16:31
30/11/2009

Nie, nie po to, żeby uprzyjemnić pracę swoim agentom, a jako dopalacz dla wojskowego superkomputera… Nie od dziś bowiem wiadomo, że procesory graficzne użyte w konsolach PlayStation świetnie nadają się do przyśpieszenia obliczeń związanych z np. łamaniem haseł.

Paradoksalnie zakup konsoli jest w dzisiejszych czasach bardziej opłacalny niż zakup innego sprzętu o porównywalnej mocy i możliwościach, jak wyjaśnia przedstawiciel amerykańskiego ministerstwa obrony:

2 procesory cell 3.2GHz dostępne na rynku pozwalają na wykonanie 400 miliardów FLOPS-ów, czyli operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę i kosztują ok. 8000 dolarów, a dwie konsole Sony PS3s osiągają wydajność 300 miliardów FLOPS-ów i kosztują 600 dolarów…

Tak duża różnica w cenie to prezent od firmy Sony, która sporo dopłaca do każdej konsoli i sprzedając ją poniżej kosztów na rynku liczy, że wpływy z gier zwrócą “dopłatę” z nawiązką.

Nowe PS3 wzbogacą istniejący już klaster skłądający się z 300 konsol. Takim potworem można m.in. wydajniej łamaćzgadywać hasła obywateli szyfrujących dyski za przy pomocy TrueCrypta i PGP ;-)

jeden z prywatnych klastrów PS3

jeden z prywatnych klastrów PS3

Gospodarność ministerstwa w czasach kryzysu na pewno przypadnie do gustu większości obywateli, ale niekoniecznie graczom… Zakup konsol przez rząd zbiega się bowiem w czasie z premierą gry “Call of Duty: Modern Warfare 2” oraz okresem świątecznym, a to oznacza, 2200 dzieci, które pod choinką zamiast konsoli, znajdą słodycze ;-)

P.S. Jeśli kogoś nie stać na 2500 konsol PS3, zawsze może wybrać niskobudżetową wersję łamania haseł w Chmurze Amazonu, o której pisaliśmy parę tygodni temu.

Przeczytaj także:

11 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. —łamać—zadywać hasła

 2. “W wersji Slim oraz na tych konsolach, na których została zainstalowana aktualizacja systemu 3.0, instalacja dodatkowego systemu operacyjnego jest niemożliwa.” (http://pl.wikipedia.org/wiki/PlayStation_3 ) więc raczej zostaną wykupione resztki magazynowe wprost z centrali Sony ;) – wszystkim to się opłaci – Sony bo naukowcy będą kupować Cell BE w wersji drogiej, Sony bo pozbędzie się starego (ale bardzo ciekawego) sprzętu, stracą tylko Ci którzy korzystali z PS3 do obliczeń naukowych/technicznych/łamania haseł – bo niedługo pewnie wersja Slim tylko będzie dostępna.

 3. W http://www.blackhat.com/presentations/bh-usa-09/BEVAND/BHUSA09-Bevand-MD5-SLIDES.pdf na slajdzie 17 mamy małe porównanie mocy klastrów ps3, a kilku GPU… na korzyść GPU. Czyżby Sony było bardziej lubiane niż ATi/Nvidia? :>

 4. Albo po prostu wojsko nie wierzy w CUDA ;)

  PB,MSPANC

 5. @Adrian wiele zależy od tego, do czego chcesz wykorzystac procesor. CELL-e są lepsze w jednych obliczeniach, a CUDAki w drugich… Zreszta, wojaki maja juz kilka setek celli…

 6. @sinx
  OtherOS będzie i jak czas pokazał, nadal jest, nawet na nowym fw. Poszkodowani są tylko posiadacze Slim. ;)

 7. […] 4 2.4GHz. Zarezerwowaliście już swój slot na klastrze w NSA? Czy może wolicie zainwestować w PlayStation 3? […]

 8. […] warto wspomnieć, że nie tylko Talibowie używają elementów z PlayStation do walki… robią to także Amerykanie. […]

 9. A co zrobią z YLOD? Może zamkną konsole w komorach Lambertsa?

 10. […] Wojsko USA będzie teraz mogło dokupić sobie kolejne 2000 konsol… […]

 11. To Jaś Fasola ma klaster na PS3?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: