21:22
5/12/2011

Oto ciekawy sposób na ochronę informacji wyświetlanych na ekranach ciekłokrystalicznych (LCD). Postronne osoby będą miały kłopot, żeby cokolwiek odczytać.

Ochrona obrazu na monitorach

Na pomysł wpadł Chris Harrison. Wyświetlaną na jego ekranie wiadomość można przeczytać tylko stojąc na wprost od monitora. Osoby stojące z boku zobaczą “zaciemnione” dane.

LCD - kąt widzenia

LCD - sprytne wykorzystanie wąskiego kąta widzenia do ochrony informacji.

Technika wykorzystuje wąski kąt widzenia (producenci tworzą monitory o węższym kącie widzenia w osi pionowej, więc dla większego bezpieczeństwa powyższe monitory są używane leżąc “na boku”). Na obraz nanosi się jasne obiekty — niewidzialne przy patrzeniu na wprost, a widoczne podczas patrzenia z boku. Wizualizacja poniżej:

A jeśli chcecie sprawdzić sami, jak to wygląda na waszym monitorze, tutaj jest małe demo.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

22 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Mam laptopa z beznadziejną TN-ką i paradoksalnie to demo u mnie nie działa (żaden tekst się nie “pojawia”, choćbym nie wiem z której strony i pod jakim kątem patrzył.

  • To zaznacz tekst to bedziesz widzial hehe :D

  • srsly? :>

 2. no to tutaj mamy podobną technikę działającą na podobnej zasadzie https://www.facebook.com/Okolaser/posts/251761774884895

  “Nie chcesz żeby szef lub ktoś znajomy widział co robisz na komputerze? Jest na to sposób – “prywatny monitor”. Wszystkie monitory LCD wyposażone są w spolaryzowaną powłokę. Gdy warstwa zostanie usunięta, ekran wygląda gołym okiem na pusty. Jeśli jednak filtr ten zastosujemy w okularach, ich właściciel będzie mógł korzystać z danego monitora bez problemów.”

  http://www.youtube.com/watch?v=MgN4r1YufcI

 3. U mnie z boku w ogóle nie działa, nawet przy kącie bliskim 90 stopniom. Z góry pół biedy;)

 4. Na matrycy IPS wszystko widać.

 5. e tam .. kupno odpowiednich filtrow ktore nakleja sie na monitor jest tansze niz przerabianie calej aplikacji dostepu do CEPIK tak dla przykladu ..

 6. @N3T – ściągnięty filtr polaryzacyjny z monitora i założony do okularów … osoba stojąca z boku widzi tylko biały ekran :D

 7. Tani laptop z lcd, tekst widzialny “od góry”, “od dołu” oraz po “położeniu ucha na ramieniu” podczas patrzenia “na wprost” samego monitora (a raczej lapa) w żaden sposób nie obracałem. 1 linijka ledwo co także podczas normalnego patrzenia.

 8. mam pytanie dlaczego te monitory leża na boku

  • Przeczytj post, tym razem od deski do deski ;)

 9. na imacu widac praktycznie caly czas dopiero przy kacie ponizej 10 stopni od plaszczyzny ekranu obraz testowy zanika… slabe to zabezpieczenie zeby nie powiedziec zadne

  • Widziałeś kiedyś iMaca w bankomacie? Bo ja nie.
   Poza tym przecież to oczywiste, że w urządzeniach wymagających takiego zabezpieczenia nikt nie zamontuje ekranu, na którym owo zabezpieczenie nie działa…
   Ludzie, myślenie nie jest tak bolesne, jak przekonują w TV…

 10. W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Białymstoku lekarze mają już od dawna takie monitory, że patrząc pod kątem, z perspektywy pacjenta, widać jedną, wielką, ciemną plamę. Ciekawe czy to też celowe, czy tak kijowe monitory ktoś im wcisnął ? :D

  • no soo Ty.. nfz ma to ootb.. to przeca jedna wielka ciemna plama ;)

  • widocznie w tym szpitalu mają tak zwane filtry prywatyzujące. Działa to na innej zasadzie niż bajery z tekstu – nie wymaga żadnych okularów. Działa na zasadzie “mikro-żaluzji”.

 11. U mnie na IPS nie dość, że też od razu tekst widać, to nie ma ochoty zniknąć. Na sbałbym monitorze w notebooku też to nie działa… to muszą być na prawdę tanie matryce :)

  • Burżuj ;D

  • U mnie na CRT i na projektorze też nie działa, nie mówiąc o wyświetlaczach (O)LED, nixie, VFD, papierze, … ;]

   IPS / PVA zostały wynalezione po to, by zlikwidować ten bug^H^H^Hfeature obecny w większości matrycach TN. Poleasingowe monitory z matrycą IPS / PVA nie są drogie, acz potrzebują jasnego podświetlenia, przez co kiepsko nadają się do laptopów.

   Kiedyś oglądałem film na starożytnym LCD-ku z TN-ką (jeden z pierwszych LCD-ków, “aktywny”) i zjawisko było denerwujące… gdy szarość jest jaśniejsza od bieli lub ciemniejsza od czerni.

   Test na moim lapku działa, widzę “oba” napisy ;]

 12. A u mnie efekt zadziałał (IBM ThinkPad T60 z 14″ XGA TN). Choć przyznam, że napisów nie było w ogóle widać w nieco innej pozycji niż normalnie oglądam obraz. Żeby było biało, ekran musiał być pochylony delikatnie “do mnie”.

 13. […] użycie rozpuszczalników i noży na swoim monitorze was przeraża, zawsze możecie skorzystać z innego sposobu na ochronę danych wyświetlanych na monitorze. […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: