10:36
8/7/2019

O tym dlaczego warto korzystać z VPN pisaliśmy już kilka razy. Na rynku dostępne są setki VPN-ów, a podczas wyboru VPN-a dla siebie zdecydowanie warto wziąć pod uwagę to, z jakiego kraju pochodzi właściciel (i pod jakie prawo podlega). Chiny nie kojarzą się z ochroną prywatności…, a VPN-y w Chinach nie są mile widziane i korzystający z nich ludzie mogą za karę z dnia na dzień stracić dostęp do internetu całkowicie. Tym bardziej podejrzane powinno być to, co namierzyła ekipa serwisu VPNPro — aż 97 marek VPN-ów to tak naprawdę marki kontrolowane przez zaledwie 23 firmy, z czego większość to firmy w Chinach.

Dlaczego Chiny to zły wybór?

Zgodnie z prawem, dostawcy usług internetowych w Chinach muszą na żądanie władz przekazać wszelkie informacje na temat swoich klientów i ich danych. Podobnie jest w Rosji. Ale nie tylko te dwa autorytarne kraje to kiepski wybór, jeśli chodzi o VPN-y.

Do krajów “szpiegujących” internautów należy dodać tzw. “kraje 14-oczu“, czyli koalicję państw, które realizują monitoring (czyt. inwigilację) sieci telekomunikacyjnych na masową skalę i wymieniają się między sobą danymi (czyt. nagrywają informacje o Twoim ruchu internetowym i mogą do nich sięgać):

  USA (5 firm z tego kraju kontroluje 32 marki VPN-ów)
  Australia
  Kanada
  Nowa Zelandia
  Wielka Brytania
  Dania
  Francja
  Holandia
  Norwegia
  Niemcy
  Belgia
  Włochy
  Szwecja
  Hiszpania

…i dodatkowo Szwajcaria, Izrael, Signapur, Południowa Korea i Japonia, których oficjalnie w “ocznej koalicji” nie ma, ale mocno sympatyzują z USA.

Jakiego VPN-a w takim razie wybrać?

Jeśli jesteś typem osoby, która spędza godziny na porównywaniu różnych cech produktów, które zamierzasz nabyć, to wybierz analizę tego arkusza zawierającego setki VPN-ów posegregowanych po cenie, lokalizacji i innych parametrach.

Jeśli zaś nie chce Ci się tracić czasu, to my jak zawsze sugerujemy wybranie NordVPN-a, bo właśnie jego wybraliśmy samodzielnie po analizie wspomnianego arkusza. Dlaczego właśnie jego? Ponieważ sporo osób często nas o to pyta widząc jak korzystamy z Norda na firmowych prelekcjach lub szkoleniach, wytłumaczmy to raz a dobrze.

Po pierwsze, jest najtańszy z najlepszych i najlepszy z najtańszych. A my jesteśmy z Krakowa, więc sami rozumiecie… :) Norda najbardziej opłaca się wziąć w planie 3-letnim, i ten polecamy, bo wtedy wychodzi około 11 złotych za miesiąc. W tej cenie macie możliwość skonfigurowania VPN-a na aż 6 urządzeniach, z których jednym może być router Wi-Fi — dzięki czemu wszystkie urządzenia podpięte do routera są widziane jako jedno i zużywają tylko jeden slot licencyjny :)

Po drugie, NordVPN ma rezydencję w Panamie, której ustrój prawny uniemożliwia sięgnięcie przez kogoś do danych firmy. Ale nawet gdyby ktoś chciał sięgnąć, to NordVPN prowadzi tzw. “0 log policy“, czyli nie loguje ruchu internetowego, który przechodzi przez ich serwery. I w przeciwieństwie do innych dostawców VPN utrzymujących “0 log policy”, do tej pory nie było żadnej rozprawy sądowej, w której NordVPN ujawniłby jakieś dane na temat swojego klienta. Ci, którzy wciąż nie chcą obdarzyć firmy zaufaniem, bo żyją wedle zasady “nie ufaj nikomu” mogą skorzystać z opcji NordVPN, która dodatkowo przepuszcza ruch przez sieć Tor.

Powyższy argument oczywiście przemówi do osób zajawionych na maksymalną prywatność. A co NordVPN da normalnym ludziom? Tysiące serwerów. A dokładnie 5674 serwery w 59 krajach i to jest nasze po trzecie. Co warto podkreślić — rok temu mieli połowę mniej, czyli rosną, a to dobry znak. Tak duża liczba serwerów daje nie tylko szybkość (kiedyś robiliśmy testy prędkości, możesz się z nimi zapoznać tutaj) ale również możliwość oglądania oferty Netfliksa z innych krajów. Trzeba tylko wybrać konkretny serwer, ich listę znajdziesz tutaj.

Po czwarte, olbrzymią zaletą NordVPN, która w naszym przypadku przeważyła o jego wyborze na “domyślnego VPN-a” jest to, że ma proste i przyjazne w obsłudze aplikacje na każdy z systemów operacyjnych. Od Windowsa przez MacOS do Linuksa. NordVPN wspiera też platformy mobilne Apple iOS i Android, telewizory (Netflix!) i przeglądarki internetowe (ale mimo wszystko zalecamy jednak korzystanie z klientów systemowych). Co ważne — aplikacje “nie łapią zwiech”, co zdarza się u innych dostawców. Choć szczerze trzeba przyznać, że ze dwa razy i nam Nord na jednej z wersji apki zaliczył crasha. Firma jednak kilka razy w miesiącu udostępnia nowe wersje, więc dobrze jest wiedzieć, że ktośtam stale czuwa nad rozwojem i na bieżąco usuwa błędy.

Po piąte — o ile wspominaliśmy już, że NordVPN w cenie licencji zezwala na podpięcie aż 6 urządzeń pod swoje konto i że można go skonfigurować na routerze, a wtedy wszystkie z urządzeń stojących za routerem liczą się jako jedno, to warto jeszcze dodać jedną rzecz. Na połączeniu VPN na naszym koncie można skonfigurować dodatkową opcję zwaną “Cybersec”, która odfiltrowywanie trackery i reklamy oraz blokuje dostęp do stron uznanych jako złośliwe (np. phshingi). To idealna konfiguracja dla sieci Wi-Fi Waszych rodziców i mniej technicznych znajomych. Jednym kliknięciem “transparentnie” podnosicie im bezpieczeństwo.

Po szóste, niektórych z Was na pewno ucieszy także to, że NordVPN zezwala i nie banuje za używanie torrenta. Będziecie więc mogli ściągać legalne dystrybucje Linuksa do woli! ;) A gdyby coś poszło nie tak, to — po siódme — NordVPN daje 30 dni na wycofanie się z zakupu i zwraca kasę bez zbędnych pytań.

Jeśli chcielibyście kupić Norda, to teraz jest dobry czas. NordVPN daje 75% rabatu na 3-letni plan. Jeśli zakupu dokonacie po tym linku, wspomożecie redakcję Niebezpiecznika. Ale nawet jeśli nie chcecie wspomóc nas — to też wybierzcie Norda bezpośrednio wchodząc na ich stronę, bo polecalibyśmy go również, gdyby nie odpalali nam kilku złotych od transakcji, gdyż w naszej opinii serio są obecnie najlepszym wyborem.


Aktualizacja 8.07.2019, 10:59
Mała poprawka. O ile 97 VPN-ów faktycznie jest kontrolowanych przez 23 firmy, to nie wszystkie 23 firmy są chińskie, jak podaliśmy w pierwszej wersji artykułu. 28 z VPN-ów jest kontrolowanych przez 7 firm z Chin, 32 marki VPN-ów kontroluje 5 firm z USA, a resztę m.in. Pakistan, Seszele czy HongKong, w rozkładzie takim jak na podlinkowanej od początku publikacji artykułu infografice.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

110 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Niestety na iOS niektóre aplikacje (w tym usługi Apple) nie chcą działać poprzez tunel VPN. Nie da się pobierać aktualizacji do aplikacji, nie działa aplikacja Reddit i kilka innych.

  • Hmmm… Mnie zarówno aktualizacje jak i Reddit śmigają bez problemu na iOS z Nordem.

  • Mi na Nord nie działa Sklep Play. W sensie działa, ale nic się nie pobiera – niezależnie od kraju, z którym się połącze. Czy będzie to double vpn czy zwykły – jednym słowem masakra

  • Mnie, mojej żonie i rodzicom którym zainstalowałem Nord’a na komorkach i routerze działa wszystko. Instalacja i konfiguracja wręcz “idiotoodporna”.

  • Ja Norda na iPhonie używam od 2 lat. Nigdy nie miałem jeszcze problemów z aplikacjami czy aktualizacjami.

  • Mogę potwierdzić, że aktualizacje aplikacji na androidzie nie zawsze chcą działać, firma na G lubi sprawdzać gdzie jesteś i gdy dane z GPS (głównie po podróży) nie zgadzają się z miejscem, z którego się łączysz to widać tylko “oczekiwanie na pobieranie” i nic więcej się nie dzieje. Wystarczy na chwilę rozłączyć VPN i wszystko zacznie się ładnie pobierać. Ot taka polityka monopolisty ;)

 2. “Korzystaj z dostępu do 5,676 serwerów na całym świecie”
  Już mają 2 serwery więcej ;)

  • Nie próżnują chłopaki i widać, że pro bo nie robią deploya w weekend :D

  • 5,685 ;-)

 3. Jakby tak jeszcze HBO GO działało.

 4. “i dodatkowo Szwajcaria, (…) których oficjalnie w “ocznej koalicji” nie ma, ale mocno sympatyzują z USA.”
  -> ciekawy jestem zrodla tej tezy, z tego co pisza wlasciciele ProtonVPNa jest ona fałszywa, no ale moze redakcje wie cos wiecej ?

  • jest w 43 eyes według Privacy International. https://electrospaces.blogspot.com/2013/11/five-eyes-9-eyes-and-many-more.html
   polska zresztą też.

  • @bye no to w zasadzie 2/3 państw na świecie tam jest. Wszystkie kraje anglosaskie+cała Europa kontynentalna za wyjątkiem Ukrainy+wasale USA w Azji (Japonia Korea południowa) do tego Chiny i Rosja oraz ichniejsi wasale. To w zasadzie zostaje kilka republik bananowych w Ameryce łacińskiej i Afryce, które de facto też są marionetkami USA (przecież taka Panama to sztuczny twór USA będący kiedyś terytorium Kolumbii ale jako, że powstał tam newralgiczny dla handlu morskiego w tamtym rejonie kanał panamski trzeba było to terytorium odseparować i stworzyć marionetkowe państewko kontrolowane z Waszyngtonu)

  • @bye, a nie pomyliłeś Szwajcarii z Danią?
   43-eyes (the 14-Eyes plus the 2010 members of the International Security Assistance Forces to Afghanistan)

   W zalinkowanym artykule nie ma słowa o Szwajcarii (jest o Polsce). I o ile się orientuję nie było Szwajcarów w Afganistanie.

  • @wer to takie pitu pitu, kto da lepiej kto da więcej, marketingowe pierdolono a tak na prawdę to wszystko jest do wychwycenie zależy od wagi (Snowden/Ulbricht vs podrzędny złodziejaszek działający w sieci czy Kowalski lubujący się w nielegalnym porno) oraz zainteresowanej osobnikiem administracji (Chiny/USA/Rosja). Jeżeli to drugie to dla statystycznego mieszkańca eurokołchozu wystarczy coś co nie sprzyja amerykańcom (stawiam na Chiny i państwa zaprzyjaźnione) i odwrotnie. Jeżeli to pierwsze to nawet serwer ukryty na Marsie nie pomoże, bezpośrednie uderzenie w administrację i wizerunek “zagrody dla bydła” powoduje zmasowany odwet środkami o których przeciętny śmiertelnik może pomarzyć i żadna Panama tu nie pomoże :)

 5. A co powiecie na Decentralised VPN (dVPN).
  Coś takiego jak https://sentinel.co/

 6. hmm o ile Polska rzeczywiscie sie tam pojawia to Szwajcarii tam nie widac, patrzylem kilkanascie podlinkowanych artykułow ale nie ma Szwajcarii nigdzie wylistowanej…

 7. “Zwraca kasę bez zbędnych pytań” – tutaj akurat się nie zgodzę, rezygnując z usługi rok temu dostałem 2 pytania. Odczułem konieczność wytłumaczenia się z tego, dlaczego rezygnuję, co nie działało itp. A zatem poprawiłbym to, zgodnie z rzeczywistością, na “Zwraca kasę po krótkiej ankiecie :)”

  Więc przygotujcie się na to w razie czego.

  Jeszcze pytanie – skąd wiadomo, że NordVPN faktycznie nie przechowuje żadnych logów? Czy jest to w jakiś sposób weryfikowalne?

  • Czyli bez zbędnych pytań. Powód rezygnacji to najwidoczniej dla nord niezbędne pytanie, co ma uzasadnienie logiczne;)

  • Nie liczyłbym na to. Ciężko uzyskać dowód jakiegoś “niedziałania”.

  • Jak napisałeś, że nie działa to nic dziwnego, wystarczy napisać, że jednak nie potrzebujesz takiej usługi

  • Chwała się audytem że 1 11 2018 nic nie logowali https://nordvpn.com/pl/blog/nordvpn-audit/

 8. Czy NordVPN można używać na Androidzie bez żadnych dodatkowych aplikacji (tj. przez skonfigurowanie VPNa w ustawieniach)?

  • U mnie bez przeszkód. Ale jakby Ci na jakiejś wersji aplikacja nie banglała, to ponoć możesz też jako OpenVPN natywnym klientem pokonfigurować.

 9. Z DAZN nie działa, czy mając swój vpn np w DE uda się odpalić DAZN ?

 10. A co z VPN oferowanym razem z Dashlane? Chętnie zobaczyłbym go we wspomnianym arkuszu.

  • Miałem zadać to samo pytanie – @Niebezpiecznik – co sądzicie o VPNie wbudowanym w Dashline?

 11. ” 0 log policy” a w jaki sposób został sprawdzony fakt ze nie zapisują żadnych logów? Czy potwierdzenie faktu dotyczącego “0 log policy” opiera się jedynie na zaufaniu usługodawcy?

 12. O ile NordVPN faktycznie jest z Panamy… Bo są głosy, że jednak z Litwy: http://vpnscam.com/tesonet-data-mining-company-owns-nordvpn-protonmail-protonvpn/
  No i z tym „zero log policy” to oczywiście również nie wiadomo, nikt pewności nie ma, mimo że chwalą się jakimiś badaniami.

  I żeby nie było – sam z niego korzystam i wciąż uważam go za najlepszy wybór, ale tak czy inaczej mam co do niego wątpliwości.

 13. Korzystam z nordvpn od dawna, najczesciej zeby sobie netflixa ze stanow poogladac, przydaje sie tez do polskiej tv przez neta.

 14. Mi na Nord VPN Netflix nie działa i gdzieś czytałem, że tak po prostu jest.

  • A sprawdzałeś te serwery, które są w artykule pomocy norda dla frazy Netfliks? Bo jeśli nie, to masz odpowiedź, dlaczego Ci nie działa. Netflix jest puszczony tylko na wybranych serwerach i w zależności od kraju trzeba manualnie wybrać któryś z listy.

 15. Czy kupując NordVPN trzeba wybrać kraj Polska? W przypadku naszego kraju nalicza wtedy VAT 23% czyli 21,75 EUR.

  • Jak chcesz przycebulić i oszukać naszą ojczyznę na podatkach, to nie musisz.

  • Z tym unikaniem VAT to trochę jedzie cebulą. Poza tym w zamówieniu podajesz numer karty. I tu wyjdzie, że klient jest z Polski. NordVPN oferuje też polską metodę płatności, czyli Przelewy24. W UE w ten sposób ogarnęli naliczanie VAT zgodnego ze stawką w danym kraju, decyduje adres płatnika (adres dostawy i/lub adres podany u dostawcy płatności tj. karta, szybki przelew itp.). Na tej zasadzie np. na Amazon.de Polak musi doliczyć do cen 4% różnicy między 19% VAT w DE a 23% VAT w PL. Być może płatność kryptowalutą coś tu da, ale z racji wahań kursów taki interes może być finansowo nieopłacalny. Wybór kryptowaluty jako metody płatności oczywiście nieco zanonimizuje tożsamość klienta i moim zdaniem głównie pod tym kątem można rozważyć tą metodę płatności. Nie wiem, czy NordVPN może wyłączyć usługę, jeśli stwierdzi, że płatnik podał fałszywe dane np. adres czy kraj

  • jak dla mnie to możesz użyć karty REVOLUT i jak najbardziej nie płacić podatku. Z którego darmozjady później dostają pieniądze aby patologicznie się mnożyć.

  • Najlepiej zaplac BTC , przy rejestracji na Nord podajemy tylko email (jednorazowy), BTC kupiony w bitomacie za gotówke, BTC z portfela offline przetransferowane na jednorazowy portfel online (logi.blockchain), platnosc i cieszymy sie pełną anonimowoscią a problem VAT staje sie troche mniej istotny.

 16. Mam gdzieś te “oczy”, vpna używam do przyspieszenia działania youtuba i amerykańskich serwisów na neostradzie w godzinach szczytu, w problemach z graniem po sieci z jednym IP też się sprawdza

  • Dokładnie to!!! Nie wiem czemu, nikt nigdy o tym nie wspomina jako plus Vpnów. W Polsce często limitują (sztucznie i niezgodnie z prawem!) pasmo do YouTube albo serwerów aktualizacji plus kilku popularnych CDN. Orange tak robi. Wielokrotnie YouTube mi zdycha na ich łączu, a przełączę na LTE z T-Mobile i śmiga.
   VPN to wtedy jedyne rozwiązanie, które pozwala zagrać na nosie naszemu cwaniakowatemu operatorowi.

 17. Zatem jedyny wiarygodny i liczący się w dziedzinie bezpieczeństwa internetu kraj to Indie. Dokładnie tak jak ja, posiadacz próbnej licencji K7 Total Security, przewidywałem. Chyba moja licencja przestanie być próbną… :)

 18. Czy to oznacza, że nawet korzystając z Norda nie powinno się wybierać serwerów zlokalizowanych w tych państwach? No bo nasz terminal łączy się bezpośrednio z serwerem, więc jeśli służby mają wgląd w ruch na tym serwerze to będą też wiedzieć skąd się łączyliśmy.

  • Nie. O ile ruch wychodzący, jeśli jest nieszyfrowany, czyli np. HTTP, ale nie HTTPS, może być podejrzany przez urządzenia danego kraju, to na jego podstawie nie uda się ustalić KIM jesteś. Nawet jeśli kraj skieruje do Norda prośbę o wskazanie kto z ich adresu IP serwera w tym kraju się łączył, to Nord zgodnie z polityką 0 log policy powie, że nie wie. Jeśli więc to połączenie to nie będzie logowanie na Naszą Klasę bez HTTPS na Twoje imienne konto, dalej władze kraju w którym był węzeł wyjściowy nie będą mieć pojęcia co do Twojej tożsamości i od Norda też nie odstaną tej informacji. Ale ruch na tym węźle wyjściowym mogą przechwytywać.

 19. Mądre głowy z nb i komentatorzy.

  Powiedzcie mi jedno (szczerze), może i ten nord jest z panamy i że mają ponad 5k serwerów, to jak to się ma do tego że trzymają serwery w państwach “oka” i do przepisów prawnych dla danego kraju. Prawo danego kraju wymaga logów i nie wierzę że nie otrzymali ani jednego żądania udostępnienia loga. Przykładowa rozmowa:
  policja: dawać logi
  nord: my nic nie mamy
  policja: aha, rozumiemy, skoro tak, więc niech wasi userzy dalej robią co chcą w necie
  policja: zatem przepraszamy, już spadamy a wy sobie działajcie dalej

  ktoś coś mądrego odpowie / mnie uświadomi że żyję w niewiedzy ? (bez głupot proszę)

  • Dokładnie tak to wygląda, jak sobie wyobrażasz. A w krajach typu Rosja, kończy się ultimatum: to albo zaczniecie zbierać logi albo wypad. Dlatego też NordVPN postanowił zrobić wypad, żeby chronić prywatność swoich klientów. Piszą o tym w szczegółach tu: https://nordvpn.com/blog/nordvpn-servers-roskomnadzor-russia/ i to jest też wyjaśnienie, dlaczego nie ma w Nordzie wyjścia na świat z rosyjskim IP.

 20. Hmm, napisaliście:

  ” … ale również możliwość oglądania oferty Netfliksa z innych krajów. … ”

  Chyba nie do końca jest to zgodne z “oficjalnym” stanowiskiem Netflix’a, wg którego:
  >>
  Używanie VPN lub serwerów proxy do wirtualnego przekraczania granic w celu korzystania z zagranicznych wersji serwisu, narusza warunki korzystania z usługi Netflix oraz licencje dostępnych na platformie programów, filmów i seriali.
  <<
  Więcej: https://www.antyradio.pl/Technologia/Internet/Netflix-bierze-sie-powaznie-za-osoby-korzystajace-z-VPN-27571

  A co za tym idzie, są podstawy ze strony Netflix'a nawet do zablokowania dostępu na wskazane konta – o ile zacznie ponosić zbyt duże straty finansowe i wykryje ruch VPN. Warto poinformować o takim ryzyku, aby potem nie było płaczu wśród "filmowych Januszy" ;)

 21. NordVPN jest bardzo sympatyczny i śmiga w Chinach (a nie każdy VPN daje tam radę). Nawet podcas pobytu w tym kraju nie miałem problemów z Netfliksem i filmami z Amazon Prime, czasami przycinał nieco Youtube.

  • Nie, nie śmiga (wiedza z 14.12.2019).

 22. Prędkość pobierania w NordVPN w porywach max. 90Mbps. Z łączą 250 zostaje jedna trzecia. Bardzo niefajnie wprowadzają w błąd przed wykupienie usługi. A po złożeniu reklamacji wodzą za nos – byle klienta zmęczyć. Taki jest NordVPN.

  • Wydaje mi się, że korzystając z VPN musisz zaakceptować pewne ograniczenie transferu. Wiadomo, że najszybciej jest łączyć się bezpośrednio z serwerami operatora. VPN to w końcu pośrednik. Czyli zwiększenie anonimowości i możliwość oglądania treści dla innych rynków, ale niestety w zamian za wolniejszy transfer. Coś za coś

 23. Możecie polecić jakiś łatwo dostępny w Polsce router pod NordVPN? Podobno robili jakieś zmiany i nie na wszystkich routerach da się to skonfigurować: https://support.nordvpn.com/Connectivity/Router/1225872552/Not-supported-routers.htm

  • Ja pod Norda używam Asus RT-N18U. Konfiguracja banalna, zresztą opisana na stronie NordVPN: https://support.nordvpn.com/
   Pozdrawiam :-)

 24. Powiedcie mi jeszcze odnośnie norda. Piszecie ‘W tej cenie macie możliwość skonfigurowania VPN-a na aż 6 urządzeniach, z których jednym może być router Wi-Fi’ Czyli tylko na jednym ruterze mogę go ustawić. A na innym już nie? Wtedy muszę bezpośrednio w kompie zrobić konfigurację? Czy jeżeli pozwala na 6 urządzeń, to może być to 6 ruterów?
  Pytam, bo chciałbym go ustawić u siebie w mieszkaniu, u rodziców i jeszcze u siostry. Dobrze byłoby w każdym mieszkaniu skonfigurować tylko ruter.
  I jeszcze jak jest z dyndns?

  • Możesz na 6 routerach. A nawet na wiekszej liczbie urządzeń pod warunkiem że jednocześnie te 6 urządzeń/routerów nie będzie zalogowane.

  • @moki

   i co z kill switchem ma routerze?

  • To samo co na linuksie. Wiekszosc routerow to mniej lub bardziej linux.

  • Zawsze musisz założyć pewien margines. Zamiast konfiguracji na styk wszystkich 6 urządzeń trzeba pozostawić wolne kilka urządzeń. Mam na myśli to, że ktoś np. z rodziny może chcieć zalogować się do NordVPN poza domem np. na smartfonie i dlatego ważne jet pozostawienie marginesu co najmniej 2 wolnych urządzeń. Czyli moim zdaniem odpada 6 routerów, bo wtedy już nie uda sie zalogować na kolejnym 7. urządzeniu np. smartfonie. A bywa to bardzo przydatne, bo niekiedy nie ma możliwości uniknięcia łączenia się z niezaufanymi publicznymi sieciami WiFi. W polskich sieciach komórkowych są tanie spore pakiety danych, ale za granicą już niekoniecznie (nawet w roamingu unijnym). Wydaje mi się, że najbezpieczniej kierować się zasadą: jeden dom – jeden plan dla maks. 6 urządzeń. Nawet samotna osoba może łatwo zbliżyć się do osiągnięcia limitu, więc ja nie polecałbym udostępniania swojego dostępu nawet rodzinie. Po prostu może zabraknąć możliwości zalogowania kolejnego urządzenia. W domu sprawę ogarnie router skonfigurowany do łączenia z NordVPN (wszystkie domowe sprzęty widziane jako jedno urządzenie), ale już smartfon, laptop czy tablet poza domem to kolejne urządzenia i bywają zalogowane jednocześnie. Może kiedyś NordVPN wprowadzi plany z większą liczbą urządzeń np. do 25. Oczywiście takie plany o ile zostaną wprowadzone będą droższe

 25. PAMIETAJ! Jezeli korzystasz z aplikacji VPN upewnij sie, ze ma ona kill-switcha. NordVPN nie oferuje tego na linuksie.

 26. NordVPN ma trackery Google’a na swojej stronie oraz ich dedykowany klient jest proprietary. To w moich oczach całkowicie go przekreśla.

  • Lol. Niebezpiecznik też ma Google Analytics na stronie. 99% internetu ma. Zacznij może korzystać z adblocka?
   Zamknięte źródło i mnie razi, ale to jest przecież OpenVPN więc sam sobie możesz dowolnego klienta OpenVPN skonfigurować do pracy z Nordem. Fakt nie będziesz miał ladnej mapki z krajami do wyboru, ale to chyba nie jest killer feature, nie?

  • @igii

   nie zadne lol, tylko nie trzeba isc razem z innymi jak bezwiedne barany. Moja strona nie uzywa zadnego googlo-gowna, i wypadaloby, zeby inne strony zachwalajace prywatnosc w sieci zachowywaly sie “jak trzeba”.

  • Zobacz np. stronę qubes-os.org. Jako że jest to system zachwalający prywatność i bezpieczeństwo, nie ma on żadnych trzecich domen na swojej stronie, oraz ma HTTPS. Tak powinien wyglądać cały Internet. Zobaczcie np. stronę Azire VPN – zero trackerów, zero domen trzecich, oraz otwarty klient. Tak to powinno wyglądać. NordVPN za bardzo bije takim korporacyjnym feelingiem, wolę coś bardziej “swojskiego”.

 27. Mam pytanie – który z uniwersalnych routerów (obsługa ADSL i WAN na raz) pozwala na natywne skonfigurowanie VPNa? Na razie używamy właśnie ADSL, ale planują upgrade sieci, i zapewne przejdzie się na FTTH. Dzięki z góry!

  • Mikrotik?

  • Lol, Mikrotik w przypadku OpenVPN nie pozwala na kompresję oraz UDP. Więc pod VPN akurat radzę omijać szerokim łukiem

 28. NordVPN ma dość sporą wadę… Od 1-go Grudnia 2018 przestali wspierać protokoł L2TP/IPsec oraz PPTP. Co niestety skutokwało całowita utratą kompatybilności z większością routerów konsumenckich dostępnych obecnie na rynku.

 29. Do tych zachwytów muszę dorzucić łyżkę dziegciu. Otóż aplikacja Nord VPN niekiedy wylogowuje użytkownika. Ponowna autoryzacja wymaga… dostępu do internetu. Zdarzyło mi się trafić na hotelową sieć Wi-Fi, która skutecznie uniemożliwiała mi ponowne zalogowanie się do aplikacji. Udało mi się to obejść poprzez zalogowanie się na mój hotspot w komórce. Pół biedy, gdy coś takiego wydarzy się w UE. Poza UE każdy taki “zonk” może drogo kosztować. Niby nic wielkiego, ale “fakap” jednak jest.

  • Eeee, ale jak chcesz korzystać z VPN bez internetu?

 30. A może porozmawiamy o teorii względności czasu NordVPN? ;)
  Takie praktyki z czasem trwania promocji podważają zaufanie do usługi.
  https://imgur.com/a/RucaKV2

 31. Hello :-)
  Po pierwsze wielce prawdopodobne jest to, ze ruch HTTPS moze zostac rozszyfrowany np. przez amerykanski czy izraelski wywiad. Po prostu dostali klucze prywatne od wystawcow certyfikatow (oczywiscie oficjalnie sie o tym nigdy nie dowiemy).
  Po drugie wiele adresow VPN, rowniez NordVPN jest blokowanych. Np. ustawcie sobie adres z Ukrainy i wyszukajcie cos w Google, kupcie cos na Allegro, itd. ale np. mbank nie reaguje nawet na zmiane IP w trakcje sesji.
  Po trzecie, latwo zidentyfikowac kto korzysta z VPNa, bo adres wyjsciowy w NordVPN jest taki sam jak adres z ktorym sie laczymy. Ile osob z PL teraz polaczonych jest z adresami z Ukrainy na porcie 1194 (OK, dokladniej to strumien UDP, ale wysledzic sie da). DoubleVPN jest platna opcja.
  Po czwarte ruch szyfrowany jest nagrywany bo moze kiedys uda sie zdobyc klucze prywatne (SSL, SSH, itd.).
  VPN sie przydaje, np. zeby omijac GDPR, omijac geolokalizacje IP. Do powazniejszych zastosowan polecam SSH + Tor jako warstwa transportowa (zeby dzialac bez publicznego IP :-) ).

  • Wystawcy certyfikatow nie maja kluczy prywatnych do podpisywanych przez nich certyfikatów serwisów. Czy wiesz w ogóle na czym polega rola CA? Reszta wywodów też dzwoni, ale nie w tym kościele.

 32. Z tego co widzę to Cybersec jest nową usługą i jeszcze nie można go włączyć na routerze rodziców (OpenVPN). Jest tylko opcja włączenia w dedykowanym kliencie (Windows/ios/linux), a nie na całym koncie .

  Poprawcie mnie jeśli się mylę.

 33. Zestawienie VPNów (szereg kryteriów) można również znaleźć na:
  https://thatoneprivacysite.net

  • Przecież dokładnie do tego materiału linkujemy w artykule… :)

 34. Czy klienty podłączone do VPNa po NordVPN mogą się widzieć? Tzn. czy da się tak skonfigurować router z Openwrt na stałe połączenie po NordVPN by Telefon widział sieć i usługi postawione w sieci domowej poprzez VPNy Norda?

 35. Przecież to jest jedna wielka reklama jednego produktu, gdzie oznaczenie, że to artykuł sponsorowany?

  • To nie jest artykuł sponsorowany. NBZ oznacza takie tagiem i ramką na dole. Tu jest opinia redakcji i full disclosure

   “Jeśli zakupu dokonacie po tym linku, wspomożecie redakcję Niebezpiecznika. Ale nawet jeśli nie chcecie wspomóc nas — to też wybierzcie Norda bezpośrednio wchodząc na ich stronę, bo polecalibyśmy go również, gdyby nie odpalali nam kilku złotych od transakcji, gdyż w naszej opinii serio są obecnie najlepszym wyborem.”

   Ale to trzeba przed skomentowaniem doczytać do końca, a to żadna ostatnio umiejętność :]

 36. Czy udało się komuś skonfigurować NordVPNa natywnie na Macu (przez systemowe IKEv2)? Ciągle dostaję komunikat “Nie można było znaleźć serwera VPN”.

 37. A ja NordVPN nie polecam. Skorzystałem raz i się zawiodłem. Zarówno na jakości usługi jak i na wsparciu klienta (czytaj: jego braku).

 38. > Zgodnie z prawem, dostawcy usług internetowych w Chinach muszą na żądanie
  > władz przekazać wszelkie informacje na temat swoich klientów i ich danych

  Przecież to dokładnie tak samo jak w Polsce!

  Od zawsze polska prokuratura mogła żądać wydania logów, a nawet zarządzić przeszukanie z zajęciem serwera. Tak samo może polska prokuratura zająć serwer firmy NordVPN w Polsce jak chińska prokuratura serwer NordVPN w Chinach. Czy się mylę?

  A od czasów ustawy tzw. “inwigilacyjnej” działającej od 2016 r. w Polsce policja może pozyskiwać *metadane* połączeń za pomocą “bezpiecznego łącza” bezpośrednio od firm internetowych. Mylę się?

  • @Remigiusz wydaje mi się że się mylisz. Firma wg prawa musi w PL wydać logi/informacje jeżeli wobec właściciela prowadzone jest postępowanie. Jeżeli nie jest to takie informacje może uzyskać jedynie odpowiednia w PL służba w przypadku podejrzenia terrorystycznego.

  • @dawciobiel Prawo nie jest dla nas tylko na nas. Dla przypomnienia:
   https://niebezpiecznik.pl/post/polski-rzad-pomagal-nsa-a-nsa-podsluchiwalo-miliony-polakow-ujawniono-nowe-dokumenty-snowdena/

  • @dawciobiel:

   Polecam lekturę Ustawy o Policji (tej znowelizowanej w 2016 w kontekście przetwarzania danych) oraz Kodeksu Postępowania Karnego. Przeszukaj sobie te akty prawne pod kątem słów “przeszukanie”, “wydanie rzeczy”, “odebranie”, “kontrola operacyjna”, “niecierpiąca zwłoki”. Myślę, że będziesz mocno zdziwiony.

  • @aaaaaaa skoro się wypowiadam to jest mi znana i zaskoczony na pewno nie będę.

  • @aaaaaaa Jestem mi znana i podtrzymuję to co napisałem. A napisałem tam, że istnieją faktycznie wyjątki kiedy “bez papieru” można wejść ale są to określone sytuacje.

 39. Czy to bardzo źle, że chińskie lub pakistańskie?
  Przecież najważniejsze w VPN-ie jest, żeby był z kraju, który nie ma z naszym umowy o pomocy prawnej (albo ma, ale słabo ją realizuje).

 40. Dziękuję za rekomendację, to duże ułatwienie w temacie VPN.
  Straciłem zaufanie do państwa Polskiego i pod względem prawnym i socjalnym i etycznym. Szczerze, to bardziej ufam tym złym, szpiegowskim Chinom niż naszemu skurwiałemu bandyckiemu państwu, do tego stopnia, że w pewnym momencie mógłbym rozważać zdradę z obywatelskiego obowiązku. Pomijając już to, że jestem nikim, bez wartości ani umiejętności dla potencjalnego obcego wywiadu.
  Ponieważ jest to spowodowane smutnymi i uciążliwymi wydarzeniami z mojego życia, od pewnego czasu rozważam VPN również w wersji płatnej, jednakże ogarnięcie tematu nie jest ani łatwe ani szybkie. Wiele nie robię w internecie. Ot przeglądanie stron, informacje, rozrywka, zakupy itp. a mimo biorę VPN pod uwagę.

  • ha ha się uśmiałem jak czytałem twój komentarz. Nie wiem czy trolujesz/spamujesz, głupio gadasz bo wierzysz w to co piszesz.

   1)
   “(…) bardziej ufam tym złym, szpiegowskim Chinom niż naszemu skurwiałemu bandyckiemu państwu, do tego stopnia, że w pewnym momencie mógłbym rozważać zdradę z obywatelskiego obowiązku.”

   To zainteresuj się tematem jak się w Chinach żyje, za co oraz za co można stracić życie.

   2) “Pomijając już to, że jestem nikim, bez wartości ani umiejętności dla potencjalnego obcego wywiadu.”

   A skąd wiesz czym się interesuje obcy wywiad? Pamiętaj też, że jesteś świetnym nabywcą obcych produktów oraz świetnym kupcem wyrobów farmaceutycznych obcego pochodzenia.

   Wielu psioczy na nasz kraj ale jakoś nie zastanawia się jak to jest gdzie indziej. Może pod wieloma względami wcale nie jest tam lepiej? ;)

 41. A jaki router polecacie do domowego użytku ?

 42. Osobiście korzystam z CyberGhosta. Spory wybór serwerów, raczej dobry ping. Jedyny minus tego VPNa to serwisu VOD, Nerflix itd. Część działa, część nie.

  Jednak mimo wszystko mogę spokojnie polecić.

 43. NordVPN – 0 log policy
  Skąd wiecie? Sprawdziliście czy przeczytaliście w ich ofercie?

  • Wszystkie VPN przechowują logi i na 100% szpiegują począwszy od USA do ich córek firm w Pakistanie. No i nie ma jak sprawdzić czy mówią prawdę bo dostępu nikomu nie dadzą.

   To skąd jest VPN nie ma żadnego znaczenia bo USA wpadła sobie na pomysł i zakłada VPN w państach ezgotycznych. To samo robią inni :)

 44. Mi vpn jest potrzebny aby nie zrywało mi połączenia jak pobieram jakiś plik z internetu. Internet z Play, jak nie włączę vpn to zawsze rwie połączenie po około 50 mb danych.

  • To zainteresuj się tematem “zrywania” połączenia w sieciach typu Play/Plus i wszystkich pre-paid’ach.. Bo może się okazać, że to nie jest wina samego Play’a tylo kwestii połączenia w tego typu sieciach. I połączenie jest zrywane i ustawiane na nowo nie po ilości pobranych danych tylko po np. 15 minutach czasu.

 45. a Nord VPN przez kogo jest kontrolowany ? chyba przez konsorcjum polskich resortow :)

 46. NordVPN zaczyna wzbudzać moje wątpliwości:

  Apka na Androida wysyła mnóstwo danych (wraz z emailem) użytkownika w eter do “firm trzecich”:
  https://www.kuketz-blog.de/android-nordvpn-uebermittelt-e-mail-adresse-an-tracking-anbieter/
  (nie znającym niemieckiego translate.google.pl chyba nie trzeba polecać:
  https://translate.google.pl/translate?sl=auto&tl=pl&u=https%3A%2F%2Fwww.kuketz-blog.de%2Fandroid-nordvpn-uebermittelt-e-mail-adresse-an-tracking-anbieter%2F)

  oraz zawiera 4 trackery:
  https://reports.exodus-privacy.eu.org/en/reports/81209/

  Tak chyba nie zachowuje się firma chwaląca się polityką No Logs?
  Nawet jeżeli ich apki desktopowe tego nie robią, to niesmak i niepokój pozostają….

  Mam nadzieję, że pomimo zarobku na sprzedaży usług NordVPN redakcja Niebezpiecznika będzie miała jaja na swoim miejscu, aby krytyczny komentarz opublikować…

  Pozdrawiam
  Andrzej

 47. Pytanie, jeśli korzystam z NordVPN i wybieram “wyjście” np: w USA czy Niemczech (kraje 14 oczów) Firma NordVPN nie jest zobowiązany na swoich serwerach w tych krajach do trzymania logów i przekazania ich organom jeśli trzeba, tzn czy muszą przestrzegać prawa na terenie którym znajduje się ich serwery?

 48. Może ktoś kto już ma NordVPN powiedzieć jak wyglądają transfery? 100Mbit download i 40Mbit wyciągnie bez problemu?

 49. A jakie opinie o Goose VPN ?

 50. Moje wątpliwości.

  Przykładowy Jan Ixiński, mieszkaniec Łodzi, klient usługi VPN łączy się z serwerem VPN znajdującym się w Warszawie. Pan Jan korzysta z usług polskiego dostawy internetu. W trakcie połączenia jego operator widzi, że generuje on ruch, oraz z jakim serwerem jest połączony. Widzi także jak długo, oraz posiada logi; kiedy i z jakimi serwerami pan Jan się łączył i ile danych wysłał oraz pobrał. Pan Jan jednak w którymś momencie złamał prawo. Numer IP jakim się posłużył należał do serwera VPN znajdującego się w Warszawie. Serwer pomimo braku logowania działa na łączach jakiegoś dostawcy usług internetowej. O ile pan Jan łączył się poprzez połączenie szyfrowane z VPN w Warszawie, w jaki sposób VPN w Warszawie łączy się z miejscem docelowym ? Wysyłane i pobierane dane z VPN idą po łączu danego operatora, jeśli nordVPN nie zbiera logów, to dostawca internetu w Polsce już tak. Na styku serwer VPN – dostawca internetu dl tego serwera istnieje wiele niedomówień. Być może użytkownik usługi VPN nie jest logowany przez firmę w której wykupił usługę, ale dane mogą być logowane (w zależności od konkretnej konfiguracji sieci) na kolejnych etapach połączenia.

  Smutni panowie mając IP wysyłają pytanie do dostawcy internetu dla serwera VPN w Warszawie do kogo należy ten nr IP, który w danej godzinie, minucie i sekundzie naruszył przepisy prawa. Okazuje się, że jest to uzytkownik z Panamy. Usługodawca internetu tego serwera musi posiadać kompletne logi, pytanie tylko jakie one są, co jest logowane. Być może faktycznie NordVPN nie loguje, ale co z dostawcami internetu dla tych serwerów ?

 51. Mam pytanie, do ceny doliczany jest VAT, w jaki sposób mogę uzyskać fakturę VAT ?

 52. Zainstalowałem wersję testową nord vpn moje pytanie brzmi z ilu liter i cyfr powinno sie składać hasło?

 53. […] nie dorabiają na boku handlując ruchem użytkowników (odrzuć te VPN-y), […]

 54. doradzcie prosze, czy gdy mam vpn zainstalowany i wlaczony na maszynie fizycznej, to maszyny wirtualne tez sa chronione? czy musze osobno zainstalowac vpn takze na maszynach wirtualnych? z gory dzieki za porady

 55. mam zastrzeżenia co do prywatności – po co im mój numer telefonu i dlaczego nie mogę zapłacić kryptowalutami?

 56. A gdzie najlepiej załozyć email ???

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: