13:30
18/1/2017

Czas na rejestrację “telefonów na kartę” dobiega końca. Przy okazji warto wyjaśnić, że obowiązek rejestracji może dotyczyć także usług VoIP, ale należy ostrożnie pochodzić do procedur stosowanych przez dostawców takich usług.

Operator VoiP zbiera skany dowodów

Nasz Czytelnik korzystający z usług HappyCall poinformował nas, że operator tej usługi (IPTELL Sp. z o.o.) zwrócił się do niego z prośbą o rejestrację numeru wykorzystującego bramkę VoIP. Czytelnik był podwójnie zdziwiony. Po pierwsze nie był pewien czy ustawa antyterrorystyczna obejmuje także usługi VoIP. Po drugie zdziwiła go sama procedura rejestracji opisana na stronie HappyCall. Firma IPTELL wymaga by podać swoje dane wpisując je do specjalnego panelu. Następnie należy potwierdzić dane na jeden z trzech sposobów:

Sposób nr 1: przesłanie skanu obu stron dowodu osobistego lub paszportu na adres e-mail rejestracjadanych@happycall.pl – z dopiskiem, że skan jest przesyłany na potrzeby rejestracji danych abonenckich w serwisie www.happycall.pl

Sposób nr 2: osobiste stawienie się w siedzibie HappyCall.pl w celu potwierdzenia tożsamości, tj. wypełnienia formularza oraz przedstawienia dokumentu tożsamości

Sposób nr 3: wydrukowanie, a następnie wypełnienie formularza. Z wypełnionym formularzem należy udać się do notariusza, który potwierdzi zgodność danych na podstawie dokumentu tożsamości (koszt ok. 5-30 zł). Komplet dokumentów należy przesłać na adres naszej siedziby, tj. IPTELL Sp. z o.o. ul. Sielska 8, 60-129 Poznań

Najlepiej byłoby osobiście stawić się w siedzibie firmy, ale to nie będzie łatwe dla osób spoza Poznania. Pozostaje więc weryfikacja “zdalna” poprzez przesyłanie dokumentu od notariusza (co kosztuje) lub przesyłanie skanu dowodu (co jest ryzykowne). Naszemu Czytelnikowi nie podoba się to skanowanie dowodu.

Ponieważ wymagane jest w przypadku kard PrePaid dostarczenie jedynie numeru dowodu osobistego i numeru pesel, moim zdaniem wystarczyłoby podanie skanu pierwszej strony dowodu osobistego z wypikselowaniem imion rodziców i daty ważności. Po co druga strona dowodu. I czy w ogóle ustawa obejmuje też numery VOIP? – pyta czytelnik?

Usługi przedpłacone to nie tylko komórki

Zacznijmy od udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy rejestracja może obejmować usługi VoIP. Otóż może. Kwestię rejestracji prepaidów reguluje art. 60b Prawa telekomunikacyjnego, który został wprowadzony do ustawy właśnie ustawą antyterrorystyczną. Ten przepis mówi, że obowiązek rejestracji dotyczy “abonenta”, z wyłączeniem “abonenta korzystającego z publicznie dostępnych usług telefonicznych świadczonych za pomocą aparatu publicznego lub przez wybranie numeru dostępu do sieci dostawcy usług oraz abonenta usług przedpłaconych polegających na rozpowszechnianiu lub rozprowadzaniu programów telewizyjnych drogą naziemną, kablową lub satelitarną“.

Przepis nie dotyczy tylko telefonii komórkowej. Taką interpretację potwierdziła dla nas Monika Radecka z zespołu prasowego Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Panie Redaktorze, każda usługa telekomunikacyjna, niezależnie od technologii jej świadczenia, pozwalająca obecnie na identyfikację abonenta po wykorzystywanym numerze, podlega rejestracji. Jeżeli dostawcy VoIP udostępniali abonentom bramki w taki sposób, że obecnie nie są w stanie zidentyfikować użytkowników tych bramek, to zgodnie z ustawą antyterrorystyczną konieczne jest ich zarejestrowanie. W takich przypadkach dostawca powinien podjąć działania by informacje o obowiązku rejestracji dotarły do użytkowników. Obowiązek dotyczy zarówno telefonów na kartę, jak i innych usług telekomunikacyjnych przedpłaconych.

To wyjaśnia kwestię podstawową – rejestracja jest konieczna. Wyjaśnijmy zatem drugą kwestię, jaką jest potwierdzanie danych poprzez przesyłanie skanu dokumentu.

Rejestracja w świetle przepisów

Wspomniany art. 60b mówi, że usługi mogą być świadczone po “potwierdzeniu zgodności podanych przez abonenta danych z danymi zawartymi w dokumencie potwierdzającym tożsamość“. Właśnie dlatego większość operatorów wymaga wizyty w jakimś punkcie i okazania dowodu tożsamości. Przecież dane mają być potwierdzone “z danymi w dokumencie” a nie z danymi w skanie dokumentu. Co prawda art. 60b przewiduje potwierdzenie drogą elektroniczną, ale może się to odbyć przy wykorzystaniu:

 • a) środków identyfikacji elektronicznej służących do uwierzytelniania w systemie teleinformatycznym banku krajowego,
 • b) danych weryfikowanych za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu,
 • c) środków identyfikacji elektronicznej służących do uwierzytelniania w systemie teleinformatycznym dostawcy usług telekomunikacyjnych, jeżeli dane abonenta zostały już zweryfikowane w związku z inną umową,
 • d) środków identyfikacji elektronicznej służących do uwierzytelniania w systemie teleinformatycznym, który spełnia wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 20a ust. 3 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2014 r. poz. 1114 oraz z 2016 r. poz. 352)

W świetle tak sformułowanych przepisów potwierdzanie danych poprzez przesłanie skanu nie wydaje się właściwym sposobem. Jest to zresztą zrozumiałe bo łatwiej jest zdobyć jakiś skan dowodu niż dowód. Inna rzecz, że nawet gdyby taka metoda weryfikacji była uwzględniona w ustawie, nadal stanowiłaby zagrożenie dla bezpieczeństwa danych.

W Czechach Pastafarianie mogą wyrabiać dokumenty z nakryciem głowy charakterystycznym dla ich religii.

Z tymi skanami to uważajcie!

Nie bez powodu GIODO i UKE ostrzegały przed praktykami operatorów, którzy proszą o przesłanie skanów dokumentów.

Proces pozyskiwania podczas rejestracji kart pre-paid kopii (ksero lub skanu) dokumentu tożsamości przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych może zatem prowadzić do pozyskiwania nadmiarowego, niewymaganego przepisami prawa zakresu danych osobowych i z tego powodu taki sposób pozyskiwania danych nie powinien być stosowany – oświadczał GIODO.

Niestety prawo nie zabrania zbierania skanów dowodów czy innych dokumentów, a ludzie nierzadko zgadzają się na takie praktyki. Sygnalizowaliśmy ten problem opisując praktyki banków i innych podmiotów, które zbierają skany dowodów bo… bo mogą! Publikowaliśmy również list od GIODO, w którym opisano poważne obawy Urzędu co do takich praktyk.

Jeśli wasz operator bezwzględnie wymaga przesyłania skanów dowodów, powinniście rozważyć zmianę dostawcy usług. Należy też uważać z przesyłaniem skanów dokumentów przy różnych innych okazjach jak np. aplikowanie o pracę. Zawsze radzimy, aby — jeśli ktoś jest już przyparty do muru i skan dowodu musi przesłać (lub dowód do skserowania oddać) — na wynikowy plik/dokument nanieść znak wodny lub wyraźny napis, który informuje kiedy i w jakim celu powstała kopia dowodu, np. “Skan dla operatora X GSM, wykonany w dn. X.Y.Z, jako wymóg podpisania umowy”.

PS. Chwalenie się w mediach społecznościowych zdjęciami swoich dokumentów (i mandatów) też nie jest najrozsądniejsze, por. Instagram pełen zdjęć dowodów, praw jazdy i kart płatniczych Polaków.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

84 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Poleci ktoś sensownego operatora voip w pl strefie numeracyjnej z sensowną weryfikacją danych? Np. po przelewie bankowym?

 2. U innego providera VOIP wystarczyło wpisać w formularzu Imię nazwisko + pesel i wykonać przelew z konta bankowego na obojętną kwotę, która i tak zasilała konto. 1 dzień i zrobione.

 3. a w regulaminie mają: “§ 7. Zobowiązania Dostawcy
  1. Dostawca Usługi nie prowadzi informacji o numerach telefonicznych Użytkowników usługi HAPPY CALL.”
  znaczy niby zbierają, ale tylko dla siebie i nikomu nie udostępniają? :)

 4. Pytanie techniczne: mam zamontowany alarm w domu + moduł GSM i w nim oczywiście karta sim wysyłająca mi SMS’y. Czy też muszę ją jakoś rejestrować ?

  Monter wsadził kartę, dał pakiet startowy ja doładowałem i obecnie działają powiadomienia, ale jak wyłączą kartę ? Jeżeli trzeba taką kartę rejestrować bo ją wyłączą to co z osobami, które mają alarmy na przykład bez syreny tylko cichy alarm na telefon = zostają bez alarmu ? :D Przecież nie trudno ustalić czy ktoś ma syrenę podpiętą i można to chyba wykorzystać bo alarm po prostu nie działa :)

  • Tak, trzeba ją zarejestrować. Inni właściciele alarmów, gdzie wykorzystuje się karty SIM z pewnością też to będą musieli zrobić.

  • A zabawa to dopiero będzie z windami, które też mają karty SIM

  • Musisz zarejestrować to chyba jasne, karta jak każda inna.

   Nie zawsze tzreba ją wyjmować z centralki, czasami (a może zawsze, nie wiem) wystarczy ten plastik w którym karta była, z PUKiem i innymi takimi.

  • Ciekawe jak dużo jeszcze urządzeń działa na tej samej zasadzie. Mamy już alarmy, windy i pewnie jeszcze sporo kwiatków, które wyjdą i pojawią się włamania/zgony w windach :P

  • Windy, alarmy i inne urządzenia najczęściej mają karty abonamentowe, nie wymagające rejestracji, więc problemu nie będzie

  • Pokrewny temat – co padło po wyłączeniu sieci 2G w USA https://sfbay.ca/2017/01/06/muni-nextbus-outage-could-stretch-for-weeks/

  • Tyle tylko, że o samym obowiązku wiadomo od dawna. Operatorzy też o tym przypominają. Jak wiele jest osób, które są nieświadome tego, że używają karty SIM z usługą w prepaid? Nie róbmy z ludzi większych idiotów niż są w rzeczywistości.

  • Jak ktoś ma taki alarm, to powinien dokupić syrenę. Najlepiej taką na korbkę i iść z nią pod sejm.

  • @Paweł – niestety musisz zarejestrować

   @mmatja – pożyjemy zobaczymy co padnie i kto był świadom kto nie ;) czasem karta jest w urządzeniu bez wyświetlacza

   @Seba – xD

  • mmtatja: zastanów się dobrze. Ludzie mogą nie wiedzieć, bo ma kartę SIM prepaid w windzie, gdzie smsów nie odbiera, a w swoim telefonie abonamentową niepowiązaną. Osobom zarejestrowanym te smsy nie przychodzą. Tak więc tylko czekać na falę zwiększonej kradzieży od 2 lutego i wspomniane zgony w windach. Z dobrych wieści (“dobra zmiana”) – jeżeli w domu macie licznik energii z kartą SIM i modułem GPRS – spodziewaj się rozliczania ryczałtowego, bo nie będą mogli odczytać zdalnie licznika, a jak masz pośrednika w sprzedaży energii nie licz, że ten bezpłatnie pokwapi się przysłać do Ciebie inkasenta z innego miasta.

  • Z kartami sim w alarmach jest większy problem. Karty takiej legalnie nie można używać do komunikacji m2m dla osób fizycznych. Oferty telemetryczne są dostępne tylko dla firm. Zatem rejestracja karty sim do alarmu przez osobę fizyczną to jak podpisanie się pod łamaniem regulaminu operatora. Ciekawe jakie będą kary poza wyłączaniem dostępu.

  • Karta wymaga rejestracji… jesli jest prepaid ;)

  • @Michał – przecież podczas rejestracji nikt Cię nie pyta do czego tej karty używasz. Jedyny minus jest taki, że musisz ją mieć przy sobie, tzn. wyjąć z alarmu i przynieść do salonu na chwilę. Sam mam kilka kart i tylko jedna jest w telefonie, reszta w różnych “urządzeniach”. Operator w to nie wnika, nie mają na to czasu.

   Kiedyś miałem nawet zabawną sytuację gdzie napisałem reklamację z poziomu Play24 pod jaki mam podpiętą kartę nie służącą do dzwonienia – konsultant zapragnął do mnie oddzwonić i się nie mógł dobić, następnego dnia się zorientował i napisał SMS że odpowiedź na reklamację czeka w Play24 i tam se mogę ją przeczytać. Nic więcej się nie stało, nikt nie wnikał do czego ta karta służy.

  • Z ciekawostek… (nierozbieralne) czytniki Kindle firmy Amazon, w wersji 3G mają wbudowane w siebie karty sim, umożliwiające komunikację sieciową na całym świecie (w ramach roamingu). W założeniu firmy karty miały być wykorzystywane do komunikacji czytnika ze sklepem Amazon. Ale… Polak potrafi. :) Tak więc… Szczególnie dawne wersje czytników korzystające z opcji “unlimited” (w kontekście transferu danych) bywały wykorzystywane jako access point dla komórek w trakcie pobytu zagranicą… (ze względu na brak dodatkowych opłat za transfer danych). :)
   Obrót tymi czytnikami nie jest nigdzie rejestrowany… ciekawe na czym miałaby polegać rejestracja takich kart… No, chyba, że to karty “zagraniczne” nie podlegające rejestracji w Polsce. :)

  • KrainaGrzybow- zastanowiłem się i nie wiem jak można mieć kartę SIM, płacić za jej doładowania i nie mieć świadomości za co się płaci. Fale rabunków i zgony w windach w lutym to bzdura. Czy będą gdzieś pojedyncze osoby, które tego nie ogarnąć? Z pewnością. Ale to margines. Dodajmy- margines i tak już niewielkiej grupy.

 5. Szybkie pytańko, czy skan dowodu ma jakąkolwiek wartość? Przecież to nie dokument. No i jak sprawdzą czy przesyłam własny skan?

  • Wartość kredytu jaki ktoś na dane ze skanu weźmie. ;-)

  • generalnie nie powinien mieć ale “dzięki” praktykom niektórych instytucji niestety ma

  • Dowiesz się, gdy ktoś wyrobi “dowód kolekcjonerski” na te dane. Pewnie po to potrzebują skanu obu jego stron.

 6. czyli że jak doładuje jednorazowo skajpa to mam gonić szybko na pocztę i rejestracji dokonywać usługi?
  To będzie interesujące.

  Swoją drogą, jestem ciekaw jak wielki brat sobie radzi z przetwarzaniem tych wszystkich danych z różnych źródeł i łączeniem ich w całość. Toć to ogromna ilość danych i potrzeba do tego łebskich ludzi, a administracja nie jest znana z chęci do płacenia dużo

 7. w HaloNet wystarczy przelać im.

 8. Dzień dobry, czy ktoś badał temat, o którym wspomina Michał Gruca (2017.01.18 15:08)? Chodzi o Skype i skutki ustawy dla świadczonych przez nich usług…

 9. No to wybieramy zagranicznego dostawcę VOIP i po problemie.

  • I polska gospodarka jeszcze bardziej kuleje przez świnie z Wiejskiej…

 10. Dokładnie, w HaloNet nawet nie trzeba robić kolejnego przelewu, tylko wysłać im poprzedni w celu weryfikacji.

 11. Wydaje mi się, że Skype jest jednoznacznie powiązany z użytkownikiem. Wszakże przy zakładaniu konta Microsoft podawało się imię i nazwisko…

  • Skype jest związany z użytkownikiem, ale wszystkie dane do konta są deklaratywne. Nikt przecież nie weryfikuje ich zgodności z jakimikolwiek dokumentami…

  • naprawdę podałeś im prawdziwe imię i nazwisko???

  • Skype istniał wcześniej niż powiązał się z Microsoftem

  • Nie tylko z użytkownikiem.

   https://en.wikipedia.org/wiki/File:PRISM_Collection_Details.jpg

   Skype pewnie nadaje do Utaj ile wlezie.

   https://en.wikipedia.org/wiki/Utah_Data_Center

 12. W Halonecie potrzebny PESEL i potwierdzenie przelewu z banku. W Ipfonie nie otrzymałem jeszcze maila o obowiązku rejestracji. Czyżby kierują się zasadą że “mogą” wymagać rejestracji a nie “muszą” ?

  • Ciekawe jak to obchodzi Halonet skoro ustawodawca wymaga potwierdzenia numeru PESEL / numeru dowodu lub numeru innego dokumentu tożsamości, przecież potwierdzenie przelewu nie zawiera takich danych..

  • PESEL to PESEL a dokonany przelew na konto Halonet w dowolnej kwocie (dokument w formie PDF-a a nie skanu) potrzebny będzie do identyfikacji pozostałych danych. W Cinkciarzu też nie trzeba było dokumentować się PESEL-em. Wystarczyło samo podanie na ich stronie.

  • Napisałem maila w tej sprawie do Ipfon i dostałem odpowiedź że wystarczy zwykły przelew (nie ten szybki z przelewy24) z dopiskiem w tytule “weryfikacja”.

 13. biorę menela z pod żabki lub biedronki daję mu na wino i na siebie rejestruję kartę

  • świetny interes! jeśli jest jak piszesz…

  • Chyba nie “rejestruję”, tylko “rejestruje” :P

  • @Seba- nie, bo on kupuję menelowi prepaid na swoje dane ;-)

  • @mmatja i jeszcze daje mu za to wino ;)

 14. W FCN jest tak samo. To znaczy, nie mówią wprost, że chodzi o dowód osobisty, ale wskazują że musi to być dokument z widocznym numerem PESEL

 15. Salony Play w trakcie rejestracji karty robią skany dowodów osobistych bez dopisku że to na potrzeby Play i daty wykonania skanu. Uj wie jak i gdzie je przechowują. Tym się zajmijcie

  • No to dziwny masz ten salon, bo rejestrowałem 3 karty w 2 różnych salonach i pesel z głowy, Panie rzuciły okiem na dowód – bo dawać do ręki nie daję nigdy i sprawa załatwiona w ~30sekund.

  • A to ciekawe, ciekawe. Ciekawe bo pracuje właśnie w salonie Play i niczego takiego sie nie praktykuje. Do rejestracji starczy nr karty sim nr telefonu i dowód osobisty wraz z delikwentem. A jezeli zauważyłeś ze podczas rejestracji prepaida ktrors z pracowników skanuje DO to poinformuj o tym fakcje P4.

 16. Powinny się łapać jeszcze dwie usługi:
  Telewizja na kartę (przedpłacana) spełnia definicję, bo pozwala na identyfikację abonenta po wykorzystywanym numerze ale tu moje dane posiadają, bo przecież robi się przelewy żeby ja opłacić,
  Darmowe konto mailowe spełnia definicję, a wg wikipedii W ustawowej definicji z usług telekomunikacyjnych wyłączono usługę poczty elektronicznej. Później to wyłączenie zostało usunięte – jak taką usługę zarejestrować? Coś czuję, że darmowe kont mailowe nam wyłączą :-)

  • A co z mediami społecznościowymi i komunikatorami typu Surespot (rejestracja jest w nim anonimowa – nie to, co w Signal, gdzie konto jest powiązane z numerem telefonu)? A jeśli ktoś używa BitMessage, który jest zdecentralizowany?

  • Pomyślałem, że skoro producentom żarówek udało się obejść dekret Eurokołchozu poprzez nazywanie ich “kulami grzewczymi”, to równie dobrze serwis e-mail można by nazwać dyskiem internetowym do przechowywania tekstów i multimediów z możliwością udostępniania ich innym użytkownikom :D

 17. fgjb nie jest to takie oczywiste, ja chciałem wziąć menela to sie zastanawiał na tyle długo ze poszedłem sobie, i nie przekonasz go nawet wizja 50zł bo on od razu mysli ze chcesz abonament brać na niego (albo kredyt), tłumaczysz ze tylko chcesz nr zarejestrować ale nie…
  Ja z taka sytuacja sie spotkałem..
  Tylko co w przypadku jak menel ducha wyzionie a np ja bede chciał sobie duplikat wyrobić?
  Pytałem się i cieżko bedzie zarejestrować nr i wyrobic duplikat w jednym czasie a to by wiele pomogło…

 18. Domyślam się, że nie mają klucza GPG, żeby zaszyfrować maila ze skanem dowodu…

 19. “Operator VoiP zbiera skany dowodów”, chyba raczej “Operator VoIP zbiera skany dowodów”.
  Niby różnica niewielka, ale …

 20. Hmm… pytanie poniekąd abstrakcyjne, bo w moim przypadku to inny kraj, ale podobne samochody sobie jeżdżą po Polsce również… Nawigacja, Emergency Call itp pracuje oczywiście ściągając dane z sieci poprzez kartę SIM. Za cholerę nie wiem nie tylko jaki to operator, ale nawet gdzie ten dynks wsadzili mi fizycznie w maszynę, i czy da się ją np. w przypadku blokady wymienić bez wymiany jakiegoś moduły za pierdyliard złotówek…?
  Ja mam jeden taki samochód, ale w przypadku flot, monitorowania ruchu pojazdów itp…?

 21. Teraz każdy zbiera skany dowodów. Nawet zwykła spółdzielnia w Warszawie wymaga skanu dowodu wysłanego na ich adres e-mail do “weryfikacji danych” http://www.sbmtecza.pl/app/download/5803627103/Regulamin+udostepniania+dokument%C3%B3w.pdf – punk 2 w paragrafie 2.
  Multum organizacji spisuje numery dowodów i uzależnia od tego wydanie świstka. Po prostu wariactwo. GIODO jest niedofinansowane i stąd problemy. Powinni zacząć sprawdzać wyrywkowo duże liczby przedsiębiorców jak PIP albo skarbówka.

  • Jak dla mnie, to wymuszanie skanu dowodu przez podmiot do tego nieupoważniony mogłoby być ścigane przez policję czy tam straż gminną i skutkować automatycznie mandatem, podobnie jak wymuszanie zostawiania dowodu w zastaw. Dowód jest dokumentem o specjalnym statusie prawnym (Dz.U. 2010 nr 167 poz. 1131 Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych) i chyba dałoby się wzmocnić ochronę konkretnie jego, niezależnie od kształtu jaki ma lub będzie mieć GIODO.

  • Skoro tak robi to skarga do GIODO, będzie wpier-DOLiS i się skończą takie praktyki. Podobnie z wypożyczalniami nart itp.

 22. A wiadomo co z kartami telefonicznymi do automatów? Tego już nie ma w sklepach czy rozwiązali to jakoś?

  • Ostatnio gdzieś słyszałem, że w jakimś mieście planują zlikwidować wszystkie automaty telefoniczne.

 23. A czy ktoś jest w stanie wziąć kredyt na skan prawa jazdy? Zdjęcie jest, PESEL też, zunifikowany wzór pozwala zidentyfikować poszczególne pola danych, więc operatorowi nie powinno to sprawić problemów. Tylko ewentualne nadużycie… Jakie jest pole w przypadku prawka?

  • ktoś w Twoim imieniu pojedzie do Radomia :D

 24. ustawa antyterrorystyczna :D teraz terrorysci masowo biegna rejestrowac karty :D tu chodzi o zwyklych obywateli nie o terrorystow… jak nie chcecie byc inwigilowani bezpodstawnie to zawsze mozna kupic voipa w innym kraju… chrońcie ludzie swoja prywatność bo jeszcze chwila puścicie baka i służby beda o tym wiedziec i dostaniecie mandat za wydzielanie metanu w miejscu publicznym

 25. Cala ta ustawa antyterr……
  Jak wiadomo ustawa ma umozliwic m.in. szybka identyfikacje osob np. dzwoniacych z falszywymi alarmami bomboowymi itd….
  Co z kartami zagranicznych operatorow oni nie musza rejestrowac swoich kart a uzywajac dana karte w Polsce beda dzialac na roamingu. Kto ich w takim przypadku zidentyfikuje?? Jak wiadomo takie karty mozna kupic w Polsce bez fatygowania sie za granice.

  • No już widze jak dowcipnisie od durnych telefonów używają rejestrowanych na siebie prepaidów ;) . Ten punkt ustawy nie został pzremyślany, gdyby został pzremyślany to w ogule by go nikt nie umieszczał w ustawie. Pracuje w salonie i zwykli ludzie na nas wyładowują swą złość w związku z wejściem w życie tego punktu ustawy. A co my mamy powiedzieć? Wielu z nas takze posiada numery prepaid. A wiecie państwo ile dodatkowej roboty przybyło? Zamiast satrać się o nowych klientów abonamentowych to pierniczymy się z takim czymś. Wiele nie moge z oczywistych powodów powiedzieć, lecz możecie być państwo pewni że raczej nam, pracownikom salonów nie bardzo pasuje ten stan zreczy, chociażby ze względu na dodatkowy nawał pracy.

  • @miro – co Ty tam chędożysz o nawale pracy? W salonie? Wszystko klikane przez kompa i zajmuje dwie-trzy minuty: prosisz Klienta o numer telefonu, numer karty SIM i pokazanie dowodu. Co więc Cię tam tak męczy w tej robocie, podanie Klientowi kartki z drukarki będącej potwierdzeniem rejestracji?

 26. “Przepis nie dotyczy tylko telefonii komórkowej”. Zdanie sugeruje, że przepis obejmuje wszystko oprócz telefonii komórkowej. Winno być chyba ‘dotyczy nie tylko”. Chyba, że faktycznie nie dotyczy tylko t.k. .

 27. Pytanie, jak mam “zagranicznego” operatora VoIP np. skype i na nim numer z warszawskiej strefy numeracyjnej to muszę się rejestrować ?

 28. Jak zwykle utrudni to zycie zwyklym ludziom, a terrorystow nie powstrzyma.

 29. Co sądzicie o “okazywaniu” dokumentu przez połączenie wideo? Z punktu poprawnosci nie różni sie to wiele od tego, że przesłany został skan – można zrobic screenshota i zachowac cyfrową kopię dokumentu. Jedyny plus to to, ze nie zostanie utrwalony w historii mailowej

 30. Kilka lat temu przeniosłem nr z TP (orange) nr do operatora ipfon czy muszę rejestrować nr czy mają już moje dane, które podałem przy przenoszeniu z orange.

 31. Setki komentarzy i ani jednego sprzeciwu , że to ograniczenie wolnosci obywatelskiej,Po ataku 11wrzesnia USA wykorzystało ten fakt do zastosowania ustawy anty-terrorystycznej, , a jest tylko pretekstem do zniewolenia społeczeństwa .Podobna istnieje w Izraelu
  Jak jest w USA i w Izraelu to w imie przyjażni i u nas
  Jakos w krajach które doświadczyły ataków terrorystycznych takiej ustawy nie wprowadzono, gdyby społeczenstwo sie postawilo i przestalo telefonów uzywać tak z dnia na dzień
  Żyliśmy bez nich i było Ok Wiec wytrzymalibyśmy i teraz i rząd migiem wycofał by sie z akcji terrorystycznej wobec narodu jaką jest ta ustawa a potem wróciło by wszystko do normy , juz sami operatorzy by o to zadbali , nie puscili by takiej kasy w imie jakieś ustawy
  Ale to tylko dowód kim sie stajemy – bezwolnymi lemingami,
  Niedługo w upalne lato zagnają nas na urwisty brzeg i karzą skakac , bo w dole jest chłodna woda i skoczymy

  • Jak chcesz, to na portalach aukcyjnych możesz kupić karty już zarejestrowane. Albo skorzystać z oferty operatorów zagranicznych. Jednak po połączeniach do rodziny lub znajomych służby i tak mogą z dużym prawdopodobieństwem określić kim jesteś. Fakt faktem nikt z czytających te forum nie jest w stanie lub nie chce pomóc z przeciwdziałaniu inwigilacji, która mnie też nie pasuje. Sami “fahoffcy” od j***nia owcy.

 32. Witam
  Ja wczoraj rejestrowałe w Play w salonie i podpisałem potwierdzenie rejestrcji na której były trzy zgody na wykożystanie danych oczywiście w celach marketingowy :] Podpisałem z myślą że wyłacze sobie na stronie play24 ale co najgorsze te hu… skasowały mi konto chyba żeby te zgody zadziałał bo miąłem to na pewno wyłaczone. Ciekawe jakim prawem i tym co jeszcze rejestują polecam przekreślenie tych zgód bo stracicie konta i czeka was ponowne zakładanie.

 33. ja idę dalej i wywalam sima. mam sieć w domu i w pracy. poza tym będą mi musiały wystarczyć darmowe hotspoty (mam swój vpn). w razie konieczności zatelefonowania voip z zagranicy.

 34. Każdy powinien skończyć umowę z usługodawca i nie godzic się na inwigilację. Może by to coś pomogło. FB chce skany dowodów, usługodawcy chcą dowody, więc jeśli wykorzystują je tylko dla siebie to dać im zmienione dane . Czy kartę SIM jak znajdziesz na ulicy i włożysz do telefonu a ona będzie działała to jest to przestępstwo ? Czy jak bedzie ona zarejestrowana na pana Kowalskiego to możliwe że policja poszukując Kowalskiego przyjdzie wpierw do Ciebie bo używasz tej karty?

 35. Przez ten artykuł postanowiłem sprawdzić jak sytuacja wygląda z moim VOiP tlenofon który kilka lat temu przeszedł pod FreecoNet …

  Usługa tlenofonu atrakcyjna bo bezpłatna nawet z pocztą głosową która w formie załącznika audio przychodzi na wskazanego maila więc dość atrakcyjne.

  Sprawdziłem maila informacji od FreecoNet nie było nigdzie by zarejestrować moją usługę lub prośbę o kontakt nic. Na ich stronie www też brak konieczności rejestracji itd. Dopiero jak do nich zadzwoniłem to mnie poinformowali iż jest konieczność rejestracji coś Mi się wydaje, że dużo ludzi straci takie numery tlenofonu.

 36. I co im da ta rejestracja użytkowników Voip, skoro zagraniczni operatorzy dalej pozwalają na anonimowość

 37. Nie godzę się na to. Nie rejestruję karty. Zablokują mi teraz moją i miałem kupić gdzieś zarejestrowaną ale w mojej miejscowości nie ma za bardzo gdzie. Na allegro nie ma sensu bo płaci się z konta w banku zarejestrowanego na imię i nazwisko. Chyba nie będę kupował nowej tylko tak jak niektórzy tutaj piszą zacznę używać VOIP. Zagraniczny VOIP + zagraniczny VPN powinny zapewnić w miarę dobrą anonimowość prawda? Plus nieposiadiania komórki jest taki że pozbędę się lokalizatora.

  Mam dość już tego że rząd i różne firmy stopniowo coraz bardziej odbierają nam prywatność. Każdy człowiek powinien mieć ją zapewnioną i nie powinien musieć o nią walczyć. Jeśli teraz jest tak źle to co będzie za kilkanaście lat? Mam nadzieję że więcej ludzi kupi zarejestrowane karty. Wiele osób ma abonament więc niestety już od dawna są zarejestrowani.

 38. To może zamiast lania wody teraz trochę konkretów i jakaś alternatywa dla rejestracji. Nie, żebym miał coś do ukrycia, ale odbieranie mi mojej prywatności budzi mój głęboki sprzeciw. Może tak byłoby wygodniej, ale nie posiadam mentalności niewolnika, wiec lecimy. Przez wiele lat korzystałem z Tlenofonu z wirtualnym numerem telefonii stacjonarnej i nawet nie przeniosłem konta do Freeconet czy FCN. Do wczoraj. Czerwona dioda na mojej bramce poinformowała mnie, że coś jest nie tak. Po rozmowie z FCN (chociaż oficjalnie byłem w Tlenofonie) okazało się, że moje konto zostało wyłączone, bo nie dokonałem rejestracji i żądają ode mnie przesłania skanu dowodu. Po blisko 10 latach! Oczywiście nie zamierzam dokonywać żadnej rejestracji a tym bardziej przesyłać im swoich dokumentów. Numeru używałem głównie do darmowych połączeń z moją rodziną posiadającą drugie konto w Tlenofonie. Przypominam i informuję, że można się obyć zupełnie bez operatora VOIP i dzwonić bezpośrednio z bramki VOIP na drugą bramkę VOIP po IP tejże bramki (lub korzystając z usługi DNS w przypadku zmiennego IP). Dodatkowy plus jest taki, że żaden operator nie podsłuchuje i nie rejestruje czasów trwania i dat mojej rozmowy, bo nawet o niej nie wie. A FCN? No cóż, straci trochę pieniążków z okazjonalnych rozmów przychodzących z poza sieci na ich wirtualny numer. Z kolei do rozmów wychodzących polecam oczywiście Betamaxa, który jako usługa zagraniczna nie podlega ustawie o rejestracji. Niektórzy operatorzy pozwalają również na uzyskanie wirtualnego numeru z polskiej strefy numeracyjnej o ile dla kogoś jest to niezbędne. Mama nadzieję, że te informacje plus trochę własnej pracy komuś pomogą a w przypadku większego zainteresowania może nawet pojawi się mały artykuł na niebezpieczniku.

 39. FCN nadal wyłudza skany:

  “Prześlij skan lub zdjęcie potwierdzające prawidłowość podanych danych na adres weryfikacja@fcn.pl – Pamiętaj, że dokument musi zawierać numer PESEL”

  Guzik dostaną!

 40. ta firma to kradziez i sprzedaz baz danych na pelnym nielegalu
  godzilla juz wkracza do gry z zespolem prokurorów

 41. ciekawe co na to pan arkady klappa powie
  no co powiesz prosze pana
  jak sie do zarzutow odniesiesz?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: