10:29
3/7/2014

Z właśnie opublikowanego raportu dot. wykorzystywania podsłuchów przez amerykańskie służby wynika, że w 2013 w 9 przypadkach policjanci nie dali rady szyfrowaniu, które zastosowali przestępcy (rok wcześniej nie dali rady w 4 przypadkach). Podsumowanie raportu to w zasadzie ten wykres:

chart

PS. Już w 2010 FBI przyznało, że nie dało rady TrueCryptowi.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

23 komentarzy

Dodaj komentarz
  1. A czy 2013 to nie właśnie “rok temu”?

    • oczywiście chodziło o rok wcześniej. poprawione, thx.

  2. Ciekawe ile z tych szyfrowań miało hasło “ppp123” czy “anialubiksiazki” :D

    • “anialubiksiazki” to wbrew pozorom dość mocne hasło:)

    • @Pitru
      anialubi2ksiazki musi więc być nie do złamania

    • Ja nie lubię książek, więc hasło jest nie do złamania ;)

    • Pitru@
      “anialubiksiążki” to hasło bardzo łatwe do złamania metodą słownikową. Co prawda znajdują się tutaj polskie znaki diakrytyczne jednak polskie słowniki również da się uzyskać.

  3. Kurde, nie ogarniam tego krótkiego arta :D w 9 przypadkach na ile? na 40?

    mam rozumieć, że na 40 szyfrowań 9 się udało odszyfrować, czy 9 było skutecznie zaszyfrowanych, a reszta się udała rozszyfrować?

    • Drogi użytkowniku, są opcje albo jesteś tak “doświadczony życiem”, dawno nie czytałeś tekstu z wykresami i po prostu zapomniałeś podstawowej wiedzy z zakresu analizy wykresu XY albo jesteś przedstawicielem gimbazy, co jestem w stanie uwierzyć, że przestali takich rzecz uczyć.
      Tak czy owak to przykre, aż dziw bierze, że umiesz wykonać subiektywnie rzecz ujmując trudniejsze rzeczy takie jak: czytanie, pisanie. Powodzenia w przyszłości.

  4. Szyfrowanie fajna sprawa, ale jak bez TrueCrypta teraz sobie radzić? Jak żyć?:P
    Win/Linux :)

    • TrueCrypt 7.1a. Ciągle bezpieczny.

    • LUKS
      Na Linux: wbudowany w kernel dm-crypt, trzeba tylko zainstalować frontend – cryptsetup.
      Na Windows: FreeOTFE.

    • @SuperTux – Dorwało Cię już NSA i maglowali Twój dysk, że wiesz, że TC 7.1a jest wciąż bezpieczny? ;)

  5. Ojeju… to straszne, biedne FBI :D

  6. W materiałach przedstawionych przez amerykańską policje nie ma żadnej wzmianki na temat typu szyfrowania. Mogło to być TC ale też szyfr Cezara albo Brunona K.

    • Podwójne szyfrowanie ROT13 :p

  7. wiretap – to nie chodzi przypadkiem o podsłuch rozmów zakladany w telefonach, budynkach itp? rowniez jako sieciowy podsluch? szyfrowanie prawdopodobnie bylo łamane w tak skuteczny sposob z tego wzgledu że hasla i klucze byly najpeirw przesylane nieszyfrowanym kanalem / podsluchane w rozmowie itp.

    to nie ma nic wspolnego z fulldisk encryption etc. TC 7.1a z odpowiednim algorytmem i mocnym kosmicznym haslem nic nie da rady, nawet nsa. zakładając ze maja w rekach sam dysk.

  8. Najbardziej denerwuje sprawa TC. Twórcy zwinęlI ogon pod siebie i nabrali wody w usta. Nie to człowieka irytuje, że prawdopodobnie jest jakaś luka w TC, lecz fakt, że twórcy nic więcej nie udzielają informacji.

    Wie ktoś jak wygląda bezpieczeństwo korzystania z DiskCrytpora?

    • Hmm, byłem przekonany że to całe zamieszanie to po prostu warrant canary. Pierwsze doniesienie o tym, że to canary pojawiło się w sieci parę chwil po wybuchu afery więc albo ktoś rzucił hasłem i wszyscy to podchwycili, albo autorzy rzucili hasłem anonimowo.

  9. Witam, mam pytanie, jaki jest obecnie najlepszy program do szyfrowania danych? Starsza wersja truecrypta czy inny soft?

    • dołączam się do pytania.

      W ogóle fajnie gdyby wypowiedziały się osoby znające proces postępowania od strony policji/służb naszego kraju (eh te marzenia :D ).

  10. Polecam encfs(4win) albo archiwum zipa na hasło z szyfrowaniem nazw plików, pozdrawiam!

  11. Mnie to w sumie martwi, że w tylu przypadkach jednak dali rady.
    Procentowo skuteczność im się poprawiła :/

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: