16:31
30/11/2009

Nie, nie po to, żeby uprzyjemnić pracę swoim agentom, a jako dopalacz dla wojskowego superkomputera… Nie od dziś bowiem wiadomo, że procesory graficzne użyte w konsolach PlayStation świetnie nadają się do przyśpieszenia obliczeń związanych z np. łamaniem haseł.

Paradoksalnie zakup konsoli jest w dzisiejszych czasach bardziej opłacalny niż zakup innego sprzętu o porównywalnej mocy i możliwościach, jak wyjaśnia przedstawiciel amerykańskiego ministerstwa obrony:

2 procesory cell 3.2GHz dostępne na rynku pozwalają na wykonanie 400 miliardów FLOPS-ów, czyli operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę i kosztują ok. 8000 dolarów, a dwie konsole Sony PS3s osiągają wydajność 300 miliardów FLOPS-ów i kosztują 600 dolarów…

Tak duża różnica w cenie to prezent od firmy Sony, która sporo dopłaca do każdej konsoli i sprzedając ją poniżej kosztów na rynku liczy, że wpływy z gier zwrócą “dopłatę” z nawiązką.

Nowe PS3 wzbogacą istniejący już klaster skłądający się z 300 konsol. Takim potworem można m.in. wydajniej łamaćzgadywać hasła obywateli szyfrujących dyski za przy pomocy TrueCrypta i PGP ;-)

jeden z prywatnych klastrów PS3

jeden z prywatnych klastrów PS3

Gospodarność ministerstwa w czasach kryzysu na pewno przypadnie do gustu większości obywateli, ale niekoniecznie graczom… Zakup konsol przez rząd zbiega się bowiem w czasie z premierą gry “Call of Duty: Modern Warfare 2” oraz okresem świątecznym, a to oznacza, 2200 dzieci, które pod choinką zamiast konsoli, znajdą słodycze ;-)

P.S. Jeśli kogoś nie stać na 2500 konsol PS3, zawsze może wybrać niskobudżetową wersję łamania haseł w Chmurze Amazonu, o której pisaliśmy parę tygodni temu.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

11 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. —łamać—zadywać hasła

 2. “W wersji Slim oraz na tych konsolach, na których została zainstalowana aktualizacja systemu 3.0, instalacja dodatkowego systemu operacyjnego jest niemożliwa.” (http://pl.wikipedia.org/wiki/PlayStation_3 ) więc raczej zostaną wykupione resztki magazynowe wprost z centrali Sony ;) – wszystkim to się opłaci – Sony bo naukowcy będą kupować Cell BE w wersji drogiej, Sony bo pozbędzie się starego (ale bardzo ciekawego) sprzętu, stracą tylko Ci którzy korzystali z PS3 do obliczeń naukowych/technicznych/łamania haseł – bo niedługo pewnie wersja Slim tylko będzie dostępna.

 3. W http://www.blackhat.com/presentations/bh-usa-09/BEVAND/BHUSA09-Bevand-MD5-SLIDES.pdf na slajdzie 17 mamy małe porównanie mocy klastrów ps3, a kilku GPU… na korzyść GPU. Czyżby Sony było bardziej lubiane niż ATi/Nvidia? :>

 4. Albo po prostu wojsko nie wierzy w CUDA ;)

  PB,MSPANC

 5. @Adrian wiele zależy od tego, do czego chcesz wykorzystac procesor. CELL-e są lepsze w jednych obliczeniach, a CUDAki w drugich… Zreszta, wojaki maja juz kilka setek celli…

 6. @sinx
  OtherOS będzie i jak czas pokazał, nadal jest, nawet na nowym fw. Poszkodowani są tylko posiadacze Slim. ;)

 7. […] 4 2.4GHz. Zarezerwowaliście już swój slot na klastrze w NSA? Czy może wolicie zainwestować w PlayStation 3? […]

 8. […] warto wspomnieć, że nie tylko Talibowie używają elementów z PlayStation do walki… robią to także Amerykanie. […]

 9. A co zrobią z YLOD? Może zamkną konsole w komorach Lambertsa?

 10. […] Wojsko USA będzie teraz mogło dokupić sobie kolejne 2000 konsol… […]

 11. To Jaś Fasola ma klaster na PS3?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: