13:25
18/1/2010

Na phishing narażony jest każdy, kto korzysta z e-maila. Warto więc wiedzieć, jak bronić się przed phishingiem, co zrobić kiedy daliśmy się nabrać i jakich sztuczek używają phisherzy, żeby wyciągnąć od nas poufne dane (np. numer karty kredytowej). Zapraszamy do mini-quizu, w którym możesz sprawdzić, czy jesteś w stanie odróżnić prawdziwą pocztę od phishingu.

Phishing Quiz

Aby sprawdzić czy jesteś w stanie odróżnić prawdziwą pocztę od ataków phishing, kliknij tutaj i odpowiedz na 10 pytań.

Przykładowe pytanie w Phishing Quizie

Po udzieleniu odpwiedzi na wszystkie pytania, zobaczysz ekran z punktacją:

Przykładowe wyniki Phishing Quizu

Klikając na każde z pytań, zobaczysz wskazówki, po których można było stwierdzić, czy e-mail jest wiarygodny lub czy była to próba ataku phishing.

Po rozwiązaniu quizu, możesz zobaczyć każdy z e-maili z naniesionymi komentarzami odnośnie wiarygodności poszczególnych zwrotów


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

38 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. 10/10 żaden pishing mi nie straszny :) Podstawa to zwracać uwagę gdzie prowadzą linki.

 2. Wyszło mi 70% głównie przez nieznajomość paypal i tego jak redagują maile. Test naprawdę dobry i uczy patrzeć na różne szczegóły o których pewnie większość zwykłych użytkowników internetu nie wie..

 3. 8/10, źle nie jest. Głupie błędy :)

 4. 10/10 pwned ;-). Chociaż to ostatnie pytanie było trudniejsze do zauważenia ;-).

 5. A ja się nabrałem tylko na ten z kartą (ostatni obrazek w tym wpisie). Nie wiedziałem, że cwaniaki są tak sprytni, że nawet linię telefoniczną postawią ;-)

 6. […] PS Jeśli chcesz sprawdzić, czy potrafisz rozróżnić prawdziwe e-maile od phishingu, zapraszamy do quizu […]

 7. 9/10 :)

 8. 8/10 :O

 9. Robiłem w pośpiechu i 1 zgubiłem, 9/10

 10. 10/10. Dość łatwy test. Kiedyś rozwiązywałem podobny, gdzie żeby mieć 100%, trzeba było znać na pamięć detale logosów różnych firm i używane przez nich kroje czcionek…

 11. 8/10, ale to akurat z racji braku znajomości systemu podatkowego w US ;) Ostatnie oczywiście źle, ale nie tylko, bo jeszcze się przejechałem na 6, z własnej głupoty ;)

 12. 9/10… nadzialbym sie na vishing choc realnie pewno by sie tak nie stalo bo sprawdzilbym numer, na ktory dzwonie :D

 13. @Szymon, a phishing wyglądający co do joty jak z PKO BP połączony z DNS cache poisoning twojego serwera DNS albo jakiś rogue accesspoint wyświetlający co zechce jako prawdziwy Internet dla podłączających się ludzi? ;)

 14. You got 10 out of 10 correct. 100%

  Blah.

 15. 9/10, głupio wpadłem z mailem od UPS, ale lepiej być zbyt ostrożnym i przejechać się w tą stronę niż w drugą :-)

 16. 9/10

 17. Mam 8/10. Było by 9/10 gdybym nie zapomniał sprawdzić adresu e-mail nadawcy :-) Ale to z telefonem chyba najtrudniejsze, co nie?

 18. Nad ostatnim rzeczywiście się zastanawiałem dłużej, ale koniec końców 10/10 :)

 19. Generalnie phishing via e-mail nie jest jakiś super problematyczny. Techniki typu dns poisoning to już inna para kaloszy. W każdym razie 10/10. Prosty wyznacznik, który dla mnie się sprawdza – jeśli sam mogę dotrzeć do adresu ze strony danej firmy (np. samodzielnie logując się na paypal, etc), to pewnie jest ok. No i nie zdarzyło mi się chyba wpisywać danych karty w sytuacji innej niż bezpośrednie przetwarzanie płatności (poza paypal). Chyba nikt o zdrowych zmysłach nie poda danych karty bez takiej konieczności (tym bardziej, że polskie banki bardziej zainteresowane są utrudnianiem procedur reklamacyjnych, niż swoimi klientami).

 20. 9/10 – ale in plus bo bylem bardziej podejrzliwy niz oni uznali za sluszne :) Ale 5 mail to bardziej na phishing wyglada niz legitimate :)

 21. Tak jak kolega wyzej, 90% – 5. dalem jako phishing.

 22. […] jest cholernie nieudolną próbą phishingu, to sorry, ale nie sądzimy, że jakikolwiek komunikat na Niebezpieczniku to zmieni :-] Tych, którzy się nie nabrali i myślą, ze są w stanie rozpoznać każdą próbę phishingu zapraszamy na egzamin z phishingu. […]

 23. 10/10 – fajny test, chociaz raczej na codzien nie sprawdzam tak dokladnie maili.

 24. Ja mam 8/10. Pomyliłem się przy pytaniu 8 (UPC) i 10

 25. same here 7/10

 26. 10/10 a nie używam PayPala
  dla mnie najtrudniejsze były 5 i 9

 27. […] swoje pieniądze przed internetowymi oszustami, polecamy także wzięcie udziału w bezpłatnym anty-phishingowym teście, dzięki któremu poznasz najczęstsze sztuczki stosowane przez cyberprzestępców .Nie zapomnij […]

 28. 10/10
  Jakieś to łatwe było

 29. 9/10 całkiem nieźle mi poszło :)

 30. 7/10 naprawdę dobry test :)

  Powinien być obowiązkowy przed założeniem konta w banku, wyrobieniem karty kredytowej itd :D

 31. 10/10 :-) Podoba mi się Wasz serwis pod względem merytorycznym i na pewno zarzę tu jeszcze nie raz. Powodzenia i pozdrawiam !

 32. Stary post jak swiat, a ja dopiero sie do niego dokopalem. 10/10 :>

 33. 8/10 to chyba nie jest tragiczny wynik

 34. 8/10 test ciekawy. Zrobiłem trochę głupich błędów :

 35. Pod Operą nie działa. Jak to opisać – wyświetlało mi odpowiedzi zamiast pytań, następnie pokazało mi 5/10 właściwych, przy czym nie wyświetliło żadnej błędnej. Wyjaśnić mogłem tylko właściwe odpowiedzi, co jest bez sensu, bo skoro odpowiedziałem właściwie – to po co wyjaśniać? Moim zdaniem na wszystkie 10 odpowiedziałem właściwie, chyba, że strona pokazywała mi inne obrazki, niż te co się miały pokazywać. Nie wiem – przecież Opera generalnie działa na większości stron, mi się jeszcze w życiu nie udało napisać czegos co by się tak pod tą przeglądarką po całości sypało. Najgrubszy błąd to jakaś rozjechana tabelka.

  A zasada jest taka – banki nigdy nie proszą o potwierdzanie swoich danych. Jeśli dane się nie zgadzają, to sam będziesz prosić bank o odblokowanie. A jak odróżnić “dobry mail” bez właściwego linka https (bo była tam taka podpucha)? Jak nie proszą o podanie żadnych wrażliwych danych – to luz.

  Druga zasada – korzystaj z usług banku, który umożliwia anulowanie transakcji kartą po wykonaniu. Swojego czasu korzystałem z Citi – drogi, niezbyt przyjazny – ale pod względem bezpieczeństwa – pewny. Aktywnie zablokowali mi co najmniej 2 oczywiste scamy. W momencie kiedy złodziej chciał sobie 6k$ wypłacić z mojej karty dostałem telefon czy na pewno potwierdzam tą operację. Nie wiem czy każdy bank tak ma, ale warto zadać to pytanie przed podpisaniem umowy o kartę, żeby się potem nie trząść przy płaceniu w sklepie internetowym.

 36. Nie działa

 37. “The server may be experiencing high volume of traffic or is under maintenance.
  Please try again later.”

 38. Czy jeśli nie kliknąłem w napis “kliknij tutaj” bo uznałem to za próbę phishingu, to też dostanę 10/10 ?
  Z resztą co może powiedzieć taki quiz jeśli 1 czynnością w razie jakichkolwiek wątpliwości, jest sprawdzenie nagłówków wiadomości.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: