21:00
19/1/2015
19/1/2015
Interaktywna praca naukowa pokazująca jak osiągnąć superrozdzielczość z jednego zdjęcia. Polecamy poklikać w różne algorytmy i samodzielnie porównać ich wyniki — robi wrażenie! Niedługo, prawie jak w amerykańskich filmach, będzie można z odbicia w źrenicy zidentyfikować tożsamość osoby wykonującej zdjęcie ;)
Tożsamość? A twierdzenie Nyquista?
Nie jest to nic nadzwyczajnego, wiele programów graficznych nawet tych prostszych korzysta z interpolowania przy podglądzie zdjęć. Poza tym te techniki polegają głównie “na zgadywaniu” jakiego piksela brakuje, a oprócz tego odpowiednia zabawa kontrastem i ostrością. Nie da się zrobić czegoś z niczego.
A przeczytałeś chociaż wstęp? Bo tam jest napisane, czym to się różni od klasycznej interpolacji. Nie widziałem w prostszych programach graficznych (GIMP) implementacji tej lub podobnej techniki.
Problem – zerowa wartość dowodowa. Ich metoda hybrydowa wykorzystuje różne interpolacje plus “łatanie” obrazu danymi z bazy – tak czy siak pojawiają się informacje, których NIE było w pierwotnym obrazie. Jedyna (moim zdaniem) akceptowalna interpolacja to ta z wielokrotną fotografią z mikroprzesunięciami – totaj ta dodatkowa informacja nie bierze się “z powietrza” tylko z kolejnych zdjęć.
Pięknym przykładem zła tej drogi była niedawna (bodaj nawet na Niebezpieczniku opisywana) wpadka z urządzeniami wielofunkcyjnymi mylącymi cyfry przy “kserowaniu”. Algorytm kompresji ojtam-ojtam źle dopasowywał wzorce kompresji. “To jest 6? E tam, 8 zajmuje mniej miejsca”.
Pozdrawiam!
https://niebezpiecznik.pl/post/kserokopiarki-i-skanery-xerox-oraz-brother-podmieniaja-liczby-w-przetwarzanych-dokumentach/
A podobnie chyba było przy https://niebezpiecznik.pl/post/akt-urodzenia-baracka-obamy-sfalszowany/
“Ich metoda hybrydowa wykorzystuje różne interpolacje plus “łatanie” obrazu danymi z bazy” – tyle, że nie.
“We further show how this combined approach can be applied to obtain super resolution from as little as a single image (with no database or prior examples).”
Co do reszty posta ()wartość dowodowa) się nie wypowiadam, żeby był jasne. Tylko poprawiam oczywistą nieprawidłowość.
Całkiem nieźle…
Plugin do PS’a by się przydał.
Ta metoda została opublikowana 5 lat temu! W świecie nauki to już staroć.
czyli juz niedługo będzie to możliwe:
http://youtu.be/JMIHNiR3CP8