22:17
18/1/2012

Zapewne zauważyliście, że dziś Niebezpiecznik wygląda trochę inaczej. Stanęliśmy serwer w serwer z Google, Redditem i Wikipedią oraz innymi popularnymi serwisami. Protestujemy wspólnie przeciw niepotrzebnemu ułatwianiu (legalizacji?) cenzury internetu i inwigilacji internautów — obie te czynności zakładają takie amerykańskie ustawy jak SOPA czy PIPA. Ale nas, Polaków i Europejczyków, bardziej powinna interesować ACTA…

STOP SOPA, STOP PIPA

Nie łudzimy się, że nasz protest zostanie zauważony przez kongres USA. Po prostu symbolicznie solidaryzujemy się z amerykańskimi kolegami. Chcemy też uświadomić Was, drodzy czytelnicy, że niebawem podobne do Amerykanów problemy mogą mieć Polacy …i reszta Europy. A imie tych problemów to ACTA.

STOP ACTA

ACTA, czyli Anti-Counterfeiting Trade Agreement to międzynarodowe porozumienie w sprawie walki z naruszeniami tzw. własności intelektualnej. Tajne negocjacje nad zawartością tego dokumentu były prowadzone przez szereg krajów (USA, UE, Japonia, Szwajcaria) od 2007 roku. W 2010 tekst ACTA wyciekł do internetu, a 17 grudnia 2011 Rada Unii Europejskiej opublikowała krótką wzmiankę o autoryzacji podpisu ACTA na stronie 43 komunikatu prasowego na temat rolnictwa i rybołówstwa (to się nazywa steganografia!). 26 stycznia 2012 ACTA zostanie podpisana w Polsce a na wiosnę ACTA zostanie poddana głosowaniu w parlamencie EU.

ACTA (podobnie jak i SOPA oraz PIPA) zawiera szereg potrzebnych regulacji (Niebezpiecznik jest przeciwny “piractwu”), ale niestety, implementowane przez polityków narzędzia do walki ze “złem w internecie”, mające służyć “kontroli i monitoringowi” nie zostały przemyślane i co gorsza pozwalają na wiele nadużyć; w tym inwigilację obywateli. Fundacja Panoptykon uważa, że:

przyjęcie porozumienia, do czego najwyraźniej dążą instytucje europejskie, może prowadzić do blokowania legalnych i wartościowych treści dostępnych w Internecie, a tym samym spowodować istotne zagrożenia dla wolności słowa.

ACTA dopuszcza monitorowanie i rejestrowanie działań podejmowanych w sieci przez miliony użytkowników, mimo braku uzasadnionych podejrzeń co do niezgodności ich zachowań z prawem. Przykładem takiej metody może być szczegółowy monitoring danych przesyłanych między użytkownikami przy użyciu technologii głębokiej analizy pakietów (ang. Deep Packet Inspection). Dla użytkowników Internetu oznacza to rażące naruszenie ich prywatności, a dla dostawców postawienie ich w roli „policji internetowej”.

ACTA obliguje dostawców Internetu do ujawniania danych osobowych osób podejrzanych o naruszanie prawa własności intelektualnej domniemanym posiadaczom praw autorskich (por. art. 11 ACTA).

Jak widzicie, SOPA i PIPA w europejskim wydaniu nadchodzą do nas wielkimi krokami… Już dziś warto rozważyć, co można zrobić, aby tego uniknąć (por. inicjatywa STOP SOPA).

W skrócie, aby nie dopuścić do cenzury internetu, należy ██ ██████ oraz pamiętać o █████ (ale tylko poprzez ████). Można też ███████ ██ ██████. Miejmy nadzieję, że dzięki w/w czynnościom wszycy będziemy mogli cieszyć się internetem, który nigdy nie będzie sterowany przez ███████ i inwigliwoany przez ███.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

112 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. O nie, już was dorwali, próbowałem zaznaczyć ale to nie spojler, służby specjalne mi niebezpiecznika zaklejają taśmą, cenzura no :/.

 2. Ach! Gdzie te czasy, gdy w necie można było się wyżywać i pisać cokolwiek! Minęły chyba bezpowrotnie a będzie jeszcze gorzej!

  • Można w dalszym ciągu.

   https://www.torproject.org/

  • Rząd może podsłuchiwać TORa od dawna, lepiej działa VPN.

  • @dvssdv: źródło twierdzenia, że rząd podsłuchuje TOR, proszę.

  • Jeżeli już coś o TORze, to można próbować zablokować, patrz Iran, ale skuteczność tego jest nieznana.

  • Jest jeszcze Freenet i podobne sieci

 3. ███████ ████ ███████ !

 4. tragedia…

 5. ████ █ ██████ ███ █████ ██ ███ ?

  • ███ i ███ ██████ ███ █ w ███!!! :(

 6. Pisałem o tym u siebie :)

  Macie rację, SOPA i PIPA nie dość, że medialnie pozbawione popleczników to jeszcze w Europie trafiłyby (nawet gdyby przeszły) na pieruńsko grząski grunt prawny. ACTA szkodzi nam “trochę” bardziej.

 7. Ciekawe jakby zareagowali politycy, jakby w ramach prostestu polscy ISP przepuścili cały ruch, na jeden dzień, przez chiny… Przynajmniej ludzie by się dowiedzieli co im grozi…

 8. [TEN KOMENTARZ ZOSTAŁ USUNIĘTY ponieważ zawierał linka do obowiązkowego XKCD ilustrującego problem ukazany w artykule — przyp. moderatora]

 9. Tak naprawdę to już zaczyna się III WW… już zaczynają przejmować obywateli… pomyślcie ? Teraz internet, za rok ludzie – micro-chipy wszczepiane w ludzkie ciało, miasto-kolonie, depopulacja czyli zmniejszanie liczby ludzkości… :

  • To może zawczasu zrób coś z tym ostatnim?

  • Depopulacja już nastepuje. Po prostu społeczeństwo się starzeje a rodzi się coraz mniej dzieci, bo utrzymanie jednego dziecka aż do studiów kosztuje w Polsce 350 tys. zł (tak swego czasu wyliczono). Tak naprawdę faktem jest, że ludzi jest na Ziemi stanowczo za dużo (zwłaszcza w Azji w Indiach i Chinach). Jakiś czas temu wspominała o tym jakaś duńska minister, ale nie pamiętam z jakiego ministerstwa.

  • @Paweł Nyczaj: Tobie polecam poczytanie czym, poza tym pięknym i publicznym, zajmuje się fundacja Billa i Melindy Gates… A dokładniej które korporacje farmaceutyczne i jakie badania sponsorują. To a propos depopulacji…

  • Paweł Nyczaj <- Jakoś tak zawsze jest, że ci co trajkoczą, że ludzi jest jakoby za dużo (a ile by było w sam raz?) sami nigdy nie chcą dać dobrego przykładu. Zawsze to innych jest za dużo. Przypominam, że do skolonizowania są jeszcze morza i oceany, inne planety, przestrzeń kosmiczna, wnętrze Ziemi, Księżyc, etc… etc…

 10. Marqin – była taka sytuacja, pamiętam że czytałem o tym że jakimś cudem większość przepływu danych na krótki czas przepływała właśnie przez chiny, były wielkie dywagacje i dochodzenia jak to się stało… Więc wszystko jest możliwe ;)

 11. █ █ █ /███ ███ ███ /█ █ █ I find solution :D

 12. █ ███ █ ███████ ████ █████ ██████ █ █████ ██████████ ██ ██████

 13. W trosce o najwyższą jakość świadczonych usług i zadowolenie naszych klientów, komentarz został usunięty z powodu profilaktycznego przeciwdziałania występowaniu treści potencjalnie mogących zostać uznanymi za łamiące prawa autorskie naszych kontrahentów. Niniejsza wiadomość została wygenerowana automatycznie, prosimy na nią nie odpowiadać.

 14. “Rada Unii Europejskiej opublikowała krótką wzmiankę o autoryzacji podpisu ACTA na stronie 43 komunikatu prasowego na temat rolnictwa i rybołówstwa”

  Ja się cieszę że takie rzeczy wychodzą, ale kto takie rzeczy czyta…? :)

  • rybacy i rolnicy, ew. rybakowie i rolnikowie

  • patentowanie oprogramowania tez chcieli przepchnac na jakiejs komisji rolnictwa…

 15. http://stop.daggerka.pl/ – u mnie to wisi do północy (i odpowiedniki na wszystkich moich stronach).

 16. ███ █ ██ ███ █████ ██ ███████, ███████████ █. ██ ██████████ ██████████ ████████████ ███!

  Pozdrawiam.

  Andrzej

 17. Ciekawe co na to Anonymous?

  • Zaatakują. Dla Anonimowych to woda na młyn. Liczę, że oszczędzą serwisy uczestniczące w proteście przeciw SOPA i PIPA. Jednak ataki Anonimowych tylko dostarczą argumentów za cenzurowaniem internetu i pewnie dlatego Anonimowi niczego nie robia, bo wiedzą, że społeczeństwo bojące się kolejnych ataków poparłoby wtedy ograniczenia a potem byłby płacz z powodu cenzury netu. Faktem jest, że wyczyny grup typu LuizSec (wiele osób utożsamia z nimi także Anonimowych a już trudno oczekiwać od ofiar internetowych ataków zrozumienia dla haktywizmu, o zrozumieniu różnicy między haktywizmem a zwykłą internetową bandyterką nie wspominając) sprawiły, ze problem bezpieczeństwa informatycznego mocno nabrzmiał. Do tego doszedł strach przed atakiem hakerskim z innych państw (chodzi ogólnie o kraje niezbyt przyjazne USA oraz niedemokratyczne). Jasne jest, że internet nie może byc już tak zderegulowany jak kiedyś, bo to rodzi anarchię. Jednak nie wolno też przesadzić w drugą stronę, bo łatwo o ograniczenie wolności słowa, a nie o tym marzą obywatele krajów demokratycznych (także właściciele praw autorskich, w krajach postkomunistycznych często walczący w przeszłości o demokrację, ale nie o łamanie prawa).

   PS 1
   Tak wszyscy narzekają na piractwo (mądrzejsi wiedzą, że jest ono tylko jednym z wielu internetowych problemów) a jakoś pomija się fakt, że strony ewidentnie szkodliwe stoją sobie spokojnie na serwerach w USA. Od choćby taki Red Watch (Krew i Honor), którego szkodliwości nie zakwestionuje nikt (a zwłaszcza osoby umieszczone na liście i warszawiak z tej listy pchnięty nożem, do czego na tej stronie namawiano). USA w sumie dryfują, bo z jednej strony gonią piratów a z drugiej zbytnio szanują wolność słowa mimo żądań polskiej prokuratury o usunięcie ewidentnie szkodliwej strony.

   PS 2
   Warto wspomnieć, że artyści nie zawsze mają zysk z działań antypirackich organizacji typu MPAA czy RIAA. Zysk na pewno mają za to prawnicy, bo inkasują prowizję za sprawy odszkodowawcze. A realne odszkodowania stanowią ułamek żądań, co od razu powinno być do przewidzenia, bo przecież pirat skorzysta ze swoich praw i będzie bronił się do skutku (każdy ma takie prawo) a poza tym nie zawsze ma majątek wystarczający do pokrycia odszkodowania w wysokości np. 1 mln $.

 18. Ja już ███████ się do ██████ tylko czemu to ███….

  Cholerny Orwellowski świat!

 19. Co do ACTA i zalinkowanego komunikatu, to warto spojrzeć na jego pierwszą stronę i nazwisko presidenta tej komisji: Mr Marek SAWICKI Minister for Agriculture and Rural Development of Poland Chętnie bym pana ministra zapytał o komentarz…

  • Dobrze by było zapytać zatem Pana Marka Sawickiego o jego udział i rolę we wprowadzaniu ACTA do obrotu prawnego. Niech poczuję odpowiedzialność polityczną i moralną za swoje działania. To może skłoni innych decydentów do przemyślenia swoich działań.

   PS. widać jak UE traktuje obywateli i po cichu wprowadza tak ważne zapisy, do tego ukrywa informacje w takich miejscach aby przypadkiem ktoś tego niezauważył

   “tekst do cenzury”

 20. co na to Anonymous ?

  Grupy Anonymous, Mayhem i LulzXmas grożą usunięciem Sony z Internetu i zniszczeniem jego sieci jako karę za popieranie SOPA. Sony został ostrzeżony.

 21. Jak wstawiacie gifa z oatmeala dobrze było by podać chociaż źródło

 22. ‘Z braku w ojczyźnie fundamentalistów muzułmańskich potraktujemy własnych obywateli jak potencjalnych terrorystów.’
  i ocenzurujemy ich…

 23. Ehhh… i podpisuje człowiek te petycje, rozsyła maile, rozpowszechnia info pośród wszystkich znajomych, a na koniec oni i tak pokazują, że wola ludności ich nie obchodzi i tak czy owak zrobią to co chcą. Poważnie mówiąc jest to mocno deprymujące. Alternatywą jest tylko nawoływanie do akcji, za nawoływanie do których można iść do paki.

  Na razie jest też pewnym wyjściem przerzucenie się na Freenet, chociaż to pewnie niedługo też trafi na listę appsów zakazanych wraz z TOR’em.

  I jak tu żyć? :-P

  • Próbowałem freeneta, jednak strasznie on wolny, ciężki do zrozumienia, a ichnia tzw. szukajka działa jak chce. Dopóki nad optymalizacją nie popracują, to wolę używać tora.

 24. ███████ ███████ ██ █████ ███████ ██ ███ █████!

 25. ehh … Orwell pomylił się jedynie o kilkanaście lat …
  Jestem ciekaw kiedy w każdym lesie będą kamery, mikrofony itp. (tudzież jakieś inne sposoby na wyśledzenie co obywatel robi w danej chwili). Chyba czas założyć jednak aluminiową czapeczkę

  • Kamery w lesie już są.

  • W lesie? Już są – przecież monitorują niedźwiedzie, sarny i inne zwierzęta. A że czasem nagra się tam człowiek załatwiający swoje potrzeby, albo wyrzucający śmieci…

  • Akurat w lasach kamery są w szczytnym celu, bo namierzają ludzi wyrzucających odpady na dzikie wysypiska (akurat ten problem rozwiąże podatek śmieciowy i przypisanie śmieci do gminy, która będzie odbierać śmieci). Ponadto tropią kłusowników. Przy okazji ostatnio zamiast złodziei kamery pokazały życie zwierząt (pokazywali to na TVN24). Natomiast wszystko ma swoje granice i kamer nie powinno być zbyt wiele, a jeśli już są to powinny być w jakości HD, by ich obraz miał wartość dowodową. Nie zapominajmy, że zachowanie ludzi bardzo przyczynia się do mnożenia kamer. Gdyby właściciele niektórych willi nie wyrzucali odpadków do lasów nie byłoby w nich kamer. Proste.

  • Przeludnienie? http://www.youtube.com/watch?v=UrX4FFugJqs

 26. Ta ramka u góry jest jakaś niedopasowana bo na 1920×1080 pokazuje się scrollowanie na boki.

 27. █████ █████████ █ ███████:
  “inwigliwoany”
  ██████████.

 28. Ja już schodzę do swojej piwnicy, ekhm bunkra.

 29. To jest ciekawy początek zupełnie nowych realiów.

 30. Jestem tylko ciekaw jakby to wyglądało jakby SOPA weszło w życie a anonymous nie chcieli by ustąpić i dalej by DDoS’owali etc. i USA próbowało by wyłapać te wszystkie osoby i wsadzić za kratki ;D Albo inne podobne scenariusze ^^

 31. vonProteus zapomniałeś ocenzurować sobie Qcode’a.

 32. http://www.hackthissite.org/ = polska to samo ? :”)

 33. No to czeka nas DYSTRYKT 10M, kolonie, ale podejrzewam że powstanie Alternatywny Internet :-). Dla mnie to szczyt wszystkiego żeby tak przemycać tylnimi drzwiami takie rzeczy. Nikt nie zapytał i nie zrobił nawet konsultacji społecznych. Przewiduję – DYM BĘDZIE. Ciekawi mnie jedno koniec naszej prezydencji i taki kwiatek – PISAĆ DO EUROPOSŁÓW :-) TONY MAILI :-)

 34. Jak polski rząd będzie kontrolował polski internet, to ja z internetu rezygnuję i █ █ █ █ im w █ █ █ █. Dojdzie jeszcze do tego że zaczną podsłuchiwać rozmowy internetowe z przyjaciółmi…

  A teraz tak trochę mniej związane z artykułem, chociaż może… Przeżyliśmy ruska, nie przeżyjemy tuska!

  • A od czego masz TOR i szyfrowanie…

 35. to jak juz mowimy o window 7 to………

 36. [TEN KOMENTARZ ZOSTAŁ USUNIĘTY PONIEWAŻ BYŁ NIEZGODNY Z USTAWĄ O ROLNICTWIE I RYBOŁÓWSTWIE]

 37. ACTA i PIPA jak najbardziej mogą szkodzić Europejczykom bo wiele treści jest hostowanych na serwerach… właśnie w USA. Wikipedia jest tego koronnym przykładem!

 38. Jeżeli ACTA wejdzie w życie pozostaje olać internet i wrócić do epoki kamienia łupanego, posprzątać w domu, wyjść na spacer, poświęcić więcej czasu dzieciom. W momencie kiedy zaprzestaniesz korzystać z tego “diabielskiego” wynalazku odbierzesz “im” władzę nad sobą ;)
  p.s. Tylko nie daj się zaczipować! :)

 39. Jak odczytać to co jest tak śmiesznie ocenzurowane ?

  • Nie da się…? W końcu o to chodzi w cenzurze ;) To właśnie nas czeka.

 40. Jest mały błąd w tekście: “(…)Już dziś warto rozważyć, co można zrobić, aby tego uniknąć (por. inicjatywa STOP SOPA).” – jest to inicjatywa STOP ACTA, nie SOPA.

 41. To jeszcze mały problem… Nie wiem czy słyszeliście, ale w Polsce odkryto złoża ropy dlatego powoli wypatruję już amerykańskich bombowców :-)… Jest jeszcze druga opcja…trochę mniej prawdopodobna…kontrolowany zamach stanu i kapitalizm pełną gębą, ale do tego trzeba normalnej armii, czego w Polsce raczej nie uraczymy… A Wy się przejmujecie jakąś inwigilacją, cenzurą itp. :-)

  • To są złoża w łupkach. Będzie coś z nich dopiero za wiele lat. Poza tym na rynek wejdzie przecież Libia, bo ustała przyczyna sankcji handlowych.

  • Paweł, taa za kilka lat.. ale już wykryto łapówki na kilka milionów zł odnośnie przetargów na wydobycie gazu łupkowego ;)

 42. ██ ██ ██████████████ ██████████ ██ ?█??

 43. Ktoś napisał o alternatywnym internecie. Taki powstanie naturalnie przy technologii, która obecnie każda grupa elektroników/informatyków jest w stanie stworzyć (już istnieje zresztą onion forum). Jakość tego internetu będzie nieporównywalna, nikt tam nie będzie oglądał kotków raczej, a szukał dostępu do “zakazanych” informacji.

  ze masy będą nie świadome. A kogo obchodzą masy? Masy wola oglądać kotki.

  Cenzura juz istnieje. oto 3 przykłady:

  1. Cenzura medialna. w zachodniej (w tym sojuszniczej polskiej prasie) zaczyna sie nagonka medialna na Iran. (podobnie jak przed Irakiem). Czy Iran jest zły czy dobry, nie mi to oceniać. Ważne, ze wszyscy psy na nim wieszają. A ja wiem od ludzi którzy tam byli i mieszkali, ze to “w miarę” normalne państwo.

  http://www.wykop.pl/ramka/1010869/ciekawe-ze-w-polskiej-prasie-nie-ma-nawet-o-tym-wzmianki/

  2. Blokada na ruterach granicznych.

  Znajoma Ukrainka z Lwowa, mówiła mi, ze nie może się połączyć z niektórymi ukraińskimi stronami opozycyjnymi (będąc w Polsce). Prawdopodobnie Ukraina dba aby w jej własne problemy nie angażowały się media zachodnie(ala Białoruś).

  3. Atak na indyjskie serwery bezpieki. Tylko na niebezpieczniku jest o tym wpis. Żadne szerokie media się nie czują misji o informowaniu o możliwych zagrożeniach, wynikających z używanych obecnie technologii.

  /////////////////
  Popieram piractwo. Gdyby nie one nie obejrzanym kilkuset (kilku tys) filmów, klasyki kina. Byłbym głupszy. Nie odnalazłbym swoich ulubionych reżyserów …. i nie chodziłbym na premiery ich filmów(tych żyjących).

  Odnoście piractwa wypowiedzieli się oficjalnie szwajcarzy.

  • Tak, w miarę normalne. Bo w normalnym państwie masz zablokowane wszystkie szyfrowane połączenia i nie możesz bez obaw o prywatność zalogować się na własny serwer, którym zdalnie zarządzasz po SSH. Oni tam mają filtry wykrywające negocjację określonych połączeń TCP po protokole specjalnie po to, żeby wyciąć cały poufny ruch. Prawie jak w Chinach.

  • Alternatywny Internet już istnieje :) i to od dobrych kilku lat.
   Wystarczy tylko znać DNS-y np. AlterNIC , FreeDNS lub e-DNS. Jesteś wtedy niezależny od DNS-ów ARPA.

   20-01-2011 g 17:00 Radio RMF.
   Wiadomość: Min. Informatyzacji poprosił o spotkanie przedstawicieli rządu w sprawie podpisu pod ACTA. Rezolucja nie była dyskutowana (wiadomo rząd ma ważniejsze sprawy :) ) a jest, za redaktorem, “za pięć dwunasta”. Plan jest taki, by odłożyć podpisanie porozumienia na odleglejszy termin. Redaktorzy sugerowali, że umożliwi to obserwację innych krajów oraz sondowanie, jak wpłynie ta decyzja na wizerunek naszego kraju pośród innych państw europejskich.

   Nie wiedziałem, że za projektem stoi minister rolnictwa i rybołówstwa :) Może dlatego ślimak to ryba a marchewka to owoc. Któż to wie?

   Pzdr.

   *) AlterNIC, FreeDNS, e-DNS zapewniają “równość” wszystkich przy tworzeniu nazw domenowych. Nie zapewniają jednak bezpieczeństwa w takiej sieci np. działalności bankowej, sprzedaży przez sieć. Bo nie o to w tym chodzi.

  • Jest jeszcze OpenNIC. AlterNIC to już historia…

 44. “W skrócie, aby nie dopuścić do cenzury internetu, należy ██ ██████ ”

  LOL, pisze się ███. Co za niekompetentna redakcja.

 45. Treść ACTA po polsku, angielsku wraz z opinią ministerstwa jest tu: http://www.mkidn.gov.pl/media/docs/20120118-wniosek_ACTA.pdf Kwiatek z opinii: Dochodzą do tego obawy, iż ACTA może spowodować dążenie do wprowadzenia zaostrzonych środków ochrony praw własności intelektualnej w przyszłości, w tym większego zaangażowania przedsiębiorców internetowych w identyfikowanie i zwalczanie naruszeń. Należy jednak zauważyć, że dyskusja w tym zakresie toczy się niezależnie od prac nad ACTA, chociażby w kontekście rewizji dyrektywy 2004/48/WE, oceny funkcjonowania przepisów o handlu elektronicznym czy postępowań prejudycjalnych przed Trybunałem Sprawiedliwości UE

  • Treść tego wyjaśnia, dlaczego zostało zaliczone do rolnictwa i rybołówstwa – najwidoczniej rolnicy i rybacy obawiali się fabrykowania ryb i ziemniaków ;)

   “UMOWA HANDLOWA DOTYCZĄCA ZWALCZANIA OBROTU MIĘDZY […] TOWARAMI PODROBIONYMI”

 46. Chłopaki, powiedzcie proszę, że cenzura w artykule to joke modów, a nie prawdziwa cenzura… To się zaczęło. Nie działają już takie strony jak megavideo i megaupload. Co będzie dalej?

 47. di.com.pl/m/art,42977.html 26 STYCZNIA

  Źle się dzieje, oj źle. Najgorsze jest to, że zwykły Kowalski nic o tym nie słyszał… W telewizji NIC! Cisza! Jedynie w wyborczej pod koniec jest krótka wzmianka… Jedynie w meksyku były jakieś protesty…

  Smutne jest to, że przez kilka korporacji i zadufany rząd USA (jestem na 99% pewny że to przez nich) cierpią zwykli ludzie. Złe czasy nastały. Źle czasy w których rządzi nie rząd a wielkie korporacje…

  btw ciekawe co by było gdyby np google zablokowało swoje usługi komputera rządowym i europosłom…

 48. Na ile jest prawdą informacja o ataku Anonimowych na instytucje powiązane z cenzurą ?

 49. […] Aby dowiedzieć się, czym jest ACTA i dlaczego jest to przykład złego ustawodawstwa, kliknij tutaj […]

 50. To może głupie pytanie, ale czy przypadkiem korzystanie z Namecoin’a nie pozwala ominąć blokad na poziomie DNS’a operatora? Co prawda jest to ograniczone na razie do jednego tpu domen, ale jest zawsze jakąś bezpieczną alternatywą.

  Co prawda jeżeli zostanie zablokowany dostęp do konkretnego ip (co w przypadku shareowanego hostingu oznacza zablokowanie więcej niż jednej strony na tym samym ip) to niczego to nie zmieni, ale za to jest tam możliwość wyjścia z sytuacji w której zostaniemy zablokowani przez miłościwie nam panujących… ;)

 51. “if your government shuts down the internet, shut down your government.” :-)

 52. Widać, że Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ma już wątpliwości co do ACTA http://www.dobreprogramy.pl/Minister-Boni-prosi-Premiera-o-nie-podpisywanie-ACTA,Aktualnosc,29893.html#komentarze. A to pocieszające, bo oznacza że zrobienie dymu wokół zakulisowego sposobu ustalania założeń ACTA jednak nie jest daremne.

  PS
  Za rządów PiS chciano spenalizować posiadanie nagrywarki w komputerze. Na szczęście w porę to powstrzymano, bo pewnie ówczesny minister zdał sobie sprawę, że także by podpadał bo przecież miał laptopa.

 53. “Szary anioł przyśnił mi się nieostrożnie”.

  To przykład koalangu wymyślonego przez Janusza A. Zajdla w książce “Paradyzja”.
  Koalang stosowany jest dzisiaj przez chińskich internautów. Może jutro
  będzie używany w tzw. demokratycznym świecie?

  Teksty na temat koalangu można znaleźć w Sieci.

 54. Jakiś czas temu był konkurs na niewinnie wyglądający kod programu, wyrządzający jak największe szkody. Może ktoś się tym zainspirował i stworzył ACTA? =]

 55. Mam nadzieję, że ta cenzura to tylko żart -,-

 56. zostalo kilka dni jeszcze da sie cos zrobic. polska to kraj w ktorym wszystko rzad wprowadzi gdy zechce

 57. Ej, nauczcie mnie też pisać po tajemniczu(tymi kwadratami)!

 58. Goodbye Internet

 59. Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i komisarz europejski do spraw agendy cyfrowej, Neelie Kroes jest przeciwko SOPA. Oznacza to, że dym wywołany wokół kontrowersyjnego projektu, który próbuje się uchwalić z pominięciem konsultacji społecznych, co zaprzecza idei transparentności instytucji europejskich poskutkował.
  http://www.dobreprogramy.pl/Wiceprzewodniczaca-KE-jest-przeciwko-SOPA,Aktualnosc,29901.html#komentarze

 60. 1. Przerzucamy się na HTTPS. (olać certyfikaty – tu nie chodzi o uwierzytelnienie)
  2. Wprowadzamy wyszukiwarki zapisujące URL-e z IP
  .
  .
  .
  N. Tworzymy zautomatyzowany system kopii zapasowej: każdy serwer WWW jest również mirrorem kilku innych serwerów. Gdy serwer pada (powalony np. przez RIAA ostentacyjnie wachlującą SOPA, PIPA i ACTA naraz), automatycznie jeden z luster pokazuje się światu, dodatkowo tworząc gdzieś kolejny, by liczba kopii zapasowych danego serwisu, utrzymała się na stałym, bezpiecznym poziomie.

  Powyższe kroki wprowadzamy kolejno w zależności od sytuacji. Ważne, żeby zacząć teraz, w innym wypadku będziemy o krok do tyłu w stosunki do ich poczynań, a wtedy będą mieli nad nami kontrolę.

 61. I tego się własnie obawialismy.
  Przykre czasy nadchodzą a TOR działa bardzo wolno.

 62. co sie dzieje ze strona dlaczego zaklejono fragmenty jak to obejsc?

  • Nie da się, takie jest prawo.

  • Takie MOŻE BYĆ prawo.

 63. Ciekawe ile osób się zorientowało, że wikipedia angielska chodziła normalnie tylko wystarczyło wyłączyć w przeglądarce javascript, aby strona normalnie się wyświetlała.

  • Nawet nie trzeba było się bawić w przeglądarce w wyłączanie czegokolwiek.
   Jak się dało ‘Read more’ i chyba jeszcze raz, to przekierowywało do artykułu o SOPA i PIPA. I aż nie mogłam nie sprawdzić, czy wyszukiwarka i artykuły inne działają. Oczywiście działały.
   No, tylko tym sposobem nie widziało się głównej, ale nawet nie-informatyk mógł sobie w ten sposób poradzić (ja akurat nie bawiłam się w patrzenie, czy ta główna była przez js zrobiona, czy co, tylko włączyłam żeby zobaczyć ten ich protest).

 64. […] o pseudonimie elektryk_ w proteście przeciw podpisaniu przez Polskę ustawy ACTA, podmienił dziś 16 polskich stron […]

 65. “Rozmowa kontrolowana, rozmowa kontrolowana.”

  • Ah. Pieczywo! xD .. ▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄

 66. We wtorek (24 stycznia) odbędzie się spotkanie premiera oraz ministrów cyfryzacji, kultury i spraw zagranicznych. http://mac.gov.pl/wiadomosci/acta-po-wtorku-bedziemy-wiedzieli-jak-postepujemy/

 67. “Zwycięstwo internautów: SOPA i PIPA odłożone “na później””: http://www.wprost.pl/ar/289139/Zwyciestwo-internautow-SOPA-i-PIPA-odlozone-na-pozniej/

 68. Ogólnie ujmując jestem przeciwko piractwu, ale czy na pewno można bez tak daleko idących środków je zminimalizować do marginalnego zjawiska?

  • Powiedz mi, jak spiratować “obecność” na koncercie? (wejście na krzywy ryj, albo łapówkę dla bramkarza zostawmy jako osobne patologie)

  • Piotr: live streaming przez komorke? ;-) pomijajac fakt jakosci dzwieku..
   Fakt z zycia wziety, kolega byl na Chemical Brothers i dzwonil do mnie, zebym posluchal ;)

 69. Sejm.gov.pl czyżby własnie padł?? Taki nawał petycji czy celowy ddos?

 70. I premier też wyłączył sobie www?

 71. Nie, teraz nikt nie wmówi masie, że usterka… mkidn.gov.pl też odeszła w zaświaty…

 72. “Rada Unii Europejskiej opublikowała krótką wzmiankę o autoryzacji podpisu ACTA na stronie 43 komunikatu prasowego na temat ROLNICTWA I RYBOŁÓWSTWA”

  A co w tym dziwnego, w końcu do czego innego mieli zaliczyć piractwo?

 73. […] przestają być osiągalne. Efekt kuli śnieżnej? Plotka o DDoS-ie na sejm.gov.pl i informacje o podpisaniu ACTA przez Polskę stały się zachętą do “rozszerzenia” ataku (a tak naprawdę, jego zainicjowania) na […]

 74. […] na strony rządowe wpadł na pomysł zbadania bezpieczeństwa stron partii politycznych. Sprzeciw wobec ACTA zatacza coraz szersze […]

 75. To wszystko przecież dla naszego bezpieczeństwa, założą nam kaganiec i zamkną w malej klatce. A tak naprawdę? To strach, przez dziesiątki lat tuczyli się na pracy innych, siedząc w swoich wspaniałych pałacykach, teraz gdy najpierw banki potem państwa zaczęły ukazywać prawdziwe BOGACTWO NARODÓW w internecie upatrują zagrożenia, pod pozorem ochrony własności intelektualnej desperacko pragną kontroli każdego napisanego słowa. Muszą wiedzieć, by zdusić w zarodku każdy potencjalny “rozruch motłochu”. A poza tym mając możliwość ingerowania w każdą informację z tego skwapliwie skorzystają. Kaganiec + ręka która karmi.
  I nie trzeba być komunistą żeby wiedzieć że jest się zwykłym mułem roboczym, najsmutniejsze jest to ze większość z radością ten fakt przyjmuje, z miłością i oddaniem każdy ochłap przyjmując z pańskiej ręki.

 76. Alternatywny Internet? A przecież jest jeszcze FidoNet. :)

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: