11:38
29/3/2018

Z tego artykułu na Onecie niestety nie dowiemy się jak piłkarzy okradziono. Czy był to włam na skrzynkę e-mail jednej drużyny, zapoznanie się z formatem dokumentów i następnie podesłanie takiego samego e-maila z poprawnej skrzynki jeszcze raz, ale z podmienionym rachunkiem bankowym? Czy może był to spoof od A do Z, a przestępcy nie-wiadomo-skąd wiedzieli jak ma wyglądać wzór faktury. A może to w ogóle nie było nic związanego z podrabianiem korespondencji i faktur? Może komputer księgowych w Lazio był zainfekowany i w trakcie zlecania przelewu malware podmieniło rachunek bankowy? W końcu dziennikarz pisze, że na fakturze widniał “niezbędny numer IBAN” (czy niezbędny należy rozumieć jako poprawny?).

Tak czy inaczej, trochę mnie cieszy, że ten incydent trafi(ł) na pierwsze strony pism sportowych. Sportowcy i kibice to spore i z reguły mało świadome “cybera” środowisko. Niech się ten temat nagłośni wśród kibiców — każdy na tym skorzysta. Szkoda tylko, że artykuł na Onecie jest taki ubogi w techniczną analizę incydentu i całkowity brak porad dla przeciętnego kibica lub pracownika obsługującego skrzynkę e-mail w klubie sportowym…

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

3 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. >Onet
  >Rzetelne i wyczerpujące artykuły

  Przecież te dwa zwroty nigdy do siebie nie pasowały i pasować nie będą, więc dziwne, że reakcją, na jakoś tamtego wpisu, jest zaskoczenie.

 2. nie piłkarze, tylko klub piłkarski, tytuł ma błąd :D

 3. Artykuł Onetu powołuje się na włoski dziennik Il Tempo, a ten publikuje w Internecie zajawkę tutaj: http://www.iltempo.it/sport/2018/03/28/news/lazio-truffata-dagli-hacker-1058194/
  Ciąg dalszy artykułu prawdopodobnie dostępny jest pod linkiem “Jeśli chcesz czytać dalej, kliknij tutaj” → http://edicola.iltempo.it/iltempo/books/iltempo/2018/20180328iltempo/index.html
  …niestety, dostęp płatny. No i trzeba znać język włoski.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: