21:00
19/1/2015

Interaktywna praca naukowa pokazująca jak osiągnąć superrozdzielczość z jednego zdjęcia. Polecamy poklikać w różne algorytmy i samodzielnie porównać ich wyniki — robi wrażenie! Niedługo, prawie jak w amerykańskich filmach, będzie można z odbicia w źrenicy zidentyfikować tożsamość osoby wykonującej zdjęcie ;)

Przeczytaj także:

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

9 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Tożsamość? A twierdzenie Nyquista?

 2. Nie jest to nic nadzwyczajnego, wiele programów graficznych nawet tych prostszych korzysta z interpolowania przy podglądzie zdjęć. Poza tym te techniki polegają głównie “na zgadywaniu” jakiego piksela brakuje, a oprócz tego odpowiednia zabawa kontrastem i ostrością. Nie da się zrobić czegoś z niczego.

  • A przeczytałeś chociaż wstęp? Bo tam jest napisane, czym to się różni od klasycznej interpolacji. Nie widziałem w prostszych programach graficznych (GIMP) implementacji tej lub podobnej techniki.

 3. Problem – zerowa wartość dowodowa. Ich metoda hybrydowa wykorzystuje różne interpolacje plus “łatanie” obrazu danymi z bazy – tak czy siak pojawiają się informacje, których NIE było w pierwotnym obrazie. Jedyna (moim zdaniem) akceptowalna interpolacja to ta z wielokrotną fotografią z mikroprzesunięciami – totaj ta dodatkowa informacja nie bierze się “z powietrza” tylko z kolejnych zdjęć.

  Pięknym przykładem zła tej drogi była niedawna (bodaj nawet na Niebezpieczniku opisywana) wpadka z urządzeniami wielofunkcyjnymi mylącymi cyfry przy “kserowaniu”. Algorytm kompresji ojtam-ojtam źle dopasowywał wzorce kompresji. “To jest 6? E tam, 8 zajmuje mniej miejsca”.

  Pozdrawiam!

 4. Całkiem nieźle…
  Plugin do PS’a by się przydał.

 5. Ta metoda została opublikowana 5 lat temu! W świecie nauki to już staroć.

 6. czyli juz niedługo będzie to możliwe:

  http://youtu.be/JMIHNiR3CP8

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: