20:45
7/6/2010

Jeden z informatorów Wikileaks.org, popularnej w sieci strony ujawniającej tajne dokumenty rządowe i firmowe, został aresztowany. Wikileaks do tej pory szczyciło się tym, że swoim informatorom zapewnia całkowitą anonimowość i nigdy ujawniono tożsamości żadnej z osób, która dostarczała serwisowi poufne dokumenty.

Aresztowanie informatora WikiLeaks.org

Aresztowanym jest Bradley Manning, 22 letni pracownik wojskowego wywiadu. Zarzut to ujawnienie tajnego nagrania video z wojskowych działań operacyjnych oraz setek tysięcy innych dokumentów. Zatrzymania dokonano w Iraku. Bradleya wsypał były “hacker” Adrian Lamo, w rozmowie z którym Bradley chwalił się, że to on przekazał Wikileaks sławne nagranie amerykańskiego helikoptera strzelającego do dziennikarzy i cywili.

Bradley Manning, odpowiedzialny za wyciek tajnych wojskowych dokumentów do serwisu Wikileaks.org

Co ciekawe, Adrian Lamo (czyli osoba, która wsypała Bradley’a, przekazując logi z ich wspólnych rozmów agentom FBI), wspierał finansowo serwis Wikileaks.org. Podobno telefon do FBI poprzedziły u niego długie rozmyślania, jednak koniec końców, Lamo doszedł do wniosku, że działania Bradley’a stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Myślę, że Lamo nie będzie teraz miał łatwego życia…

Po aresztowaniu, Bradley poprosił ciotkę, aby umieściła na jego Facebooku taką wiadomość:

Some of you may have heard that I have been arrested for disclosure of classified information to unauthorized persons. See CollateralMurder.com.

Wikileaks nie potwierdza, że to Manning był ich informatorem. Serwis tłumaczy, że nie przechowuje żadnych informacji na temat swoich źródeł, więc nie może ani potwierdzić ani zaprzeczyć kim był informator. Dodatkowo, Wikileaks dodaje, że Washington Post posiadał opublikowane na CollateralMurder.com video rok wcześniej, ale nie zdecydował się na jego publikację.

Tajne dane wojskowe są łatwe do zdobycia

Jak donosi Wired, Bradley Manning miał dostęp do dwóch wewnętrznych wojskowych sieci SIPRNET (tajna sieć Ministerstwa Obrony) oraz Joint Worldwide Intelligence Communications System przeznaczonej do dystrubucji tajnych dokumentów. Dane z sieci wynosił na płytach CD-RW, które do bazy wnosił jako płyty z muzyką oznakowaną np. jako Lady Gaga. Nikt niczego nie podejrzewał…

Według Manninga, tajne wojskowe dane często znajdowały się na publicznych serwerach, np. centcom.smil.mil, co prawda w zaszyfrowanej AES-em 256 postaci. Wystawione w internecie miały być dostępne dla oficerów badających poszczególne incydenty.

Wikileaks.org to zagrożenie dla bezpieczeństwa U.S.A

Rząd U.S.A. od dawna postrzega Wikileaks jako zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju. Serwis opublikował nawet tajny raport, opisujący jakimi metodami władze U.S.A. mogą walczyć z Wikileaks (jedym z nich była dyskredytacja poprzez podsyłanie fałszywych materiałów i osłabienie zaufania do serwisu). Co ciekawe, ten raport dla Wikileaks zdobył właśnie nie kto inny, a Bradley Manning…

Serwis próbowano zamknąć już kilka razy, jednak za każdym razem Wikileaks wychodził obronną reką. Serwis korzysta z kilku serwerów w wielu krajach, a proces przyjmowania tajnych dokumentów jest szyfrowany, co zapewnia ochronę i serwisowi i informatorom. Wikileaks jeszcze nigdy nie zdradziło źródła swoich informacji, ale jak widać, źródła mogą się zdradzać same…

Aktualizacja 13.06.2010
Oprócz informacji na temat nagrania z helikopterem, Manning przekazał Wikileaks także dane dotyczące śledztwa rządu U.S.A w sprawie ataków na Google oraz ponad 200 000 tajnych depeszy dyplomatycznych.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

30 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. 404 ściele się gęsto na WikiLeaks. Spora część plików już nie istnieje…

 2. Ech… do tej pory zapisywałem hasła w przeglądarce. Do tej pory.

  • @Jam: i możesz zapisywać dalej w przeglądarce, używaj tylko opcji “Hasła Głównego” (ang. Master Password)… i iStealer ci niegroźny.

 3. “nigdy ujawniono”

  Trudno nie przyznać racji Lamo, mimo tego jakie informacje publikował informator… pracownik wywiadu udostępniający tajne informacje – jakiekolwiek – to poważne zagrożenie dla systemu…

 4. Trzeba lepiej szukać ;-) wikileaks.org/file/us-intel-wikileaks.pdf

 5. Lamo to frajer

 6. „Bradleya wsypał były “hacker” Adrian Lamo, w rozmowie z którym Bradley chwalił się, że to on przekazał Wikileaks sławne nagranie…”

  Ech, ta ludzka potrzeba chwalenia się i dodawania sobie ważności…

 7. Nie lubię politykować, ale :
  – na miejscu Lamo zmienił bym nazwisko, isp, adres etc bo faktycznie przestał być hackerem (biorąc pod uwagę tekst Erica Raymonda)
  – Bradley Manning – kiepski wywiadowca – byle komu się chwali
  – dobrze że zostają ujawnione takie “wypadki” bo przynajmniej ludzie się dowiadują że niektórych amerykanów powinno się postawić przed Norymbergą
  – może do naszych polityków kiedyś dotrze (pobożne życzenie) że to nie nasza wojna.
  Z drugiej strony nie wiem jak to działa (może mi to ktoś przybliży) że gdy Polscy żołnierze dostają błędne wytyczne co do lokalizacji celu i rozwalają bogu ducha winnych cywili są sądzeni o zbrodnię ludobójstwa (!sic) a amerykanie walą jak do kaczek (za wzorową postawę?) rozwalając cywili dostaną medal(?)

 8. Hmm… Sporo o Adrianie Lamo było w niedawno wypuszczonym w sieci filmie “Hackers Wanted” i po oglądnięciu tego materiału miałem wrażenie, że to w miarę przyzwoity człowiek, a tu takie coś… No cóż… Trust no one & only the paranoid will survive.

 9. @cyber killer:
  wiec lepiej bylo pozwolic na wyciek i narazic wspolobywateli na utrate zycia, lub zdrowia?

 10. @jurek ogórek
  Nie mieszajmy zatajania zbrodni wojennych do bezpieczeństwa narodowego.

 11. @jurek ogórek: Jaką utratę życia lub zdrowia??? To co wycieka jedynie może zaszkodzić tym, który knują przeciwko ludzkości i powinni zostać skazani za swoje zbrodnie. Przykładowo ten film ze śmigłowca – USA chciała go zataić, bo źle by wyglądało to na arenie międzynarodowej. Właśnie bardzo dobrze się stało (i dalej się dzieje), że takie rzeczy wychodzą na jaw.

 12. @jurek ogórek
  To tak, jakbyś zatajał dowody przestępstwa, bo możesz narazić morderców na pobyt za kratkami.
  A każda instytucja rządowa chętnie przykryje swoje świństwa zacytowaną przez Ciebie formułką. Kto chce, niech wierzy.

 13. Lady Gaga rządzi :D

 14. Teraz tylko czekać, aż na ten artykuł trafi “ekspert” z “F(cu)ktu” czy innego super ekspresa i będziemy mogli przeczytać w gazetach “Lady gaga ukradła dane amerykańskiej armii”^^
  Przy ich morderczym czajniku czy śpiewających żabach to i tak dobry news.

  Ciekawe to wikileaks, wcześniej tam nigdy nie byłem, szkoda tylko że część artykułów jest w języku hitlera, z którego znam jeno spielen i machen.

 15. @Cyber Killer: ma to znaczenie jakie informacje udostępniał? Jeśli udostępniał dane XXX to równie dobrze mógł wynieść dane YYY. Co innego taki przeciek w jakiejś jednostce wojskowej, a co innego w WYWIADZIE. o.O

  Patrząc na to oczami jakiegoś terrorysty… łatwiej zmusić/namówić pana X, który wynosi dane wywiadu i publikuje na jakiejś stronie www niż zrobić to samo z innym oficerem wiernym krajowi, który na każdym kroku może kombinować jak o incydencie powiadomić przełożonych. True?;)

 16. @X
  A równie dobrze mógł nie wynieść. Historia i opinia publiczna ma na temat takich inne zdanie, np. wicedyrektora FBI Marka Felta “Głębokie gardło” przedstawia się jako postać pozytywną (pomijając prawicę) . Dlatego w jęz. ang. istnieje słowo Whistleblower.

 17. @X: z moimi mocno anarchistycznymi poglądami to uważam, że to nawet dobrze. USA jest paskudnym tworem na tym świecie, który uważa, że mają władzę nad wszystkim i należy ich uświadomić że wcale tak nie jest. Im dłużej żyję tym bardziej ich nienawidzę i pokuszę się nawet o stwierdzenie, że coraz więcej w moich oczach zyskuje pan Usama ibn Ladin, któremu bądź co bądź kontrowersyjnymi metodami udało się mocno nadepnąć na odcisk USA. Podobnie każdy inny człowiek który szkodzi rządowi USA jest wg mnie niejako bohaterem dla ludzkości. Ale to już moje poglądy.

 18. @Cyber Killer
  jak dobrze moj mily panie, ze tylko USA sa takie wredne i niedobre. kiedys Hiszpania, pozniej Anglia, nastepnie ZSRR, a niedlugo Chiny mialy/maja zupelnie inne metody dzialan i inne cele polityczne. yap
  bez urazy, ale poglady na poziomie gimnazjalisty. jak ci tak USA nie pasuja to poczekaj, niedlugo dyktat narzuca Chiny to sie ucieszysz

 19. @haters:
  informator, o ktorym mowa w artykule mial zamiar udostepnic informacje, ktore *przykladowo* mogly zagrozic bezpieczenstwu amerykanskich zolnierzy w iraku, dajmy na to plany ich bazy, lub nazwiska i zdjecia oficerow, ktorzy wtedy staliby sie glownym celem zamachowcow.
  pisze “przykladowo”, bo nie wiem, czego konkretnie dowiedzial sie Lamo, ale zgaduje, ze gdyby to byly tylko i wylacznie filmiki typu strzelanie do dziennikarzy, to nie poszedlby z tym do FBI.
  ujawnione mialy byc tez tajne depesze miedzy ambasadami — byc moze narazaly by one bezpieczenstwo oficerow wywiadu dzialajacych poza granicami, etc.
  myslcie troche ludzie :P

 20. Dobrze, że Manning przekazał wikileaks filmik z masakry w Iraku, bo takie zbrodnie powinny ujrzeć światło dzienne. Ale również dobrze, że Lamo wsypał Manninga. Dlaczego? Pół biedy, że oficer wywiadu ujawnia filmik ze zbrodni. Zakładam, że zrobił to z poczucia obywatelskiego obowiązku i miłości do ojczyzny. Chciał żeby jego kraj był lepszy i tylko ujawnienie tego nagrania mogło doprowadzić do ukarania czy choćby publicznego napiętnowania winnych i zmiany polityki USA.

  Natomiast to, że ten sam oficer wygaduje wszem i wobec jaki to z niego kozak, że ujawnia tajne i szykuje się do upublicznienia jakichś kolejnych tajnych dokumentów i to też wygaduje znajomym tak, że aż ci postanawiają kolegę zadenuncjować do FBI, to tylko pokazuje, że z niego dupa jest, a nie oficer wywiadu. To poddaje w wątpliwość moje przekonanie o jego działaniu dla dobra kraju. Nie mam wątpliwości, że skoro nikt nie wyciągnął poprawnych wniosków z tej akcji z zabiciem dziennikarza to film powinien zostać ujawniony. Niemniej jednak późniejsza postawa Manninga wskazuje na to, że ujawnił ten film nie dla powszechnego dobra lecz dla własnej korzyści (uznanie kolegów, sława, itp.), a to jest godne potępienia. Ciekawe co jeszcze gotów był ujawnić (albo odpukać już ujawnił lub przekazał terrorystom/partyzantom/obcym wywiadom) żeby tylko zaszpanować przed znajomymi?

 21. Mi tam nie żal USA i ich zbrodniczej machiny wojennej do napędzania własnego american dream. Jeśli ktoś nie rozumie to powinien obejrzeć ten krótki filmik:
  Part 1 i 2:
  http://www.youtube.com/watch?v=BM9yCk4IB8w
  http://www.youtube.com/watch?v=w4-5GbnoWDs

 22. A co by było, gdyby WikiLeaks faktycznie zamknięto, a potem podstawiono fake w jego miejsce i próbowano określić źródła przesyłanych do nich materiałów? Ex-haker (wtf? co to niby ma być ex-haker?) niby go wsypał? Ciekawe “wyjaśnienie”… Może właśnie w opisany przeze mnie sposób złapali tego gościa? Moją tezę może potwierdzać to, że wiele materiałów/linków już nie jest dostępnych. Ciekawe ;)

 23. […] ma przechlapane u amerykańskich wojskowych. Przede wszystkim ze względu na opublikowanie video ukazującego ostrzelanie bezbronnych cywilów przez amerykański śmigłowiec. Założyciel Wikileaks, Julian Assange, w ostatnich miesiącach […]

 24. […] Manning udostępnił serwisowi WikiLeaks tajne amerykańskie depesze. Oto, jak wygląda jego typowy dzień w […]

 25. […] ambasady apeluje do Baracka Obamy o zaprzestanie “polowania” na Wikileaks i uwolnienie Bradley’a Maninga. Sympatyzuje też z rosyjskimi Pussy […]

 26. […] najpierw przywołali szereg “niesprawiedliwych wydarzeń” takich jak uwięzienie Bradleya Manninga, czy też politykę SONY zakazującą modyfikowania konsoli Playstation… a potem umieścili […]

 27. […] tak prostą operacją, jak dziś. Edward Snowden kopiował dane na pendrive’a i podobnie jak Bradley’owi Manningowi, wystarczyłaby mu zapewne jedna wizyta w archiwum centrali. Nasi bohaterowie musieli wszystko […]

 28. […] / LulzSec / AntiSec ataki wymierzone w firmy, które blokowały akcje zbierania funduszy na Bradley’a Manninga, coraz bardziej zaczęły doskwierać nie tylko firmom prywatnym (Sony, Mastercard i PayPal), ale […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: