10:54
12/2/2016

Jeepy są wyposażone w system multimedialny Uconnect, który umożliwiał hackerom zdalne przejmowanie kontroli nad pojazdem. Okazuje się jednak, że ten sam system może czasem pomóc właścicielowi auta. W Baltimore ułatwił on namierzenie i zidentyfikowanie grupy niezbyt rozgarniętych złodziejów.

Nagrał ich domowy monitoring

Grupa nastolatków włamała się do domu mężczyzny (znanego w sieci jak BaconIsFruit). Ukradli jego rower i znaleźli kluczyki do Jeepa Renegade, którego “pożyczyli” na długą przejażdżkę. Nie była ona zbyt udana, bo auto odnaleziono, ale uszkodzone.

Chociaż złodzieje zostali nagrani kamerą Nest, a ich zdjęcia opublikowane w serwisie Imgur, to udało się zidentyfikować tylko jednego z nich. Nieletni przestępca nie chciał wydać kolegów, a z racji młodego wieku i tak został wypuszczony.

4zrRZ5D

Polowanie na złodziejów zostało wznowione dopiero, gdy mężczyzna odebrał samochód z naprawy. Przekonał się wówczas, że złodzieje sparowali swoje urządzenia z system multimedialnym UConnect. To pozwoliło poznać nazwy ich urządzeń (widoczne na zdjęciu).

Ca3nErrXEAE2Bv4

Nick “Bikerboy” udało się połączyć z kontem na Instagramie, które należało do nastolatka z Baltimore przypominającego jednego z osobników nagranych przez kamerę.

Sprawa kradzieży była komentowana na Twitterze i opisywana m.in. przez ArsTechnica. Początkowo BaconIsFruit miał wątpliwości, czy zdobyte przez niego informacje będą mogły pomóc policji. Serwis informuje jednak, że policja już się z nim skontaktowała, bo dane podsunęły kilka nowych tropów w prowadzonej sprawie.

Bohaterowie tej historii nie byli geniuszami zła. Może nie zrobili czegoś tak głupiego jak terrorysta, który dał się namierzyć dzięki selfie, ale jednak coś przegapili. Być może lepiej w kradzionym samochodzie nie “puszczać swoich bitów”?

Przeczytaj także:

26 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Fajnie jest jak się wypożycza auto, a tam wgrane całe kontakty wszystkich poprzednich użytkowników samochodu =)

  Może to wynika z tego, że ludzie są przyzwyczajeni, że np. starsze systemy nie importowały do siebie całej książki kontaktów.

  Warto pamiętać o tym jak się wypożycza auto.

  • Wynika to z tego, że ludzie po prostu tego nie wiedzą. Tak samo jak nie wiedzieli co się dzieje przy starszych systemach.

  • przecież telefon się pyta o pozwolenie na eksport kontaktów do systemu audio

  • I telefon pyta się i auto, ale jak większość użyszkodników klika się w “OK” lub “Dalej” nie czytając komunikatów. Auta z wypożyczalni to istna skarbnica danych.

  • @Adam a słyszałeś o czymś takim jak wtórny analfabetyzm, który jest prawdziwą plagą??

  • @Adam: To, że telefon pyta to jedno, a to, że ludzie nie mają w zwyczaju czytać ze zrozumieniem to drugie. Większość moich nietechnicznych znajomych z uporem maniaka kliknie “Tak” na każdym ekranie z pytaniem, byleby tylko “to dziadostwo zaczęło grać”. Ludzie zgodziliby się nawet na wycięcie sobie nerki, jeżeli tylko pytanie byłoby zbyt długie, by chciało im się je czytać.

   @Autor artykułu: Przepraszam, ale włączył mi się grammar nazi. Nie “złodziejów”, tylko “złodziei” (sprawdziłem w słowniku ortograficznym, analogowym, stojącym u mnie na półce ;) ).

  • Bez przesady z tym analfabetyzmem. Jak się auto wypożycza to myśli się jak dojechać do celu, wrócić i jak najszybciej oddać auto. W pośpiechu po prostu zapomina się o resecie kontaktów w aucie. Poza tym fabryczny bluetooth nie jest tak często spotkany i, o ile parowanie jest czymś znanym (parowanie telefonu czy komputera z gadżetami), to nie każdy, kto ma sporadyczny lub pierwszy raz kontakt z bluetoothem w aucie wie, że potem należy usunąć kontakty z radia. Przecież nikt nie będzie czytać instrukcji wypożyczonego auta. Poza tym, same wypożyczalnie przy oddawaniu auta powinny pytać czy klient wyczyścił kontakty.

  • @Pscorek: Też zauważyłem tych “złodziejów”, ale ta forma też jest poprawna pomimo to, ze rzadziej używana.

 2. Elektroniczne jednostki nawigacji zapisuja przepotezna ilosc danych mogacych zidentyfikowac sprawce i jego zachowania – w przeciwienstwie do dostepnych otwartym tekstem nazw skojarzonych urzadzen, wiekszosc sa to informacje zapisywane niejawnie. Oprocz danych lokalizacyjnych z urzadzen mozna odzyskac np. kopie ksiazki telefonicznej – nawet po “odparowaniu” urzadzenia i usunieciu wpisow z poziomu GUI.

 3. No cóż, nie pierwszy i nie ostatni raz zdjęcia z ukradzionego fona, trafiają na Dropbox właściciela.

 4. Literówka :P “sparowali swoje urządzenia z system” -> SYSTEMEM

  • Jak już kogoś poprawiasz to sam używaj poprawnego słownictwa. Bo to nie była z pewnością literówka, lecz błędna deklinacja.

  • @eh,
   Jak już kogoś poprawiasz, to sam używaj poprawnej ortografii ;-)
   “Jak już kogoś poprawiasz [przecinek] to sam używaj poprawnego słownictwa.”
   “Bo to nie była [przecinek lub nawias] z pewnością [przecinek lub nawias] literówka, lecz błędna deklinacja.”

  • @kszh, jak już kogoś poprawiasz, to zwróć uwagę pomiędzy ortografią a interpunkcją…

 5. @Pscorek złodziejów jest równiepoprawne,choć to troszkę już archaicza odmiana.

 6. Bardzo źle że Policja chwali się jak złapali złodzieji
  Następni tego błędu nie popełnią
  Bravo Police

  • To nie policja się chwaliła, tylko kretyn z “pokolenia FB”, czyli BaconIsFruit.

 7. W porządnych wypożyczalniach pracownik który odbiera auto kasuje wszystkie ustawienia to jedno drugie to że po co mam zerkać na telefon kto dzwoni lub szukać kontaktu w telefonie jak mogę to zrobić przyciskami na kierownicy. A po za tym co przyjdzie ci z moich 300 kontaktów jeśli zostaną w systemie audio najwyżej dowiesz się do kogo dzwonie a tu podnosi telefon ojciec dyrektor albo donald i po co ci ta wiedza chyba tylko po to żeby żal dupę ściskał że obu znam . Porządny człowiek niema nic do ukrycia .

 8. Nie wszedzie jest zadawane pytanie o zgode na transfer kontaktow. Parowanie tez jest metoda ‘wciskasz i masz’. Przyklad – radia WV z wyzszej srednie polki. To tez niestety wskazuje na ewidentny problem w protokole. A moze jak glosi zart zawodowy – ‘to nie bug ale feature’

 9. Cóż, jest naukowo udowodnione, że osobniki Murzyńskie mają niższe IQ od pozostałych ras. To już rasizm czy nadal stwierdzanie faktów?

 10. Ps Beat != bit

 11. Apropo wpadek. Właśnie znalazłem info (GW), że wpadł nasz sławny “brodacz” konwojent, który zaimanił 8 baniek. Wiadomo coś bliżej jak?

 12. NIE MÓWI SIE ZŁODZIEJÓW, A ZŁODZIEI . heloł? autor nie skończył podstawówki jeszcze?

  • Skończył. I dlatego potrafi wziąć słownik do ręki i sprawdzić, jakie formy są poprawne.

 13. No cóż. Skoro wszyscy chcą być non-stop on-line i mają powłączane w telefonach wszystkie możliwe funkcje jak transmisja danych, wifi, BT, NFC, GPS itd to nic dziwnego, że telefon łączy się ze wszystkim w okolicy.

 14. Haha, niezła historia. Nawet nie wiedziałem, że tak łatwo można połączyć samochód ze smartfonem. Kilka aplikacji i już się człowiek gubi…Ale jest ikol X, więc nie wszystko stracone :)

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: