21:10
23/12/2013

Niektórzy, pomimo korzystania z Bitcoinów zupełnie nie rozumieją, na czym od strony technicznej opiera się ta waluta. To otwiera pole do popisu wszelkiej maści trolom, ale również wystawia niedoświadczonych posiadaczy Bitcoinów na pewne ryzyko — boleśnie przekonali się o tym dziennikarze telewizyjni Bloomgerga…

Pokazał klucz prywatny na wizji

W trakcie programu telewizyjnego, dwójka dziennikarzy została obdarowana Bitcoinami o stosunkowo niewielkiej wartości 20 dolarów. Bitcoiny przekazano nie w formie elektronicznej transakcji, a poprzez “bon podarunkowy” będący wydrukiem zakodowanego w postaci QR kodu klucza prywatnego. (a klucz prywatny to wszystko, co trzeba znać aby przejąć czyjeś środki).

Bitcoin na wizji

Bitcoin na wizji

Pechowo dla dziennikarza, operator kamery zrobił 10 sekundowy najazd na certyfikat zawierający kod QR w jakości HD, z czego, pękając ze śmiechu, szybko skorzystał niejaki milkywaymasta. Ukradł on Bitcoiny z bonu podarunkowego, jednak jak sam twierdzi, zwróci je, bo chciał tylko zademonstrować lekkomyślność dziennikarzy.

O tym, jak spostrzegawczy są telewidzowie przekonało się, oprócz premiera Donalda Tuska, także Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, którego hasło zostało pokazane w wydaniu Wiadomości TVP.

Wszystkich posiadaczy Bitcoinów, zwłaszcza tych migrujących je do tzw. offline-walletów, jeszcze raz zachęcamy do przyswojenia tego (lub tego) opisu istoty tej sieci P2P oraz podstaw kryptografii asymetrycznej.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

20 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. tutaj także opisywaliście podobną sytuacje, od razu rzuca
  sie brak wiedzy i zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa
  https://niebezpiecznik.pl/post/wojskowe-hasla-ujawnione-na-zdjeciach-ksiecia-wiliama

 2. Podobne sytuacje miały już miejsce, ale chyba nigdy w TV. Z
  czasem ludzie się nauczą, już teraz widać spore postępy :)

 3. @Autor:literówka: Bloomgerga -> Bloomberga

 4. Panowie, do cholery jasnej, bo aż się we mnie zagotowało! Nie ma słowa “kamerzysta”! Jest “operator kamery”! Nauczyłem TVN to Was też nauczę! ;)

  Co do BitCoinów… jak to się ma? Prywatny klucz, czyli co? http://i.imgur.com/c3ImcF2.jpg – to? Tam jest Public Key… a opis obsługi jest tak długi, że wole żeby mnie okradli z moich 0.0002$ zarobionych na jakiś stronkacH :)

  • Nauczylem TVN, to brzmi dumnie

  • Zanim kogoś nauczysz, wpierw sam się naucz:

   http://sjp.pwn.pl/slownik/2468967/kamerzysta

  • 1. Operator kamery jest poprawnie, ale trzeba pamiętać, że język jest żywy i kiedy większość mówi niepoprawnie, to staje się to poprawną formą. Ale sam jestem na studiach filmowych i unikam słowa ‘kamerzysta’ jak ognia.

   2. Klucz prywatny o długości 256 bitów jest niezbędny, żeby móc podpisać transakcję (wydać Bitcoiny).

   Z klucza prywatnego generowany jest klucz publiczny. Proces ten działa tylko w jedną stronę I nie da się go odwrócić, dlatego określany jest jako matematical trapdoor function. Jest to możliwe dzięki asymetrycznemu algorytmowi podpisu cyfrowego, który używa kryptografii krzywych eliptycznych.

   Z klucza publicznego generowany jest adres Bitcoin (krótszy) poprzez przepuszczenie klucza publicznego przez funkcję skrótu SHA256 (256 bitów) opracowaną w NSA i później przez funkcję skrótu RIPEMD-160 (160 bitów) opracowaną w Europie. Na koniec dodaje się sumę kontrolną, żeby ktoś w razie złego przepisania adresu nie stracił swoich Bitcoinów.

   Klucz publiczny to nie jest to samo co adres! :) Ilość możliwych adresów to: 1461501637330902918203684832716283019655932542976

  • @Uh Oh, jako młodociany operator kamery mam ochotę rozbić
   na łbie osobie kamerę, która mówi “kamerujesz?” albo “kamerzysta”.
   Tak samo jak mówić grajek zamiast muzyk, kodopisacz zamiast
   programista… no ale wracam do tematu, bo widzę zamiast dyskusji o
   bitcoinach rozpętała sie wojna o to czy istnieje takie słowo :D i
   to przeze mnie :( @Bitcoinet.pl , dzieki za streszczenie działania
   bitcoina.

  • A “gitarzysta” to błędne określenie na “operatora gitary”? Wprawdzie nie jestem znawcą polszczyzny, ale dla mnie kamerzysta to poprawne słowo.

   …Co nie oznacza, że “kamerować” też. (“Ej no weź nie kameruj, ja se tylko kopłem piłkie!”)

  • Panie kamerzysto daj pan spokój i kameruj dalej…

  • Skoro już tak poprawiasz, to sam również pilnuj języka. Wytłumacz, co to znaczy “jakiś” w zdaniu “Tam jest Public Key… a opis obsługi jest tak długi, że wole żeby mnie okradli z moich 0.0002$ zarobionych na jakiś stronkach :)”. Podpowiem, że istnieje taki wyraz jak “jakichś”, w obecnym brzmieniu Twoje zdanie jest kompletnie bez sensu.

  • Jak odniesiesz kolejne zwycięstwo nad TVN, to wbijaj tutaj i znowu dostaniesz lanie

 5. Jak nie ma słowa “kamerzysta”, jak jest? No przecież wyraźnie napisane: kamerzysta.

 6. http://pl.wiktionary.org/wiki/kamerzysta

 7. Może to zmusi niektórych bitcoinowców do myślenia :)

 8. Trochę niepełne dane, dziennikarz AFAIR nie chciał kasy z powrotem bo jak twierdził “20 dolarów to mała kwota za taką lekcję pokory”.

 9. No dobra, krakowskim targiem: “kamerowiec”. Albo “opkam”, “kameop”, “O-ka”.
  A co z “operatorem łopaty”?

 10. Zapomniane, ale z ciekawości- co teraz by nasz wpadkowicz powiedział na otrzymaną kwotę XBT?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: