11:15
19/4/2019

Lubuska policja poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób dokonujących ataków phishingowych na polskie firmy. W komunikacie wspomniano też, że przestępcy korzystali z oprogramowania ransomware, choć nie wiadomo co dokładnie z nim robili.

Podmieniali rachunki przy wymianie walut

Zatrzymani od 2016 roku przeprowadzali ataki spear-phishingowe wycelowane głównie w firmy z branży transportowej obracające walutami. W roku  2018 przestępcy dokonali skutecznego ataku, podczas którego uzyskano dostęp do sieci Wi-Fi jednego z przedsiębiorstw. Oszuści ustalili, że właściciel firmy dokonał przelewu bankowego w celu zakupienia 200 tys. euro. Przejęli następnie jakieś dane uwierzytelniające i dokonywali podmiany rachunku bankowego, na który pieniądze miały trafić. Przejęte środki były przelewane dalej na konta słupów i wypłacane w bankomatach lub przeznaczane na zakup kryptowalut.

materiał Policji

Policja ujawniła, że w celu ukrycia swojej tożsamości przestępcy wykorzystywali m.in. karty SIM zarejestrowane na słupy oraz sieć TOR. Namierzenie sprawców wymagało “setek, jeśli nie tysięcy godzin” analiz. Przy sprawie pracowali policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości KWP w Gorzowie Wielkopolskim i przestępczości gospodarczej KMP w Zielonej Górze, przy intensywnej współpracy z Prokuraturą Rejonową w Zielonej Górze.

Poza zatrzymaniami dokonano przeszukań i zabezpieczenia sprzętu komputerowego – stacji roboczych, nośników pamięci, routerów oraz „koparek” do kryptowalut. Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa komputerowego i prania pieniędzy, za co grozi im do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Głównym podejrzanym jest 43-latek z kujawsko-pomorskiego, który został aresztowany na trzy miesiące. Sprawa jest rozwojowa i policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Policja udostępniła też efektowny filmik z mroczną muzyczką w tle.

Nie pierwszy taki sukces

Lubimy wam przypominać, że polska Policja potrafi zatrzymać groźnych cyberprzestępców nawet jeśli na co dzień nie pracuje się w niej łatwo, a niektóre śledztwa kończą się porażkami.

Skuteczność stróżów prawa zaskoczyła niejednego słynnego przestępce jak np. Polsilvera, PollyPocketa albo Armaged0na. Efektowne było również zatrzymanie sprawców licznych scamów Premium SMS-owych, czy zatrzymanie Rafała, który okradł BitMarket.pl na 85000 PLN. Bardzo ciekawe było zatrzymanie sprawcy fałszywych alarmów, który wysyłał e-maile przez TORa. Sprawcy celowanych ataków phishingowych również już wcześniej wpadali w ręce naszej policji.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

31 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Dlaczego przestępcy, którzy i tak pewnie dostaną po 25 lat ( inni) przy zatrzymaniu nie strzelają do policji? Chyba lepiej jest zginąć niż siedzieć w ciupie do końca życia?

  • Bo do Policji się nie strzela.

  • ,ale to przez działania policji, prokuratury został zatrzymany. No to powinien mieć do nich żall.

   Wiele osób dostaje wyrok dożywocia np. ( za morderstwo), a żaden z nich nie strzela do policji. Pytanie dlaczego? Skoro i tak wiem, że dostanę dożywocie to nie lepiej robić jakieś płatne zlecenia i lecieć na full z bezprawiem?

  • Bo “Przecież wiadomo że wyjdą po maks 5 latach.”

  • Bo jak ich dopadają o 6 rano, to zanim dotrze co się dzieje, to już za późno na wyciąganie klamki ze schowka… A poza tym, spora część liczy na to, że im coś ugra obrońca i nie będzie 25 tylko 2,5.

  • zdegustowany
   Przestępca nie musi sięgać po ” klamki ze schowka”. Wystarczy, że zaprojektuje, zautomatyzuje cały system obronny na byle jabłuszku :). Straty w psach przypuszczam, że byłyby większe niż w Magdalence. Jak ktoś zabił i jeszcze z premedytacją to nie dostanie 2,5 roku tylko dożywocie.

  • Bo ukraść duże kwoty zdalnie od firm które są często ubezpieczone, to nie to samo co napAść na bank w biały dzień? Nie każdy ma “żołądek”, żeby zabić drugiego człowieka.

  • @Studencik
   A dlaczego policja nie strzela do przestępców? Przecież to złodzieje kradną, a mordercy zabijają niewinnych.

   W czym problem?
   Siedziałeś? Siedzisz?
   Szemrany koleś z cb.

  • Ci, co zatrzymują takich, co im grozi 25 i więcej, są naprawdę przyzwoicie wyszkoleni, nie to co krawężnik z Waltherem. Poza tym mają przewagę zaskoczenia i planują “realizację” tak, żeby nie dać większych szans przeciwnikowi, więc szanse na skuteczne użycie broni podczas zatrzymania są bardzo małe. Wygrać z nimi, to by trzeba chyba najemników z Legii Cudzoziemskiej czy innego Blackwater.

   Teoretycznie, “grubi” przestępcy, nie mający nic do stracenia, mogliby próbować się odgryzać w nadziei na oderwanie się, albo po prostu próbując popełnić samobójstwo pośrednie. Jednak, po pierwsze, w Polsce nie ma kary śmierci, a więzienia, nawet te o zaostrzonym rygorze, są stosunkowo łagodne, więc trudno o ostateczną desperację (poza chorobą psychiczną). Być może przestępcy mający już na sumieniu i ścigani za zabójstwo policjanta mogliby się do takiej desperacji posunąć, bo jest ryzyko samosądu (pod przykrywką legalnego użycia broni przez policję).

   Po drugie, jeśli już ktoś rozważa samobójstwo w obliczu długoletniego więzienia, i ma broń, to prościej i pewniej jest strzelić sobie w łeb w sytuacji osaczenia. Policjant zawsze może chybić, ranić, potem i tak wyleczą za pieniądze podatników, zamkną w pudle i cały misterny plan poszedł w cholerę.

   Po trzecie, przestępca zawsze liczy na mniej lub bardziej skuteczną obronę w procesie, złagodzenie kary, warunkowe zwolnienie itp. Ponadto, dla wielu z nich więzienie to drugi (albo i pierwszy) dom, i wcale się go nie boją tak, aby z powodu potencjalnego wysłania za kraty popełniać samobójstwo.

   Po czwarte, przestępcy kalkulują. W przypadku posiadania nielegalnej broni, a tym bardziej w przypadku użycia broni, grozi im znacznie surowsza kara. Po prostu się im nie opłaca takie ryzyko w większości przypadków.

  • Malgond
   No i co z tego, że będzie uzbrojony odział policji po zęby jak taki przestępca może zaminować duży obszar detonując ładunek w odpowiednim momencie i cała jednostka leci. Jak przestępca będzie bardziej inteligentniejszy to jeszcze może podłożyć ładunki wybuchowe w całej Polsce. Jak go policja zatrzyma to powie, że jeżeli go nie wypuszczą to zdetonuje ładunki losowo umieszczone w całej Polsce.

   1. Kara śmierci jest lepsza niż dożywocie. Gnić w więzieniu, nudzić się z świrami na powierzchni 16m2 to nie takie fajne przeżycie. W więzieniu da się siedzieć, ale nie więcej niż 5 – 10 lat.

   2. Samobójstwo to okazanie słabości, poddanie się. Taki kryminalista woli zginąć w ogniu kul z satysfakcją, że jedną czy dwie osoby dodatkowo załatwił.

   3. Tu nie chodzi o banie się więzienia tylko o nudyyy.

   4. Oczywiście, ale w przypadku grubych przestępstw, gdzie i tak dostanie dożywocie to mu nie zależy. Przykład tego gościa co niby zabił tego prezydenta w Gdańsku. Czy by zabił 5 prezydentów czy jednego to i tak dostałby dożywocie.

  • > więzienia, nawet te o zaostrzonym rygorze, są stosunkowo łagodne

   Nie wiesz co mówisz. Więźniowie ze statusem “N” są codziennie rozbierani kompletnie do naga i przeszukiwani – z otworami ciała włącznie – przed kamerami, które rejestrują każdy ich ruch, także w toalecie i pod prysznicem. Bywa że przez lata nie widzą żadnej ludzkiej twarzy i z nikim nie zamienią ani słowa (klawisze są zwykle zamaskowani).

   To jest poniżanie plus tortura (deprywacja sensoryczna) gorsza niż praca w kamieniołomie.

  • Wszystko było,z wyjątkiem stwierdzenia oczywistości,że głupoty pleciesz:
   1.Nie opłaca im się
   2.Akurat broni nie mają w tym momencie co jest potrzebna
   3.Aresztowanie z zaskoczenia
   4.Nikt nie chce umierać – a Magdalenka i akcja z bankomatem w grudniu 2017 skończyły się śmiercią przestępców.

   Żaden zdrowy psychicznie bandyta nie wpadnie na twój pomysł – do tego trzeba być desperatem albo i świrem. Minowanie/pułapki itd – do tego trzeba nieco zdrowej paranoi.
   Ale paranoik mojego (czy twojego) pokroju nie bawił by się w bandyterkę właśnie wiedząc,jak wiele rzeczy może pójść koszmarnie źle.

   Pod względem operacyjno-bojowym to użycie przez przestępcę broni wobec Policji ma sens tylko jako narzędzie wywalczenia ucieczki lub innego odwrotu.I to przy założeniu,że policjanci nie wiedzą i nie przekażą kim ten bandyta jest oraz założeniu,że rzeczony bandyta ma paszport z którego nie omieszka niezwłocznie skorzystać.

   No chyba,że było by się świrem i terrorystą który woli zginąć jak pójść do więzienia – wtedy jednak sens ma raczej granat jak broń palna.Po co granat nie muszę tobie akurat tłumaczyć.

  • 1. Czyli gdybyś ty trafił do więzienia do ( N) na dożywocie to wolałbyś w nim gnić niż próbować coś wywalczyć?
   2. No, ale wiesz, że dzisiaj wiele potrafi automatyzacja, sztuczna inteligencja, która może to wszystko zrobić za przestępce :)
   3. Nie ma czegoś takiego jak zaskoczenie. Każdy kto popełnia przestępstwo jest raczej przygotowany na każdą ewentualność. Dzisiaj się już robi np. automatyczne linie do produkcji zielska. Wszystko sterowane przez telefon :)
   4. W Magaleńce przestępcy byli świadomi, że zginą. Przygotowali się do akcji. Gdyby nie podpalono budynku to spokojnie mogli by się bronić przez kilka dni.

   Już samo zamordowanie człowieka dla kasy jest nienormalne więc strzelanie do policji raczej by od tego nie odbiegało.

   Z punktu strategicznego podłożenie ładunków dałoby gangsterowi przewagę bo w razie wpadki ma asa w rękawie. Policja by musiała się ugiąć i go grzecznie wypuścić :)

  • Jak tam jeszcze jesteś:
   1a. Nie mam za co :D
   1b. Nie każdy jest lekkim świrem a oni liczą że jednak wyjdą. Nadzieja matką głupich ale kto mądry bawi się w przestępczość (i jeszcze jest łapany) ?
   3.”Nie ma czegoś takiego jak zaskoczenie” – ależ jest. Pojedyncza osoba nie może być w ciągłej gotowości i egzystować normalnie w społeczeństwie tak by się nie wyróżniać,tego się nie da nerwowo wytrzymać. PTSD żołnierzy którzy służyli w Iraku i Afganistanie to w dużej części są “zdrowe wojenne odruchy” nie pasujące do cywilnego społeczeństwa. Uciekanie przed Policją na sam jej widok to nie jest dla przestępców zbyt mądre wyjście,a jak ich Policja podejdzie jest za późno.
   4.Magdalenka była katastrofalna dla obu stron. Policjanci wpadli na zdesperowanych bandytów,a bandyci nie mieli przygotowanej podstawowej rzeczy: drogi odwrotu.
   A bandyterka to nie armia,nie ma w niej chyba sensu “umierać bohatersko”…

  • 1a Nie pytam czy masz za co tylko jaką byś podjął decyzje. Walczyć do końca czy dożywocie w N?
   2. Każdy kto nie ma nic do stracenia. Takiego kogoś czeka albo śmietnik, praca za miskę ryżu lub ryzyko i godne życie do czasu, aż go nie złapią. Na YT jest dużo wywiadów z więźniami i oni przyznają, że dlatego się tym zajmowali by godnie żyć.
   3. Przecież nie zostaje przestępcą do końca życia. Kilka lat zabawy i kończy z tym. No i nie musi się pilnować, bo jakby go policja zatrzymała to zagrozi wysadzeniem obiektów.
   4. Co to za egzystowanie do końca życia w więzieniu? Ci więźniowie woleli zginąć niż gnić w więzieniu. W dzisiejszych czasach armię można zastąpić technologią siejąc spustoszenie. Kwestia na ile kryminalista będzie przebiegły :)

  • Jeśli będziesz strzelać do Policji, to nie przeżyjesz w więzieniu 2 miesięcy… wybieraj. Można próbować przebijać się przez blokadę, nawet “w szale” przejechać Policjanta ale strzelać do Policjanta nie wolno i tyle.

 2. Może dlatego, że to nie gra komputerowa i nie strzela się padem?

 3. Przecież wiadomo że wyjdą po maks 5 latach.

  • Nie, nie wyjda po 5 latach. Wyjda po 7,5 jak nie byli wczesniej karani i pojda siedziec dalej aby odpierdziec straty, ktore wyrzadzili. Bo zakladam, ze tej kasy nie maja. Lacznie 15lat dla kazdego jest jak najbardziej realne.

  • Jeżeli nie byli wcześniej karani to nie pójdą siedzieć wcale. Kradzież tego typu to przestępstwo łatwe do naprawienia (teoretycznie) poprzez oddanie kasy, a więc ma niską szkodliwość społeczną … nie grozi nam ZALEW hackerów w tym kraju kopaczy rowów.

 4. >Bardzo ciekawe było zatrzymanie sprawcy fałszywych alarmów, który wysyłał e-maile przez TORa
  nie zatrzymali cybrusia

  • Jeżeli faktycznie wysyłałby emaile przez TOR … to już by go złapali. prawdopodobnie kupił dobry tunel i robił to z niego. Tunelami handluje się … w “tunelowni” ;)

 5. I to jest według mnie głupota tych ludzi, zamiast ukraść sobie do 10-50 tysięcy, to muszą zostać milionerami, a potem wpadają bo chcieli więcej i więcej. Wiadomo że im więcej zgarną tym bardziej są poszukiwani

  • 1.000.000 zł za 5 lat odsiadki to wychodzi 16 tysięcy złotych za miesiąc siedzenia, gdzie masz za free wszystko. Załóżmy, że były w to wmieszane dwie osoby to daje 8 tysięcy złotych za kilka godzin pracy. Masz nadal prawie cały dzień wolny dla siebie, a nie jak na kasie marne 5 godzin.

   Legalna praca w Polsce na kasie to 2700 zł na miesiąc przy 8 godzinach pracy. Po pracy zostaje max. 5 godzin na przyjemności by po nocy wrócić do obozu pracy. No i trzeba płacić za wodę, ścieki, jedzenie, mieszkanie to ci zostaje max. 500 zł, a nie 8 tysięcy zł

  • Z tego samego powodu dla którego gdybyś teraz wygrał milion w totka to wydaje Ci się że być coś wygrał… zapominasz że o tym czy coś wygrałeś możesz powiedzieć po śmierci. Wtedy zazwyczaj okazuje się że przez kolejne 30-50 lat wydałeś na totolotka ten milion co wygrałeś + drugi ale już swój :)

 6. Nie kradnij – czy to długopisu za 1 zł czy czego tam innego za 50 tys. lub więcej. Bogaci złodzieje czują się bezkarnie bo mają środki by się urządzić po ewentualnej odsiadce.

  • Przede wszystkim,to nie kradnij dlatego,że władza nie znosi konkurencji… ;)

  • Mój znajomy jest policjantem z wydziału … i jak sobie chlapnął ( w sylwestra) to opowiadał, że tak naprawdę policja służy do pozbywania się konkurencji z ulicy i łapania płotek. Mówił, że jak rozpracowywali grupę to tych drugich nie mogli ruszać bo nie było odgórnego polecenia.

   Z tego wynika, że policja rozpracowuje tylko określone grupy, a na inne przymyka oko. Ciekawe dlaczego? Jak myślicie?

  • > Z tego wynika, że policja rozpracowuje tylko określone grupy, a na inne przymyka oko. Ciekawe dlaczego? Jak myślicie?

   1) generalnie idą na łatwiznę
   2) kult statystyk, które są ważniejsze niż priorytetyzacja działań

 7. Brawo dla PKP :]

 8. […] Czy ktoś z Was zatrudniłby do swojej firmy Armaged0na albo któregoś z tych phisherów, który wyłudzili niemal 1 mln zł atakując firmy transportowe? […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: