10:09
9/8/2017

Mechanizm cenzury wypracowany w ustawie hazardowej trafi niebawem do kolejnej ustawy — o nadzorze nad rynkiem finansowym. Dzięki temu Komisja Nadzoru Finansowego stworzy kolejny rejestr domen, które operatorzy będą musieli blokować.

Już w maju pisaliśmy, że Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jest kolejną instytucją pragnącą cenzurować polski internet. Komisja chce mieć swój własny rejestr zakazanych domen, podobny do tego, który już teraz prowadzi Ministerstwo Finansów by blokować hazard. Różnica polega na tym, że KNF chce walczyć z nadużyciami finansowymi, głównie tymi związanymi z rynkiem FOREX.

To co opisywaliśmy w maju było zaledwie projektem opracowanym przez samą KNF. Prace nad tym projektem poszły dalej i przyjęły postać projektu przedstawionego przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów. Jest on dostępny w Rządowym Centrum Legislacji i był już poddany konsultacjom społecznym (stanowisk z konsultacji jeszcze nie opublikowano).

Podobnie jak w ustawie hazardowej

Przepisy rozszerzające cenzurę internetu w Polsce znajdziecie na stronie 4. projektu. Projektowany art. 6d ust 1. to przepis tworzący nowy rejestr domen, który brzmi tak.

Art. 6d. 1. Komisja prowadzi rejestr domen internetowych zamieszczonych na Liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego, zwany dalej „rejestrem”.

Rejestr ma być prowadzony w systemie teleinformatycznym, umożliwiającym automatyczne przekazywanie informacji do telekomów. W ustępie 7. przywołanego artykułu znajduje się przepis wymagający od operatorów blokowania domen znajdujących się w rejestrze (ust. 7).

7. Przedsiębiorca telekomunikacyjny świadczący usługi dostępu do sieci Internet jest obowiązany nieodpłatnie:

1) uniemożliwić dostęp do stron internetowych wykorzystujących nazwy domen internetowych wpisanych do rejestru przez ich usunięcie z systemów teleinformatycznych przedsiębiorców telekomunikacyjnych, służących do zamiany nazw domen internetowych na adresy IP, nic później niż w ciągu 48 godzin od dokonania wpisu do rejestru;

2) przekierować połączenia odwołujące się do nazw domen internetowych wpisanych do rejestru do prowadzonej przez Komisję strony internetowej na której zamieszczono  komunikat dla odbiorców usługi dostępu do Internetu zawierający w szczególności informacje o lokalizacji rejestru, wpisaniu szukanej nazwy domeny internetowej do tego rejestru;

3) umożliwić dostęp do stron internetowych wykorzystujących nazwy domen wykreślonych z rejestru, nie później niż w ciągu 48 godzin od ich wykreślenia z rejestru.”;

Jeśli macie déjà vu to nic dziwnego. Treść przepisu jest zaczerpnięta z ustawy hazardowej i nikt się z tym specjalnie nie kryje.

A jeśli się pomylą?

Jeśli wasza domena omyłkowo znajdzie się w Rejestrze to będziecie mogli wnieść sprzeciw do KNF (w terminie 2 miesięcy). Komisja będzie miała 60 dni na ustosunkowanie się do sprzeciwu, czyli… powolutku, bez pośpiechu rozpatrzy waszą sprawę.

Czy będą odszkodowania za nieuzasadnione blokady? Oczywiście nie! Nikt nie chciałby płacić takich odszkodowań (szczególnie państwo) i nikt nawet nie myślał o wprowadzaniu ich do przepisów (podobnie było z ustawą hazardową). Mówiąc wprost — każda strona może być omyłkowo zablokowana nawet dwa miesiące, a posiadacz praw do domeny może sobie najwyżej powalczyć o usunięcie tej blokady.

Już wcześniej krytykowaliśmy projekt KNF zwracając uwagę, że tego typu blokowanie stron powinno być nadzorowane przez sąd. W tym projekcie, przewidziany mechanizm odwoławczy zakłada rozpatrywanie sprzeciwów przez samą KNF, która staje się sędzią we własnej sprawie. Wygodnie, prosto, choć niekoniecznie uczciwie wobec obywatela. KNF co prawda większości z nas (w tym redakcji Niebezpiecznika) nie jawi się jako zła instytucja — wręcz przeciwnie — KNF czuwa nad naszym dobrem i mniej lub bardziej skutecznie ostrzega przed różnymi podejrzanymi biznesami i piramidami finansowymi. Ale to nie o to chodzi, jaką ktoś ma opinię o KNF.

Niektórzy już teraz złośliwie pytają, czy jeśli KNF będzie zarządzało tym zakazanym rejestrem, to i Korea Północna będzie mogła blokować dowolne treści w naszym internecie? Jeśli nie wiecie skąd te żarty, przypomnijmy, że w 2016 roku włamano się do KNF i KNF nie zauważyła włamania przez prawie rok. Pozostaje mieć nadzieję, że serwery z rejestrem będą lepiej chronione.

Ustawa miałaby wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu. Jeśli rząd będzie zdeterminowany i Prezydent nie zawetuje, będziemy mieć nową formę cenzury w październiku lub listopadzie. Może to mieć ogromny wpływ na wolności obywatelskie, wolność słowa, także na działania firm. Mimo to w uzasadnieniu projektu ograniczono się do poniższej, lakonicznej wzmianki o cenzurze.

Poszerzeniu ulegnie zakres treści publikowanych takich ostrzeżeń KNF będzie prowadził rejestr domen internetowych, które będą podlegały obligatoryjnemu blokowaniu przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych świadczących usługi dostępu do sieci Internet. Te ostatnie rozwiązania są wzorowane na przepisach ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 471, z późn. zm.), znowelizowanej ustawą z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 88), która weszła w życie z dniem 1 kwietnia 2017 r. Należy oczekiwać, że takie rozwiązanie także na rynku finansowym zapewni dużą skuteczność działań prewencyjnych i zminimalizuje ryzyko korzystania przez nieprofesjonalnych uczestników tego rynku z usług świadczonych przez podmioty nieuprawnione do wykonywania takiej działalności.

I tyle! Po prostu będzie dobrze i nie ma się czym przejmować.

Chciałoby się powiedzieć: “A nie mówiliśmy?”

Właśnie realizuje się ten scenariusz, który przewidywaliśmy już w ubiegłym roku. Gdy rząd zgadzał się na hazardową cenzurę, napisaliśmy coś takiego:

Raz wprowadzone mechanizmy cenzury można będzie rozszerzać na nowe obszary. Dziś jest to hazard, jutro może to być blokada stron o dopalaczach, potem erotycznych czy politycznych.

Pomyliliśmy się tylko co do jednego — nie sądziliśmy, że drugi rejestr stworzy akurat KNF. Przy forsowaniu tego projektu zapewne wiele razy usłyszymy, że “blokady stron hazardowych się sprawdziły“. Zawsze łatwiej rozszerzyć to co już jest niż zbudować mechanizm cenzury od nowa.

W tym miejscu warto przypomnieć, że blokadom hazardowym sprzeciwiało się wiele organizacji społecznych i nawet nawet Ministerstwo Cyfryzacji. Trzeba przyznać, że ministerstwu Anny Streżyńskiej udało się wywalczyć jedno — zdefiniowanie metody blokowania i wybór metody mało szkodliwej.

Kiedy ktoś zaproponuje trzeci rejestr domen? I czego będzie on dotyczył? Walki z terroryzmem, ekstremizmem, pedofilią, stronami zawierającymi… mhm… niebezpieczne treści? Niektóre firmy uważają, że nawet Niebezpiecznik zawiera informacje przydatne przestępcom i chciałyby, abyśmy nie publikowali artykułów na pewne tematy, choć oczywiście naszą misją jest przeciwdziałanie kradzieżom i oszustwom. Problem w tym, że mechanizmy cenzury nie mierzą intencji, nie są rozsądne i tak naprawdę nie rozwiązują żadnych problemów, natomiast mogą stworzyć wiele nowych.

Szczęście w nieszczęściu póki co, to fakt, że blokada ma być realizowana w oparciu o DNS. A zatem nie tylko łatwo będzie ją ominąć, ale w ogóle “domyślnie” będzie totalnie nieskuteczna w niektórych przypadkach.

PS. Cenzurze internetu i temu jak ją obchodzić poświęcony był pierwszy odcinek naszego niebezpiecznikowego podcastu “Na Podsłuchu” — dowiecie się z niego, jakie poglądy ma redakcja na takie blokady i gdzie widzi wady a gdzie zalety cenzury internetu (bo takie też są!).


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

92 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Mówiliście, wszyscy mówili. Ale to wygląda na misterny plan. Myślę, że blokada oparta na DNS jest częścią tego planu. Póki blokada jest łatwa do ominięcia nie protestujemy, łatwo się z tym godzimy. Ale to może być kwestia czasu, aż CENZURA będzie wprowadzona na poważnie. Oczywiście wtedy zostanie odegrany jakiś teatrzyk, żeby to usprawiedliwić.. Chorzy ludzie nami rządzą, chorzy ludzie ich wybierają, chorzy ludzie im na to pozwalają.. Sami sobie i naszym dzieciom, wnukom szykujemy przyszłość, w której ciężko będzie żyć.

  • Niestety – złe wzorce płyną z Zachodu. Australia – w zasadzie jest tam cenzura internetu na wzór chiński. Anglia – wolno szyfrować, ale na żądanie władz trzeba podać hasło. “Zapomnienie” hasła grozi wyrokiem 13 lat więzienia. Francja – szyfrować wolno tylko po… uprzednim złożeniu na policji kluczy/haseł (to chyba jedyny kraj gdzie GSM nie jest szyfrowane!). Niemcy – niesłuszne posty, komentarze (np. “mowa nienawiści” – co to jest decyduje jakiś lewak. W Szwecji minister “sprawiedliwości” OSOBIŚCIE zajął się 76 letnią staruszką, która na Facebook ośmieliła się wpisać “imigranci podpalają samochody, sikają i srają na ulicach” – grozi jej za ten wpis 3 lata więzienia!) muszą być niezwłocznie usuwane pod karą 50000€. W Polsce ciągle to “najweselszy barak w obozie” jak mówiono za PRL…

  • Jozef, nie wiem skad wziales 13 lat w UK. Standardowo jest 2 lata. Zastanow sie co masz do ukrycia? Lubisz dzieci? Handlujesz bronia albo narkotykami?

  • Fakt, wygląda to trochę jak słynne gotowanie żaby…

   Z drugiej strony – ile dzisiejszych klikaczy wie jak to działa, co to jest DNS i że można go zmienić?

  • “Z drugiej strony – ile dzisiejszych klikaczy wie jak to działa, co to jest DNS i że można go zmienić?” – w ruterach ADSL do Neostrady od Orange (Fanbox 2 i pewnie inne) DNS-y są tepsiane na sztywno i nie można ich zmienić…

  • @Monter to z DNS to dwie pieczenie na jednym ogniu. Działa faktycznie jako cenzura na prostych ludzi, którzy i tak omijają politykę szerokim łukiem, więc nie zagrażają politykom. Z drugiej strony działa nieskutecznie na tych bardziej ogarniętych w temacie (lub którzy mając pojęcie poproszą znajomych o pomoc), którzy by może protestowali ostudzając ich zapał do tych protestów.

  • Ale wy głupoty piszecie . Zmiana samego DNS w ustawie hazardowej nie wystarczy.
   Operatorzy przekierowują również adresy IP kryjące się pod domeną :) U nas tak robi operator :) …

   Czym się tu podniecać? FB blokuje treści, google blokuje, apple to samo, MS szpieguje, ogranicza , to niby dlaczego rząd miałby postępować inaczej.
   Korzystając z takich portali jak FB itd., sami daliście im pretekst.

   Powód jest jeden. Politycy dążą do stworzenia jednego super państwa z wspólnym językiem :), przepisami prawa, normami, wojskiem itd. Po to właśnie powstała UE :)

   Za 30 czy 40 lat nie będzie polski , litwy, łotwy tylko jedno państwo …

  • Rafał 2017.08.09 10:53
   Firmy hazardowe jeżeli chcą świadczyć swoje usługi na terenie polski – to niech płacą podatki jak robią to polskie firmy hazardowe.

   Natomiast blokowanie stron finansowych jest słuszne bo większość z nich to piramidy finansowe ,a polacy ( słabo wykształceni, naiwni ) chętnie z takich piramid korzystali, a później był płacz jak z FRANKOWICZAMI żeby rząd pomógł :)

  • Wujek Pawel (2017.08.09 11:57), co masz do ukrycia? Podaj nam tutaj numery swoich kart płatniczych, kody cvv, piny. Dodatkowo podaj pesel i dane personalne. Nie musisz ich ukrywać skoro nie lubisz dzieci i nie handlujesz bronią albo narkotykami. A może lubisz dzieci…?

  • Zaniepokojony 2017.08.09 16:30 | # |
   Jak chcesz to ja ci mogę podać numer konta , telefon do kontaktu, dane adresowe, pesel .
   Nawet mogę ci podać id i hasło do banku – kasę i tak nie wybierzesz bo potwierdzenie przelewu leci po sms. Ktoś nawet podał takie dane dla eksperymentu i jak dotąd nikt nic mu nie wykradł :)

   Dodam ,że każdy urzędnik , skarbówka, pracownik banku ma dostęp do tych danych łącznie z policją to niby co tu ukrywać ?

   Takie śmieszne dane przestały mieć znaczenie .

   Istotniejszym byłby argument , gdybyś zażyczył sobie instalacje keyllogera :) – jak to robi MS standardowo w swoim systemie operacyjnym, co ci nie przeszkadza.

  • marcin, nie wiem skąd to wziąłeś, ale aż włączyłem bet-at-home – działa po prostu na googlowskich DNSach: https://i.imgur.com/THNtGb3.png
   włączyłem jeszcze bet365, nie działa, ale dlatego, że sami zablokowali.

  • Zaniepokojony 2017.08.09 16:30 | #
   Chcesz mi powiedzieć, że wszystkie te dane trzymasz na kompie i dysk kryptujesz przed sluzbami, które mają do tych danych dostęp bez hasła do twojego dysku? Czy też może na tym dysku kryją się zdjęcia dzieci?

   Teraz to ja jestem zaniepokojony…

  • KacasPiesel 2017.08.09 18:06
   To może u ciebie wystarczy zmienić DNS, ale nie u mnie . Jak chcesz to ci mogę dać zdalny dostęp i sam sobie sprawdzisz. Jak ktoś to zrobił tak jak ma być ( czyli jeszcze IP uwzględniał) to pozostaje tylko tor, i vpn …

   W przyszłości zablokuje się vpn ,wytnie tora i koniec zabawy :)

   Jak o tym pisałem kilka lat temu , to się wszyscy śmiali , że to niemożliwe ,a jednak jest możliwe i to w bardzo prosty sposób :) …
   Dodatkowo w gratisie dorzuci się ustawę zakazującą szyfrowania, stworzy listę ( białych stron) ,a reszta leci w kosmos.

   Ja daje na to 7 lat i net będzie wyczyszczony ,aż miło :) Należy pamiętać ,że za kilka lat dopracuje się sztuczną inteligencje – to nawet nie chce pisać jakie ta da możliwości kontrolowania mas. Np. sztuczna inteligencja będzie wchodziła w dialog z użytkownikiem ,przekonywała go do jedynej słusznej wizji świata. Czy ktoś będzie wstanie obalić argumenty wszechwiedzącego boota – 90 % użytkowników nie …

  • marcin 2017.08.09 22:38
   Mylisz się. Ustawa mówi o blokowaniu wyłącznie nazw domenowych. Jak ktoś blokuje IP to jest nadgorliwy.

   Poczytaj ustawę, Art. 15f – http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20092011540

  • bet-at-home działa na większości dns-ów mój operator (pierwsza niezależna prywatna siec telekomunikacyjna w Polsce) też nie blokuje tej strony i co więcej nie zamierza

  • Rafał 2017.08.10 07:46
   Ja ci podaje jak to działa u mnie w praktyce ,a nie z puntu widzenia ( ustawy).

   Mnie prawo nie interesuje bo ta wiedza w niczym mi nie pomoże. Co niby mógłbym zrobić? Złożyć pozew do sądu , pożalić się do TV, rzecznikowi praw obywatelskich ? Licząc na łaskawe zainteresowanie się tematem ?

   Uważam również że prawo jest martwe przynajmniej od 100 lat. Właściwie człowiek od momentu narodzin staje się niewolnikiem ( chorego systemu – nazywanego demokracją ).

   Każde kolejne wdrażanie przepisów przez UE , czy szalonych polityków to zacieśnianie pętli na gardle obywatela. Obywatel ma pracować, grzecznie płacić podatki ( dawniej nazywane pańszczyzną ) i umrzeć tuż przed emeryturą …

   A gdzie tu życie według własnego uznania?, realizacja pasji itd….
   W tym świecie liczy się tylko kasa , dlatego nie dziwi mnie ,że arabusy buntują się przeciwko cywilizacji bo cywilizacja to wyzysk , gdzie google , apple, ms zarabiają miliardy i robią co chcą ..

 2. Redakcja ma odpowiednich prawników, to może poda kto odpowie za to, że np. poniosę stratę, bo mam otwartą pozycję na instrumencie pochodnym i nie będę mógł zamknąć zlecenia, bo Ministerstwo Finansów zablokowało dostęp do mojego brokera?

  A swoją drogą zobaczycie – będzie za 10-20 lat w tym eurokołchozie tak, że prywatne komputery zostaną zdelegalizowane, będzie wolno posiadać tylko atestowane cienkie klienty, które będą tak pozabezpieczane, że będą mogły się łączyć tylko z rządową chmurą, gdzie będzie jedyne słuszne oprogramowanie, rejestrowane (połączenia też) na nasz PESEL. – oczywiście wszystko to z troski o nasze dobro, w celu zwalczania terroryzmu/pedofilii/hazardu i przed czym tam jeszcze dobra władza chce nas ochronić.

 3. hmmmm czy tylko ja czuję po kościach, że tak naprawdę chodzi o blokowanie giełd i kopalnianych kolektywów kryptowalut?

  • nie do zrobienia bez delegalizacji VPN, gornicy to nie byle klikacze w fb

 4. Nastepne w kolejce strony “siejace antypolska propagande”: tvn, wyborcza, newsweek, oko i pokrewne. Potem rejestr sie rozszerzy o bbc, cnn, al-jazeera’e. RT moze zostac :-p

 5. “Należy oczekiwać, że takie rozwiązanie także na rynku finansowym zapewni dużą skuteczność działań prewencyjnych”

  Żeby przeszło przez moderację, to powstrzymam się od dalszego komentarza.

 6. A gdzie te gimby, które protestowały przeciw ACTA, któremu był winien oczywiście Tusk? Gimby juz pewnie zakredytowane na 25 lat i nie mają czasu na pierdoły (czytaj: nie wychylają sie bo ich z państwowego etatu w Orlenie, PGNiG czy innej enerdze wywalą)….

 7. Takich ludzi wybral narod. Jak na to patrze oraz jak slucham argumentow wyborcow PiSu, to mi sie noz w kieszeni otwiera i zaczynam myslec, ze jako narod nie dorośliśmy do demokracji.

 8. A wystarczy uznać forex za hazard i nie trzeba nowych uprawnień dla knf

  • Genialne w swojej prostocie

  • Ja bym dodał jeszcze wybory, przecież nigdy nie wiadomo kto wygra, więc jest powód żeby zabronić

 9. Aktualna partia rządząca wyrządza więcej szkód wolności internetu niż kiedykolwiek po wynalezieniu węgla.

 10. Kiedy przyszli po operatorów stron harardowych, nie protestowałem. Nie byłem przecież operatorem takiej strony.
  Kiedy przyszli po operatorów platform Forex, nie protestowałem. Nie byłem przecież operatorem takiej platformy.
  Kiedy przyszli po pedofili, nie protestowałem. Nie byłem przecież pedofilem.
  Kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował. Nikogo już nie było.

  Polecam się obudzić. I zacząć protestować, póki jeszcze możecie…

  • Toś grubo pojechał z cytatem…

  • Ja cię proszę Klim. Przestań pisać tutaj komentarze.

 11. A gdyby nawet lubił lub handlował – ch.. Ci do tego. Nie ma nic gorszego od ludzi z misją naprawiania świata…

  • Jeśli broker jest zarejestrowany i działa legalnie w Polsce, to nikt go nie będzie blokował. Chodzi o blokowanie oszustów, znajdujących się np. na liście ostrzeżeń KNF.

   Słowacy też mieli “misję naprawiania świata” i zdelegalizowali islam – czy to naprawdę tak źle?

  • Zupełnie nie o to mi chodziło. Chodziło mi o komentarz z 11:57.

  • Nie, nie ch*j mi do tego czy ktos lubi dzieci czy nie. Jesli ty lubisz, to predzej czy pozniej cie zlapia,a widze, ze cos moze byc na rzeczy. Pedofile to najgorsze co jest na tym swiecie. Narkotyki jak ktos bedzie chcial kupic to i tak kupi, natomiast bron moze kupic wyznawca wiadomej religii i od*ebac ci rodzine na ulicy.

   W kazdym razie kompletnie nie zrozumiałeś przekazu. Jak mam zakryptowany dysk, a nie jestem przestepca to nie mam sie czego bac. Kryptuje przed ew. zgubieniem/kradzieza, a nie dlatego, ze mam na nim zdjecia twoich dzieci.

  • @Wujek Pawel
   “Pedofile to najgorsze co jest na tym swiecie.” – dawniej mówiono tak samo o homoseksualistach, a także ludziach utrzymujących pozamałżeńskie stosunki seksualne, masonerii, demokratach, ateistach… Są zresztą do dziś ludzie, którzy nadal nazywają tak niektórych z tych grup społecznych. Obawiam się, że powoli dążymy do tego, żeby zakazać wszystkiego, czego nie lubi pewien poseł mieszkający na Żoliborzu…

  • Wujek Paweł: widzę, że kolega już totalnie jest zindoktrynowany.
   Islam samo zło – buuuu
   Rozlicz wcześniej tych zza wielkiej wody, co wymordowali swoim wojskiem już ok. 35 milionów ludzi od II WŚ. Oni szczycą się, że są chrześcijaninami.

  • Wacek: znowu opatrznie zrozumiałeś. Nie Islam samo zło, ale to nie biali chrześcijanie/katolicy kupują broń na czarnym rynku/internecie, czy też jeżdżą się szkolić na bliski wschód po to aby się potem wysadzić w tłumie czy postrzelać na rynku czy dyskotece. Nie mam nic do muzułmanów pracowałem w poprzedniej firmie z kilkoma programistami z Pakistanu czy Turcji.

  • @Grzegorz
   Powiedz mi, od kiedy internet znajduje się w Polsce? Co rozumiesz jako działa w polsce? Co to dla mnie za różnica, czy broker/platforma ma siedzibę w Polsce (regulowane przez KNF), w UK (FCA) czy na Cyprze( CYsec), Malcie?
   Czy jak brytyjski broker uzywa polskiego języka (ze względu na liczną polonię) to znaczy, że działa nielegalnie w Polsce?
   Czy jeżeli przyjmuje płatności w PLN to działa w Polsce?

 12. Cóż, zalążki prawne i techniczne cenzury są już wypracowane. Teraz pozostaje jedynie je rozbudować.

  Pierwszym krokiem było wprowadzenie rejestracji kart pre-paid. Miało to niby wpłynąć na bezpieczeństwo, ale nikt nie potrafił powiedzieć dokładnie jak. Być może jest mniej nękających telefonów, ale to akurat nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem narodowym.

  Teraz czas na krok drugi: rozbudowę wprowadzenie i rozbudowanie systemu blokowania domen.

  Trzecim krokiem będzie rozszerzenie zakresu blokowanych o informacje moralnie szkodliwe dla patriotycznie nastawionych obywateli. To tylko kwestia czasu.

  Drobnymi kroczakami, niezauważenie, w cieniu dobrych intencji zostanie zbudowany system cenzorski…

 13. “przez ich usunięcie z systemów teleinformatycznych przedsiębiorców telekomunikacyjnych, służących do zamiany nazw domen internetowych na adresy IP”

  a co gdyby operator wyłączył swoje serwery, a na modemach klientów zainstalował rekursywny serwer DNS? wtedy resolvowaniem adresów zajmowałby się modem klienta, a z “systemów teleinformatycznych przedsiębiorców” nie było by co usuwać, bo DNSów by tam po prostu nie było.

 14. Az bedzie tak: https://imgur.com/a/2tD8B

 15. Na szczęście Streżyńska ma głowę na karku i zapis w ustawie jest taki, że i wilk będzie syty i owca cała :D

 16. To, że wprowadzane przepisy nie przewidują odszkodowania za błędne wpisanie na listę, nie oznacza, że takiego odszkodowania nie można uzyskać. W takim przypadku zastosowanie mają przepisy ogólne, tj. art. 417 kodeksu cywilnego, przewidującego odpowiedzialność Skarbu Państwa.

  • Oczywiście. Jednak obecny kierunek w ustawodawstwie sugeruje, że będzie Ci ciężko wydobyć potem kasę ze skarbu państwa. Jak kasa będzie wystarczająco duża to i sędzia będzie właściwy.

  • Są jeszcze instytucje wyższego szczebla, a na koniec poza PL…
   Ale fakt faktem, wygląda kiepsko nic za zniszczenie komuś biznesu

 17. Szyfrowanie to też sposób na “wrzutki” od osób trzecich. Ciężko komuś podrzucić materiały na dysk i jednocześnie dołączyć wiarygodną historię systemu, spójną z innymi danymi.

  Australia, USA, UK mają inną tradycję prawną. Mowa nienawiści jest tak samo zła jak bezpodstawne oskarżenia i powinna być karana.

  Póki co to UE zaleca krótszą retencję danych telekomunikacyjnych niż jest to zaimplementowane w Polsce i to w Polsce blokuje się legalne biznesy hazardowe z zachodu. Dlatego jeśli ktoś pisze o kołchozie, to proszę ograniczać się do terenów na wschód od Odry.

  • Zdefiniuj proszę precyzyjnie “Mowa nienawiści”.

  • Do Marcin: w Kodeksie Karnym jest dosyć precyzyjne określenie.

 18. Nie dość, że rząd zabiera na każdym kroku hajs z podatkow , mówią mi co mogę kupić, a co nie, to jeszcze teraz będą mi mowili, na jakie strony mogę wchodzic, a na jakie nie … Ale przecież jesteśmy wolnym narodem … Smutne

 19. Lepiej by było gdyby taki rejestr prowadziło i zarządzało Ministerwstwo Cyfryzacji z przyjmowaniem jawnym wniosków od innych Urzędów/Ministerstw dotyczących blokowanych domen.
  MC bardziej ufam co do zasadności blokowania danych domen.

  • Myślę, że to bez różnicy. Twoje większe zaufanie i za pewne spowodowane informacjami jakie są publikowane na niebezpieczniku czy w innych mediach i mogą wynikać z lepszego PR’u. A co ważniejsze, po wyborach w ministerstwach mogą zarządzać zupełnie inni ludzie i może wtedy być odwrotnie. Politycy zwyczajnie nie powinni mieć takiej władzy, żadne drobne modyfikacje nie zmienią tego, że jesteśmy ich niewolnikami.

  • Polacy mają mentalność chłopów pańszczyźnianych. Wolą żeby ich Pan pozwalał lub zabraniał.
   Polityk to służący!
   Nie pytam się służącego czy mam sie napić whisky czy rumu. Każę mu z…ć po szklankę.

  • Do Czapa:
   Pomyliłeś urzędnika z politykiem. Od zawsze byli równi i równiejsi, rządzeni i rządzący. Politycy to rządzący – i zrobią wszystko, żeby utrzymać swoją kontrolę nad rządzonymi.

 20. Wzory idą prosto z UK! Ludzie do siebie strzelali to ograniczono dostęp do broni. Ludzie wyciągnęli więc noże – uregulowano więc dokładniej zasady handlu i przenoszenia (posiadania przy sobie) ostrych narzędzi. Ludzie zaczęli więc oblewać się kwasami, co więc tu zrobić? Banalnie – wymagać licencji na obrót wszelkimi substancjami żrącymi, wszak nie rodzaj a stężenie się liczy, to chyba jednak dopiero rozważają.

  Niemniej – po co rozwiązywać problem gdy można leczyć objawy? To pytanie głównie do szanownych wyborców, którzy wybierają sobie takich genialnych specjalistów. ;)

  • No już się bałem, że nie napiszesz, że ciągle walczą z objawami zamiast z problemami :D

  • No coś ty, nie mógłbym zepsuć takiej pięknej serii komentarzy o tym samym. ;)

 21. A mnie ciekawi czy parę wieków temu jak wprowadzano prawo o ruchu drogowym też ludzie mówili że to próba cenzury i ograniczenie prawa do poruszania się itd. Prawda jest taka że dziki zachód w internecie kończy się tak jak skończyły się czasy wyjętych z pod prawa kowbojów.

 22. A mnie bawi fakt, że “projekt był poddany konsultacjom społecznym”. niebezpiecznik jest jednym z najpoważniejszych zespołów społecznych zajmujących się zawodowo takimi sprawami – oczywiście nikt się go o zdanie nie pytał. Kiedyś prześledziłem z ciekawości jak wyglądają taki “konsultacje” – np pytanie o usuwanie nazwisk z opisek na rękach pacjentów kierowano w większości do… zakładów psychiatrycznych. A odpowiedź “po co im nazwiska, wariat i tak nie wie, jak się nazywa” była rozciągana na całość społeczeństwa. I tak samo dzieje się w większości “konsultacji”.

  • Znakomite!

   Właśnie “po co tym wariatom cały internet, przecież oni i tak nie wiedzą co robią”.
   Nie tak dawno spotkałem na przystanku pewnego starszego pana, ów pan rzekł “oj tam panie internet, czym więcej tego całego internetu tym głubsi ludzie”. Rzecz dotyczyła sytuacji politycznej w pewnym kraju nad rzeką Wisłą. A konkretnie tego że młodzi (takżę duchem) ludzie, miast oglądać dziennik tele… o przepraszam, wiadomości, wolą ten szatański internet.

   No i dla mnie wszystko stalo sie jasne… Internet to szatańskie ustrojstwo, odwodzi czesto duszyczki od prawdy! Ci zgnili imperialiści z zachodu pragną masą pracuj… oj przepraszam, polskiemu społeczeństwu wode z mózgu zrobić. Nie wolno do etgo dopuścić!

 23. Projekt skierowano do konsultacji publicznych, a nie społecznych. To bardzo istotna różnica.

 24. Aż się zastanawiam czy nie wydać administracyjnego oświadczenia i jednocześnie zalecenia swoim abonentom jak się zabezpieczyć przed rządową cenzurą i inwigilacją…

  Grozi mi coś za to?

 25. No i metodą salami wchodzi nam cenzura.

 26. Blokada DNS to kupa śmiechu i tyle.

  Rozwiązaniem dla urzędów byłby “wielki firewall” jak u Kitajców, ale na to trzeba mieć cojones i władzę totalną, w przypadku DNS zawsze można używać OpenDNS czy GoogleDNS, albo w ogóle DNSCRYPT, i dziękuję urzędasom za uwagę. xD

  Pozdro

 27. Wybaczcie pytanie laika:
  Czy blokada domen przez DNS zablokuje też emaile dla danej domeny? Przychodzące? Wychodzące?..

 28. “Czy będą odszkodowania za nieuzasadnione blokady? ”
  Będą, bezpodstawne dodanie strony do tej listy będzie naruszało dobra osobiste spółki/osoby posiadającej daną domenę.

 29. Niebezpieczniku – dobra rada – bądźcie bardziej apolityczni bo inaczej ludzie przestaną was czytać

  • Czemu? Wstydzisz się swoich poglądów? Ja nie. Za prl się nie gadało o polityce, a teraz mamy polityczną poprawność, masy lemingów i też mamy nie poruszać. Ja tam o polityce mogę rozmawiać, nie mam z tym żadnego problemu. Nie muszę się tłumaczyć przed oficerem prowadzącym ani nikim innym i przy rodzinie, znajomych mówię otwarcie co myślę na tematy polityczne.

 30. Wszyscy tu się zgadzamy, że pedofilia jest zła, ale zauważcie, że nikt się nie zajmuje cenzurą stron pedofilskich. Czemu? Oczywiście temu, że z łapania pedofili nie ma kasy. A kasa jest potrzebna, żeby wypłacać 500+… W pierwszej kolejności trzeba ocenzurować hazard i parabanki. Także jeśli lubisz dzieci, to mam dobrą wiadomość – nie masz się czego obawiać brandzując się przed monitorem. Ale jeśli masz jakąś kasę, którą jest szansa Ci zabrać, to masz szansę w krótkim czasie dołączyć do bet-at-home itp. Także wszystkim wierzącym w dobre intencje rządzących polecam pod rozwagę ich priorytety w cenzurze: 1. hazard 2. parabanki […] xxx. gwałcone dzieci .

 31. Niebezpieczniku, załóżcie stronę w Torze! Wtedy zawsze będzie jak do Was trafić, nawet jak poziom cenzury się zwiększy.

  Wujek Pawel
  To, co ktoś trzyma na swoim komputerze to tylko i wyłącznie jego sprawa i nikomu nic do tego. Prywatność nie służy do ukrywania, tylko do ochrony. Poza tym każdy ma coś do ukrycia i nie znaczy, że jest to coś nielegalnego. Każdy ma coś, czym nie chce się dzielić z nieznajomymi. W dodatku to, co jest nielegalne nie zawsze jest niemoralne. Jeszcze nie tak dawno w Polsce ludzie mieli iść do więzienia za bycie pentesterem, a nawet za samo posiadanie odpowiedniego oprogramowania:
  https://niebezpiecznik.pl/post/sejm-poparl-zaostrzenie-kar-za-szukanie-dziur-pentesterzy-i-bughanterzy-beda-latwiej-podsluchiwani-i-moga-wiecej-stracic/
  https://niebezpiecznik.pl/post/od-27-kwietnia-nie-musisz-zakladac-kominiarki-do-komputera/

 32. bo nie ma normalnosci, obowiazuje sowiecki okragly stol a tym saMym wadliwa ordynacja wyborcza, dobra dla swoich by sie ustawic a reszte za pysk i do roboty, trzeba zmienic ordynacje wyborcza TAK dla JOW jak w cywilizowanych krajach ! inaczej nas po prostu nie ma, kupa kamieni…

 33. @marcin 2017.08.09 15:37
  Czyli powinniśmy rządowi pozwolić robić wszystko, ponieważ są ludzie, którzy moga zostać pokrzywdzeni w wyniku swojej własnej głupoty? Natomiast urzędnicy najwyraźniej są jakimiś nadludźmi i nie tylko nie popełniają błędów ale zawsze działają dla dobra i w interesie społeczeństwa!
  Wolność oznacza też odpowiedzialność za swoje czyny. Ograniczania tej odpowiedzialności nie wprowadzi się bez ograniczania wolności.

  • To może zlikwidujmy kary za gwałty bo przecież to wina kobiety że przechadza się wieczorem sama, a to przecież takie głupie , nierozsądne, nieodpowiedzialne :)

   Urzędnicy nigdy nie działają dla dobra obywatela – to jest podstawowa zasada w Polsce jaka obowiązuje .

   Jeżeli chodzi o mnie to rząd może sobie nawet zażyczyć instalacje obowiązkowego keyllogera w telefonie i mnie to nie ruszy.
   A nie ruszy mnie bo wszyscy podsłuchują i standardowo każdy ma zainstalowany syf , więc jaka to różnica że te dane dostanie państwo?

   Mnie takie artykuły już śmieszą . Wolności nigdy nie było i nigdy nie będzie bo wszyscy jesteśmy manipulowani … CO z tego że państwo np. by nie podsłuchiwało własnych obywateli , czy nie cenzurowałoby treści jak będzie to robić google, apple , FB :)

  • @marcin: no bo Google, Apple, FB (i inni w spisku) mają swój kluczowy cel: szpiegować i manipulować Polaków…

  • BloodMan 2017.08.17 07:10
   Prawda jest taka ,że każdy manipuluje, kontroluje na swój sposób. Państwo pod siebie, media pod jednostkę gospodarczą lub służby specjalne,a koncerny zagraniczne pod swój zysk .

   W przypadku państwa stosowanie takich metod może być uzasadnione ( np. w celu nie rozbijania społeczeństwa) ,ale korporacje nie powinni mieć takiej władzy bo im brak hamulca moralnego i na dodatek nikt ich nie kontroluje …

   Władzę można wymienić, google, MS, APPLE już nie :)
   W sytuacji gdy każdy szpieguje, cenzuruje ( o jednego więcej czy mniej ) jak dla obywatela nie zrobi żadnej różnicy :)

   Zresztą sami stworzyliście, promowaliście tą technologię np. certyfikaty bezpieczeństwa , które teraz można wykorzystać do odsiewania określonych stron :) Blog ,który będzie nawoływać do nienawiści ( nie dostanie certyfikatu ) ,a co za tym idzie taka strona w przeglądarce zostanie zablokowana :)

  • @marcin: he? strona nie dostanie certyfikatu? A kto jej nie da? Sama sobie wygeneruje selfsigned i będzie miała. Coś chyba nie czaisz systemu …

  • BloodMan 2017.08.17 14:32
   Samodzielnie podpisane certyfikaty nie zapewniają należytego bezpieczeństwa.
   Samopodpisany certyfikat SSL nie będzie automatycznie akceptowany przez przeglądarki internetowe. Pierwsza i kolejne (jeśli nie zaakceptujemy ostrzeżenia) wizyty na szyfrowaną stronę WWW będą poprzedzone ostrzeżeniami, a z czasem zablokuje się dostęp całkowicie.

   Jedyne słuszne certyfikaty to te wydawane przez jedyne słuszne bezpieczne firmy :) taka maluje się przyszłość .

  • @marcin: no tak, a startcom, letsencrypt itd. to nie istnieją.
   Ah nie, spisek, zostaną zamknięte przecież ;p

  • BloodMan 2017.08.17 16:58
   Startcom miał problemy i był już blokowany przez przeglądarki internetowe :) za liczne nieprawidłowości w WoSign – chińskim urzędzie certyfikującym…

   Jeszcze kilka lat temu pisaliście ,że nie da się ocenzurować internetu , a życie pokazało co innego :) Wystarczy wprowadzić tylko odpowiednie regulacje prawne i albo się dostosujecie ,albo zablokujemy :)

   Nikt się nie będzie przejmował kilkoma procentami userów szczególnie ,że większość i tak sieci na FB, YT itd .

  • @marcin: nikt waszego ssl posmarowanego kasą nie potrzebuje, a przynajmniej nikt z undergroundu, wolnej części internetu, adminów, sysadminów i całego stada torowiska + miejsc podobnych. Generalnie mamy w dupie całe ssl świata oprócz własnych certów podpisanych własnymi kluczami. A jak będzie trzeba to powstanie internet v2 (czy v666) i spokój. Będzie od razu bez reklam, bez szpiegowania, na zaproszenie, a w przypadku złamania zasad wylot na 1 lub 10 lat. Będzie spokojnie, cichutko, na wypasie i w dużym gronie znajomych. Bany i kliny będzie rozdawał oczywiście Beeth z Ponckim. A jakże inaczej. (no i urwał…)

   A internetu nie da się ocenzurować – da się ocenzurować Januszy internetu i barany neostrady (bo dzieci już dorosły).

  • BloodMan 2017.08.17 17:44
   Tylko że tych z underground jest może z 0,5% populacji więc typowo grupa nielicząca się. Decyzje państwowe podejmuje “janusz”, fajboj , appeboj itd. który nawet nie zna stron z onion i standardowo korzysta z windowsa ( bo linuks jest dla niego zbyt trudny) .
   Nie wspominając już , że z tora nie da się korzystać w sposób sensowny ( transfer).

   Internet V2 ? Niby jak miałoby to wyglądać ? Robimy pajęczynkę ?
   Raczej mało realne – bo da się wykryć :)
   VPN , shell itd jak wyżej :)
   W praktyce prawie wszystko można wyciąć , zablokować ( vpn) ,a dowodem są chiny :)

 34. Naprawdę nie rozumiem poco marnowane są “moje” pieniądze na te bzdury.
  Skoro znaczna część użytkowników korzysta z zagranicznych serwerów dns (czyt. google) i nawet nie wiedzą o tym bo “ktoś im tak ustawił” i nie zauważają tej blokady.

 35. Już kilka razy padło jakim dowodem na skuteczne blokowanie są Chiny. Skuteczność blokady Chińskiej wynika z cech kulturowych. Chińczykom Google nie pasuje (trudna wymowa) i nie używają, mają baidu. Jeśli nie używają to blokowanie google ich tak na prawdę nie boli. Akurat tak się składa, że blokowane treści akurat nie są dla większości Chińczyków atrakcyjne. Ten niewielki promil, który jest zainteresowany umie omijać blokadę , ale to promil, więc nie ma on znaczenia.
  Z Polakami jest gorzej, bo nie sa karni. Zawsze coś im się nie podoba i muszą protestować, działać wbrew tego co rząd nakazuje.

  • Nie masz racji :) Gdyby nie było w Chinach blokad to google byłoby monopolistą na ich rynku.
   W Chinach blokuje się nawet treści homo co mnie bardzo dziwi – bo to lewackie państwo :)
   Chiny blokują dostęp do informacji z zachodu ( bo w większości jest to propaganda) i nawalanie na chiński naród.

   Dla zwykłego obywatela nie ma żadnej różnicy, czy jest w państwie demokracja , cenzura bo na niego nie będzie ani lepiej ani gorzej bo sam musi chcieć coś zmienić …

   Przykład Polski. NIby przez ponad 20 lat była demokracja , tylko co z tego skoro w ramach tej demokracji zniszczono dosłownie wszystkie w Polsce . Z drugiej strony mamy niedemokratyczne chiny, ROsję i jak się rozwinęły w stosunku do POlski ?

   Gdyby w Chinach była demokracja , brak cenzury to zaraz weszły by tam korporacje amerykańskie które wykupili by firmy chińskie , stacje radiowe, TV i ludziom by prali mózgi. Dla ludzi było by tylko gorzej …bo ludzie są zbyt podatni na manipulacje …

  • @marcin
   W Chinach cenzura nie jest taka całkiem dokładna. VPN i Tor działają i są to raczej jedyne sposoby na normalny dostęp do internetu i informacji. Dopuki Tor istnieje wierzę, że nie uda się ocenzurować internetu. Niby można zablokować całego Tora, ale Tor z tym walczy i da się te blokady obejść (tak jest np. w Chinach). Prawdą jest to, że większość ludzi z niego nie korzysta i o nim nie słyszało, dlatego trzeba to zmienić.

   Mówisz, że firmy nie powinny mieć takiej władzy, bo nie mają hamulców moralnych. A rząd ma? Nad rządem mamy kontrolę? Służby mają w tej chwili uprawnienia do szpiegowania każdego i nikt nie ma (na pewno nie obywatele) nad tym kontroli:
   https://panoptykon.org/wiadomosc/sad-nie-mamy-jak-kontrolowac-dzialan-policji
   https://panoptykon.org/wiadomosc/sad-uznal-ze-abw-moze-zataic-informacje-o-wykorzystaniu-nowych-uprawnien-do-inwigilacji

   Masz rację, że internet można cenzurować i też uważam, że nowy internet raczej nie powstanie. Jest pewna strona, która nawołuje do nienawiści i została zdjęta z internetu. Więc co zrobili? Przenieśli się do Tora: https://blog.torproject.org/blog/tor-project-defends-human-rights-racists-oppose. Nie popieram rasistów, ale to jest jeden z przykładów, że wolność istnieje, tylko trzeba o nią powalczyć.

   Jak widać można walczyć z cenzurą i inwigilacją i moim zdaniem warto. Przeciętny użytkownik netu ma to wszystko głęboko gdzieś. Nie bądź jednym z nich. Nie daj sobie wmówić, że “i tak wszyscy szpiegują więc nic nie można zrobić”. Walczmy o wolność internetu.

  • Strona 2017.08.22 15:36
   Po pierwsze podajesz mi linka do fundacji panoptykon która jest sponsorowana
   przez Open Society Foundations która to należy do George’a Sorosa – amerykańskiego miliardera, pochodzenia żydowskiego.

   Dodatkowo w składzie fundacji panoptykon zasiada np. ktoś taki jak Ewa Charkiewicz feministka z partii zielonych , czy Monika Płatek lewicowa feministka ,która w 2015 roku startowała w wyborach do sejmu z listy lewicy :)

   Mogłeś jeszcze podać linka do gazety wyborczej , albo michnika było by bardziej wiarygodniej , obiektywniej.

   Jak podajesz coś to przynajmniej sprawdź kto to pisze i sponsoruje :)
   Dałeś się kolego zmanipulować i bardzo straciłeś w moich oczach. Czyli tak jak pisałem na początku wam to jest obojętne kto rządzi bo i tak jesteście manipulowani :) i nie potraficie sami myśleć ^^

  • Strona 2017.08.22 15:36
   VPN są lub mają być blokowane w Chinach :)
   Tora da się całego wyciąć i to dość łatwo :)
   Im mniej osób będzie korzystać z TORA, szyfrowania itd. to według mnie lepiej bo służby nie będą się tym interesować :)

   Rząd jest taki jaki sobie obywatele wybiorą. Masz więc nad nim kontrolę bo za 4 lata możesz powiedzieć koniec tego dobrego …
   Polityk musi się liczyć z głosem obywatela bo w kolejnych wyborach by przegrał jak to było z PO.

   Korporacja żyje własnym życiem gdzie dla niej liczy się zysk idący w miliardach.
   Jestem ciekaw co zrobisz jak 90% prac zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją . Wszech i obec nad głowami będą ci latać drony , a drogi patrolować roboty ? Na FB nic nie napiszesz, bo zaraz będzie ban.

   Największym złem jest google, fb , apple itd. bo mając taki ogrom narzędzi mogą dowolnie manipulować użytkownikami , ich emocjami czy kupować polityków, media. Dzisiaj władza to korporacje , polityk jest zerem, marionetką …

   Nawet gdyby polityk chciał coś zmienić w sposób drastyczny to przy zadłużeniu państwa na 3 biliony złotych , całkowitego uzależnienia technologicznego od USA , niemiec, banków zagranicznych , firm zagranicznych, czy UE to jedynie może sobie tylko pogadać.

   Jeżeli nawet i to by mu się udało to zawsze takie państwo można dojechać nakładając embargo lub ostatecznie zrobić to co na Ukrainie – sztuczny majdan.

   Demokracja jest dla naiwniaków ( bo ludzi można bardzo łatwo zmanipulować )i tyle w temacie … Na świecie może jest z 1000 liczących się graczy – reszta to marionenki :). Nawet TRUMP nie ma nic do powiedzenia bo nie da się zmienić państwa w ciągu 4 lat.

 36. Nie masz racji :) Gdyby nie było w Chinach blokad to google byłoby monopolistą na ich rynku.
  W Chinach blokuje się nawet treści homo co mnie bardzo dziwi – bo to lewackie państwo :)
  Chiny blokują dostęp do informacji z zachodu ( bo w większości jest to propaganda) i nawalanie na chiński naród.

  Dla zwykłego obywatela nie ma żadnej różnicy, czy jest w państwie demokracja , cenzura bo na niego nie będzie ani lepiej ani gorzej bo sam musi chcieć coś zmienić …

  Przykład Polski. NIby przez ponad 20 lat była demokracja , tylko co z tego skoro w ramach tej demokracji zniszczono dosłownie wszystkie w Polsce . Z drugiej strony mamy niedemokratyczne chiny, ROsję i jak się rozwinęły w stosunku do POlski ?

  Gdyby w Chinach była demokracja , brak cenzury to zaraz weszły by tam korporacje amerykańskie które wykupili by firmy chińskie , stacje radiowe, TV i ludziom by prali mózgi. Dla ludzi było by tylko gorzej …bo ludzie są zbyt podatni na manipulacje …

 37. Bardzo dobrze napisane

 38. Wie ktoś jak zablokować na ruterze netgear oko wielkiego brata, chce w domu włączyć cezurę na facebooka i ten stawia duży opór.

 39. […] własnego rejestru a potem Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chciało zablokować Ubera, i tak dalej, i tak […]

 40. dig -t a wolnemedia.net @89.228.4.126

  ; <> DiG 9.18.1 <> -t a wolnemedia.net @89.228.4.126
  ;; global options: +cmd
  ;; Got answer:
  ;; ->>HEADER<<- opcode: QUERY, status: NOERROR, id: 49260
  ;; flags: qr rd ra; QUERY: 1, ANSWER: 0, AUTHORITY: 0, ADDITIONAL: 2

  ;; OPT PSEUDOSECTION:
  ; EDNS: version: 0, flags:; udp: 1220
  ; COOKIE: d0dca03db506fdbb8f7591c1626ce85ae79165f48ffa9db0 (good)
  ;; QUESTION SECTION:
  ;wolnemedia.net. IN A

  ;; ADDITIONAL SECTION:
  blacklist.rpz. 86400 IN SOA ns1.hazard.rpz. root.hazard.rpz. 2022042901 1800 900 2419200 86400

  ;; Query time: 9 msec
  ;; SERVER: 89.228.4.126#53(89.228.4.126) (UDP)
  ;; WHEN: Sat Apr 30 09:42:18 CEST 2022
  ;; MSG SIZE rcvd: 136

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: