14:07
26/12/2009

Wszyscy dobrze znamy działka EMP niszczące elektronikę impulsem elektromagnetycznym. Pora przyjrzeć się Rfiddlerowi, karabinowi który niszczy tagi RFID służące do znakowania produktów w sklepach, ale wykorzystywane również w plakietkach identyfikujących pracowników, paszportach czy zbliżeniowych kartach kredytowych.

Rfiddler — skutecznie zniszczy RFID

RFIDdler krzywdy człowiekowi nie zrobi (poza tymczasowym oślepieniem), za to skutecznie unieszkodliwi wszystkie tagi RFID i trochę pomniejszej elektroniki (np. dyski USB).

Przykładowy atak za pomocą Rfiddlera wygląda tak:

Działko podczas wystrzału odgrywa wbudowaną empetrójkę ;-)

Parametry techniczne niszczyciela RFID-ów

 • Energia: 0.6KJ (miedziana cewka z 50 zwojami)
 • Długość kodu: 500 linii w C
 • Zużycie prądu: 860mA
 • Cena: ok. 50 EUR

W projekcie wykorzystano obudowę karabinu Nerf N-Strike Recon CS-6, odtwarzacz MP3 Hama SD CardReaderWriter, chip VLSI7000 i bebechy aparatu Canon Prima 2 oraz lampę 1KV/2800uF.

Niestety, twórca RFIDdlera nie wspomniał ani słowa o kluczowym wydawałoby się w tym przypadku parametrze: zasięgu…


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

30 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Czy to artykuł dzięki komentarzowi Dwimenor?

 2. @Piotr: Tak, zmobilizował mnie do doszlifowania tekstu autorstwa igH, którego draft w panelu wisiał od 22 grudnia :-)

 3. W sumie jak to dziala? Rozumiem, ze ta cewka niszczy? Po co lampa blyskowa :)?

 4. Lampa błyskowa żeby oślepiać napastnika ;)

 5. Poderzewam że używają układu od lampy błyskowej jako generatora wysokiego napięcia, przepuszczają go przez cewkę która generuje impuls elektromagnetzyczny, który indukuje się w RFIDzie powodując jego spalenie ;]

 6. @XANi: No fakt… Tylko po co im ta lampa… I co robi ten 500liniowy program…

 7. Sądzę że połączyli lampę szeregowo z cewką, tak że lampa robi jako “wyzwalacz impulsu”. dzięki czemu oszczędzili na wysokonapięciowych tranzystorach. Tzn. impuls robiący błysk lampy przechodzi przez cewkę i przy okazji generuje EMP ;].

  A program robi pewnie miganie ledków i sterowanie wyświetlaczem “dla bajeru”, bez niego też by się obyło prawdopodobnie ;]

 8. jest tylko jedno ale bo jak wiemy pole magnetyczne jest bezzrodlowe co powoduje pewien problem jak zauwazyl autor… bardzo nie wielki zasieg aczkolwiek impuls z lampy blyskowej wyzwala na prawde sporo energii :D

 9. Strasznie hałaśliwa wersja. Tak się zastanawiam… rfid stosuje się do zabezpieczania produktów przed wyniesieniem ze sklepu? Jeśli tak, to czy bramki w sklepie nie zareagują jeśli przeniesiemy przez nie produkt z spalonym rfidem?

 10. Ro raczej nie zareaguja ;). Przeciez zniszczysz w nim elektronike…

 11. Stąd tylko krok do wersji kompaktowej mieszczącej się w kieszeni ;] Zasięg parę cm ale żeby palić RFIDy w sklepie więcej nie potrzeba ;].

 12. …tylko, że w sklepie to RFID-ów się nie przepala, a po prostu odrywa od produktu ;-) (ew. izoluje od bramek za pomocą prowizorycznej klatki faraday’a — torebki/plecaka wyłożonego folią aluminiową).

  • W sklepach (zabezpieczenia) to nie są raczej RFID – a raczej proste układy rezonansowe (antena w postaci cewki oraz kondensator).

 13. To też metoda, ale noszenie mini-bomby EMP w kieszeni dużo fajniejsze ;]

 14. @pk: tylko pewne produkty maja rfidy wewnatrz (ostatnio widzialem w zewnetrznym HDD od Segate) i takich raczej nie oderwiesz. A metoda z plecakiem… W pewnych sklepach zabraniaja wnoszenia.

  W sumie to co nalepiaja na produkty w carefourze? Taka przezroczysta nalepka ze srebrnym paskiem. RFID to nie jest…

  • Jest to kwestia językowa czy to jest RFID czy nie. W branżowym języku są to RFID 1bitowe, które pozwalają stwierdzić czy RFID jest w zasięgu czy nie. Od strony elektrycznej jest to obwód rezonansowy który pobiera energię z nadajnika bramki która działa jak tzw “dip-meter”.

 15. @W sumie to co nalepiaja na produkty w carefourze? Taka przezroczysta nalepka ze srebrnym paskiem. RFID to nie jest…

  Jest to małych rozmiarów antena, która powoduje sprzężenie z sygnałem emitowanym przez bramki, które wykrywając je uruchamiają alarm.

 16. Zgaduje – 4 warstwy folii aluminiowej starcza ;).

 17. […] This post was mentioned on Twitter by Niebezpiecznik, AKwiatkowski. AKwiatkowski said: https://niebezpiecznik.pl/post/rfiddler-dzialko-niszczace-rfid-y-wideo/ […]

 18. […] że zaraz po wykryciu szpiegujących kamer, drugim krokiem każdego paranoika powinno być zniszczenie okolicznych tagów RFID ;-) A tak zupełnie serio, to bardzo chcielibyśmy go wypróbować na jakimś zeskimmowanym […]

 19. Czyli prywatność jeszcze ma szansę przeżyć, zanim wszyscy zostaniemy “zapuszkowani” i śledzeni przez jeden wielki globalny GPS.

 20. za darmo mozecie to zrobic wkladajac cos co ma RFID do mikrofali

 21. “a po prostu odrywa od produktu ;-) ”
  @pk a te miejsca przy ladzie gdzie nie wypada kłaść kart z rfid to co? :P

 22. z mikrofalą to lepiej uważać bo wraz ze zniszczeniem RFID-a moze uszkodzić się mikrofala. Popatrzcie na numery z mikrofalą na Brainiacu.

 23. @Paweł Nyczaj: Przesadzasz – jak wsadzisz np. widelec to zrobi się gorący, jak wsadzisz zgniecioną kulkę z aluminium to zaczną na niej przeskakiwać iskry. Jak wsadzisz zamkniętą puszkę to może ją rozerwać ciśnienie.
  Znacznie uproszczone ale tak to wygląda. Nic nie powinno się stać :).

 24. […] mnie też feature o nazwie: “totally wireless reset”… i to czy RFIDdler dałby sobie radę z tym wózeczkiem […]

 25. […] opublikowaliśmy tutaj oraz tutaj. Swoją drogą, ciekawe czy w tym przypadku zadziałałby RFIDdler…? […]

 26. Ja mam teraz pytanie czy impuls elektro magnetyczny nie zniszczy przy okazji drugiego chipu

 27. […] P.S. Jest taki serial telewizyjny… Revolution, a domowym sposobem CHAMP-a można zasymulować takim cackiem. […]

 28. przydałoby się do “smażenia” czipów w banknotach euro zamiast wkładania ich do kuchenki mikrofalowej

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: