15:44
2/2/2015

Masz przepisywać prawdziwe newsy tak, by ich wydźwięk był prorosyjski i antyukraiński. Ukraińską partyzantkę musisz nazywać faszystowskimi buntownikami. O separatystach nie wolno Ci pisać jak o terrorystach. Musisz wyprodukować 20 newsów dziennie. Przychodzisz do pracy na 9:00, wychodzisz o 17:30. Spóźnisz się minutę – czeka cię kara pieniężna.

Zielone klawiatury

Zielone klawiatury

W serwisie Sobaka.ru opublikowano niesamowicie interesujące zwierzenia byłego pracownika jednej z rosyjskich “agencji medialnych”, której zadaniem jest zalewanie internetu przekłamanymi informacjami i prorosyjskimi “demotywatorami”. Wszystko to — od samego przedmiotu pracy po jego realizację — choć żmudne i wtórne, jest dość innowacyjne i zaskakujące, zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmiemy, że ogromna w swoich rozmiarach firma tak naprawdę świadczy propagandowe wsparcie internetowe w ramach prowadzonego przez Rosję konfliktu zbrojnego z Ukrainą. Sprawdza się więc to, co przewidywaliśmy rok temu, kiedy kreśliliśmy możliwe scenariusze wydarzeń w ramach “internetowego” konfliktu na Rosja-Ukraina.

Agencja propagandowa, która jest bohaterką tego artykułu oficjalnie nazywa się FAN (“Federalna Agencją Newsową)” i działa co najmniej od lipca 2014 roku. Skupia pod sobą 12 innych firm (różne lokalizacje) – większość z nich w ten czy inny sposób ma tworzyć materiały dotyczące konfliktu z Ukrainą lub polityki rosyjskiej.

Jak ludzie trafiają do rosyjskiej “trollowni”?

Z ogłoszenia. Oczywiście nikt nie szuka internetowych trolli. Na portalach dla szukających pracy widnieją ogłoszenia na pozycję “copywriterów” i “content managerów” z różnych firm, np. “Internet Research”. Te dotyczące “trollowania” można jednak rozpoznać po kilku niuansach. Żadne nie precyzuje co dokładnie będzie w zakresie obowiązków i wszystkie jako miejsce pracy wskazują miasto “Stare Selo” (na Ukrainie). Nie bez znaczenia jest dość atrakcyjna, jak na tamte rejony płaca — 45 000 rubli (ok. 2 500 PLN). Wysokie zarobki najprawdopodobniej mają sprawić, że rekrutujący się nie będą zadawali zbyt wielu pytań…

Jak ujawnia były pracownik “trollowni” — zarówno on, jak i wielu innych pracowników po prostu cieszyło się, że po miesiącach bezskutecznego poszukiwania pracy w końcu jest ktoś, kto chce go zatrudnić…

Rozmowa o pracę i przydział do konkretnego zespołu trolli

Rozmowa o pracę nie jest zbyt wymagająca. Odbywa się w nowoczesnym 4 piętrowym biurowcy na ul. Savushkina 55. Nikt niepożądany nie może tam wejść z ulicy — wejścia strzegą ochroniarze. Najpierw każą wypełnić stos formularzy, które zbierają informację na temat tego gdzie mieszkasz, gdzie pracowałeś i gdzie pracują twoi rodzice. Co ciekawe, nikt nie pyta o poglądy polityczne. Po rozmowie czeka cię zadanie praktyczne. Musisz “przepisać” prawdziwego newsa swoimi słowami.

Podobno biorą wszystkich, którzy mówią i piszą poprawnie po rosyjsku. Po rozmowie możesz zostać przydzielony do kilku zespołów:

 • Content managerzy — osoby, które “przepisują na nowo” prawdziwe newsy agencyjne, robiąc to jednak tak, aby ich wydźwięk był prorosyjski i antyukraiński. Newsy umieszczają w kontrolowanych przez agencję serwisach internetowych.
 • Blogerzy — osoby, które tworzą wpisy w mediach społecznościowych i na platformach blogowych.
 • Ilustratorzy — osoby, które np. wymyślają tematyczne demotywatory
 • Specjaliści od SEO — czyli ci, którzy po prostu spamują linkami do treści w innych miejscach.

Praca zaczyna się o 9:00 i kończy o 17:30. Nie możesz się spóźniać (są za to kary finansowe). Na sali jesteś obserwowany przez kamerę. Twoje zadanie? Każdego dnia trzeba stworzyć 20 utworów (artykułów, newsów, itp.) i umieścić je na stronach kontrolowanych przez agencję (m.in. antimaidan i nahnews.com.ua). Nie wolno Ci pisać źle o Putinie, ale nie ma prania mózgu. Nie ma też spotkań. Cel: codziennie oglądalność sieci serwisów ma wzrastać o 3000 osób. Ponieważ cieżko to osiągnąć samą propagandą, czasem wrzuca się informacje na temat morderstw, gwałtów, celebryckich plotek oraz gejów (o nich można tylko i wyłącznie pisać negatywnie).

Jeśli góra będzie zadowolona z Twojej pracy, możesz awansować i stać się “seniorem”, którego pensja skacze do 60 000 RUB (ok. 3 200 PLN). Wtedy przechodzisz na wyższe piętro, gdzie zajmujesz się konkretnymi akcjami trollingu w mediach społecznościowych i pod artykułami “niewłasnymi” (np. na proukraińskich blogach).

Ponieważ większość pracowników to osoby całkiem inteligentne, wykształcone, które przyjechały z innych miast, gdzie nie mogły znaleźć pracy, to doskonale zdają sobie sprawę w czym uczestniczą. Dlatego, jak pisze były troll, z reguły można ich podzielić na 3 grupy:

 • Płacą mi, więc nic więcej mnie nie obchodzi. Nie wnikam w to kim jest mój pracodawca
 • Wiem, że mój pracodawca jest prorosyjską fabryką trolli, ale płaci mi, więc jest OK
 • Walczę w internecie przeciw faszystowskim buntownikom.

Tych ostatnich jest jednak bardzo mało. W 30 osobowym zespole były troll doliczył się tylko 2 osób o tak ortodoksyjnych poglądach.

Fenomen trollowni

W całej historii niewątpliwie interesujace jest to, że firma, której motywy działania są dość przewidywalne, mimo wszystko ściąga do siebie osoby o poglądach przeciwnych do tych wynikających z obowiązku pracy.

Ciekawe także jest to, że firma kryje się z faktycznym celem swoich działań, a jako wytłumaczenie podaje różne preteksty i oficjalnie nie przyznaje się do bycia finansowaną z rosyjskich prorządowych źródeł. Czyżby rosyjskiej armii nie opłacało się hodować własnych trolli, że tego typu działania propagandowe outsourcuje do firm prywatnych i cywili? Może wojskowi zakładają, że nikt nie jest w stanie wytrzymać dłużej niż kilka miesięcy przepisując artykuły o Putinie tak, aby miały jedynie ociekający pochwałami wydźwięk?

Jeśli czytają nas Polacy, którzy pracują lub pracowali w podobnych firmach i chcieliby anonimowo podzielić się swoimi doświadczeniami — zapraszamy do kontaktu.

PS. Żeby było śmieszniej, Brytyjczycy właśnie ogłosili, że zamierzają powołać (oficjalnie) taką samą jednostkę internetowych trolli. Co prawda królewskie wojsko trolli nazywać będzie “Facebookowymi Wojownikami”…


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

89 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Jest jakaś polska firma, która zajmuje się czymś podobnym? W czynie patriotycznym można by potrollować. ;)

  • Dlaczego redaktorzy niebezpiecznika nie podali nazwiska -byłego pracownika – artykuł byłby bardziej wiarygodny. Praca jak praca żadna nie hańbi. W Polsce od dawna politycy kupują komentarze polubienia na FB a media stosują socjotechniki, manipulację,dezinformacje i jakoś nie zauważyłem byście na ten temat pisali . Te narzędzia są znane odkąd świat istnieje bo umożliwiają trzymanie ludzi za mordę. Stosują je wszyscy począwszy od USA a skończywszy na POLSCE.
   Proponuję również zapoznać się z definicją trolla http://pl.wikipedia.org/wiki/Trollowanie
   bo trochę mijacie się z faktami.

  • Tak, piarowcy platformy obywatelskiej.

  • Takie coś już się dzieje, zobacz na masę ludzi, która przymyka oko na przekręty ekipy “rządzącej” i zajmuje się pisem albo innymi bzdurami :) Od marnych dziennikarzyn z polskojęzycznych stacji typu tvn po miliony komentarzy w necie.

  • Gazeta Wyborcza.

  • Kancelaria premiera?

  • Co w tym dotyczy bezpieczeństwa ? To dotyczy bezpieczeństwa (i wolności w internecie oraz stosunku do niej takiego pana/takich środowiks) bardziej,napisałem w poście poniżej:
   http://www.defence24.pl/news_brytyjscy-zolnierze-beda-walczyc-na-twitterze-i-facebooku

   Poza tym – to polityka i tylko polityka. Dlaczego Niebezpiecznik musi się w tą szopkę angażować ?

   Tak bardziej brutalnie – jak już bawić się w politykę: marnie, tłumaczenie z serwisu ukraińskiego maidantranslations ! (ok,nie znam Rosyjskiego,ale oryginał k… ! gdzie oryginał !!! ) poziom Newsweeka i propagandy wrzucanej już od dawna. Że niby oczywiście wszyscy Polacy kochają Ukrainę i zamierzają iść walczyć i ginąć za tych dezerterów Poroszenki (Ukraińcy w obliczu poboru i aktualnej RZEZI jaką urządzili im separzy do spółki z armią FR oczywiście wieją,bo dlaczego mieliby narażać życie dla oligarchów-mafiozów którzy przez 25 lat obywatela mieli gdzieś) już zaraz,a te komentarze przeciwko tej genialnej polityce to wrzucają tylko i wyłącznie “brygady sieciowe”. No błagam…

   Sam na dobrą sprawę mógłbym być zidentyfikowany przez niektórych takich jako prorosyjski troll wg. niektórych metodologii co krążą po internecie i w sumie mam to gdzieś. Dlaczego ? Bo sorry,ale trzeba mieć ładnie płacone, żeby traktować naszą kochaną władzę poważnie i ją jeszcze lubić.Żaden ze mnie hacker dzisiaj i w sumie nie chcę robić większego zamieszania,bo szkoda życia czy lat możliwych do odsiedzenia za kaprys rodzimych cwaniaków w garniaku, ale:

   Trzeba mieć klapki na oczach żeby nie zauważyć, że i “nasi” serwują nam szytą grubymi nićmi PROPAGANDĘ i to propagandę nawołującą w sumie do wojny z silniejszym przeciwnikiem. A to już jest zwyczajnie GŁUPIE.

   Ta ich propaganda naraża nasze fizyczne bezpieczeństwo i – było nie było – interes narodowy kraju. Niepoprawne politycznie fakty są takie,że:
   1.Nie wiadomo,czy twierdzenia o “punkcie tranzytowym” przerzutu najemników na Ukrainę są fałszywe,skoro tajne wiezienia CIA okazały się prawdą – jeśli tak mamy przes…
   2.Zadeklarowano 100 mld euro pomocy dla Ukrainy,gdy armia Polska nie może dociągnąć realnie wg. ministra finansów do tych 2% które były w planie.A żeby było śmieszniej ta kwota to ponad połowa brakującej kasy ! I oczywiście broń chcą sprzedać (z kredytu – czyli oddać de facto) nową,a nie z demobilu. Stara u nas zostanie.
   3.Tak właściwie na co Polsce Ukraina w UE i NATO gdyby do tego doszło ? Cała ewentualna kasa z UE i całe wsparcie z NATO pójdzie na wschód.
   4.UE będzie miała dość kłopotów z Grecją,Hiszpanią,Portugalią itd. Po co kolejna gęba do żywienia dla UE i kto za to zapłaci ?
   5.Bez NATO atakując – dostaniemy od Rosji wyrazy współczucia i Topol-M na drogę – ale nie w podanej kolejności.A z NATO w razie “wyprawy na Moskwę” mieszkamy na polu bitwy,więc w sumie też: Good bye Warsaw, good bye Silesia, good bye Trójmiasto…
   6.Dla mnie osobiście wydaje się to zasłoną dymną dla kamuflowania problemów krajowych i coraz bardziej rozbestwionego urzędniczego bezprawia.

   Osobiście czekając na odpowiedź jakiejś agencji ws wyjazdu (a gdzie ja na podkarpaciu pracę dostane) jestem bardzo zadowolony jak mogę napluć na buty tej machinie rządowej. Szkód realnych zrobić nie wolno,ale wolność słowa jest,więc – a co…

   PS: Dla ewentualnych panów z ABWehry jakby chcieli mnie rozpracowywać – wy panowie lepiej stołków pilnujcie,bo PSL zamierza do was wysłać swojego człowieka na stanowisko dyrektorskie i nie zajmujcie się na Boga takimi płotkami jak ja,bo w razie sukcesu tej wojennej retoryki was też wezmą w kamasze, ponieważ mieliście szkolenia na strzelnicy…

  • Tak, przykładowe firmy to TVP, ITI, Agora…

  • Chyba z tych samych firm korzysta niezalezna.pl, TV Republika i TVN

  • @kez87
   jak tam, 60 000 rubli starcza na życie? :D

  • Jak widzisz ta polityczna trollownia działa i ma się dobrze pod Twoim postem:)

  • @kamil: 0 (w)rubli – nawet bym nie brał i gdybym dostał taką propozycję nawet bym nie pisał. Choć szczerze nawet na 10k tej śmiesznej waluty (ale nie pochodzących z działalności na rzecz obcego państwa!) w innych warunkach bym się nie gniewał ;)

   Nic tak nie wkurza człowieka jak odmawianie mu nawet istnienia.No ale tym u władzy przełknąć,że nie wszyscy ich kochają i że nie każdy podziela ich “genialne” podejście do Ukrainy itd.

   A jeśli to honeypot (patrzcie niżej ?). No i ? Pomimo histerii medialnej akurat w tej kwestii wolność słowa nie jest jakoś ograniczana przez przepisy. Zresztą w najgorszym wypadku mnie zastrzelą.Tylko jak się potem rozliczą za kulkę i paliwo oraz ukrywanie sprawy ?
   Nawet prezydenta nie obrażam przecież, czy premiera – te osoby mają ostatnio nawet dużo bliższe zdroworozsądkowemu podejście, niż niektórzy histerycy w mediach.

  • @kez87
   2500zł powiadasz?

  • @kez87
   Z całym szacunkiem, ale to co napisałeś jest jak najbardziej pro-rosyjskie więc nie dziw się, że tyle osób ma cię za rublowego trolla. W interesie narodowym RP jest, by Ukraina pozostała niepodległa jako całość – jest w końcu pewnego rodzaju “buforem bezpieczeństwa” między naszą Ojczyzną a całkowicie nieprzewidywalną Rosją. (uprzedzając fakty – nie jestem sympatykiem Ukraińców – zbyt dużo mojej rodziny zginęło z rąk UPA bym ich lubił czy szanował – ale są niestety potrzebni jako wspomniany już “bufor bezpieczeństwa”)

  • Ukrainców nie interesuje kto jest u władzy bo jedni i drudzy to złodzieje którzy dbają o własne interesy- dlatego to dla kogo pracują nie ma znaczenia byle by pracodawca płacił.

   Jeżeli faktycznie na Ukrainie zmieniła by się władza i wszyscy byli by zadowoleni to UKRAINCY masowo nie zjeżdżali by do nas szukać pracy. Zmieniła się władza więc na logikę powinno być lepiej a nie gorzej dla nich.

   W Polsce mamy 11% bezrobocie jeżeli do nas będą masowo zjeżdżać Ukraińcy – na obecną chwilę to ponad 350 tysięcy osób to Polacy będą tracić pracę , bo Ukrainiec będzie pracował za połowę z tego co Polak.

   Konflikt Polski z Rosją nie jest w naszym interesie, rolnicy stracili na tym 2 miliardy złotych ale kto by się przejmował polskimi rolnikami oni głosu nie mają.
   Na stypendia dla ukrainców studiujących w Polsce rząd ma kasę ale dla polskich studentów już kasy nie ma.
   Dla narodu polskiego kto powinien być ważniejszy Polak czy Ukrainiec ? pomijam tutaj fakty gdzie to Ukraincy wyżynali nas w czasie napaści. Oby ci przyjezdni nie okazali się być koniem trojańskim obalającym Polską władzę.

  • Dobra,odpowiem jeszcze raz:
   @Wojtas: 0,0553*10000=550,30 zł (w)róbel to obecnie śmieszna waluta.
   @tetraedr – to przez takich jak ty albo i gorszych się wkur… i napisałem choćby tyle postów tutaj.

   “W interesie narodowym RP jest, by Ukraina pozostała niepodległa jako całość – jest w końcu pewnego rodzaju “buforem bezpieczeństwa” między naszą Ojczyzną a całkowicie nieprzewidywalną Rosją” – szczególnie “buforem bezpieczeństwa”.
   Ładny mi “bufor bezpieczeństwa” którego obrona zagraża nam wojną z Rosją. Ładny mi “tylko bufor bezpieczeństwa” skoro pojawiają się głosy o wcielaniu czegoś takiego do UE i NATO ? O tym,że Rosja przy Ukrainie jest całkiem przewidywalnym (choć owszem – niebezpiecznym dla Polski) krajem nie ma co dodawać. Fakty są takie,że to Ukraińcy w ostatnich latach zjeżdżają sie do Polski do pracy za psi grosz,a Rosjan jakoś nie widać.

   Wreszcie – co nam z tego,że terytorium Ukrainy jakiś czas dłużej będzie poza jakimkolwiek wpływem Rosji,jak kosztem będzie bankructwo UE i podanie tym Europy Putinowi i Obamie na tacy do podzielenia nieco potem ?! Poza tym aż tak wiele to nie zmieni. Ukraina była już wcześniej neutralna/w rosyjskiej strefie wpływów, “Związku Białorusi i Rosji” (taki ładny i pasujący skrót: ZBiR) nie rozwiązano,a “niezatapialny lotniskowiec” Kaliningrad jak tkwił, tak będzie tkwił u naszej północnej granicy i póki się TO nie zmieni – jesteśmy BEZPOŚREDNIM sąsiadem Rosji ze WSZYSTKIMI konsekwencjami – w tym możliwością Rosyjskiego blitzkriegu, czy zniszczenia naszych sił stacjonujących na naszym terytorium w każdej chwili,gdy tylko Putina najdzie taki kaprys rakietami Topol z głowicą konwencjonalną – a może i nuklearnymi.

   I to nie jest Rosyjska propaganda tylko FAKT, przetarg na Patrioty czy inne tego typu antyrakiety nawet nie ruszył. Ale to nic,pomóżmy Ukrainie własnym kosztem…</i?

  • 1 …zgadzam sie z przedmowcami
   2 ..jesli wezmiesz sie za uczciwo prace to zarobisz wiecej ( przelicz sobie to trollowanie ktore zostalo opisane: kazdego dnia po 8,g godz to wychodzi srednio w miesiacu 255 godz pracy a co za tym idzie..zero zycia osobistego i rodzinnego / 9 – 17:30/ /30 dni na 30 w miesiacu/
   3 no i to czy jestes K***** czy czlowiekiem (to od mojej osoby) :-p

  • Jest, nawet dostała nagrodę SB Ukrainy.

  • @kez87
   “to przez takich jak ty albo i gorszych się wkur… i napisałem choćby tyle postów tutaj.”
   znasz mnie? co oznacza “takich jak ja albo i gorszych”? Ile ty masz lat “dzieciaku”?

   “Ładny mi “bufor bezpieczeństwa” którego obrona zagraża nam wojną z Rosją.”
   Znasz się trochę na strategii lub taktyce? Zapewne nie, bo nie wypisywałbyś takich bzdur. A wojna Polski z Rosją oznacza wojnę Rosji z NATO – ciekawe czy kolos na glinianych nogach jest gotowy na takie przedsięwzięcie.

   “Wreszcie – co nam z tego,że terytorium Ukrainy jakiś czas dłużej będzie poza jakimkolwiek wpływem Rosji,jak kosztem będzie bankructwo UE i podanie tym Europy Putinowi i Obamie na tacy do podzielenia nieco potem ?!”
   Jakoś szybko przesądzasz bankructwo UE i oddanie Europy – takie są oficjalne poglądy w Rosji? Bankrut innym bankructwo przewiduje. Myślenie życzeniowe Kremla i Jasieniewa. Jeśli już mamy wejść na życzeniówki i gdybanie:
   Jak powiedział pewien góral
   Polska będzie aż po Ural
   Za Uralem będą Chiny
   Was nie będzie ….

   “Kaliningrad jak tkwił, tak będzie tkwił u naszej północnej granicy i póki się TO nie zmieni – jesteśmy BEZPOŚREDNIM sąsiadem Rosji ze WSZYSTKIMI konsekwencjami”
   Obwód Królewiecki (dla mnie Kaliningrad jest nad wyraz sztucznym tworem) jest wysuniętą placówką – przeprowadzenie ataku z tego terytorium jest możliwe a scenariusze dawno opracowane – przez wszystkie zainteresowane strony i we wszystkich możliwych wariantach.

   “w tym możliwością Rosyjskiego blitzkriegu, czy zniszczenia naszych sił stacjonujących na naszym terytorium w każdej chwili,gdy tylko Putina najdzie taki kaprys rakietami Topol z głowicą konwencjonalną – a może i nuklearnymi”
   biedactwo, próba odpalenia Topoli (jestem pewien, że u nas nazywa się je po prostu rakietami z głowicami A bo nikt nie zawraca sobie głowy znajomością waszego nazewnictwa) spowoduje reakcję odwetową, wprost proporcjonalną do użytych środków. Faktycznie, teren RP sporo ucierpi ale nie będzie wam dane tego wykorzystać.

   “I to nie jest Rosyjska propaganda tylko FAKT” – oczywiście. Propaganda faktu, pisanie jedynej prawilnej rzeczywistości – jakie to pasujące do historii waszego narodu.

   btw – taki koment ode mnie – Wielką Wojnę Ojczyźnianą faktycznie wygraliście, czego nie można już powiedzieć o II Wojnie Światowej. Zastanów się nad tym.

  • @tetraedr myślisz że NATO czy UE albo USA przybiegnie Polsce na pomoc.
   Myślisz że Niemcy, Francuzi, Brytyjczycy będą narażać własne życie, umierać za nas by ratować Polaków z rąk okupanta.
   Sikorski podczas rozmowy w restauracji wypowiedział się jasno – że USA nam nie pomogą.
   Polityk nie miałby sensu kłamać bo rozmowa była prywatna ,nagrywana.

   Ilu naszych rodaków potrafi posługiwać się sprawnie bronią, 20 tysięcy ? 30 tysięcy? a ilu z nich było by wstanie pozbawić drugiej Osoby życia?
   Ilu naszych rodaków zaryzykuje walkę z agresorem, by w razie śmierci pozostawić własną rodzinę, dzieci, żonę, matkę, ojca bez opieki – na pastwę Państwa.
   Jaka pewność czy Państwo zapewni rodzinie ochronę, bezpieczeństwo, stabilność finansową skoro tego wszystkiego nie jest wstanie zapewnić w czasach pokoju.

   Najlepiej żyć w zgodzie ze wszystkimi tak jak to robi Szwajcaria – są niezależni , dlatego osiągają sukcesy. Agresja niesie ze sobą cierpienie, a cierpienie rżądze zemsty, przez co nie myślimy racjonalnie, popełniamy błędy a politycy ten fakt wykorzystują, bo gdzie wojna tam pieniądz, a gdzie pieniądz tam zyski.

   Ekonomia się wali, kraje bankrutują,-(Grecja itd) mamy recesję-(UE) a wojna to sposób na pozyskanie nowych rynków zbytu.

  • @D nie tylko PO. Ja swego czasu musiałem z moich serwisów kasować całą masę komentarzy opluwających ludzi z PO i PSL. Co ciekawe, najwięcej takowych wysyłano na serwisie o tematyce paranormalnej. Teksty plujące po wszystkich, poczynając od posłów, senatorów, przez platformianych wojewodów, kończąc na jakichś lokalnych działaczach.

 2. “Przychodzisz do pracy na 9:00, wychodzisz o 15:30.”

  “Praca zaczyna się o 9:00 i kończy o 17:30.”

  Mam wrażenie, że chochliki drukarskie pracują codziennie od 15:30 do 17:30.

  • O 15:30 wychodzisz na szybkie siusiu. Niebezpiecznik nie popełnia błędów, błędy popełniają tylko proukraińskie trolle.

  • Poprawione, dzięki!

 3. Nie przeczę że na pewno tak robią i dla tego nie stoję po żadnej stronie.
  Bo jak mam na przykład określać batalion Azow czy inne w której walczą neonaziści z całej europy ? Obrońcy demokracji ? a może mam nie mówić o tym wcale ? tylko dlaczego miałbym wtedy mówić o tych drugich.
  Osobiście uważam że faszyzm to przedłużenie kapitalizmu :)
  A na Ukrainie obie strony są pro-fasze to właściwie taka “wojna klonów”

 4. a jak jest Savushkina po polsku? Bo to jest niewymawialne…

  • Sawuszkina.

 5. Tak dla równowagi dla tego nie dotyczącego bezpieczeństwa artykułu polecam:
  http://www.defence24.pl/news_brytyjscy-zolnierze-beda-walczyc-na-twitterze-i-facebooku

  Szczególnie “spodobał” mi się ten cytat na końcu:
  “Prawdopodobnie może tu zostać wykorzystanie doświadczenie Izraelczyków oraz Amerykanów, szczególnie jeżeli chodzi o stosowanie oprogramowania „śledzącego” działania w Internecie. Operacje prowadzone przez 77. Brygadę mogą więc się spotkać z oporem ludzi uczulonych na sprawy „wolności” w Internecie”
  Nie ma co.Wolność w cudzysłowiu – symptomatyczna. Czy wam się to podoba ?

 6. Czytając niektóre komentarze na jednym z wiekszych polskich portali informacyjnych mogę odnieść wrażenie, że albo zatrudniają tam także osoby dobrze znające język polski, albo zatrudniają copywriterów także i na naszym rynku. 2,5tys pln (nawet jak brutto) to i tak będzie niezły stały pieniądz. Podejrzewam, że lepsze to niż pisanie 20 tekstów dziennie o diodach led, kalkulatorach kredytowych czy spawarkach.

  • Ja tam żadnym copywriterem nie jestem i z kacapowa też nie,ja tak z “dobroci serca” ;) i wkurzenia na nasze Polskie władze. A co do tego “PR w praktyce” to jeśliby analizować serio to zjawisko – przecież młodzieżówki partyjne ! Praktycznie wszystkie. Określenie ile partie mają na swych usługach trolli byłoby bardzo pouczające dla Polskiego życia publicznego. ;)

   No ale – nie szkoda się rozdrabniać na taką drobnicę jak “trolle” ? Zagrożenie dla bezpieczeństwa samej infrastruktury – praktycznie żadne,no chyba,że za dużo osób będzie pisać. No i moderator co zechce odrzuci,poza wklejaniem tego samego tekstu technicznych sposobów na manipulację komentarzami za bardzo chyba nie ma. Gdyby napisano coś o “automatyzacji trollowania”, to co innego,ale tak – czysta socjotechnika. Obrona to kasowanie po słowach kluczowych czy użytkownikach jak spamu,jedyny istotny problem to ewentualne oskarżenia o cenzurę i utrata użytkowników.

   Jak już schodzić na takie humanistyczne tematy,to ja tam bardziej byłbym już zainteresowany rzetelnymi informacjami, po czym rozpoznać prawdziwy copywriting i tego typu pracę przez internet i nie dać się wy…ć,bo na razie to firewall w głowie mi odrzuca 100% na wszelki wypadek. Ile to ludzi dało się na takie rzeczy nabrać,aż głowa boli.

 7. Korekta obywatelksa:

  1. W leadzie piszecie że praca do 15.30, w samym artykule że do 17.30.
  2. „firma, której motywy działania są dość przewidujące, mimo wszystko ściąga do siebie osoby” — jesteście pewni, że motywy są przewidujące, a nie przewidywalne?

  • > Korekta obywatelKSa:

   Przyganiał kocioł garnkowi…

 8. Stare, prezydent wrocławia już od dawna stosuje.

 9. Vagla zbierał dowody na działanie podobnych instytucji przy polskim rządzie: http://prawo.vagla.pl/node/10003 Niestety w rankingu jawności “open government” Rosja wyprzeda Polskę więc w Rosji można coś się o rządzie dowiedzieć, w Polsce zaś wszystko jest tajemnicą…

 10. […] kulisach pracy jako prorosyjski internetowy troll (za 2500 PLN miesięcznie) […]

 11. A co o google i nsa trollach polecam ciekawy artykuł jak naprawdę powstało imperium Google i kto maczał w tym palce i za czyje pieniądze, jak Rendon wywołał wojnę w Serbii i Iraku?

  https://medium.com/@NafeezAhmed/how-the-cia-made-google-e836451a959e

  https://medium.com/@NafeezAhmed/why-google-made-the-nsa-2a80584c9c1

 12. Stare Selo i biurowiec? :D To wieś na ukrainie przecież :D

 13. Jestem zbudowany treścią i wydźwiękiem komentarzy. Niewielu zdziwionych oburzonych, żadnych złudzeń że rosyjskie dzieło jest wyjątkowe… :)

  Nawiasem mówiąc, miałem takiego pół-ludzkiego bota o “nazwisku” Artur Arbatov w znajomych na fejsie. Wrzucał ładne słowiańskie laski i wzywał do jedności słowiańskiej. Po polsku i rosyjsku.

 14. “Wysokie zarobki najprawdopodobniej mają sprawić, że rekrutujący się nie będą zadawali zbyt wielu pytań…”

  rekrutujacy to sa Ci rekrutuja kogos do pracy, powinno byc albo rekrutowani albo aplikujacy.

 15. […] kulisach pracy jako prorosyjski internetowy troll (za 2500 PLN miesięcznie) […]

  No to rzucam prace w wojsku jako informatyk bo mam tylko 1800 zł brutto zatrudniony na pełnym etacie “Wojskowy Oddział Gospodarczy”.

  • To chyba poniżej płacy minimalnej?

  • @smiećpolski
   Najniższe uposażenie na najniższym stanowisku informatycznym wg PZUP SZ RP (wykształcenie średnie, zaraz po szkole średniej – bez doświadczenia) – 1590PLN + 15-30%premii zasadniczej stałej (ale jak dotąd nie znam nikogo, kto zostałby przyjęty na takich warunkach a pracuję już parę ładnych lat). Przeciętnie jest ok 2000 – 3000 do ręki.

 16. Płaca minimalna od tego roku wynosi 1750 brutto.

 17. Drodzy Ukraińcy!
  Drodzy, bo już wiele nas kosztujecie!
  Piszecie i mówcie, że nie jesteście banderowcami?
  Jeżeli tak jest to zadajcie pytanie sobie, swoim znajomym i swojemu prezydentowi:
  Czy Bandera jest ukraińskim bohaterem?
  Jeżeli odpowiedź p.Poroszenki będzie typu ” to faszystowskie śc.erwo”, to przyznamy, że to wszystko ruska propaganda.
  Jeżeli zaczynacie kręcić “taka historia”, “walczył o wolną ukrainę” …pla pla pla
  TO OZNACZA, ŻE jesteście BANDEROWCY!

  • No ty to chyba podwyżki nie dostaniesz.

  • A ty musisz, ruski mongole nawet tutaj trollować ?

  • No tak, tekst o ruskich trollach, więc jakże by mogło trolli zabraknąć :) Ciekawe czy Niebezpiecznikowi uda się opracować metodę wykrywania trolli i oznaczania ich postów jako “sponsorowanych przez kreml”.

  • Na razie puszczamy wszystko — fajne IP się pokazują ;-)

 18. Dobrze że nie podajecie danych owego pracownika. Znając tyle o ile rosyjskie realia ów pan dosyć szybko pożegnał by się z życiem w bliżej nieokreślonych okolicznościach

  • Po pierwsze – źródło “troche” niepewne,przydałby się ORYGINAŁ. Po drugie: na pewno Rosyjskich czołgów nie witałbym kwiatami,ale nie podoba mi się poparcie Ukraińców – a to dlatego,że realnie dużo jako kraj i naród tracimy na tej awanturze, a rząd Poroszenki “wygrać” po prostu nie może bez otwartej i masowej pomocy NATO – co by rozpętało III wojnę światową… W takiej sytuacji należałoby inwestować w krajową zdolność obronną,nie Ukrainę,co naraża nasze cenne “cztery litery” bez potrzeby i oznacza wywalenie tych wszystkich środków w błoto.

   Mówiąc “po admińsku”: Jaki jest sens instalowania łat na shackowany/trwale zawirusowany system ? Jak się nie da go teraz nawet wyłączyć,to trzeba postawić na bezpieczeństwo reszty sieci póki czas…

   A dając spokój tej cuchnącej polityce – naprawdę jesteś tak naiwny Krzysiek ?! Myślisz,że analogicznie takiego Snowdena CIA po prostu nie ma możliwości zlikwidować w Rosji ? Że niby “nie mogą” ? BZDURA.
   Wbrew pozorom, służby specjalne tracą na takiej likwidacji podwójnie:
   1.Potwierdzenie prawdziwości relacji
   2.Stworzenie męczennika i nagłośnienie jego przesłania.

   I dlatego taki człowiek z ujawnionymi personaliami nie zostałby natychmiast zlikwidowany.
   Po tej wojnie – może kiedyś.Ale z pewnością nie szybko.To byłby “samobój” dla służb.

  • @kez87
   “Mówiąc “po admińsku”: Jaki jest sens instalowania łat na shackowany/trwale zawirusowany system ? Jak się nie da go teraz nawet wyłączyć,to trzeba postawić na bezpieczeństwo reszty sieci póki czas…”

   pewnie, lepiej na zainfekowany system po resecie zaistalować system pełen dziur i backdorów, taki element botnetu zombie w rękach czerwonej gwiazdy…

 19. Sądząc po komentarzach ładnego honeypota tutaj zastawiliście, drogi niebezpieczniku. (:

 20. Typowy przykład rusofobii

 21. s/trolle/manipulanci/

  Ciekawy spojrzenie na ten temat, na reddicie: http://www.reddit.com/r/Polska/comments/2uiu0t/niebezpiecznik_o_kulisach_pracy_rosyjskich/co8wkv6

 22. Takich trolli jest pełno choćby na tvn24 gdzie większość komentarzy jest pisana wręcz skrajnie lewicowo i antypolsko.

 23. Takim “kopi rajterem” jest irekwj (z tvn24.pl) który codziennie o tych samych godzinach pisze po kilkanascie/dziesiąt komentarzy pod większością newsów (wszystkie w jednym antypolskim tonie)

 24. No właśnie. Lep na muchy…

 25. Jak u Owella

 26. Żadne tam “specjaliści ds. SEO”! Ci naparzający linkami to po prostu ludzie naparzający linkami :) Jakby robili SEO to by te strony optymalizowali :) Tu ewentualnie można mówić o pozycjonerach! :)

 27. “(…)

  Krok 4: zleć PR napisanie artykułu o rosyjskich praktykach PR, który posłuży jako instrukcja wykrywania “rosyjskich agentów”, żebyśmy mogli kontynuować pracę z ukrycia.

  UPA”

  Oj, Polacy, Polacy, właśnie dlatego uczyli was w szkole historii, trzeba było uważać. Teraz byście wiedzieli jak postąpić. A tak pozostaje wam czytać kalki osoby absolutnie nie znającej realiów, czyli Polska pełną gębą.

  PS Pamiętam też Lisa w Newsweeku, który to opublikował instrukcję jak zidentyfikować obcych agentów w internecie. Dziwnym trafem w instrukcji były zawarte wszystkie te małe bolączki POLAKÓW względem rządu. To się nazywa manipulacja w celu dyskredytacji. I Niebezpiecznik stał się nowym graczem. To już wiemy po co była wasza ostatnia wizyta w ABW.

 28. Pracowałem w podobnej firmie tylko zajmującej się sianiem prorządowej, proPOwskiej propagandy. Nie ma wyjątków, każdy się tym zajmuje. Mydlenie oczu o rosyjskich “web brygadach” (bo zachód taki święty nagle się zrobił) to również część propagandy.

 29. Czym różni się rosyjski troll od polskiego trolla? Czyż to nie zależy od punktu siedzenia?

 30. Hm. Ciekawe zjawisko socjologiczno-polityczne, Milordzie. tzn. Piotrze…

  Czytając komentarze nie idzie odnieść wrażenia że starły się tutaj w boju 2 duże wrogie trollownie ;)

  • Everybody Lies :D

   Tymczasem to się robi nudne.Nie wiem jak wy ale ja odwiedzam niebezpiecznik aby poczytać się o bezpieczeństwie komputerowym.

   A jak ktoś się tego rodzaju manipulacyjną humanistyką perwersyjnie interesuje, to obowiązkowe pozycje (oczywiście ostrożnie traktowane,bo autorzy mają własne poglądy):
   “Dezinformacja – Oręż Wojny” Volkoffa (choć lepiej by było może – bo nie czytałem -jego “Traktat o Dezinformacji”,ale już tą pierwszą trudno znaleźć w bibliotece – wiem,że w Krakowie jeden egz. był na Rajskiej).

   Tudzież nieśmiertelnego Barnaysa.I ile się da podręczników dot. “NLP” i marketingu.

   Taki “Proof of good will”,na dowód,że nie zależy mi na manipulowaniu zwłaszcza po stronie Rosjan – a tylko na tym,by łaskawie zrozumiano,że są ludzie którym się histeria ukraińska nie podoba i że jeśli nawet Rosjanie dokładają swe “trzy grosze” – to nie tylko oni są przeciw.

   A jeśli chodziłoby o ściganie – np. na WP prezydent wypowiada się w sumie rozsądnie, jakby ABW czy kto inny chciał “ścigać trolle” to może powinni zacząć od tych,co obrażają głowę państwa,na co (w przeciwieństwie do sporu o Ukrainę) jest przecież paragraf.
   http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Komorowski-naszym-celem-nie-jest-psucie-Rosjanom-swieta,wid,17229388,wiadomosc.html?ticaid=11446b

   Z mojej strony – over

 31. Czy naprawdę na Twitterze są osoby, które mogłoby ulec tak głupiej i naiwne propagandzie? Dopiero jak inne media to cytują robi się zamęt. I pytanie zasadnicze, czy dziennikarz tak głupi, czy opłacany? Wniosek chyba prosty….

 32. Ja już tak desperacko potrzebuję roboty, że chętnie pokurwię się na rzecz politycznego trollingu. W sumie to mam spore doświadczenie – kiedyś za darmo zalewałem net politycznymi fotomontażami. Służę całą gamą talentów. Zainteresowanych proszę o kontakt.

 33. Źródło niepewne, ale potwierdzenia działalności takich osób podejrzewałem osobiście. Chodzi o wykop i tematyczne artykuły propagujące bardzo przyjemne hasełko “Rosja to stan umysłu”, które ma zapewne zbliżyć nas do braci zza wschodnich granic.

  Na potwierdzenie, że coś jest na rzeczy kilka danych. Uwzględniłem słowa kluczowe związane z krajami: Rosja, Polska, Ameryka, Ukraina, Czechy, Słowacja, Niemcy, Brytania, Francja, Szwecja, Grecja, Włochy, Hiszpania.
  Od stycznia 2006 do końca grudnia 2014 łącznie wyszukiwarka wykopu znalazła 570k wyników. Wśród nich najwięcj było do hasła “polska”, “polski” – 83,4%. Bez Polski jest ok 95k wyników. Bez Polski, udział Rosji w wynikach zdecydowanie wzrasta..od ok 15% w 2007 do prawie 40% w 2014.

  Czy my naprawdę, aż tak bardzo zbliżyliśmy się do Rosji? Wątpię. Oczywiście łatwo podważać taką teorię spiskową, ale nie można stwierdzić, że nie ma ona żadnych podstaw. Tak, część wpisów jest autentycznie niezależna, ale to też może być jeden z efektów, by nastawienie i myślenie rozmnażało się metodą osmozy. Na pewno te liczby częściowo wynikają w części z
  1. rozwoju samego wykopu
  2. większego zainteresowania działaniami Rosji w ostatnim czasie w związku z kryzysem ukraińskim
  3. kwestia semantyki może wpływać na wyniki

  ale.. sami oceńcie
  https://docs.google.com/spreadsheets/d/1QLpt6onEOQVdyo0BGo_TaAlcHdMmYOR7dQallYB-WNI/edit?usp=sharing

 34. Lipa. W Rosji tą działalnością od zawsze zajmowało się samo FSB/KGB. 80% stanu zatrudnienia tej organizacji to zawsze byli “dziennikarze”. To róznica w stosunku do takich CIA, które zajmują się zwykle raczej akcjami bezpośrednimi (działanie w terenie), takimi jakimi zajmował się w KGB sam Putin. Akcje propagandowe CIA to znikomy procent ich działaności. Jeśli to prawda, to Może chodzi tu o działania wojenne i stąd zaangażowanie większych środków. W takim układzie ta agencja działałaby bezpośrednio na zlecenie FSB. Rosjanie zawsze rozumieli ogromne znaczenie propgandy i to było pole na którym wygrywali z Ameryką właściwie bez jakiegokolwiek oporu.
  Nie bardzo też rozumiem, te spłoszone komentarze? Przeciez Polska nie sprzeciwia się w żaden sposób działaniom Rosji na Ukrainie, a nawet były momenty, że próbowali zastraszać Ukraińców, żeby zmusić ich do uległości i ustąpienia wobec Rosji? Niestety Polska jako członek NATO jest na tyle słaba, że jest idealnym celem zastraszenia tej organizacji bez uderzania w państwa decyzyjne. Może dlatego polskie władze są tak uległe.
  PS. Ktoś chyba tu nie rozumie jak wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa ma działalność agencji wywiadowczych.. Star ehasło – możesz nie interesowac się polityką, ale polityka b ędzie się interesowąc tobą.

 35. ..tak czy siak jestesmy tak zwanym “przedpolem”..i tak, itak do zaorania ..smutne ale prawdziwe

 36. Bardzo łatwo ich znaleźć, obadajcie posty polityczne na wp,o2,onecie wszystkie komentarze na jedno kopyto

 37. Przyczepię się, bo niebyłbym sobą:
  “choć żmudne i wtórne, jest dość innowacyjne” – słowo wtórne jest antonimem słowa innowacyjne.
  Co do meritum: właśnie tak spodziewałem się, że to wygląda ;]

 38. Co się dzieje z niebezpiecznikiem? Kupili was amerykańscy trolle? Po prostu trzymajcie się tematyki portalu. Artykuł żenujący, wyglądający jak opłacony trollowrite. Nie wiem jakie są prawdziwe wydarzenia w Rosji czy na Ukrainie, kto mówi prawdę a kto nie, ale nie wchodzę na niebezpiecznik aby o tym spekulować.

 39. niebezpieczniku, po co się w TO bawisz? Czemu nie napiszesz ogolnie o działach propagandy na swiecie. Przedstawiasz to w kontekscie Rosji zamiast ogolnym jakby to było coś szczegolnego tylko dla nich.
  Dołaczanie do antyrosyjskiego ruchu jest idiotyzmem, bo nie tam jest wrog. Ci co sie interesuja tematem – wiedza o co chodzi. Nie robiliscie tego do tej pory, wiec nie robcie tego w przyszlosci.

 40. Polityczny “niebezpiecznik”? Każda strona modyfikuje informacje aby siebie ukazać w jak najlepszym świetle i osłabić pozycję (ewentualnego) przeciwnika. Chcecie dowodów? To zapoznajcie z jakimiś dowolnymi szczegółowymi statystykami przedstawianymi w mediach. Zwłaszcza zalecam przestudiowanie metodologii. Np. statystyki na temat rynku pracy – manipulacja “aktywnością zawodową” bezrobotnych (przesuwanie do grupy “nieaktywnych” coraz większej grupy bezrobotnych) czy niemal jawne pomijanie sezonowości… A w polityce jak to w polityce, zachodnie media już chyba za wszystko winią Putina – nawet za nałożone przez UE embargo na eksport produktów rolnych, i tak nachalnie wybielają poczytania wojsk NATO, że niedługo społeczeństwo zacznie uważać USA za “wysłanników boga”… A może tak odwołać się jeszcze to zwykłej “komercyjnej propagandy”? Ściemy reklamowe, oszustwa w marketach…

  Nie spodziewałem się ujrzeć tutaj aż tak stronniczego tekstu. Zmieniacie domenę na niebezpiecznik.gov.pl?

 41. Jak widać internet na przestrzeni ostatnich kilku lat stał się jednym wielkim śmietnikiem :D
  Czy niebezpiecznik.pl stał się również promotorem doktryny pro-amerykańskiej ,która nazywa się rusofobią ??? :D , ostatnio bardzo modnej i narzuconej jak gdyby odgórnie w “państwie ,który istnieje tylko formalnie” (zwanym dalej potocznie polską). Podobnie wyglądała propaganda antyamerykańska w czasach PRL (amerykanie podobno zrzucali na nas stonkę ziemniaczaną) :D
  Jak widzę niebezpiecznik.pl włączył się w oficjalnie obowiązującą propagandę na tym terenie :D Czy na szkoleniach też spożywacie jabłka na “złość Putinowi” ??? :D :D :D

  Dla pełnej jasności … nie popieram działań żadnej ze stron w konflikcie ukraińsko-rosyjskim ale cholernie śmiesznie wygląda ta antyrosyjska propaganda szczególnie biorąc pod rozwagę skale terroryzmu względem innych państw ze strony USA oraz Rosji. Amerykańskie działania są nieporównywalnie tragiczniejsze w skutkach ale o tym się nie mówi bo na dzień dzisiejszy polacy mają odgórnie narzucony obowiązek sympatyzowania z USA :)

 42. Puszczenie informacji o tej rosyjskiej firmie “trollującej” również uważam za operację służb. Nie wierzę, żeby polskie, ukraińskie czy zachodnie agencje nie zajmowały się taką samą robotą. Należy zauważyć, że w tą wojnę są zaangażowane nie tyle służby specjalne ale po prostu media. Te dwie płaszczyzny się zazębiły. Poza tym z własnego podwórka należy sobie przypomnieć wieloletnią walkę międzypartyjną POPiSu i ich trollowanie w internecie nie wspominając o sympatiach moderatorów różnych portali informacyjnych filtrujacych opinie. Przypomnicie sobie sposoby relacjonowania marszów niepodległości, demonstracji pracowniczych przez media prorządowe itd. Ze strony zachodu mamy bogatą tradycję że tak napiszę “trollowania” przestrzeni medialnej takimi Biełsatami przeciwko Łukaszence, czy audycjami radiowymi w językach pozbawionych demonkracji narodów. Oczywiście eksponuje się tylko to, że Rosjanie mają telewizję RT, czy Głos Rosji i agencje do dzialalnosci w internecie. A tak na prawdę dzieje się to cały czas, tylko w związku z konfliktem zachodu z Rosją uległo wzmożeniu. W moim odczuciu sianie opinii o agentach rosyjskich w polskim necie jest głosem mającym na celu uciszenie dużej części polskich internautów w związku z tym że nie udało się uzyskać mediom odpowiedniego poziomu poparcia społecznego dla tego co wyprawiają nasi politycy w polityce międzynarodowej. Tego nie przewidziano stąd ten jazgot, a przecież zawsze udawało się manipulować informacją tak aby wygrać wybory itd. Zresztą jaki wymierny efekt może przynieść ewentualnej agenturze wpisywanie bzdur z bykami ort. np. w takim Onecie?

 43. niebezpieczniku, mam wrażenie, że stałeś się miejscem pracy dla kilku takich osób z agencji. Niebezpiecznik w walce z bezrobociem.

  Każde takie info to wkładanie kija w mrowisko.

 44. UK-US surveillance regime was unlawful ‘for seven years’

  Guardian

  Regulations governing access to intercepted information obtained by NSA breached human rights laws, according to Investigatory Powers Tribunal
  UK-US surveillance regime was unlawful ‘for seven years’

  Regulations governing access to intercepted information obtained by NSA breached human rights laws, according to Investigatory Powers Tribunal

 45. podaje link do oryginalu Городской типаж: блогер-пропагандист sobaka28 янв., 2015
  Источник: http://www.sobaka.ru/city/city/32942 sobaka.ru

  • Niepotrzebnie, bo jest podlinkowane w artykule.

 46. Witam,

  napiszesz źle o platformie – znaczy jesteś troll z pisu.
  napiszesz źle o pisie – znaczy jesteś troll z platformy.
  napiszesz źle o …. – znaczy jesteś troll.

  Po prostu chore. Ale jest z tego kasa, więc nie ma pytań. Wracamy do punktu wyjścia – “najcenniejsza jest informacja” dzięki której można łatwo manipulować społeczeństwem.

  Pozdrawiam

 47. Bardzo ciekawa strona związana z tą tematyką.
  „Kommiersant” doniósł, iż w styczniu br. SWR ogłosiła trzy tajne przetargi na sumę 30 milionów rubli, których celem jest pozyskanie specjalistycznego oprogramowania do monitorowania i wpływania na sieci społecznościowe. Głównym zadaniem ma być: „masowa dystrybucja informacji we wskazanych sieciach społecznościowych w celu formułowania dyskusji publicznej”.
  http://bezpieczenstwobezgranic.pl/151/internetowa-dezinformacja-w-rosyjskim-wydaniu/

 48. […] jednym z ostatnich rozdziałów raportu przeczytamy o internetowych trollach i “użytecznych idiotach”, czyli elementach wojny hybrydowej (propagandowej) której echa w formie komentarzy obecne były […]

 49. Artykuł o trollowaniu też może być trollem zważywszy, że jest on głównie na temat ukrainy i nie wspomina o masowym rządowym trollingu na temat brzozowych bajek smoleńskich.

 50. To zupelnie jak Onet WP & Interia ; )

 51. W Polsce rekrutowano do demonstracji przekupczyków za pomocą “niewinnych ogłoszeń”:

  https://lh3.googleusercontent.com/n2lVOi2g8nMFwfYCQzTibIWBDDgHNxO0CuPSjjC3uvXVTUcv8fxXL_wJy0zs7ubFm_moNxhKhNaCCqX2ggs=w1588-h1105-no

  Dla mało kumatych informacja: chodzi konkretnie o KOD. Czyli “oddolne” demonstracje – z punktu widzenia uczestników – są ich sposobem na zarabianie pieniędzy. Prostytucja polityczna.

 52. […] jest, że w niektórych państwach zatrudnia się za pieniądze osoby, które piszą “nieżyczliwe komentarze”, zakładają […]

 53. […] (czyt. fake newsy i memy wrzucane przez troll-konta na Facebooka i Twittera, por. Kulisy pracy rosyjskich prorządowych trolli internetowych), ale przede wszystkim wykradzione ze sztabów wyborczych i innych amerykańskich instytucji […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: