczęli dzwonić to Antonio doniósł do prokuratury o podejrzeniu “zmasowanego ataku hakerskiego na sejm RP”.
  Serio jesteśmy uratowani… MOPS nam pomoże…

 32. Znając Antoniego to zatrudnił w MON po 2500zł/miesiąc trolli wypisujących po portalach typu Onet czy Interia “Kacapy to onuce”, bo ostatnio strasznie się namnożyło komentarzy na takim “poziomie”.

 33. W sumie pomysł nie jest zły. Ciekawe tylko czy wykonanie będzie dobre. Musimy mieć siły, które będa nas bronić przed takim zagrożenie,…

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: