12:44
21/1/2014

Jak chronić się przed dronami?

W sieci pojawił się ciekawy plakat informujący o tym, jak chronić się przed dronami, czyli bezzałogowymi samolotami wykorzystywanymi na terenach objętych działaniami wojennymi. Temat ciekawey nie tylko dla Pakistanu, który w dronowych atakach traci cywili, ale również Polaków. Nasza Policja korzysta z dronów nie do bombardowania, a do monitoringu.

Ochrona przed dronami

Dokument stał się na tyle popularny, że dostępne jest już jego polskie tłumaczenie. Patrząc na to ile, także amatorskich dronów pojawia się na naszym niebie, warto przeczytać te wskazówki. Najciekawsze z nich prezentujemy poniżej:

Drony - metody ochrony

Drony – metody ochrony

 • Kamuflaż cieplny: Koce ratunkowe wykonane z Mylaru mogą zablokować promienie podczerwone. Noszenie koca ratunkowego w nocy jako ponczo ukryje Twoją sygnaturę cieplną przed termowizją opartą na promieniowaniu podczerwonym. Także w lecie, gdy temperatura osiąga wartości od 36 do 40 stopni kamery na podczerwień nie potrafią odróżnić ciała ludzkiego od otoczenia.
 • Poczekaj na złą pogodę. Drony nie mogą działać przy mocnym wietrze, w dymie, podczas ulewy oraz przy innych przykładach ekstremalnej pogody.
 • Żadnej komunikacji bezprzewodowej. Używanie telefonów komórkowych lub innych bezprzewodowych systemów łączności najprawdopodobniej wyda Twoją pozycję.
 • Oślepienie. Rozprowadzenie odbijających światło kawałków szkła lub innego lustrzanego materiału po dachu samochodu ogłupi kamerę drona. [Tego typu okulary, dobre na telewizję przemsłową, chyba jednak się nie sprawdzą w przypadku dronów –dop. red.]
 • Przynęty. Używaj manekinów lub lalek o ludzkich rozmiarach aby wprowadzić w błąd drona dokonującego zwiadu. [Poprzytulaj wcześniej manekina, pamiętaj, że musi być ciepły ;) — dop. red.]

Przejmowanie kontroli nad dronami

A jeśli to nie przyniesie skutku, może warto zawczasu przygotować swojego drona drapieżcę? (por. Dron, który atakuje i przejmuje inne drony). Albo, jeśli pracujecie jako projektanci UJ, mały sabotażyk? Sporo dronów rozbija się ze względu na nieczytelny panel obsługi

A poważniej, ponieważ za pracę dronów odpowiada software bazujący na znanych protokołach komunikacyjnych i technologiach, można rozważyć nie tylko zniszczenie drona, co jego “odcięcie” lub “ogłupienie” za sprawą ataków Man in the middle. Tutaj do dyspozycji mamy np. zagłuszanie (w zależności od zaprogramowania, drone może wtedy “na pamięć” wrócić do bazy) lub spoofowanie GPS, czego efektem będzie podmienienie koordynatów “zaufanej bazy” na nasz warsztat ;) Drona, jak udowodnili Irańczycy, można także podglądać w sposób nieautoryzowany za sprawą …rosyjskiego programu do piracenia płatnej telewizji.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

46 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. “systemów łączności opartych na GPS” – co to jest?:)

  • GPRS

  • Transmisje realizowane za pośrednictwem przekaźnika satelitarnego. Po prostu rodzaj szybkiego i szyfrowanego satelitarnego łącza internetowego realizowanego przez nadajnik satelitarny, które wykorzystują do komunikacji z dronami. To jedyna metoda komunikacji z szybko przemieszczającym się obiektem na drugiej stronie globu, szczególnie, że trzeba przecież przesłać obraz z kamery, i to w czasie niemal rzeczywistym.
   Są cywilne wersje podobnych technologii.

  • @Jędrzej

   Bzdura, GPS to skrót od Global Positioning System – w żadnym kontekscie nie oznacza on satelitarnego systemu komunkacji.

  • @Jędrzej: A mi się naiwnemu zdawało, ze satelity tylko ciągle wysyłają broadcaststy z miedzy innymi swoją pozycja w przestrzeni – układzie konstelacji satelitów, które są rozkodowywane przez odbiornik i na postawie określenia pseudoodległości następuje określenie pozycji:)

  • @wombat

   Wiem, wiem, no ale przecież nie będę tutaj rozpisywał elaboratów o zadaniach realizowanych przez poszczególne typy satelitów. Z resztą tak na prawdę nie wiadomo. Jak okaże się, że to samo żelastwo obsługuje obydwa systemy, to dyftąg będzie całkiem blisko prawdy :)

 2. “Poczekaj na złą pogodę. Drony nie mogą działać przy mocnym wietrze, w dymie, podczas ulewy oraz przy innych przykładach ekstremalnej pogody.”

  Czyli w Irlandii odpada! A tak swoją drogą – jak sprawdzić czy w Irlandii używają dronów i w jakiej ilości i gdzie?

  Pytanie 2: Jeśli w miescie jest aprox. 1000> osób – jak dron może ‘namierzyć’ tą jedną?

  • Ad 2: kamery HD, system rozpoznawania twarzy spięty z portalami społecznościowymi, kiedyś czytałem o rozpoznawaniu cienia – podobno można w ten sposób z powodzeniem rozpoznać każdego człowieka na ziemi.

  • Pytanie 1: Pewnie operują też nad Irlandią, ale się nie dowiesz. Zarówno brytyjskie jak i jankeskie drony są sterowane z takich śmiesznych kontenerów w bazie wojskowej w USA, bodajże w Teksasie.

   Pytanie 2: Nie dron, bo to de facto robot, tylko sterujący nim człowiek i to w bardzo prosty sposób. Każda osób gdzieś mieszka, gdzieś pracuje, spotyka się z konkretnymi osobami i jeździ w konkretne miejsca. Poruszają się dość schematycznie, więc nie trudno zidentyfikować konkretną osobę. Załóżmy, że taki Pan Zenon wstaje o 6, o 7 wsiada do swojego samochodu i już jest zidentyfikowany, bo wsiadł do swojego oznakowanego samochodu. Dla pewności jeszcze identyfikacja systemem rozpoznawania twarzy, a jak nie ma pewności, to posyła się agenta, który z daleka, po cichu sprawdzi. Oczywiście z pastuchami w Afganistanie czy Iraku tak się nie męczą – po prostu akceptują ryzyko urwania d..y niewinnemu człowiekowi. Jeśli Pan Zenon się ukrywa, to też łatwo, bo się nie przemieszcza, dziwnie się zachowuje i nie można do niego dopasować do żadnego nazwiska z okolicy ani schematu działania.

 3. >Używaj manekinów lub lalek

  dmuchanych, przynajmniej nie połapią się, że jesteś prawiczkiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 4. Kiedyś w Pogromcach Mitów sprawdzali możliwości awioniki tylko że w helikopterze i naprawdę ciężko było się schować przed jej kamerami. Coś mi się wydaje, że część rad jest zbyt prymitywna, by się ukryć przed dronami.

  • Wiedz że pogromcy mitów są jednak amerykańskim programem. Czasami mogą pofajkować wynikami tak by były wygodniejsze dla władzy. :P

 5. Nie noszę szlafroka i ręcznika na głowie, nie poślubiłem stada kóz i nie chodzę po ulicach krzycząc “ałłłach akbar”! Więc po jaką cholerę drony miałyby mnie śledzić? Yyy no teraz pewnie filtry w NSA wychwyci mój tekst i wysyłają drona na zwiad…czy na 100% nie mam brody i beczącej żony?

 6. Dajcie poradnik jak chronić się przed wścibską teściową, będzie bardziej przydatny!!! Teściowa, gorsza od eskadry dronów!

 7. “Przynęty. Używaj manekinów lub lalek o ludzkich rozmiarach aby wprowadzić w błąd drona dokonującego zwiadu” to jak z tą termowizją, ogrzewane manekiny?

  • Kiedyś czytałem takie opowiadanie SF, w którym USA napadło na Polskę i dzielni Polacy wygrali, m.in. ogłupiając termowizję rakiet koksownikami czy też tzw. “kozami” na dachach.

  • @Robert: z tego co pamiętam to wczesny Sapkowski. Tam były również pomysły, że najnowocześniejsze myśliwce bojowe mają ultranowoczesną elektronikę obronną, ale nijak się nie obronią przed widłami celnie rzuconymi z dachu stodoły :-)

  • “Noteka 2015” Konrada Lewandowskiego, Panowie!!

   Bardzo dobre opowiadanie… no i to już za rok ;)

  • “Dobre opowiadanie”? Kurna, jest zajebiste! Dzięki, już przeczytałem i sam poleciłem kilku osobom. No, i oczywiście dopisane do listy książek, których będę wypatrywał w księgarniach, to musi się znaleźć w biblioteczce… :D

 8. A ja będę strzelał do tego złomu x)

  • Chyba z gumy od gaci

  • Z procy czy z pyty?

  • Dzieciarnia…

 9. @Mariusz
  Chyba z przysłowiowego ucha – raczej nic co jest dostępne dla cywili w tym kraju nie da rady ze strzelić drona :)

 10. A może by tak działo mikrofalowe? Smaży całkiem skutecznie elektronikę, a można to zrobić wywalając zwykły http://pl.wikipedia.org/wiki/Magnetron z mikrofalówki odpowiednio go obudować (no wiecie smażymy drona nie siebie), jedyny problem w takiej mobilnej wersji to zasilanie.
  Na plecach trzeba by mieć całkiem konkret akumulator i przetwornicę co to by tego potworka 1500W zasilić.

  • Ale masz swiadomosc, ze w radarach magnetron ma moc kilkadziesiat razy wyzsza niz w mikrofalowce i jego normalnym przeznaczeniem jest slanie wiazki mikrofal w samoloty?

  • Hmmm… wyslac wiazke z generatora 1,5KW na wysokosc setek (tysiecy?) metrow i trafic precyzyjnie w przelatujacy samolot?
   Powodzenia zycze :D.

   Proponuje zaczac od zbudowania “flinty XXI wieku” i przetestowac gadzet na kaczkach w najblizszych szuwarach. Przy okazji zalapiesz sie na goraca kolacje ;)

 11. Na całe szczęście dzisiaj pada i mogę wyjść z domu

 12. Odnosnie artykulu, to koordynaty GPS zespoofowali iranczycy a nie irakijczycy.

 13. Jasne, ja standardowo w drodze do pracy mam ze sobą kilka manekinów…. ja idę do pracy a one rozchodzą się w pozostałych trzech kierunkach.

 14. “Poczekaj na złą pogodę. Drony nie mogą działać przy mocnym wietrze, w dymie, podczas ulewy oraz przy innych przykładach ekstremalnej pogody.”

  Czytałem to, ale czytałem również że już niedługo USA będzie dysponować dronami które będą dużo większe i latały dużo wyżej. Pogoda będzie miała mały wpływ na ich pracę.

 15. parasol

  • Owiniety mylarowym kocem i folia alu :D

 16. Paranoja – taka jednostka chorobowa.

 17. Ja się tak po prostu – po ludzku zastanawiam – co mnie może spotkać jak zamówię sobie w Internecie np. “coś fajnego” – i to “coś fajne” w celu redukcji kosztów na przykład jakaś firma IHM WDZ czy też DHLP (wszelkie podobieństwa niezamierzone) zechce mi przysłać “to coś fajne” dronem w celu redukcji kosztów! – I dlaczego mam uważać takiego drona za “neutralnego drona”, a nie za drona z agencji NSAX KSA WDU (wszelkie podobieństwa niezamierzone) który naruszy moją przestrzeń powietrzną – no – choćby w wielkości 10 arów! Jestem niesłychanie podejrzliwy i takiego drona naruszającego moją przestrzeń powietrzną ( choćby nawet te 10a) muszę traktować jako drona, który chce na mnie (i na moją 10a posiadłość zrzucić np bombę kasetową – dzięki której – razem z sąsiadami – pójdę do Bozi! — i logicznie myśląc “co należy zrobić z takim dronem?” — proste — zestrzelić ( najlepiej 1000km przed moim terytorium!)!
  Resume: Każda technologia, która nie wymaga “ludzkiego pośrednika” jest ekstremalnie niebezpieczna!!! – choćby dlatego, że “nieludzki pośrednik” nie ma instynktu samozachowawczego!

 18. zły link pod “rosyjskiego programu do piracenia płatnej telewizji.”

 19. ten tekst jest na serio?

 20. tylko mnie przerazaja te drony? to jest takie bezosobowe
  zabojstwo, nawet nie zauwazysz zagrozenia. steruje sobie nim jakis
  grubas oddalony o tysiace kilometrow. na takie cos mogli wpasc
  tylko zydzi do spolki z amerykanami.

 21. Chyba czegoś nie rozumiem: Co te drony takiego robią żeby się chronić przed nimi?

  • Mogą zrobić buuuu… :-P

 22. […] Ciekawe jak z “markowaniem” laserami radzą sobie drony… […]

 23. Czemu nie użyć tutaj generatora o mocy 1k – 3K V i np. 5 A (można użyć niższych napięć, ale wtedy musi być więcej amperów np. 1V i 1K A, co jest niemożliwe, ale wysokie napięcie też trudno załatwić, ale od czego są słupy WN? :D) Wtedy taki dron jest spalony i nie ma szans na działanie bez serwisowania. Tylko mi chodzi o stacjonarny generator bo mobilny to wiecie…

 24. Manewr z tluczonym szklem na dachu stosowala Al-Kaida w ktoryms ze -stanow. Schneier pisal o tym jakos rok temu. Z tego co pamietam to srednio to dziala.

 25. “Nie noszę szlafroka i ręcznika na głowie, nie poślubiłem stada kóz i nie chodzę po ulicach krzycząc” – twoje naiwne myślenie w stylu (jestem zwykłym obywatelem więc mnie inwigilują) jest śmieszne. Przypomina mi się tok rozumowania przeciętnego użytkownika komputera – nikt mnie nie zaatakuje bo nie mam żadnych cennych informacji na komputerze – a;e masz moc obliczeniową i nikt przeważnie nie wykonuje ataków ręcznie. A dla władzy i innych podmiotów liczy się informacja o tobie. Ewentualnie na przyszłość – dane o tobie gdzie jesteś, co rboisz co ludzisz kupować – sprzedają o tobie informacje bo dla nich tylko to jest cenne – i kontrola pod pozorem dbania o bezpieczeństwo.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: