19:30
21/7/2014

Już dawno przywykliśmy do tego, że głośne na cały świat wydarzenie jest bardzo szybko wykorzystywane przez internetowych przestępców nie tylko do wysyłania spamu z zainfekowanymi załącznikami (por. trzęsienie ziemi w Japonii i tsunami spamu). Poniżej przedstawiamy zbiór ciekawych technicznych danych, jakie zebraliśmy obserwując wydarzenia w internecie związane z katastrofą samolotu pasażerskiego Boeing 777 (lot MH17) nad Ukrainą w dn. 17 lipca 2014, w której zginęło 298 osób.

Obszar na który spadły szczątki lotu MH-17

Obszar na który spadły szczątki lotu MH-17

Jak w internecie można żerować na katastrofie?

Przestępcy pod pretekstem zmyślonych, ale szokujących informacji dotyczących katastrofy ściągają naiwnych, żądnych wiedzy internautów na swoje strony i przeprowadzają na nich ataki które albo infekują komputer złośliwym oprogramowaniem albo nakłaniają do zapisania się na płatne usługi SMS Premium. Od kilku lat mamy świetny przykład tego typu działań na polskim Facebooku — od konieczności powtórek matur, przez rzekome złapanie pirata z białego BMW, po nagie gimnazjalistki grające w słoneczko (które są zawsze na czasie). Teraz już pojawiają się scamy z Boeingiem MH-17, wymuszające zapis na płatne usługi SMS:

Boeing 777 MH-17 scam

Boeing 777 MH-17 scam (premium SMS kierujący na hxxp://twojeinformacje.pl/katastrofa/kolejny_wypadek_samolotu/)

W przypadku MH17 ataki phishing ułatwiają pełne dane wszystkich pasażerów lotu MH17, które zostały opublikowane przez Malezyjskie linie lotnicze. Dzięki nim phisherzy mogą odnaleźć rodziny ofiar w mediach społecznościowych i rozpocząć ukierunkowane ataki (np. podając się za urzędników, wyciągając dodatkowe dane pod pretekstem zasiłków pogrzebowych lub wyłudzając fundusze pod pretekstem opłat dotyczących organizacji pochówku/transportu na miejsce katastrofy).

Lista pasażerów MH-17

Lista pasażerów MH-17

Przez internet na katastrofie zarabiają także “hieny” zamieszkujące obszar katastrofy. W ich przypadku działania ograniczają się z reguły do fałszywych transakcji kartami kredytowymi należącymi do ofiar katastrofy. Karty oczywiście pochodzą z bagaży pasażerów. To już dzieje się na Ukrainie, ale przypomnijmy, że nie jest to żadna nowość, bo podobna sytuacja miała miejsce pod Smoleńskiem — kilku rosyjskich żołnierzy płaciło w internecie kartami polskich polityków, którzy zginęli w katastrofie rządowego samolotu).

Prorosyjscy separatyści na terenie katastrofy

Prorosyjscy separatyści na terenie katastrofy

Dodatkowym źródłem zarobku hien mogą być dane uzyskane z nieszyfrowanych dysków laptopów należących do pasażerów (kradzież tożsamości, szantaż).

Jak współczesna technika pomaga ustalić fakty dot. katastrofy?

Chociaż bezpośrednich dowodów na to, co dokładnie spotkało lot MH-17 wciąż brakuje, to z informacji jakie w tej sprawie pojawiają się w sieci można próbować wyciągnąć jakieś wnioski… Co zdradza przyczyny katastrofy i tożsamość ewentualnych zamachowców w przypadku katastrofy malezyjskiego Boeinga?

#1 Dane z satelitów szpiegowskich lub radarów

To, że katastrofa jest następstwem trafienia samolotu przez rakietę potwierdził Barack Obama i powtórzono to również w oświadczeniu ukraińskiej ambasady w USA. Nie jest jednak jasne, czy amerykański prezydent powołuje się na dane z amerykańskich szpiegowskich satelit czy może radarów. Wedle tej hipotezy, w czasie zniknięcia MH-17 z radarów odpalono w tamtej okolicy rakietę ziemia-powietrze BUK SA-11 (tutaj świetny tekst na temat różnic pomiędzy rakietami SA-11 i SA-17).

SBIRS - satelitarny system wykrywania startu rakiet

SBIRS – satelitarny system wykrywania startu rakiet

Co ciekawe, te same systemy satelitarne nie rozwiązały jednoznacznie zagadki zniknięcia z radarów innego malezyjskiego Boeinga 777, o czym pisaliśmy tutaj — do tej pory nie odnaleziono jego wraku.

#2 przypadkowe nagrania cywilów

Hipotezę o zestrzeleniu samolotu potwierdzają to też doniesienia przypadkowych osób (cywilów i pracowników wywiadu ukraińskiego), którzy mieli nagrać filmy z transporterami BUK wjeżdżającymi na terytorium Ukrainy tuż przed katastrofą

…i szybko opuszczającymi Ukrainę tuż po katastrofie

Na miejscu katastrofy znaleziono też szczątki rzekomej rakiety:

buk-blast

Jak wygląda BUK “od środka” możecie zobaczyć tutaj — w sieci dostępny jest też symulator BUK-a, dzięki któremu każdy może sobie wyrobić zdanie na temat łatwości obsługi.

Interesujące jest także to, że kilka dni wcześniej w tej samej okolicy zestrzelono 2 inne samoloty (ale nie cywilne):

Inne samoloty strącone w okolicy

Inne samoloty strącone w okolicy

#3 Podsłuchy rozmów separatystów

Wszyscy analizują treści podsłuchanych rozmów, ale mało kto zastanawia się co tak szybka publikacja rozmów pomiędzy separatystami a oficerami GRU rzeczywiście oznacza, a jest to:

 • Potwierdzenie faktu, że rozmowy są w istocie podsłuchiwane
 • Potwierdzenie, że rozmowy są rozszyfrowywane na bieżąco (być może w ogóle nie są szyfrowane)

Jak podsłuchano rozmowy? Może tą wojskową zabawką do przechwytywania sygnałów telefonii komórkowej i satelitarnej?

Co ciekawe, rozmowy zostały błyskawicznie opublikowane przez służby ukraińskie na …YouTube, co wywołało małe zamieszanie i podejrzenia o to, że nagrania zostały sfabrykowane — zwłaszcza, że analiza metadanych pliku pobranego z YouTube wskazywała na to, że oryginalny czas nagrania to 16 lipca, czyli dzień przed katastrofą

Różnica w dacie publikacji nagrania na YouTube a dacie nagrania pozyskanej z metadanych

Różnica w dacie publikacji nagrania na YouTube a dacie nagrania pozyskanej z metadanych

Analiza wykonana przez jednego z internautów potwierdziła jednak, że data na YouTubowym klipie jest rzeczywiście o 24 godziny wcześniejsza, ale wynika to — i tu ciekawostka — z błędu programistycznego twórców samego YouTuba. Internauta zauważa, że po pierwsze, zwolennicy teorii spiskowej nie analizowali oryginalnego nagrania video od służb, a nagranie ściągnięte z YouTube (czyli skompresowany oryginał). Po drugie, programiści YouTube (co można potwierdzić na każdym klipie) najprawdopodobniej korzystają z funkcji asctime, której struktura nie jest intuicyjna (miesiące numeruje się od 0 nie od 1; a dni od 1, nie od zera — co powoduje częste pomyłki programistów).

#4 – OPSEC Fail

Wreszcie, chyba najbardziej spektakularną wpadką separatystów było przyznanie się do udanego ataku na samolot (jeszcze wtedy nie wiedząc, że jest to samolot pasażerski). Wiadomością tą pochwalili się w serwisie społecznościowym — a tuż po zorientowaniu się, że był to samolot cywilny nagranie zniknęło. Ale internet nie zapomina, post zdążyła zarchiwizować wyszukiwarka Archive:

Wpis jednego z separatystów na VK (rosyjskiej sieci społecznościowej) zawierający video z "ataku na samolot"

Wpis jednego z separatystów na VK (rosyjskiej sieci społecznościowej) zawierający video z “ataku na statek powietrzny”, którym jak się za chwilę okazało był nie wojskowy An-26, a pasażerski samolot Boeing 777.

Zresztą na Instagramie są też zdjęcia jednego z żołnierzy rosyjskich, siedzących w transporterze opancerzonym na terytorium — jak zdradza geolokalizacja zdjęcia — Ukrainy…

703022_m644

703024_m644

Mapa zdjęć użytkownika zdradza, gdzie zostały wykonane...

Mapa zdjęć użytkownika zdradza, gdzie zostały wykonane…

Rosja mataczy?

Pomimo dość mocnych dowodów na to kto odpowiada za zestrzelenie malezyjskiego Boeinga, Rosja się nie poddaje. Zgodnie z naszymi przewidywaniami (por. Możliwe scenariusze konfliktu na krymie: wojna w internecie), trwa walka informacyjna — tuż po katastrofie Rosjan przyłapano na edycji Wikipedii. Zrobił to specjalny bot na Twitterze (@RuGovEdits), który śledzi edycje Wikipedii z rosyjskich rządowych adresów IP. Rosjanie zmienili zdanie:

“samolot został strącony przez terrorystów z samozwańczej “Donieckiej Republiki Ludowej” przy pomocy rakiet systemu BUK, które terroryści otrzymali od Rosji”

na

“samolot został strącony przez ukraińskich żołnierzy”

Rosyjska agencja prasowa ITAR-TASS dalej na swojej stronie utrzymuje, że strącony samolot to AN-26, a nie pasażerski Boeing. (Google Cache):

News ITAR-TASS

News ITAR-TASS, obecnie skasowany

Na szczęście, internauci mają oczy szeroko otwarte…

PS. Na koniec trochę data-pr0nu — świetne podsumowanie wypadków lotniczych dla danych linii w rozbiciu na liczbę pasażerów i przelecianych kilometrów. Dużo interesujących danych i wskazówki, >która linia jest “najbezpieczniejsza”. Oraz podsumowanie historii wypadków dla Malezyjskich linii.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

87 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Dziwi mnie trochę to, że tak łatwo dają się nagrywać Ci separatyści, skoro już im Putin kupił broń w sklepie militarnym to szyfrowanych zabawek do telefonowania chociażby dla osób decyzyjnych nie załatwił?

  • Telefony szyfrowane są dość drogie i wymagają przyzwoitego zasięgu sieci. Można korzystać z Androida i TextSecure albo RedPhone, ale to ostatenie wymaga już doskonałego zasięgu bo leci na kanale danych. Tak więc i jedno i drugie w warunkach bojowych się średnio sprawdza.

  • “Na szczęście, internauci mają oczy szeroko otwarte…” – chciałbym, żeby tak było, ale niestety nie jest – przynajmniej na zachodzie, bo o ile Polacy w miarę widzą sprawę jasno, to już np. w UK opinie są mniej-więcej 50:50.

   Nawet na Wikipedii, która generalnie polega na obiektywności, na stronie dyskusji artykułu o MH17 można poczytać całe mnóstwo komentarzy wspierających “wersję rosyjską” – i to nie tylko od nowych użytkowników albo tych z Rosji.

 2. Proszę uważnie obejrzeć i wysłuchać:
  http://www.vesti.ru/only_video.html?vid=610598

  • Piękne… zaklinanie rzeczywistości wykonane zaiste przepięknie, i gdyby się wcześniej nie pochwalili zestrzeleniem (zob. link do newsa ITAR-TASS w artykule) to jakbym ich nie znał z osobistych kontaktów – to może bym uwierzył.
   Klasyka dla Rosjan: dumni bojownicy zestrzelili ukraińską maszynę transportową. Jak przetrzeźwieli i sie okazało że pasażerski samolot: kurka, naszych tam w ogóle nie bylo, a jak byli to tak pijane że nie mogli do wychodka trafić, o samolotach nie wspominając.

 3. Mnie tak interesuje czy tam w Rosji ludzie, którzy mają dostęp do internetu, też w te głupoty wierzą. Przecież mają możliwość do przeglądania normalnych stron informacyjnych. Nie chce mi się wierzyć, że tamtejsi ludzie dają się manipulować takimi banałami, kiedy cały świat poza Rosją widzi tą sytuację zupełnie na odwrót. No i jeśli nie dają się na coś takiego złapać to po co ta cała propaganda?

  • Mnie tak interesuje czy tam w Rosji ludzie, którzy mają dostęp do internetu, też w te głupoty wierzą.

   Wierzą. Oczywiście ciężko mówić za wszystkich, ale generalnie ludzie w Rosji wierzą w to, co lokalne media im podają.

   Przecież mają możliwość do przeglądania normalnych stron informacyjnych.

   Owszem, mają. Ale w lokalnych mediach słyszą, że zachodnie media są proukraińskie i proamerykańskie oraz że toczy się wojna informacyjna przeciwko Rosji. Wchodzą gdzieś, czytają że to zestrzelenie samolotu pasażerskiego i że wszystko wskazuje na separatystów i już mają dowód na wojnę informacyjną.

   Nie chce mi się wierzyć, że tamtejsi ludzie dają się manipulować takimi banałami, kiedy cały świat poza Rosją widzi tą sytuację zupełnie na odwrót.

   To nie są banały, a bardzo starannie i zręcznie prowadzona propaganda. Na dodatek nie dotyczy wyłącznie zestrzelenia i Krymu, ale wszystkiego i trwa od wielu lat. Okres bez takiej propagandy był stosunkowo krótki i masy pamiętają jeszcze propagandę z czasów ZSRR, od której ta się specjalnie nie różni.

   Last but not least: nie jest tak, że tylko Rosja jedno, a cały świat coś innego. Stanowisk jest sporo, w wielu krajach niekoniecznie się wierzy w cokolwiek, a i nie brakuje ludzi uważających, że takie rzeczy się nie dzieją. Żeby daleko nie szukać, pewien polski polityk też w to nie wierzy i daje głośno temu wyraz.

  • Chyba masz na myśli cały “zachodni” świat, reszta raczej czeka na dowody. Najwyraźniej temu zachodniemu się bardziej śpieszy.

  • Prawda nie może być dwubiegunowa zależnie od kierunku propagandy. Prawda jest jedna, obiektywna.

  • W Polsce około 20-30% ludzi wierzy (lub było w stanie uwierzyć), że lekka konstrukcja kesonowa skrzydła jest latającą siekierą. Jeżeli masz tylko i wyłącznie w mediach propagandę całkowicie wykrzywiającą fakty (a nie tylko je pomijającą albo je źle interpretującą) możesz spokojnie większości społeczeństwa wmówić co chcesz.

  • Dostęp do Internetu w Rosji ma – o ile pamiętam ostatnie dane – ok. 30% ludności ale telewizję ogląda 90%. Do tego niezależne portale czy blogi są blokowane na terytorium Rosji. Możesz to obejść rzecz jasna, ale ile to zrobi – jeden procent? Tu jest dość dobry artykuł, który pokazuje z punktu widzenia Rosjanina jak to wygląda w praktyce http://skibinsky.com/no-russian/

  • @OJezu:
   otóż jest. Wystarczy słuchać na lekcji fizyki o tarciu, ruchu, pędzie, momencie obrotowym, zachowaniu energii itd. – a jeśli już opuściłeś tę podstawową wiedzę z podstawówki (którą ponownie wpajano w latach późniejszych) [1] to pomyśleć dlaczego cieńka piłka do metalu rżnie o wiele grubsze pręty, bloki etc. dlaczego można wykrwawić się z rany od papieru, dlaczego zamorduje cię źle ustawiony i szybko lecący podczas wypadku lekki przedmiot z tyłu samochodu, etc. etc. etc.

   Ale no tak. Ojezusa nie douczyli… a musku zabrakneuo. pshykre.

   przypis[1]: jeśli kończyłeś podstawówke w latach 80-90, bo wtedy jeszcze społecznych kretynów nie wypuszczali. Amen.

  • Rząd z założenia jest zły więc po prostu lepiej jest wierzyć w teorie spiskowe bo tam jest chociaż trochę prawdy. Na przykład ludzie mówią że pewien papież z Wadowic gwałcił dzieci, prawdopodobnie nie gwałcił ale faktem jest jak 27 lat ukrywał kolegów po fachu-pedofilów.

  • @Medium: niestety ale są trzy prawdy: święta prowda, tyż prowda i gówno prowda ;)

  • Ależ to skrzydło ścięło brzozę. Tylko samo uległo przy tym przecięciu.

   Co do edukacji, moja podstawówka to co prawda była rejonówka, ale już moje gimnazjum było drugie w warszawie, a liceum pierwsze.

   A moja uczelnia to Politechnika Warszawska, wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa, kierunek Lotnictwo i Kosmonautyka.

   I nie wiem jak w Twojej podstawówce, ale mnie liczyć wytrzymałość konstrukcji nauczyli dopiero na studiach. Z tego co słyszałem od kolegów, jest to dość dziwne co prawda, ale u nich ani na elektronice, ani medycynie, ani informatyce, czy nawet na JSMIe(!) tego nie uczyli. Więc może oświeć nas, gdzie poznałeś arkana obliczania wytrzymałości konstrukcji skrzydeł, bo chyba z podstawówkową wiedzą o bryle sztywnej nie brałeś się za takie rzeczy (z tego co pamiętam w podstawówce o odkształceniach plastycznych czy też nieplastycznych nawet się nie wspomina, ale to dawno było, może coś przekręciłem).

   A tak na serio – skrzydła są projektowane z współczynnikiem bezpieczeństwa rzędu 1,5. To oznacza, że jeżeli skrzydło będzie poddane o 1,5 raza większym obciążeniom niż podczas “normalnej” ekspolatacji może się wygiąć. Znaczy to też, że jeżeli uszkodzi się keson, który przenosi obciążenia (skręcające – tego mogło w podstawówce nie być) to takie skrzydło pod obciążeniem się po prostu… złamie. Jeżeli wątpisz, że keson mógł się uszkodzić przy zderzeniu z drzewem, to przywal sobie profilem zamkniętym (w samolotach grubość ścianki 1-3 mm) w drzewo z prędkością 250 km/h. Albo pójdź na szrot pooglądać samochody którym zderzenie z drzewem z prędkością rzędu 50-70 km/h zrobiło z podłużnic harmonijki i ekstrapoluj (trudne słowo, ponad podstawówkę!) na większą prędkość i delikatniejszą konstrukcję.

  • @OJezu: ok, a więc jest tak: źle odczytałem twojego poprzedniego posta – zgadzamy sie co do brzozy i skrzydła.
   Tzn. zgadzamy sie (jak rozumiem) że skrzydło miało prawo (a wręcz obowiązek …) sie złamać, rozerwać itd., ale jednocześnie (mam nadzieje że też się zgadzamy) że owe skrzydło było jakąś formą latającej siekiery (tępej jak diabli ale jednak). W końcu brzoza też ucierpiała.

  • @OJezu

   Bardzo ładny wywód.
   Chill out, Krzychu :)

   Pozdrawiamy, NSA.

  • Wbrew powszechnej opinii śledziem też da się ściąć najpotężniejsze drzewo w lesie, lecz potrzeba odpowiednio dużej ilości śledzi rozpędzonych do odpowiedniej prędkości. Co nie zmienia faktu, że śledź siekierą nie jest. Jeżeli urządzenie po ścięciu jednego drzewa robi “piuuu, bziuuu” i raczej duże “pum”, to raczej to nie jest siekiera. W kwestiach drzeworębactwa bliżej mu do latającego śledzia.

 4. Może załatwił ale może też Ukraińcy bawią się zabawkami (wspomnianej w artykule) firmy Verint :D

 5. @DJ_Luki Przez kilkadziesiąt lat każda rosyjska władza wmawia obywatelom, że parszywy zachód nic nie robi, tylko czyha na biedną Mateczkę Rosję, a dodatkowo wydaje niesamowitą fortunę na, wait for it, propagandę…
  Ostatnio zdarzyło mi się na czacie brać udział w dyskusji między dwoma Rosjanami i kilkoma osobami z szeroko pojętego zachodu. Było to zaraz po zestrzeleniu MH17. Mimo pokazywania informacji z wielu różnych stron pokazujących dowody na to jaka rakieta i skąd została wystrzelona oni nadal w to nie wierzyli. Rozmowy separatystów? Sfabrykowane. Wczesne oświadczenie separatysty, że zestrzelili kolejny samolot? Ktoś mu się włamał na konto. I w podobny sposób zbijali każdą informację, która pojawiła się w zachodnich mediach, a nie została potwierdzona u nich. Na pytanie skąd pewność, że to akurat Zachód fabrykuje dowody nie odpowiadali inaczej niż wyśmianiem tezy.
  Ogólna tematyka czatu to gry, więc miałem do czynienia z osobami w wieku najprawdopodobniej 20 – 30 lat, które potrafią się poruszać po sieci…

  • To samo miałem przedwczoraj. Identycznie, rozpoznałem że na czacie udziela się jakiś rosjanin lub ukrainiec (oni stawiają uśmieszki w taki sposób “))” bez dwukropka – nie mam pojęcia czemu, ale zawsze niemal to robią), wyszło że to jest rosjanin no i gadka szmatka i że to na pewno nie rosja, nikt w rosji do czegoś takiego by się nie dopuścił.

   Tak samo zresztą jak były te starcia na ukrainie, identycznie oni byli tam nieść demokracje, bo ukraina jest zalana przez komunistów i rosyjska mniejszość narodowa jest tam piętnowana.. Ciężko z takimi ludźmi się rozmawia..

  • Dzięki za naświetlenie jak to wszystko wygląda z ich perspektywy ;) No jestem w stanie zrozumieć, że w czasach III Rzeszy, ZSRR czy PRL’u coś takiego jak propaganda było bardzo proste w wykonaniu, wyjątkowo tanie oraz bardzo skuteczne, ale z punktu widzenia Polaka, który urodził się po przemianach, który dostęp do każdej części internetu ma o każdej porze oraz w każdym miejscu, nie potrafię sobie tego wszystkiego wyobrazić :P Może faktycznie to rosyjskie zacofanie technologiczne ma ogromny wpływ na to, ale wtedy nie rozumiem czemu ludzie po prostu się nie zbuntują(chociaż skoro są tak zacofani to pewnie nie mają świadomości co się dzieje w odległych krajach, a przez to żyją w swojej nieświadomości dzięki której nie wiedzą jak mało mają) :)

 6. Tak w Rosi wierzą w Putina w 90 % i to co mówią w TV .Tu na tym forum masz komentarz w którym Polak albo towarzysz się zastanawia .?

  Dlatego widzisz jak w Rosji mogą myśleć jak w Polsce co niektórzy się zastanawiają .

  • odpowiedz mi proszę na proste pytania:

   1. jaką korzyść odniosła rosja z potencjalnego zestrzelenia tego samolotu?
   2. Kto więcej na tym zyskał ukraina czy rosja?

  • Mario,
   Co najmniej głupio gadasz ….
   Tu nie chodzi o to kto więcej na tym zyskał, a kto stracił. Najpewniej ci co strzelali, byli w swej głupocie święcie przekonani, że walą do wojskowej maszyny. Mieli broń i nie zawahali się jej użyć, że przy tym myślenie odstawili na bardzo daleki tor (o ile wogóle kiedykolwiek rozum był ich sprzymierzeńcem). Osobiście nie wierzę, że ktokolwiek z premedytacją walił w pasażerski samolot żeby coś ugrać. Bo każdy kto ma choć odrobinę zdrowego rozsądku wie, że w obecnych czasach wszystko jest obserwowane/podsłuchiwane, i to wszystko w końcu wyjdzie ….
   Tu jest przypadek połączenia skrajnej głupoty z zabójczą technologią. Co nie jest żadnym usprawiedliwieniem.

  • @Mario: poczytaj co kolega napisał. Poczytaj artykuł. do pewnego momentu (zanim się okazało że strącili pasażera), separatyści dumnie prężyli się do medali że zrąbali kolejną ukraińską maszynę. Wypierać się zaczęli dopiero później.

 7. Jedna rzecz, my polacy patrzymy na rzeczywistosc z naszego punktu widzenia a rosjanie patrza ze swojego, postarajcie sie to zrozumiec. Kazdy narod ma swoj punkt widzenia i swoje racje. Izrael bombarduje strefe gazy, kilkaset osob zginelo i jakos nikt nie krzyczy z tego powodu, pamietajcie – KAZDY MA SWOJ PUNKT WIDZENIA.

  • A szkoda, bo gdybyś analizował bezstronnie, to może znalazłbyś podobieństwa z polską tutką…

  • Oj, krzyczy się i dużo – przynajmniej tak jest we Francji. Oczywiście, jak HAMAS zaczął bombardować Izrael i wcześniej jak trzech Izraelczyków zostało zamordowanych to takiego krzyku nie było. W dodatku zwolennicy Palestyńczyków od jakiegoś czasu zwołują się we Francji w internecie do protestów. Wbrew pozorom lobby palestyńskie jest bardzo silne na zachodzie i szczególnie w internecie. Ale też przeginają, bo w czasie demonstracji (zakazanych) ostro atakowano policję i próbowano (wczoraj) podpalić synagogę. To było ostre przegięcie.

 8. Trochę to przykre ale pamietam wypadek w którym zginęła Anna Jantar i tez mielismy do czynienia z hienami nie obrażając tych zwierząt tym razem okoliczni mieszkancy dopuścili sie kradzieży! Hańba!

 9. Myślę, że też zaczęła się dezinformacja na opiniotwórczych stronach internetowych na zachodzie. Trochę obserwowałem komentarze na lefigaro.fr i od razu widać podejrzanie dużo komentarzy w dość prymitywny sposób atakujących USA i próbujących zdyskredytować ich inforamcje. Skala tego jest tak duża, że trudno wierzyć w jakiś przypadek. Ale działania nie do końca przynoszą skutek, bo ankieta na stronie daje wyniki 61% do 31% że to Rosjanie są odpowiedzialni za ten wypadek (generalnie wydaje mi się, że ta ankieta też jest przynajmniej lekko zachwiana na korzyść Rosji)

  • na szczęście wypadki lotnicze analizują eksperci nie na podstawie ankiet. – to 1
   a 2 – kto tymi ankietami się przejmuje? kto je czyta i na co realnie mają wpływ?

   wyrabiasz sobie opinie na jakiś temat, na podstawie ankiet w necie?

  • @Franek Kimono
   Chyba się nie zrozumieliśmy. Ja nie pisałem o tym kto i w jaki sposób analizuje wypadki lotnicze tylko o próbie wpływania na opinię w internecie poprzez zamieszczanie określonych komentarzy i że Rosjanie to zdaje się próbują robić. Ankieta zaś służyła pokazaniu, że mimo wszystko nie udaje się.

  • A w nocy wyniki ankiety zmieniły się prawie na odwrotne: 43% uważa Rosjan za odowiedzialnych a 57% nie. Pierwszy raz widzę taką drasyczną zmianę w ankiecie na lefigaro.fr. Przypadek czy manipulacja?

  • Teraz zaś wyniki ankiety zaczynają wracać do stanu z wczoraj: 55% za odpowiedzialnością Rosji, a 45% przeciw. Jak by nie patrzeć to bardzo ciekawy proces ta ankieta… Pierwszy raz widzę coś takiego na lefigaro.

  • No i kwestia ankiety i komentarzy została wyjaśniona. Dzisiaj na stronie lefigaro.fr ukazał się artykuł pokazujący powiązanie wyników ankiety z masowymi wizytami z Rosji i Ukrainy. Okazało się, że dzięki temu zewnętrznemu udziałowi ankieta pobiła rekord frekwencyjny. Wojna propagandowa w internecie całą gębą.

 10. Katastrofa samolotu w okolicach Warszawy głośna bo zginęła Anna Jantar i także pojawiły sie hieny tym razem polskie. Straszne.
  Swieta naiwności kto jeszcze ufa USA i Izraelowi po tylu aferach – dlaczego ruscy maja byc zapatrzeni w Zachod – widzę ich stosunek tu w UK – to nie euforia to czyste wyrachowanie Chińczycy podobnie a przy okazji Angole są także wredni pracuj a potem spadaj, dokładnie to samo powiedzieli polskim pilotom po wojnie. Nie badzmy inni w domyśle naiwni!

 11. Przy okazji news PAP z wczoraj Flight MH17 planował lot na wysokości 10 km 700 m Ukraińcy kazali zejść do 10 km 100 m, nie jestem expertem ale trochę to dziwne na chłopski rozum wyżej to bezpieczniej w strefie wojny, prawdaż!

  • Nie ma znaczenia, Buk jest w stanie zestrzelić i z 25 km. A dla ręcznych wyrzutni 10 km to jakieś 3x za wysoko.

 12. Przyjacielu, punkt widzenia zmienia się od punktu siedzenia. Kreml zawsze będzie się odcinał od tego jakoby miały być to zamierzone działania, choćby rzeczywiście nawet nie były. To może O mentalności tamtejszej władzy niech zaświadczy ta jakże ciekawa lektura http://tergiwersacja.wordpress.com/terror-fsb/

  • @Mario

 13. Jestem pelen podziwu dla USA za to jak potrafia manipulowac wszystkimi dookola. Podczas katastrofy WTC wmowili wszystkim, ze grupka nieogarnietych wypasaczy koz z afganistanu jest w stanie porwac 5 pelnych samolotow pasazerskich jednoczesnie, krazyc nimi kilka godzin a nastepnie uderzyc w kilka strategicznych celow, jak samo WTC czy Pentagon. Przy okazji wypasacze koz oszukuja “najlepszy” system obrony powietrznej i kosmicznej na swiecie (NORAD), ktory przez kilka godzin nie jest w stanie przejac ani nawet dolecic do chocby jednego porwanego samolotu (czyli system obrony budowany od lat 50tych za gazyliardy dolarow nie byl w stanie selnic podstawowej funkcji do jakiej byl stworzony – gj). Przy okazji zamieszania wladze USA robia rozbiorke kontrolowana WTC7 i wmawiaja wszystkim w zywe oczy, ze budynek zawalil sie… z powodu pozaru :D
  Ale co tam – wiekszosc lyknie jak mlode pelikany – przeciez to w glowie sie nei miesci, ze “wladza” moze doprowadzic to takiej tragedii na wlasnych obywatelach… nie nie to musieli byc ci paskudni zamachowcy/terrorysci/binladeny!

  Mija troche czasu, “gosodarka” swiatowa jakos nie moze wyjsc z “kryzysu” wiec co by tu zrobic… konflikt zbrojny daleko od USA ale taki, w ktory moznaby sie wlaczyc, wydaje sie dobra opcja. Jak nei dla samego rzadu to moze chociaz dla firm zbrojeniowych. Byl Iran, Irak, Afganistan, etc. czemu by nie spowodowac konfliktu zbrojnego (zeby nie powiedziec otwarcie – 3 wojny swiatowej) w samej Europie. Moze frajerzy zaciagna w prywatnych bankach ladne dlugi na “dozbrojenie” swoich marnych wojsk. Przeciez wojna “wisi w powietrzu”…

  Co do zestrzelenia boinga… byc moze zrobili to sami separatysci, myslac, ze strzelaja do jakiegos wojskowego samolotu transportowego… byc moze. Tylko kto zyska na tym najbardziej ? Czy strach nie udzieli sie ludziom ? Po WTC w stanach przepchnieto ustawy gwalcace wszystkie mozliwe prawa obywateli (i nie tylko) tego kraju w imie walki z “terrorystami”…
  I kilka innych waznych pytan:
  – dlaczego wszystkie wczesniejsze loty na tej samej trasie odbywaly sie innym korytarzem powietrznym a ten jeden 17 lipca przelatywal wlasnie nad bardzo niebezpiecznym terytorium objetym konfliktem ?
  – dlaczego samolot lecial na nizszym pulapie niz inne podobne loty na tej samej trasie ?
  – skad doniesienia roznych swiadkow, ze widzieli przynajmniej dwa inne samoloty w poblizu boeinga chwile przed “zestrzeleniem” ?
  – jak to mozliwe, ze tak szybko pojawiaja sie rzekomo przechwycone nagrania z rozmow “terrorystow/separatystow” na… YOU TUBIE lol

  P.S. Przykre, ze redaktorzy niebezpiecznika tak plytko i jednostronnie “przeanalizowali” zaistniala sytuacje…

  • Niestety dążymy powoli w senariuszu do 60 wojen na świecie. Kto na tym zarobi najwięcej oczywiście producenci broni i banki…Wystarczy usiąść wygodnie i tylko czekać aż będzięmy mieć tarczę antyrakietową i broń na księżycu.

  • “dlaczego wszystkie wczesniejsze loty na tej samej trasie odbywaly sie innym korytarzem powietrznym a ten jeden 17 lipca przelatywal wlasnie nad bardzo niebezpiecznym terytorium objetym konfliktem ?”
   – To nie gra żadnej roli – samoloty są przekierowywane na inne korytarze powietrzne regularnie – jakbyś latał samolotem częściej niż raz na rok (jeśli w ogóle kiedyś leciałeś) to byś o tym wiedział. Nie zmienia to faktu, że ten korytarz był otwarty dla ruchu cywilnego i niestety – jakby rakieta nie trafiła w ten samolot to trafiłaby w inni – i ofiary cywilne też by były.

   “dlaczego samolot lecial na nizszym pulapie niz inne podobne loty na tej samej trasie ?”
   – Też nie prawda, były loty również na niższych pułapach

   “skad doniesienia roznych swiadkow, ze widzieli przynajmniej dwa inne samoloty w poblizu boeinga chwile przed “zestrzeleniem” ?”
   – Stąd skąd doniesienia świadków słyszących wystrzał rakiety, później widzących wyrzutnie wywożone do Rosji przez separatystów.
   Nikt nie mówi, że nie latały tamtędy inne samoloty – wręcz przeciwnie: wszyscy potwierdzają, że to był normalny, otwarty korytarz powietrzny.

   “jak to mozliwe, ze tak szybko pojawiaja sie rzekomo przechwycone nagrania z rozmow “terrorystow/separatystow” na… YOU TUBIE lol”
   – SBU od dawien dawna wykorzystuje YouTube do wrzucania przechwyconych nagrań. Nie wiem w jakiej jaskini siedziałeś, ale oni tak funkcjonowali już za czasów konfliktu na Krymie. Ich komórka sigint jest praktycznie najbardziej sprawną częścią wywiadu – widać było to już od dawna. Dostali przyzwolenie na publikowanie nagrań na youtube, bo to znacznie pomaga w informowaniu prasy o faktach w czasach kiedy artykuły publikuje się na całym świecie minuty po wydarzeniach.

  • @Karaś: jestem podziwu dla Ciebie jakie bzdury piszesz. Nieprawdziwe informacje wypisujesz.
   Kilka godzin krazyli????? haha
   od startu do uderzenia w WTC minela godzina z minutami.
   Skad masz informacje, ze kilka godzin krazyli???
   Skad wiesz, ze to grupa nieogarnietych wypasaczy koz???
   Ci wypasacze koz znali angielski na calkiem niezly poziomie (zapewne na znacznie lepszym niz Ty bajkopisarzu), szkolili sie w szkolce pilotazu, mieli finansowanie. Byli bardzo ogranieci. Tylko mieli zryte fanatyzmem mózgi. Średniorozgarnięty 15-16 latek z Klewek w ciagu miesiaca moze sie wyszkolic do PPL(A). Ci wypasacze koz jak to ich nazwales widzieli kozy tylko w dziecinstwie. A tak to uczeszczali do zachodnich szkol.
   Uwierz, ze byli bardziej rozgarnieci niz Ty.

   WTC7??? zapewne widziales tylko jeden filmik, z jednego ujecia. Ja tez widzialem ten filmik. Faktycznie, wyglada to tak jakby kontrolowane wysadzenie budynku. Proponuje poogladac filmiki z innych ujec. Niestety troche sily trzeba w to wlozyc i znac angielski zeby dotrzec do tych materialow.

  • Karasiu, te pastuchy studiowaly budowe samolotow w Hamburgu, (TU Hamburg-Harburg), zanim spedzili kilka miechow w usa uczac sie pilotazu

 14. Kragons
  co byś zrobil gdyby Polska byla okupowana przez Żydów a Twój ojciec umarl by w niewoli, dużo takich historii znalazlem, syn cierpi ale nie moze nic zrobić bo niewola jest okrutna ile lat mozna czekac, znikąd pomocy, tylko chwilowe zrywy, mur, ciągle controle, polecam książkę prezydenta Cartera, bezstronna, niekończąca sie beznadzieja!

  • Nie staje ani po stronie Izraela ani po stronie Palestyny. Dla mnie nie jest to takie proste.
   Ale: odpowiadam na argument, że się nie krzyczy – krzyczy się, przynajmniej we Francji strasznie głośno i jest tak zawsze. Po drugie dla mnie dzieci żydowskie mają takie same znaczenie jak dzieci palestyńskie. Jedne i drugie zasługują na to, aby żyć.

 15. To nie świat jest zły,tylko ludzie to skurwysyny.

 16. To nie są “szczątki rzekomej rakiety”, lecz szczątki poszycia samolotu, prawdopodobnie trafione szrapnelami z głowicy rakiety SA. Głowice rakiet wystrzeliwanych przez zestawy SA-11 są odłamkowe i detonowane kilkanaście do kilkudziesięciu metrów przed celem, stąd te przestrzeliny.

 17. Podczas agresywnych prowokacji policyjnych po atakach z 11 września 2001 roku FBI “zachęcało, nakłaniało, a czasami nawet opłacało” amerykańskich muzułmanów, by dokonywali oni zamachów – głosi poniedziałkowy raport Human Rights Watch.
  Organizacja…

  Gazeta Wyborcza – 21 lipca 2014

  Jeśli masz system Windows 8 lub Windows Phone 8, możesz przeczytać cały artykuł na stronie:

  bingnews://application/view?entitytype=article&pageId=0&contentId=262274198&market=PL-PL&referrer=share

  Sent from my Windows Phone

 18. Dopełniacz liczby mnogiej słowa “satelita” to “satelitów”, a nie “satelit”

 19. Taka jedna uwaga dotycząca tekstu. Wbrew temu co w nim napisano, w sieci nie ma symulatora Buka. Wskazany program – SAM Simulator – to owszem symulator radzieckich zestawów przeciwlotniczych, ale Buka wśród nich nie uświadczymy. Wynika to z tego, że autorem symulatora jest Węgier (były wojskowy) i uwzględnił te zestawy, który były używane na Węgrzech i do których dokumentacji mógł uzyskać dostęp.
  Byłbym także mocno sceptyczny co “świetnego tekstu” pokazującego rzekomo różnice pomiędzy rakietami SA-11 (9M38/9M38M1 zestawu Buk-M1), a SA-17 (9M317 używane począwszy od Buka M1-2). Roi się tam od błędów, wskazujących na niewielką znajomość wschodniego sprzętu przez autora.
  I jeszcze jeden malutki błąd do poprawy – w nagłówku pkt. 1 jest napisane poprawnie “Dane z satelitów”, a następnie w tekście pojawia się “dane z […] satelit”

 20. No ta, wszyscy widza tylko Rosyjska propagande, za propagandy zachodu w ogole nie ma nie? jest i to wieksza. Nie zauwazyliscie ze nikomu nie zalezy na sprawdzeniu co sie stalo? tylko chodzi o to zeby przedstawic tych drugich w gorszym swietle.
  Napieprzanie gdzie sie da jacy to separatysci zli, nie ruszali zwlok to zle, zaczeli je ruszac, to bandyci robia to po pijaku… powinni pewnie z kawiorem i w garniakach, ale co ja tam wiem.
  Oczywiscie nikogo nie dopuszczaja na miejsce katastrofy, a reporterzy sobie chodza gdzie chca i grzebia w rzeczach, fajne niedopuszczanie…
  Nie chca dac czarnych skrzynek, a przekazali je, nie chieli zwlok uprzatnac, zrobili to to bylo ze dowody niszcza, zawiesili dzialania wojenne w promieniu 10km zeby kazdy zainteresowany mogl sie dostac to tez zle bo kij wie juz co. Tylko ukraina odrazu wiedziala o zestrzeleniu, wiedzieli co, jak i gdzie. Jedyni nie chca zawiesci dzialan wojennych, nie zamkkneli strefy powietrznej nad terenem dzialan wojennych. LUDZIE! to jest wojna, tam gina ludzie, ten kto nie zamknal tej strefy i ci co w ogole puscili ten samolot tamtendy maja krew na rekach. Nie puszcza sie samolotu nad wulkanem i nie wini wulkanu ze go rozwalil, przewoznik powinnien cie wozic bezpiecznymi drogami, tego od niego oczekujesz nie?
  Nie bronie tu ich tylko chce pokazac wam propagande nasza, w Rosyjska nikt nie wierzy to jej tlumaczyc nie trza, ale w nasza oczywiscie…
  W TVP jakas reporterka pokazywala zdjecia separatysty trzymajacego zabawke i naglowek “Separatysta trzyma lalke za szyje!” no wtf, zamknac bandyte.

  A i dowody, no tak Ukraina, USA maja maseeeeeeeeeeeeeee dowodow, nie ma to jak wierzyc na slowo nie? maja to czego nie pokaza?
  Nikt tej rakiety nie widzial, niby zarejestrowali cos tam, ale nie spieszno im zeby to pokazac.
  Wy serio myslicie ze tu chodzi o jakiekolwiek wyjasnienie sprawy?
  W strefie gazy zginelo ok 500 osob w ciagu 2tyg i nawet do 100tys rannych. Wala rakietami po ludziach i bombami, ale to na Ruskich trza kurwic na lewo i prawo jaka propagande prowadza?

  No i sprawa tego co powiedzieli na nagraniu i czym sie pochwalili, maja mozliwosc sprawdzenia w jaki konkretny model samolot strzelaja (AN-26) a nie wiedza ze strzelaja do cyvilnego? czego akurat nie powiedzieli ze do innego walili tylko akurat AN-26?
  Jestem prawie pewien ze oni (separatysci) walneli w ten samolot, ale tez jestem prawie pewien ze ten cel im podsunela Ukraina. Tylko ja bym chial dowody widziec zanim ocenie, a nie Ruskie, Ruskie, Ruskie…

  Dzisiejsze przekazywanie informacji maja tylko wspolnego z informacja co ksieza z pedofilia…. zaraz, jednak zly przyklad.

  • Otóż zasmucę cię – przeglądając różne źródła (nie mówie o mediach, raczej o serwisach wyciekowych) bije w oczy smutny fakt, że OBWE traktowane jest jak zło konieczne. Reporterów zawsze się traktowało gorzej, ale fakt jest taki że przez 2 dni chodzili gdzie chcieli i filmowali co chcieli. To zresztą oni dotarli do wielu domostw gdzie pospadały szczątki i części. A gościom z OBWE wytyczono ścieżke, z zakresem metra od drogi + łaskawą możliwość porozmawiania z mieszkańcami etc etc. Do tego już prawie zostali wywaleni za “nie stosowanie sie do ostrzeżeń” aby nie włazić głębiej. Sorry – ale to nie wygląda na współprace.
   Ogólnie mówiąc można zadawać pytania różne, natomiast fakt zmiany trasy jest rzeczą normalną. Tak samo zmiana pułapu – zresztą nie wiadomo z jakiego powodu pułap był inny (niż poprzednio). Głosy mówiące że ten pułap był zarezerwowany dla lotnictwa wojskowego są *raczej* nieprawdziwe z jednego podstawowego powodu. To standardowa międzykontynentalna wysokość przelotowa (9-13km) dla tego typu samolotów. Chociaż możliwe że korytarz był błędny (FL są w dość dużych odstępach dla lotów w różnych kierunkach aby zapobiegać kursom kolizyjnym) ale akurat zmiana wysokości mogła wynikać np. z turbulencji (o tym się ewentualnie dowiemy dopiero po wyciągnięciu danych z czarnych skrzynek).
   Z częścią sie zgadzam, ale osobiście winą, odgórnie, obarczam separatystów. Zestrzelili wcześniej w tym rejonie samoloty wojskowe (i na to są dowody, filmiki, zapisy, etc.) i wg mnie – zestrzelili i tego (i na to też są filmiki, dowody i przyznanie się). Nie sprawdzili do czego strzelają albo się pomylili co do czasu i walneli w ciemno – następnie sie z radością przyznali do Antonowa a potem im miny zjechały gdy się okazało że to Boenig. FAIL! ;)
   Co do szybkiego ujawnienia informacji przez Ukraine – to proste: mają dobry wywiad który ich podsłuchuje i czuwa na maksymalnych obrotach. Czemu tak czuwają i słuchają? Bo tam jest wojna a nie sielanka jak u nas.

  • No tak, zgadza sie, mieli tam okreslone drogi wyznaczone, ale mi chodzi o to jak to jest przedstawiane, ze w ogole, itp. Tam jest wojna, nie chieli w ogole Ukraincow wpuscic co patrzac na sytuacje jest zrozumiale.

   A co do trasy, to nie wiem co jest normalne tak w sumie, puszczanie ruchu cywilnego nad miejscem gdzie lataja rakiety jest normalne? no chyba nie dla mnie. Na wojnie gina ludzie postronni, przypadkowo lub nie, ci co puscili samolot tamtedy (pewnie szkoda bylo na paliwo…) maja krew na rekach, ci co nie zamkneli ruchu nad tymi terenami to samo. Tylko ostatnie zwierze przeklada zyski nad ludzki zycie.

   A ze mysleli ze to akurat AN-26 nie daje ci do myslenia ze ktos im ten cel podrzucil?

   No ale jak juz pisalem, chialbym dowody, bo jak narazie jedna i druga strona wali propaganda ze az w oczy kole. Wszyscy juz winnego znalezli, zanim w ogole dowody ktos przedstawil.

  • Sądzę że linie lotnicze doskonale wiedziały że są tam prowadzone działania wojenne. To nie jest firemka ze Stefciem i Jolcią którzy nie mają pojęcia o sytuacji pod ich samolotami. Gdyby linie lotnicze nie chciały tamtędy lecieć to by nie leciały.

   Że tam strzelają do samolotów także wiedziano wcześniej:
   6.6.2014 – AN-30 – http://www.tvp.info/15518104/ukraina-separatysci-zestrzelili-ukrainski-samolot // https://www.youtube.com/watch?v=IjbisWy2mmM
   14.6.2014 – SU-25 – http://wolnemedia.net/polityka/separatysci-zestrzelili-ukrainski-samolot-wojskowy/ (wzmianka w tekście)
   15.6.2014 – MI-24 – (w tym samym tekście co wyżej)
   15.6.2014? – IŁ-76 – (w tym samym tekście co wyżej)
   i jeszcze chyba 2 inne IL-76 …
   24.6.2014 – SU-8 – http://www.ukrainaonline.pl/w-slowiansku-zestrzelono-helikopter-9-ofiar/
   dwa czy trzy dni przed Boenigiem też coś zestrzelono, dzień przed chyba też (informacje są szczątkowe w obliczu tej katastrofy z cywilami).
   Jak to ktoś gdzieś napisał – tam co dzień jest jakieś zestrzelenie, ostrzał, zwariowany chory snajper czy potyczka. Poszukaj w necie. Tam nie trzeba niczego nikomu wskazywać – oni walą (separatyści) do wszystkiego jak do kaczek.
   ;)
   A potem się dziwić ukraińcom (oraz komisjom z zagranicy) że z oporem im idzie przyjazd albo przylot. Żeby w łep oberwać kulke? ;)

 21. 3krótkie linki:
  Sojusz polityczny” BRICS i rosyjskie ataki terrorystyczne.
  http://www.prisonplanet.pl/polityka/quotsojusz_politycznyquot_brics,p592770186
  :
  Informator: USA ma zdjęcia satelitarne przedstawiające ukraińskie oddziały strzelające do MH17.
  http://www.prisonplanet.pl/polityka/informator_usa_ma,p1885481142
  mocniej?
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/czym-porozmyslac-zestrzelony-boeing-kombinacja-trupami-2014-07

  • tango7: mówisz do ludzi ogłupionych zachodnia propaganda.
   1. Wyrzutnie Buk sa produkcji Rosyjskiej wiec to Rosja jest winna, mimo, ze maja je także Ukrainskie Oddzialy Rzadowe.
   2. Skoro sa produkcji rosyjskiej to na pewno przyjechaly z Rosji mimo, ze 29 czerwca Ukraincy potwierdzili ze separatyści zdobyli Buki w jednej jednostce Armii Ukrainskiej.
   3. Skoro Separatysci mieli buki niezaleznie czy z Ukrainy czy z Rosji, to na pewno ich uzyli, a informacja ze glowny prokurator ukrainy poinformowal prezydenta Poroszenke, ze ze separatyści nie mieli technicznych możliwości naprawienia tej zdobytej wyrzutni jakos umyka uwadze.
   4. Skoro spadlo na terenie Separatystow, to nie ma znaczenia ze obecnie sa oni okrazani z każdej strony i w zasadzie bronia się na resztkach terytorium.
   5. 10 poprzednich lotow szlo innych bezpiecznym korytarzem, ale to nic dziwnego bo zmiana korytarzy to normalna sprawa w lotnictwie, ciekaw jestem czy przy 100 poprzednich lotach inna trasa, taka zmiana trasy tez bylaby normalna.

   I moznaby tak ciagnac. FAKTEM jest ze lykamy bez cienia zastanowienia oskarżenia tych samych ludzi co oskarżyli Saddama Husseina o posidania broni masowej zagłady, co było przyczyna ataku na Iraku. Obecnie mamy tam budowany kalifat, gdzie mudzaheddini jezdza samochodem i strzelają do ludzi idących po ulicach. Brawo!!!

 22. @Kapucyn, forma odrzuca (rozumiem, emocje) ale sam post jak najbardziej trafia w sedno i muszę się z nim zgodzić.

 23. amerykańskich szpiegowskich satelit – satalitÓW poprawcie tego byka!

 24. Ja tylko mogę dodać proszę nie krzyczeć o teorii konspiracji, ze kiedy Izrael chce coś zrobić jak rozruchy w Syrii, atak na Palestynę, zabić kogoś, etc. zawsze coś się wydarzy przeciwko Rosji, a to konflikt z Gruzja, teraz samolot, etc. Aby było głośno i zmanipulować zachodnie społeczeństwo które wiemy, ze jest bezrozumne i chcą tylko chleba, futbolu i alkoholu! Nie jestem obrońca Rosji ale zawsze szukam odpowiedzi po co to się robi?
  Cytat z Prison Planet: i na to na mamy dowody – Schneier, Chomsky, Snowden, etc.
  Ostatecznym celem NSA jest całkowita kontrola populacji.

 25. A wiecie co powiedział dr House?
  – “Wszyscy kłamią”

 26. Trochę to bez sensu, bo

  Akurat przez poprzedzające kilka dni od zestrzelenia armia ukraińska wpadała w liczne zasadzki skutkujące kotłem o znaczeniu strategicznym. Czyli SBU podsłuchuje wybiórczo?

  Cały ten news bazuje na założeniu, że SBU to autorytet i jak wrzuca na YT to trzeba udowodnić nieprawdziwość nagrania. Dla mnie po zbrodni Odessie, gdzie żywcem palono bezbronnych ludzi w tym kobiety, metodach róznych “dymisji” (np. Muzyczki), równaniu z ziemią całych wiosek itp. braku śledztwa nt. snajperów z Majdanu itd. tak nie jest.

  Poza tym nagraniem nie ma jak na razie obiektywnych dowodów, np. zdjęć satelitarnych systemu, który do małych nie należy (Buk to kilka pojazdów). Jako ciekawostkę mogę dodać, że armia ukraińska przez pomyłkę zestrzeliła w 2001 samolot pasażerki w czasie ćwiczeń, a USA uczyniły to w 1988 z samolotem pasażerskim Iranu. Jest wojna. Na wojnie zamyka się strefy lotów. A więc na koniec pytanie: czemu ukrańska kontrola lotów skierowała tam samoloty skoro już minutę po strąceniu wszystkie media zachodnie zgodnie twierdzą, że strzelali separatyści, bo mają odpowiednią broń.

  • W sumie nie zastanowiłeś się przed napisaniem, bo odpowiedzi mogą być proste – na przykład:

   – czemu ukraińcy wpadają w kotły mimo że podsłuchują: bo separatyści nie są skoordynowani i w przeważającej ilości są to bojówki – tu grupka, tam grupa (jak to w przechwyconej rozmowie: “to chyba ludzie -kogośtam-, oni tam stali”. No proszę cię…

   – snajper z Majdanu to pikuś. W Ługańsku (chyba) w ciągu 15 minut padło ze 20-tu i to tylko jedna kamera… ;) Poza tym pewnie jest tak że śledztwo się toczy. No weź namierz snajpera… pogdybali pogdybali i utknęło – a myślałeś że co się stanie? Znajdą 3 winnych, spisek żydowski z powiązaniami mudżahedinów? ;)

   – zdjęcia BUKa – ale są filmiki pokazujące relokacje samej wyrzutni (z miejsca w pobliżu), oraz relokacje wyrzutni w otoczeniu konwoju zabezpieczenia

   – jako ciekawostkę mogę podać że przed MH-17 zestrzelono kilka (lub nawet kilkanaście) maszyn, po MH-17 co najmniej 2 inne. Co to za ciekawostka? ;)

   – jest wojna, ale 2 czy 3 dni przed zestrzeleniem było jakieś lekkie zawieszenie broni po rozmowach Putin-Merkel (które najwidoczniej wszyscy lokalnie mieli w dupie) o czym świat za bardzo nie wiedział że jest ;)

   A na koniec pytanie: a kto i gdzie napisał że kontrola lotów skierowała tam samolot? Bo albo naciągasz fakty (bo nie odmówiła i nie zamknęła przestrzeni) albo ja żyję w błędzie.

   A minutę po zestrzeleniu i ja bym napisał że separatyści – bo nikomu innemu jak dotychczas NIE PRZYSZŁO DO GŁOWY aby strącać tam samoloty. Zaprzeczysz? ;) No chyba nie możesz. Tak samo jak ukraiński MSZ (wcześniej) informował że separatyści zajęli jakąś baze i był tam BUK i coś jeszcze (GRAD?) ale niezbyt funkcjonalne (do naprawy albo do przeglądu, coś w deseń). Po zestrzeleniu można dodać 1+1 i wyjdzie jak byk 2.

  • @BloodMan

   Tak, niestety żyjesz w błędzie co do fundamentów ruchu lotniczego. Korytarz powietrzny wyznacza kontrola lotów danego kraju jednoznacznie i samolot nie ma prawa zboczyć. Jeśli zboczy – jest upominany, a jeśli to nie pomaga, to następuje rutynowe przechwycenie przez myśliwce. Poczytaj sobie o lotnictwie cywilnym w tym kontekście.

   W Odessie są filmy z twarzami bojówkarzy oraz milicjantów strzelających w okna z ktorych próbują wyglądać ludzie uciekający przed ogniem. Ot, taki przykład pierwszy z brzega jakie standardy reprezentuje Kijów. Nie rozumiem czemu kpisz sobie ze spisków żydowskich. Pisałem coś o Żydach? Nie. Ale skoro jesteś głodny tematu, to proszę: Ihor Kołomojski to główny oligarcha sponsorujący Majdan i bojówki Prawego sektora. Ma obywatelstwo izraelskie, mieszka w Szwajcarii.

   Twoje spekulacje na temat “grupek” separatystów świadczą o tym, że nie śledzisz tematu. Tam jest jednolite dowództwo. Poza tym jakbys wyciągnął wniosek z tego opisanego przez mnie kotła, to byś nie spekulował na temat niezależnych, nieskoordynowanych grupek, bo do robienia kotłów oraz aktywnej obrony potrzeba nie lada koordynacji.

   Co od końcówki. NIE PRZYSZŁO DO GŁOWY. No, no. :) A już po zestrzeleniu to już przyszło natychmiast. Ciekawe, że niektórym tylko to przychodzi do głowy.

   PS. Szkolenie załogi Buka trwa kilkanaście miesięcy.

  • @Zan: “Jeśli zboczy – jest upominany, a jeśli to nie pomaga, to następuje rutynowe przechwycenie przez myśliwce.” – i stąd pewnie ten SU w pobliżu ;)
   Natomiast nie chodzi mi o to że zboczył, tylko że tamtędy leciał. Mógł lecieć inną trasą (albo wcześniej zadeklarowaną w manifeście lotu – albo ustaloną z kontrolą lotu już nawet w trakcie przelotu). Bo tras jest kilka – nie jedna (o tym że jest kilka mówią nawet rosjanie). IMHO korytarz został ustalony przez załoge (lub linie lotnicze). No bo chyba nie chcesz napisać że został zmuszony aby lecieć tym korytarzem, hm? ;)

   Apropo Odessy – może i racja. Apropo kpienia – to tylko przykład który sobie losowo napisałem. Mogę zmienić na indian i koreańczyków (z fińskimi korzeniami). Będzie pasowało do wizji? ;)

   Odnośnie grupek – podtrzymuje zdanie. Może są koordynowani jako całość. Ale nie jest to bezpośrednie zarządzanie co widać np. po rozmowach typu “oni strzelali”, “oni tam stoją”, “chyba ludzie -kogośtam-“, “tam są ci kozacy” etc. A co to za “ci kozacy”? Sami nie mogli zadzwonić/skontaktować się? To nazywasz jednolitym dowództwem że sami nie wiedzą kto do kogo/czego strzelał i się dowiadują poprzez komórki od osób trzecich?

   Szkolenie załogi może trwać i 5 lat, tak jak studia informatyczne po których umie się (funkcjonalnie) prawie to samo co zdolny dzieciak osiąga po pół roku od momentu w którym rodzice kupili mu komputer. Sam mam chrześniaka który w podstawówce naprawia sieć w sali komputerowej bo na pana technika czeka się tydzień. Obudź się – świat jest pełen zdolnych ludzi i jeszcze pełniejszy kretynów z papierami (np. kilku miesięcy obsługi BUKa). ;)

  • @BloodMan

   Ruch powietrzny to nie ekspresówki samochodowe w Schengen. Nie wybierasz korytarza przy “rozjeździe” wg. wlasnego widzimiesie. Ale nie w tym rzecz. Jak jest np. fatalna pogoda, lotnisko docelowe ma jakies problemy itp. to kontrola ruchu kieruje na inne lotniska, prawda? I tu pojawia się pytanie. Czemu strona ukraińska nie zamknęła przestrzeni powietrznej nad Donbasem. Z kolejnych wrzutkek SBU (których nie przyjmuję dogmatycznie za prawdziwe) wynika, że Ukraina wiedziała o zagrożeniu! No to jak? chcemy mieć ciastko i zjeść ciastko?

   Zauważ, że korytarzem tego cywilnego lotu smigały ukrainskie maszyny bojowe. Na jednym z filmów (którego autentyczność jest niepewna) widziałem jak nad miejscem katastrofy spadały dipole. Może tam byla walka typu Buk separatystów VS su 25, Su się wykaraskal, a rakieta trafiła w Malaja. To jest możliwy wątek i DO ZBDANIA. Tak samo jak posiadanie sprawnego Buka przez separatystów, bo ja nie wierzę nikomu.

   Zwracam tez uwagę, że USA w 1988 omyłkowo zestrzeliły irański samolot, ale trochę bezczelniej, bo na wodach Iranu. Ukraina omyłkowo zestrzeliała samolot nad M.Czarnym w 2001. To się zdarza. Bardzo podejrzane jest, że media na zachodzie stawiają bardzo kategoryczne sądy tak szybko i naświetlają sprawę jako bezprecedensową zbrodnię i terroryzm z premedytacją. Czemu powstańcy z Donbasu mieliby świadomie terroryzować kraje trzecie? Jednocześnie jest BLOKADA informacyjna na to co sie dzieje w Donbasie, a ginie tam każdego dnia więcej cywilów niż w Gazie. Rząd kijowski niedwuznacznie sugeruje, że ludność miejscowa jest “sfanatyzowana” i musi znaleźć się w obozach reedukacyjnych. Jaceniuk nazwał ich na twitterze podludźmi, póżniej poprawił na nie-ludzi. też ładnie. Widzialem dziewczyny zabite przez ogien kijowskiej atylerii. Przykra rzecz, zwłaszcza, że w naszych mediach tego nie ma.

   Na najbardziej zaludnionych terenach są wielkie złoża gazu łupkowego. Banderowcy dogadali się z inwestorami Zachodnimi i im te złoża sprzedali. Miejscowi mają świadomość, po to jest ta wojna. Oni są pod ścianą. wiedziałes o tym?

   tymczasem mamy zaplanowaną kampanię medialna. Bardzo niedobrze, że ludzie ulegają emocjom. Emocjom ulegli po 11 września, gdy to (pomiajając kontrowersyjne kulisy zamachu) na ich podstawie USA zaatakowały min. btw. Byłeś wtedy pełnoletni? ja tak. Pamiętam. Irak, który z zamachami nie miał ŻADNEGO związku. Oficjalnym powodem byla broń masowego rażenia, ktorej nie było, ale istotne były pozamachowe EMOCJE. Bylo tak samo jak teraz. Do kamery wypowiadała się tylko jedna strona, a druga nie. Tu powinna zapalić się czerwona lampka u widza.

   i last but not least. Tu się podgrzewa nastroje w jakiejś większej sprawie. Dla Ciebie to na razie kawiarniana dyskusja, ale jeśli stan wojenny ma byc resetem piramidy finansowej, to szykuj się na poważne zmiany w swoim zyciu. Gaz łupkowy z USA będzie 3 razy droższy od ruskiego. USA na tym korzysta. USA sprzeda broń. Europejscy bankierzy tez jakoś satną na nogi, bo pod pretekstem wojny podatki pójda w górę. A my? 10 lat w plecy. Nawet Rosja pewnie wyjdzie na swoje, bo w zagrożeniu wojennym ostatecznie usunie wszytskie piąte kolumny po Jelcynie, a przez sankcje MOŻE nauczy się robić porządne samochody, bo Zachod jej ich nie sprzeda. Polacy pewnie skończa z bracmi banderowcami (kiedy nas zbratano?) w proxy war na Ukrainie jako mięso armatnie.

  • Otóż to ja cie zasmuce, korytarze powietrzne to są ekspresówki – i co lepsze jest ich więcej niż naziemnych – np. dla Polski: http://i301.photobucket.com/albums/nn77/Gryniek/podziaFISczestotliwosci.jpg – niestety brak podobnego dla Ukrainy.

   Tu masz kolejne odpowiedzi na swoje pytania “czemu”: http://tygodnik.onet.pl/wwwylacznie/dlaczego-mh17-lecial-nad-donbasem-dla-bezpieczenstwa/4qh2b których nie przyjmiesz, bo przecież wiesz lepiej.

   “Na jednym z filmów (którego autentyczność jest niepewna) widziałem jak nad miejscem katastrofy spadały dipole.” – też to widziałem i to był inny, wojskowy samolot z dnia poprzedzającego (tam prawie co dzień coś jest strącone) ;)

   “Zauważ, że korytarzem tego cywilnego lotu smigały ukrainskie maszyny bojowe.” co nie jest niczym dziwnym ani na ukrainie, ani w rosji ani w całym tym bloku. Tym bardziej gdy na dole toczą sie walki.

   “bo ja nie wierzę nikomu.” no trudno. Twoi nauczyciele się zapewne potną kartkami wyrwanymi z dziennika.
   “Zwracam tez uwagę, że USA w 1988 […]” – i setka innych przez przypadek. Co z tego? Nic. To po co co chwile o tym piszesz?

   “Jednocześnie jest BLOKADA informacyjna na to co sie dzieje w Donbasie, a ginie tam każdego dnia więcej cywilów niż w Gazie.” – ale takiej blokady nie ma, tylko normalne telewizje nie chcą pokazywać porozrywanych ciał, dzieci leżących obok kraterów po eksplozji, młodych dziewczyn bez ręki bo trafiło blisko etc. Poza tym, skoro ja o tym słyszałem w TV i zajrzałem głębiej to znaczy że blokady nie ma. Może zacznij oglądać inne stacje a nie tylko republike ;) Może CNN? Może AlJazeera, może dla kontrastu nawet RussiaToday cobyś miał pewność że nie ma blokady ;)

   “EMOCJE. Bylo tak samo jak teraz. Do kamery wypowiadała się tylko jedna strona, a druga nie. ” – j/w. ja widze co najmniej kilka stron. Widze też filmiki w internecie z gadaniem separatystów – i powiem ci… jakbym nie chciał być im przychylny to mnie odpycha i jakoś nie moge gdy widze ich reżyserie. Ciasny kadr, w tle flaga, stół i gadająca głowa (często w kominiarce). Tylko czekać aż zaczną wołać ‘allah akbaar’ i komuś utną łepetyne. Bojówkarze (cywilni) są nie lepsi. Media są pełne, a internet jest przesycony różnymi komentarzami różnych stron konfliktu (w formie artykułów, filmów, wypowiedzi) a ty mówisz że jest blokada informacyjna???

   I jeszcze słowko ode mnie w temacie “Byłeś wtedy pełnoletni? ja tak.”:
   otóż synuś – byłem. I byłem zapewne na 10 albo 15 lat przed tobą. I znam rosyjski bo miałem go w szkole długie lata – ale to dobrze bo jak żartowano “język wroga trzeba znać”. I w związku z tym potrafie sobie jeszcze wyrobić opinie po tym co mówi jedna strona i druga i co robi jedna strona i druga (oraz trzecia i czwarta…). Historie też bardzo dobrze znam, więc o banderowcach nie musisz mi przypominać a o stanie wojennym nawet nie czytałem w książkach bo go przeżyłem. Więc mi tu nie pitol jaki z ciebie znawca życia i polityki i wszystkiego innego, bo ze mnie w takim razie będzie większy znawca ;)

   Więc albo politykieruj albo dyskutuj. Ja ci wklejam linki, filmy, dane – a ty bredzisz że nikomu nie wierzysz. I ty mi piszesz wyrzuty o kawiarnianych dyskusjach? Skoro tak, to twoja jest jak spod budki z piwem. Ogarnij się.

 27. @Bloodman

  Sluchaj “synus”, obserwuje te twoje pelne wyzszosci tyrady na tej stronie już od jakiegoś czasu i zastanawiam się czy ty masz jakies ojcowskie kompleksy? Nie masz własnych dzieci, ze każdego kto probuje dyskutować z toba sprowadzasz do poziomu dziecka, lekceważąc jego wypowiedzi? Weź sie chlopie w garść i traktuj innych z należytym szacunkiem, albo nie będziesz lepszy od menela spod budki z piwem. Ale do rzeczy.

  Zan ci napisał
  “Ruch powietrzny to nie ekspresówki samochodowe w Schengen. Nie wybierasz korytarza przy “rozjeździe” wg. wlasnego widzimiesie.”
  Na co mu odpisales ze tych powietrznych ekspresowek jest więcej niż samochodowych????!! Co ma ilość do tego kto ma prawo decydować po której ekspresowce jedzie. W przypadku samochodu sami wybieramy droge, w przypadku samolotu pilot podporzadkowywuje się kontroli lotu, tutaj Ukrainskiej. Panial?

  Co do Bojkotu informacji, to sekta smolenska ma swoje media, które lykaja bez cienia zażenowania kazda informacje ukrainska. Nie dziwi cie to? Wezmy na to ten watek
  http://niezalezna.pl/57585-ciala-ofiar-trafia-do-holandii-chca-identyfikacji-i-sekcji-zwlok-u-siebie-nasza-relacja-na-zyw
  Gdzie tu masz te informacje o których mówisz?
  Czy Onet opublikowal zdjęcia z Donbasu, czy w ogole w jakims artykule napisał ze tam gina Ludzie – cywile. Sorry, może dla ciebie jest normalne, ze zycie Holendrow stawia się ponad zżyciem wschodnich ukraincow, ale dla mnie to jest chore.
  Popatrz zresztą jak media potrafią zmanipulować informacja na podstawie tego
  http://niezalezna.pl/57588-obrona-rosyjskich-terrorystow-na-stronie-polityki-historia-pewnego-zdjecia

  • @antycham: “obserwuje te twoje pelne wyzszosci tyrady na tej stronie już od jakiegoś czasu” … no i obserwuj. Z moją chamówą mógłbym zapytać: a nie masz swojego życia?

   Odnośnie należytego szacunku jaki się komuś należy lub nie, sugeruje postawić się po drugiej stronie barykady i pomyśleć jak ten ktoś (w tym wypadku ja) się czuje gdy jego argumenty są zlewane poprzez ich ignorowanie. Bo gdybyś nie wiedział – to działa w obie strony.

   “W przypadku samochodu sami wybieramy droge, w przypadku samolotu pilot podporzadkowywuje się kontroli lotu, tutaj Ukrainskiej. Panial?”
   Nie paniał. Są jeszcze 2 inne tożsame korytarze – jeden kilkadziesiąt kilometrów na północ, druga mniej więcej tyle samo na południe, trasa którą leciał Boenig “została uznana za najbezpieczniejszą”. I nigdzie nie napisałem że załogi mogą sobie zmieniać jak na skrzyżowaniach – tylko że mogą zażądać lub nadzwyczajniej na świecie poprosić o zmiane. Zresztą gdybyś doczytywał (Zen też) rzeczy które wklejam (linki) to byś się dowiedział że tajwańskie linie występowały o ustalenie korytarza – wnioskowały też o wyższy pułap (o ponad 2km) ale im tego pułapu odmówiono.
   I jeśli uważasz że pisanie z przekonaniem że się coś przeczytało (czyli “się wie”) to wywyższanie się, to wyłącznie twój problem. Czytaj do końca i ze zrozumieniem to nie będziesz miał takich problemów.

   A teraz w ramach dyskusji która prowadzi do należytego szacunku dla drugiej strony, proszę ustosunkuj się do następującego pytania: czy załoga samolotu (oraz linie lotnicze) mają prawo poprosić o zmiane korytarza lub pułapu aby ominąć jakiś obszar na 3d-mapie – czy nie mają? Bo jeśli mają (a przecież mają), to twoje i Zen’a dywagacje o sztywnym i na-amen ustalaniu korytarza nie mają sensu.

   “Co do Bojkotu informacji, to sekta smolenska ma swoje media” – tzn. kto? PiSiory? Nie należe ani do nich ani do drugiej strony. Broń mnie Bozia przed tymi klakierami.

   “Czy onet publikował” … yyy… to ty z onetu czerpiesz główne informacje? Ja nie, ale pomimo tego 2 minuty mi zajęło:
   http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-czesc-luganska-odbita-z-rak-separatystow/e048z (doczytaj do końca, znajdź liczbę 1000) ;)
   http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-bestialsko-zakatowali-porwanych-ciala-czekaja-na-ekshumacje/x33vv
   http://wiadomosci.onet.pl/swiat/kto-jest-w-stanie-powstrzymac-spirale-przemocy-na-ukrainie/shlc3
   http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-zamach-terrorystyczny-na-punkcie-kontrolnym-pod-donieckiem/1wpl4
   http://wiadomosci.onet.pl/swiat/bialorus-opozycjonista-pazniak-apeluje-o-walke-zbrojna-w-obronie-ukrainy/w74zq (tutaj nie patrz w tekst tylko na fotke). Trzeba podawać liczbe ofiar?

   FAKT jest niezaprzeczalny, że u nas nie mówi się co dzień o liczbie i o tym że tam sie zabijają. Bo zabijają się wszędzie – w Iranie, Iraku, Libii, Afganistanie, oraz na Ukrainie. I w paru miejscach jeszcze. Czy na prawde trzeba zamienić serwis informacyjny w kronike wojenną żebyś nie mówił o blokadach informacyjnych? ;)

   “Popatrz zresztą jak media potrafią zmanipulować informacja na podstawie tego” – Wiem. Widziałem materiał źródłowy. Tak samo zmanipulowali to, i tak samo pojechali po dziennikarzu który rzekomo “grzebał” w rzeczach ofiary katastrofy. Grzebał, a może je zgarnął w kupke, albo rozrzucił nawet. Cóż powiedzieć – hieny są po obu stronach (nie cmentarne, tylko hieny robiące wszystko aby błysnąć nowym tematem). Takie niebezpieczne trolle.

   Ale chyba my nie o tym … ;)

 28. “tatuś” czy ty zawsze musisz “upupiac” każdego z kim się nie zgadzasz.

  Kolega Zan chciał ci powiedzieć, ze po korytarzach powietrznych nie możesz sobie latac jak i kiedy chcesz, bo to kontrola naziemna decyduje, wiec podawanie kontragumentu ilości tych korytarzy nie zmienia faktu ze samolotem nie można leciec tak swobodnie jak samochodem.
  tu masz dowod tego, ze to Ukraincy sterowali tym gdzie ma leciec Malezyjski MH17
  http://www.aerotelegraph.com/mh17_ukraine_emirates_sicherheit_malaysian

  Co do twojego argumentu, ze takiej blokady nie ma, tylko normalne telewizje nie chcą pokazywać porozrywanych ciał, dzieci leżących obok kraterów po eksplozji, młodych dziewczyn bez ręki bo trafiło blisko etc. to właśnie udowodniles teze kolegi z która dyskutujesz. Blokady informacyjnej nie ma, tylko powodem ze takich informacji nie ma jest to, że sa zbyt drastyczne. Skupiasz się na powodach tego ze takich informacji nie ma, podczas gdy koledze chodzilo oto, ze ICH NIE MA niezależnie z jakiego powodu.

  Co do emocji, to tu masz przykład jak można odwrocic sytuacje przemilczając pewne rzeczy i jak mimo tego isc w zaparte
  http://niezalezna.pl/57588-obrona-rosyjskich-terrorystow-na-stronie-polityki-historia-pewnego-zdjecia

 29. Dlaczego napisaliście o symulatorze BUKa, przecież w tym SAM Simulator nie ma ani SA-11 Gadfly, ani SA-17 Grizzly :(

 30. @Bloodman
  czy załoga samolotu (oraz linie lotnicze) mają prawo poprosić o zmiane korytarza lub pułapu aby ominąć jakiś obszar na 3d-mapie – czy nie mają?
  zdaje się ze ten link odpowiada na twoje pytanie.
  http://www.aerotelegraph.com/mh17_ukraine_emirates_sicherheit_malaysian

  Tak jak sam piszesz, samolot (linie lotnicze) mogą prosić o cos, ale to Ukrainskie wierze kontrolne decydują czy to dostaniesz czy nie. Porownaj to do jazdy samochodem którego trase musisz scisle uzgadniać z kontrola ruchu i o kazda zmiane prosić o zgode.

  Nie oskarżam cie o przynaleznosc do sekty smoleńskiej, natomiast chciałem zwrocic uwagę ze oni zbierają informacje o swiecie tylko ze swoich zrodel a tam krztyny obiektywności nie zobaczysz.

  Tak samo we wszystkich linkach co podales z onetu informacje sa podane z perspektywy narracji proukrainskiej. Jak sa jakies ofiary to unika się stwierdzen ze jest to wina ostrzalu wojsk ukraińskich lub jak sa ofiary to wina separatystów.
  Z kolei jak wejdziesz na media prorosyjskie tam pisza i pokazuja(sic!) bestialstwo ukraińskich “faszystow”. Nawet jeśli uznac ze czesc tych informacji to klamliwa propaganda to czesc na pewno jest prawdziwa. Tam jest wojna a to wytwarza zlo po każdej stronie. Z tym, ze wlasnie glowne media w Polsce unikają tych informacji, prezentując informacje bardzo jednostronnie. To wlasnie jest ta blokada informacyjna o której mowa. Teraz rozumiesz?

  • @anty: ja nie neguje faktu że kontrola lotu ustala co gdzie leci, zaznaczyłem tylko że załoga samolotu ma także możliwość zmian (i od ich argumentów / zawziętości zależy decyzja). Znane są przecież przypadki odmowy lotu jakąś trasą, lub nawet samowolna lub przypadkowa zmiana trasy przez załoge (co oczywiście wywołuje panike w centrach kontroli lotów lub wk**wienie a nawet późniejsze konsekwencje). Natomiast to nie neguje faktu że takie zmiany są możliwe. I o to mi tylko chodzi.

   Linki z onetu podałem “na prośbe” – nie z własnej inicjatywy ;) Bowiem prędzej po “prawde” bym poszedł na tvn24.pl niż na onet.pl – niestety, bo mimo że wpisują sie w podobny nurt to jednak tvn24 jest mniej tabloidowy i plotkarski.

   “Jak sa jakies ofiary to unika się stwierdzen ze jest to wina ostrzalu wojsk ukraińskich lub jak sa ofiary to wina separatystów.” – zgadzam się w pełni – ale zauważ że informacje pochodzą zwykle od strony ukraińskiej, bo z separatystami raczej kontakt jest kiepski. Np. w serwisach typu liveleak są takie wrzuty że idzie się zorientować że w mainstreamowych mediach nam wszystkiego dokładnie nie mówią.

   Z drugiej strony troche rozumiem dziennikarzy (wydawców) – bo jaką masz pewność że to od ostrzału wojsk ukraińskich? (przykładowo patrze na ruską wrzute i mówią że to ukraińcy strzelali, dziesiątki zabitych i rannych) a potem włączasz sobie np. wyborczą i masz przetłumaczone wypowiedzi – tu posłuże sie linkiem http://wyborcza.pl/1,75477,16313712,Ukraina___Rosyjscy_zolnierze_weszli_na_nasza_ziemie__.html – troche w dół szukamy i jest tytuł
   “Terroryści nie pozwalają mieszkańcom opuszczać zajętych miast”
   “separatyści ostrzelali z moździerzy dzielnice mieszkalne Ługańska. Przemieszczali się po mieście ciężarówką, na której stał moździerz kaliber 82 mm, i zatrzymując się w różnych miejscach, wykonywali po kilka wystrzałów z wyrzutni moździerzowej, po czym jechali dalej ulicami miasta.”

   … i teraz powiedzmy że jesteś wydawcą serwisu / gazety – weźmiesz odpowiedzialność (prawną, dziennikarską i polityczną) za “to ukraińcy strzelali” albo za filmikiem na ruskiej stronie “to wojska ukraińskie strzelały” ? Czy może napiszesz “w walkach zginęło kilkadziesiąt osób”, hm?
   Bo pisanie prawdy nie polega na pisaniu “chyba-prawdy” – po prostu tej prawdy nie znasz. Jedni zrzucają wine na drugich, i dlatego właśnie media piszą ogólnikami lub oficjałami typu “jak podało ukraińskie MSZ …” ;)
   Dziwisz się?

   jako PS. w tym samym linku jest “W ostatnich dniach ukraińskie samoloty, m.in. bombowce, myśliwce i maszyny transportowe, wykonały 16 lotów. […] zginęło około 500 separatystów […] w okolicach miast Perewalsk i Dzierżyńsk około tysiąca separatystów.”
   więc z tym unikaniem to też nie tak do końca – jak widzisz na counterze w jednym akapicie jest 1500 ofiar ukraińskiego ostrzału.

   Więc? Czy na pewno chcemy wszystkich wokół wrzucać do jednego wora? Osobiście byłbym ostrożny stawiając znak równości pomiędzy blokadą_informacyjną a ostrożnością_w_ferowaniu_wyroków (bo to domena mediów o skrajnych poglądach)…

 31. @bloodman

  Powiem tak widze ze twoja wiedza o konflikcie jest dużo wieksza od mojej. Ja niestety nie mam czasu na tak wgłębianie się w temat, ale jednostronne podawanie informacji przez większość Polskich mediów mnie denerwuje, bo jest zbyt nachalne i prezentują tylko jedna narracje ukrainska.
  Probujesz dziennikarzy usprawiedliwiać odpowiedzialnością (prawną, dziennikarską i polityczną) i chociaż rozumiem co chcesz powiedzieć, to się z tym nie zgadzam, ponieważ:
  1. Jeśli by polskie gazety jednocześnie podawali wersje druga, również powolujac się na strone separatystyczna to byliby tu w porządku, natomiast moja intencja jest ci wskazac ze jedne z największych portali prezentują tylko jedna strone. To co robi niezalezna.pl przekracza wszelkie granice. Sprobuj ja poczytać przez pare dni a zrozumiesz…
  2. Dziennikarze powinni przestrzegać zasad rzetelności dziennikarskiej, czyli bycia bezstronnych świadkiem i opisywac obie strony. Zagraniczne media i pare polskich jakos potrafią to wypośrodkować, ale większość naszych niestety nie. Gazeta.pl i tvn24 ostatnio zaczely być bardzo rzetelne, ale wcześniej zwłaszcza w przypadku przewrotu na majdanie, to jakos zdjęcia i filmy z uzbrojonymi protestującymi jakos im umknely. Mielismy narracje berkut strzela do ludzi z tarczami, podczas gdy się zobaczy te filmy to widać ze owszem berkut zaczal strzelac po tym jak ci protestujący postrzelili paru ich kolegow, ale i tak strzelali tylko do tych z bronia.
  3. polityczną- to owszem mogą ponosić w kraju totalitarnym, w wolnym kraju media powinny być niezależne od polityki. Ja podejrzewam co chcesz mi przez to powiedzieć, ze w praktyce nie wszystko tak pięknie wygląda, ale jeżeli będziemy przechodzić do tych odstep od zasad do porządku dziennego będziemy mieć media na poziomie niezalezna.pl

  Jeśli moglbys podac mi pare zrodel informacji strony rosyjskiej mysle ze nie tylko ja bym był ci wdzięczny.

 32. Jeżeli chodzi o USA, UK i Izrael zapomnij o bezstronności, tu prasa zna tylko jedna prawdę no może poza Guardianem który walczy by by być bezstronnym ale mamy na nich nagonkę przez Snowdena – co by nie było podoba się czy nie jest naszym bohaterem! Ich polityka jest brudna i zawszawiona – kłamstwa i manipulacje a ignorancja obywateli krajów zachodnich sięga kosmosu!

 33. […] z konfliktem na Ukrainie, którego internetowe echa już realacjonowaliśmy (dość dokładnie przewidując, co może się stać), w strefie […]

 34. Ciekawe że ludzie tak latwo wierzą w pomyłkę, że separatyści się pomylili.
  Moim zdaniem jest to całkowicie niemożliwe.
  Wystarczy wejść na stronę http://www.flightradar24.com/ lub skorzystać z odpowiedniej aplikacji na telefon darmowej lub pro (np na ios pro kosztuje 3 USD) żeby wiedzieć w czasie rzeczywistym jaki samolot leci nad głową.
  Nikt mnie nie przekona że warty kilka milionów USD BUK nie potrafi czytać danych z respondera lecącego samolotu i nie wie że leci na nim cywilny samolot. Nawet gdyby był zepsuty bo wiadomo ruskie, to dowódca bierze w łapkę telefon z wspomnianą aplikacją
  i wie wszystko co pokazuje aplikacja a pokazuje ona typ samoloty skąd dokąd, jaka wysokość numery rejestracyjne samolotu, linie lotnicze aktualną prędkość i polożenie.
  Czemu więć dziennikarze dają się wmanewrować w to że separatyści mogli nie wiedzieć w co strzelają.

  • A czemu niebezpiecznik.pl nie bierze w ogole pod uwagę ze nagrania przedstawione przez SBU mogą być po prostu nagrana w studiu falszywka??? No czemu???
   Przeciez te nagrania video przedstawione w #2 przedstawiają Dniepropetrovsk czyli daleko od Donbassu, a to je wlasnie przedstawila SBU, jako Separatystow.
   Kurcze taki wydawaloby się inteligentny człowiek, jego wiedza na temat internetu jest niezaprzeczalna, a tak daje się wodzic za nos ukraińskiej propagandzie…

 35. […] Zaktualizowaliśmy o te wiadomości nasz podstawowy post dotyczący zestrzelenia przez separatystów malezyjskiego Boeinga. […]

  • Ale dalej nie zauważacie ze przypadkowe nagrania cywilow zostały nagrane w Dniepropetrovsku na co wskazuje reklama dealera samochodow!, czyli nie sa to żadne buki separatystów a ukraińskie!

   Skad wiara w autentyczność nagran przedstawionych przez SBU?

   Druga sprawa na ile dokladna jest geolokalizacja Instagramu? Te zdjęcia były robione w srodku tego Buka, wiec niemożliwe aby dane gpsa były zapisane w zdjęciu. Metalowa konstrukcja skutecznie to uniemozliwia.

 36. Niebezpiecznik jest politycznie poprawny.
  Wyślijcie jakiegoś reportera do Jaceniuka i zapytajcie o szczegóły jednego jego lotu ;-)
  I niech to będzie papierkiem lakmusowym sensu waszej wiary w prawomyślność mediów.

 37. W jakiej armii, wg jakich zasad, szkolili się dzisiejsi dowódcy ukraińscy wyzszego szczebla?
  Czy to właśnie w tam nauczyli się otwartości i bezwzględnej prawdomówności?
  A może coś w nich jednak zostało, z dawnych przyzwyczajeń?

 38. No i co niebezpieczniaki, niemiaszki nie dały się nabrać na wasze dezinformacje i idą do sądu pozywać tego żydonazistowskiego [1] śmiecia Poroszenko wraz z jego mafią:

  http://www.rmf24.pl/raport-ukraina/zestrzelony-samolot/news-ukraina-i-poroszenko-przed-europejski-trybunal-praw-czlowiek,nId,1502287

  http://www.tvp.info/16933471/rodziny-ofiar-katastrofy-mh17-pozywaja-ukraine-powinni-byli-zamknac-przestrzen-powietrzna

  Szkoda że w waszej analizie nie podjęliście wątku zdjęć podziurawionego jak sito kokpitu MH17, danych radarowych o ukraińskich SU-25 w pobliżu MH17, tweetów hiszpańskiego kontrolera ruchu który na własne oczy widział te SU-25, a także rozpoczętej tego samego dnia agresji izraelskich bestii na terytorium Gazy:
  http://www.washingtonsblog.com/2014/07/first-examination-malaysian-mh-17-cockpit-photo-shows-ukrainian-government-shot-plane.html

  Jest jeszcze wątek amsterdamskiego lotniska z izraelską firmą “ochroniarską” w tle na którym ten samolot widziano cały po raz ostatni:
  http://edition.cnn.com/2014/07/18/world/europe/mh17-grief-mourning-schiphol-amsterdam-airport/

  Żaden BUK nie brał udziału w tej zaplanowanej z zimną krwią masakrze.

  Komu mogło zależeć na skierowaniu i rozwaleniu tego samolotu w rejonie konfliktu blisko granicy z Rosją?
  Qui bono? Odpowiecie?

  [1] http://www.wykop.pl/link/2153116/nazistowskie-symbole-na-helmach-ukrainskich-zolnierzy-foto/

 39. […] Grupa Wagnera to rosyjska prywatna armia, najemnicy do wynajęcia. Wedle Ukrainy, część jej żołnierzy brało udział w operacji w Donbasie i są oni bezpośrednio zaangażowani w strącenie w 2014 roku malezyjskiego, pasażerskiego Boeinga. […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: