19:29
12/2/2014

FBI daje 10 000 dolarów nagrody dla osób, które przekażą informacje pozwalające ująć osoby strzelające z laserów w startujące/lądujące samoloty. Podobno oślepia to pilotów. Brak jednak doniesień o wypadkach spowodowanych przez “laserowych” żartownisiów — ale z drugiej strony, ofiary wypadków lotniczych są zazwyczaj mało rozmowne…

Laser

Laser

W poprzednim roku FBI odnotowało prawie 4000 incydentów (11 dziennie). Po 35 z nich piloci musieli być hospitalizowani.

Ciekawe jak z “markowaniem” laserami radzą sobie drony

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

15 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. http://tiny.pl/qjrfh
  Imperium kontratakuje.

 2. “FBI daje 10 000 dolarów nagrody dla osób, które przekażą informacje pozwalające ująć osoby strzelające z laserów w startujące/lądujące samoloty”

  zapowiadam dziecięciokrotny wzrost liczby osób strzelających z laserów w samoloty ;-)

  • A co Ty, wróżbita Maciej? :P

 3. państwo policyjne, donosicielstwo i 1984. żenua.

  • Tak, lepiej przyczynić się do śmierci kilkuset osób debilną ‘zabawą’. Może jesteś jednym z ‘geniuszy’ oślepiających pilotów?

  • @Pablo
   Dokładnie! Przy złych warunkach, cross-windzie, to może doprowadzic do tragedii. Dziwi mnie jednak, że nie wyłapali jeszcze gnojów – przecież laser dokładnie określa położenie takiego dupka.

 4. Może polskie FBI też zorganizuje podobną akcję?
  W ogóle, czy to naprawdę takie trudne, namierzyć gościa, który bawi się laserem?
  Nie znam się na tym jakoś wybitnie dobrze, ale bawiłem się kiedyś laserami ze starych czytników CD i nagrywarek DVD. O ile te drugie emitują czerwone światło, to te z CD działają w podczerwieni. Żeby sprawdzić, czy taki laser IR działa i świeci tam, gdzie trzeba używałem kamery w telefonie. Podobnie, za pomocą laserów podczerwonych i kamery można podglądać ludzi w nocy.

  Pozdrawiamy,
  NSA Polska, sp. z.o.o.

 5. Nie wiem na ile problem jest wyolbrzymiony. Przecież “trafić” laserem w pilotów nie jest łatwo. Cel ruchomy, okienko małe i celować trzeba przynajmniej z odległości kilkuset metrów. Więc mówienie o oślepianiu i hospitalizowaniu, hmmm…

  • Nie jest tak trudno, jeśli ustawi się wzdłuż linii lądowania/startu – dla “strzelca” prędkość kątowa kabiny pilotów jest dość niewielka

 6. Niech lepiej FBI wyda te 10k$ na okulary ochronne dla pilotów – świetnie chronią przed 0.5W zabawkami – mogą w nich startować i lądować.
  Lasery dużej mocy prosto namierzyć – ciągną za sobą agregat prądotwórczy albo długi kabel.

  • Poza tym, przeważnie widać wiązkę światła…

  • Okulary chroniące przed całym spektrum promieniowania widzialnego (a są czarne. Laser w nich nie oślepi, ale nie musi – nic nie widać w założonych okularach . Prócz tego nawet czerwone okulary przeciw zielonym i niebieskim laserom spowodują, że pilot nie zobaczy zielonych i niebieskich świateł.

 7. Samolot obłożony lustrami :D

  • Weneckimi.

 8. […] że FBI płaci 10 000 dolarów za informacje mające na celu namierzenie osób, które bawią się laserami przy pasach […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: