14:07
26/12/2009

Wszyscy dobrze znamy działka EMP niszczące elektronikę impulsem elektromagnetycznym. Pora przyjrzeć się Rfiddlerowi, karabinowi który niszczy tagi RFID służące do znakowania produktów w sklepach, ale wykorzystywane również w plakietkach identyfikujących pracowników, paszportach czy zbliżeniowych kartach kredytowych.

Rfiddler — skutecznie zniszczy RFID

RFIDdler krzywdy człowiekowi nie zrobi (poza tymczasowym oślepieniem), za to skutecznie unieszkodliwi wszystkie tagi RFID i trochę pomniejszej elektroniki (np. dyski USB).

Przykładowy atak za pomocą Rfiddlera wygląda tak:

Działko podczas wystrzału odgrywa wbudowaną empetrójkę ;-)

Parametry techniczne niszczyciela RFID-ów

 • Energia: 0.6KJ (miedziana cewka z 50 zwojami)
 • Długość kodu: 500 linii w C
 • Zużycie prądu: 860mA
 • Cena: ok. 50 EUR

W projekcie wykorzystano obudowę karabinu Nerf N-Strike Recon CS-6, odtwarzacz MP3 Hama SD CardReaderWriter, chip VLSI7000 i bebechy aparatu Canon Prima 2 oraz lampę 1KV/2800uF.

Niestety, twórca RFIDdlera nie wspomniał ani słowa o kluczowym wydawałoby się w tym przypadku parametrze: zasięgu…

Przeczytaj także:

30 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Czy to artykuł dzięki komentarzowi Dwimenor?

 2. @Piotr: Tak, zmobilizował mnie do doszlifowania tekstu autorstwa igH, którego draft w panelu wisiał od 22 grudnia :-)

 3. W sumie jak to dziala? Rozumiem, ze ta cewka niszczy? Po co lampa blyskowa :)?

 4. Lampa błyskowa żeby oślepiać napastnika ;)

 5. Poderzewam że używają układu od lampy błyskowej jako generatora wysokiego napięcia, przepuszczają go przez cewkę która generuje impuls elektromagnetzyczny, który indukuje się w RFIDzie powodując jego spalenie ;]

 6. @XANi: No fakt… Tylko po co im ta lampa… I co robi ten 500liniowy program…

 7. Sądzę że połączyli lampę szeregowo z cewką, tak że lampa robi jako “wyzwalacz impulsu”. dzięki czemu oszczędzili na wysokonapięciowych tranzystorach. Tzn. impuls robiący błysk lampy przechodzi przez cewkę i przy okazji generuje EMP ;].

  A program robi pewnie miganie ledków i sterowanie wyświetlaczem “dla bajeru”, bez niego też by się obyło prawdopodobnie ;]

 8. jest tylko jedno ale bo jak wiemy pole magnetyczne jest bezzrodlowe co powoduje pewien problem jak zauwazyl autor… bardzo nie wielki zasieg aczkolwiek impuls z lampy blyskowej wyzwala na prawde sporo energii :D

 9. Strasznie hałaśliwa wersja. Tak się zastanawiam… rfid stosuje się do zabezpieczania produktów przed wyniesieniem ze sklepu? Jeśli tak, to czy bramki w sklepie nie zareagują jeśli przeniesiemy przez nie produkt z spalonym rfidem?

 10. Ro raczej nie zareaguja ;). Przeciez zniszczysz w nim elektronike…

 11. Stąd tylko krok do wersji kompaktowej mieszczącej się w kieszeni ;] Zasięg parę cm ale żeby palić RFIDy w sklepie więcej nie potrzeba ;].

 12. …tylko, że w sklepie to RFID-ów się nie przepala, a po prostu odrywa od produktu ;-) (ew. izoluje od bramek za pomocą prowizorycznej klatki faraday’a — torebki/plecaka wyłożonego folią aluminiową).

  • W sklepach (zabezpieczenia) to nie są raczej RFID – a raczej proste układy rezonansowe (antena w postaci cewki oraz kondensator).

 13. To też metoda, ale noszenie mini-bomby EMP w kieszeni dużo fajniejsze ;]

 14. @pk: tylko pewne produkty maja rfidy wewnatrz (ostatnio widzialem w zewnetrznym HDD od Segate) i takich raczej nie oderwiesz. A metoda z plecakiem… W pewnych sklepach zabraniaja wnoszenia.

  W sumie to co nalepiaja na produkty w carefourze? Taka przezroczysta nalepka ze srebrnym paskiem. RFID to nie jest…

  • Jest to kwestia językowa czy to jest RFID czy nie. W branżowym języku są to RFID 1bitowe, które pozwalają stwierdzić czy RFID jest w zasięgu czy nie. Od strony elektrycznej jest to obwód rezonansowy który pobiera energię z nadajnika bramki która działa jak tzw “dip-meter”.

 15. @W sumie to co nalepiaja na produkty w carefourze? Taka przezroczysta nalepka ze srebrnym paskiem. RFID to nie jest…

  Jest to małych rozmiarów antena, która powoduje sprzężenie z sygnałem emitowanym przez bramki, które wykrywając je uruchamiają alarm.

 16. Zgaduje – 4 warstwy folii aluminiowej starcza ;).

 17. […] This post was mentioned on Twitter by Niebezpiecznik, AKwiatkowski. AKwiatkowski said: https://niebezpiecznik.pl/post/rfiddler-dzialko-niszczace-rfid-y-wideo/ […]

 18. […] że zaraz po wykryciu szpiegujących kamer, drugim krokiem każdego paranoika powinno być zniszczenie okolicznych tagów RFID ;-) A tak zupełnie serio, to bardzo chcielibyśmy go wypróbować na jakimś zeskimmowanym […]

 19. Czyli prywatność jeszcze ma szansę przeżyć, zanim wszyscy zostaniemy “zapuszkowani” i śledzeni przez jeden wielki globalny GPS.

 20. za darmo mozecie to zrobic wkladajac cos co ma RFID do mikrofali

 21. “a po prostu odrywa od produktu ;-) ”
  @pk a te miejsca przy ladzie gdzie nie wypada kłaść kart z rfid to co? :P

 22. z mikrofalą to lepiej uważać bo wraz ze zniszczeniem RFID-a moze uszkodzić się mikrofala. Popatrzcie na numery z mikrofalą na Brainiacu.

 23. @Paweł Nyczaj: Przesadzasz – jak wsadzisz np. widelec to zrobi się gorący, jak wsadzisz zgniecioną kulkę z aluminium to zaczną na niej przeskakiwać iskry. Jak wsadzisz zamkniętą puszkę to może ją rozerwać ciśnienie.
  Znacznie uproszczone ale tak to wygląda. Nic nie powinno się stać :).

 24. […] mnie też feature o nazwie: “totally wireless reset”… i to czy RFIDdler dałby sobie radę z tym wózeczkiem […]

 25. […] opublikowaliśmy tutaj oraz tutaj. Swoją drogą, ciekawe czy w tym przypadku zadziałałby RFIDdler…? […]

 26. Ja mam teraz pytanie czy impuls elektro magnetyczny nie zniszczy przy okazji drugiego chipu

 27. […] P.S. Jest taki serial telewizyjny… Revolution, a domowym sposobem CHAMP-a można zasymulować takim cackiem. […]

 28. przydałoby się do “smażenia” czipów w banknotach euro zamiast wkładania ich do kuchenki mikrofalowej

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: