19:52
2/5/2010

Belgia, jako pierwszy kraj wprowadziła przepis zabraniający poruszania się po ulicach z zakrytą twarzą. Poniżej pokazujemy, jak oszukać kamery miejskiego monitoringu i ukryć przed nimi swoją twarz tak, aby nie wzbudzić podejrzeń innych ludzi :>

Wielki Brat patrzy Ci na twarz

Prawo ustanowione przez belgijski parlament dotyka głównie muzułmańskich kobiet i ich zasłon twarzy (burka, nikab), choć samo w sobie brzmi raczej “niewinnie”:

Każda osoba, która pokazuje się w miejscu publicznym z twarzą zakrytą w całości albo w części w ten sposób, że niemożliwa jest identyfikacja, podlega karze grzywny od 15 do 25 euro albo karze pozbawienia wolności do siedmiu dni.

Oprócz Belgii, zakaz najprawdopodobniej pojawi się niebawem w innych krajach (m.in. we Francji). My bardziej niż problememami religijnymi muzułmańskich kobiet przejmujemy się inwigilacją i naruszeniem naszej prywatności, zwłaszcza, że przepis dotyczy nie tylko ulic, ale także szkół, urzędów, środków transportu, parków i obiektów sportowych oraz hoteli (sic!).

Ochrona przed monitoringiem miejskim

Każdy z was na pewno widział pilot do telewizora. Pilot przesyła sygnały w podczerwieni. Jeśli wbudowaną w niego diodę umieścimy w okolicach twarzy i ktoś zrobi nam zdjęcie (lub będzie nas oglądał na kamerze) to zobaczy:

Człowiek z diodą na czole. Widok z boku i na wprost.

Oprócz ochrony naszej prywatności, tego typu instalacje skutecznie ogłupiają zabezpieczenia identyfikujące ludzi na podstawie geometrii twarzy.

Nintendo Wii ogrywa system

Jedyne czego potrzebujemy, to okulary, które mają przyczepione diody LED — można je kupić jako akcesoria do konsoli Wii (tam podczerwień wykorzystywana jest do namierzania ruchów głowy gracza)

Okulary dla graczy (Nintendo Wii)

Podobna technika “oszukiwania kamer monitoringu” może być także stosowana do oświetlania w podczerwieni tablicy rejestracyjnej samochodu — z jakiego powodu? Domyślcie się sami… :>

Tablica nie do rozczytania

O błedach w fotoradarach pisaliśmy już wielokrotnie.

P.S. Muzułmanki chcą obchodzić powyższy zakaz poprzez noszenie masek medycznych.

P.P.S Jeśli wydaje wam się, że Belgia jest daleko od Polski, to przypominamy że niedawno w ramach cyklu Security Fail pisaliśmy o tym, że SKOK nie obsługuje klientów z zakrytą twarzą. Totalna inwigilacja wkroczy i do nas, zobaczycie, to tylko kwestia czasu i znalezienia PR-owo dobrych powodów… :>


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

50 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Kwestia czasu, zanim kamery CCTV nie wprowadzą filtrów IR / UV, o ile już ich nie mają (filtry IR są już (niestety) powszechnie popularne w aparatach cyfrowych).

 2. @Maciej: Nie jest to kwestia czasu, bo nie wprowadzą. Jakby to zrobili to szlag by trafił nagrywanie nocne, a to jest jedna z istotniejszych funkcji. Chyba że użyliby innej technologii – noktowizja pasywna ale koszta… Tak swoją drogą, to bez filtra IR można widzieć przez niektóre ubrania ;p

  Ogólnie pomysł nie nowy, ale może nie wszyscy o tym wiedzą, bo nie każdy bawił się diodą IR :)

  • A o mechanicznych filtrach podczerwieni nie słyszał ?

  • Heh, dopiero zauważyłem drugi komentarz – są tzw,. kamery dualne Dzień/Noc z filtrami mechanicznie przesuwanymi :)

 3. Rozumiem obawy przed ekspansją islamu, ale odczuwam to jako przegięcie. Mam nadzieję, że pomysłodawcy tej ustawy dostaną areszt za owinięcie się szalikiem, albo postawienie kołnierza podczas mroźnej zimy.

  Każda osoba, która pokazuje się w miejscu publicznym z twarzą zakrytą w całości albo w części w ten sposób, że niemożliwa jest identyfikacja

  A to ciekawe, argumentowano, że ma to służyć ochronie kobiet muzułmańskich przed dyskryminowaniem, a w świetle takiego brzmienia ustawy to uzasadnienie nie trzyma się kupy. Czyli jednak tylko naciągany pretekst wielkiego brata?

 4. Mała uwaga do Wii. W Wiimocie jest kamera, diody leżą pod lub nad TV. W okularkach ze zdjęcia chyba też jest kamerka.???

 5. Jurgi: dlatego jedyne możliwe wyjście ze świata orwellowskiego, to zatrudnienie się w fabryce elektroniki (np. kamer do monitoringu) i sabotaż komputerowy — np. przez podrzucenie kilku dodatkowych instrukcji do firmware’u ;-) Aby pokonać system, trzeba stać się jego częścią i w odpowiednim momencie nacisnąć czerwony przycisk ;)

 6. Bardzo ciekawy tekst, ale z tego, co wiem to część kamer ma już montowane filtry IR więc to to tylko kwestia czasu – myślcie nad czymś nowym ;)

  A co do samego zakazu zakrywania twarzy to to jest jakiś nonsens czy jak założę czapkę i okulary przeciwsłoneczne to mam płacić mandat. Albo zakrycie twarzy szalikiem i nakrycie kapturem w mroźny dzień? Co Ci ludzie wymyślają?

 7. Ja zacofany jestem. Na jakiej zasadzie działają te okulary w grach. Na czym polega odczyt pozycji głowy?

 8. @dziobas
  Kamera IR widzi światło lampek (i tylko nich) i odpowiedni algorytm znając pozycje trzech (?) lampek oblicza taką pozycje w przestrzeni dla których możliwe jest takie ułożenie lampek jakie widzi kamera. I stąd wie program gdzie jest twoja głowa. Dla PC istnieje TrackIR, bardzo przydatne w symulatorach lotniczych. W sieci istnieją programy które są wstanie to zrobić używając obrazu ze zwykłej kamery i odpowiednio jasnych lampek LED ale ich działanie zależy od jakości kamery i staranności wykonania czapki z tymi lampkami :-)

 9. Mi przepis się podoba, tylko należałoby go uzależnić od warunków pogodowych.
  Tłumaczenie o ochronie kobiet faktycznie bez sensu.

  Nie mam też nic przeciwko kamerom w miejscach publicznych, co innego gdyby były skierowane ja czyjś dom czy posesję.

 10. @Piotr Konieczny: Podobne okulary (a może nawet takie same) widziałem 2 miesiące temu w Biedronce. Ale dioda emitowała światło białe, a nie podczerwone.

 11. Co do zakrywania twarzy hmmm…

  Już widze ,sroga zima, wiatr wieje, -15 stopni, wszyscy tak są zakryci szalikami i innymi że widać tylko oczy, podchodzi policjant i wlepia mandacik za zakrywanie twarzy ^_^

  zzz1986 – cóż od czegoś trzeba zacząć, jak wprowadzą to powstanie program “szerszej ochrony obywateli” no i będziemy mieć kamery w domach, zakład za ile dziesiąt lat tak będzie?

  • Już mamy kamery w domach (laptopy, smartfony, telewizory)

 12. Hmm a tak swoją drogą gdzie można takie okulary w necie zakupić i ile kosztują ? Bo coś znależć nie mogę

 13. a jak znowu będzie jakaś epidemia to mam nadzieję, ze tych w maseczkach policja zgarnie, albo jak dziecko włoży kominiarkę zimą, bądź ktoś będzie po urazie głowy owinięty bandażem

 14. belgia nie tak daleko, przeczytajcie sobie o projekcie INDECT realizowanym w Polsce…

 15. @Tomek trzeba troche porobić:

  http://www.wiimoteproject.com/other/modified-led-safety-glasses-for-ir-headtracking/

  czyli

  Okulary z amazona $12 : http://www.amazon.com/gp/product/B000S97ZW4

 16. i tutaj jak wymienić LEDa w takich okularkach : http://thefourmation.com/2009/01/31/tutorial-led-replacement-for-ir-glasses/

 17. Trochę fake z tym pilotem… http://i43.tinypic.com/351bwwp.jpg

  • @r9s: albo masz kiepska diode w pilocie, albo twoja kamera ma filtr.

 18. @r9s: Wyłącz lampę błyskową.

 19. @r9s: A wcisnąłeś przycisk na pilocie? ;)

 20. http://hackaday.com/2008/08/27/testing-ir-camera-blocking/

  Test udowadniający że powyższe metody nie koniecznie działają.

  • Uwielbiam zwroty “udowadniający” i “niekoniecznie/niezupełnie/prawie/w części” w jednym zdaniu ;)

 21. ‘udowadniający że nie koniecznie’ = nie w każdych warunkach – dowód jest na video ale komentarze sugerują że może to być kwestia doboru ledów/kamer, tak więc w tym miejscu jest to akurat zasadne, normalnie sam się krzywię na takie sformułowania

 22. Policja zostanie uczulona na wszelkie diody itd.; ci co je noszą będą jeszcze bardziej prześladowani. Wiem to, bo w czasie stanu wojennego ludzie nosili oporniki (na znak protestu) i milicja dostawała amoku, jak zobaczyli coś takiego. Nawet oporniczek 8×2 mm działał na nich jak płachta na byka.

  Do ukrycia twarzy przed kamerą wystarczy kaptur, czapka, kapelusz… Diodę lepiej schować w biżuterii: świecący kolczyk lub broszka… czuję, że do łask wrócą wysadzane klejnocikami opaski na włosy i różne dziwne ozdóbki na męskich nakryciach głowy.

 23. @Brak:

  “cóż od czegoś trzeba zacząć, jak wprowadzą to powstanie program “szerszej ochrony obywateli” no i będziemy mieć kamery w domach, zakład za ile dziesiąt lat tak będzie?”

  Pewnie niedługo i to za nasze pieniądze, wystarczy połączyć 2 czynniki:

  1) TV z funkcją dostępu do Internetu (z wbudowaną kamerką lub matrycą działającą jako kamera, wtedy nie da się jej zasłonić. Czytałem o takim prototypie, niestety za żadne skarby nie mogę wytropić źródła)
  2) Trojan w firmware lub software TV.

  I mamy Big Brother dla wszystkich.

  • A czy koniecznie musimy posiadać telavizory???? Od 7 lat nie oglądam scierwomediow ,pozbyłam się tego rozmiekczacza mózgu i czuje sie świetnie -wolna

 24. Kamery “dzienno-nocne” CCTV mają ruchome filtry IR. Dioda je oślepi, ale tylko te najprostsze i tylko w nocy. Droższe kamery mają funkcję kompensacji silnych źródeł. Diody musiałyby być bardzo mocne. A nie prościej wyprowadzić się w Bieszczady…

 25. Rząd Belgii podpisał umowę, że będzie promował Wii w swoim kraju, więc musieli się z tej umowy wywiązać :p

  Swoją drogą jestem ciekaw jak długo ten przepis będzie obowiązywał.

 26. A co w zime? Ludzie mają sobie twarze odmrozić?

 27. To dopiero próby przed tym co ma nadejść. Niedługo każdy będzie miał szpiega w komputerze o ile już nie ma pod pretekstem aktualizacji. Następnym krokiem będą czipy na kartach, a później pod skórą tak niby dla naszego dobra.
  Teroryzm masonerii. Dążenie do pełnej kontroli nad wszystkimi. Jak będziesz się stawiał to ci czipa wyłączą i jesteś golec. Mamona papierowa wyjdzie z obrotu.

 28. Matsukawa “Wiem to, bo w czasie stanu wojennego ludzie nosili oporniki (na znak protestu) i milicja dostawała amoku, jak zobaczyli coś takiego. Nawet oporniczek 8×2 mm działał na nich jak płachta na byka.” tu nie chodziło o noszenie elementów elektroniki tylko o solidaryzowanie się ( jeżeli nie o czynny udział ) z ruchem OPORU przeciw ówczesnym władzom ;-) za noszenie diody Zenera teoretycznie nic by Ci nie zrobili ( teoretycznie bo dla nich każdy powód był dobry , a i znajomość elektroniki zwykłych “krawężników” nie najlepsza )

 29. […] nas nie wpuszczą… Alternatywnie, możemy próbować oszukać skaner twarzy na te trzy […]

 30. Diody IR działają na kamery inwigilujące tylko w nocy. Niestety

 31. […] pewni, że ci bardziej technicznie świadomi obywatele na pewno znajdą na niego sposób (por. Jak obejść zakaz zakrywania twarzy na ulicy) […]

 32. Wstyd mi że uczelnia której jestem absolwentem z roku 1981 poszła na współpracę z policją w szpiegowskim temacie i poprosiłem by nie zapraszali mnie już na zjazdy bo mi za nich wstyd.

 33. Muzułmanie są problemem w krajach zachodnich – widać nic o islamie nie wiesz. Gdybyś wiedział chciałbyś i w Polsce takie prawo. Coś za coś – nistety!

 34. […] 1,55. Podróżując załóż te okulary, chroniące Twój wizerunek przed większością kamer CCTV. […]

 35. […] Brzmi zbyt piękne aby było prawdziwe, prawda? Dlatego wszystkim paranoikom, chcących chronić swoją tożsamość polecamy, zamiast kominiarki, łatwe w budowie okulary “zaciemniające” twarz na zdjęciach i w kamerach CCTV. […]

 36. […] kawałków szkła lub innego lustrzanego materiału po dachu samochodu ogłupi kamerę drona. [Tego typu okulary, dobre na telewizję przemsłową, chyba jednak się nie sprawdzą w przypadku dronów –dop. […]

 37. A jammer się nie nada? Chodzisz z takim w kieszeni/pod ciuchami i mogą ci naskoczyć :P Wiem że zagłuszanie jest zabronione, ale skuteczne.

 38. Nie nazwałbym ich paranoikami. Zgadzam się, te kamery są oficjalnie przeznaczone do identyfikacji ewentualnych przestępców. A taki zakaz powinien utrudnić ewentualnemu przestępcy ukryć się przez sfilmowaniem go. Ale w związku z tym niech wymyślą jakieś przyjemne dla dziecięcej skóry i oka (żeby też ładnie wyglądało przeźroczyste i ciepłe kominiarki z naturalnych włókien bo nie każda skóra toleruje powszechny poliester używany w przemyśle odzieżowym. Jak coś takiego wymyślą w NISKIEJ cenie, żeby każdy mógł się ubrać na zimę. Wtedy pomyślimy nad sensem projektu. Wieli brat chce widzieć twarz. Nie głaskaj pieska na smyczy bo będziesz musiał/a wziąć głowę w dół. Nie ma co tu tłumaczyć Islamem. W Islamie jest taka wiara, i żadnemu prawu nic do tego. Od wieków tak było w tej religii. Teraz jakiś urzędnik tego zabrania. Przecież to jest naruszeni praw obywatelskich. Nie wiem może się mylę. (I do tego jest to Państwo założycielskie UE)…

 39. […] kamer. A jeśli tak, to czy jest to proste? Okazuje się, że przed większością kamer CCTV zabezpieczy nas dioda ze zwykłego pilota od telewizora. Co ciekawe, tego samego rodzaju technika często może nas uchronić przed mandatem z […]

 40. Łukasz 2014.04.26 01:46
  “W Islamie jest taka wiara, i żadnemu prawu nic do tego. ”
  A to ciekawostka. W koranie nie ma absolutnie nic o zakrywaniu twarzy.

 41. A sprawdzał ktoś jaka moc takiego LEDa wystarczy żeby ogłupić kamerę?

  • Zależnie od natężenia światła otoczenia. Im jaśniej, tym mocniejsza musi być dioda. Jeśli chcesz mieć ochronę pod kątem powiedzmy 120* to myślę, że na słoneczny dzień ~10-20W może już wystarczy.

 42. Muzułmanka ma zakrywać twarz po to, żeby ktoś z mężczyzn się czasem nie podniecił jej (nierzadko wątpliwą) urodą, a nie po to, żeby nie dało się jej rozpoznawać. Jednak w dzisiejszych czasach taka “skromność” jest absurdem nawet w krajach arabskich (wystarczy obejrzeć Al Dżazirę). Dlatego tan naprawdę nie ma uzasadnienia przed zakrywaniem twarzy. Kto zaś nie chce być rozpoznany przez czynniki inne niż gliny i bezpieka, to wystarczy, że powstrzyma się przed publikacją swojego prawdziwego zdjęcia jako awataru w rozmaitych serwisach w necie, tylko włoży jakiś obrazek lub fotkę byle kogo pobraną w przypadkowym miejscu.

 43. To bardzo dobry pomysł, dopóki nie wykorzystują go przestępcy. Bo jak przyjdzie do banku klient z zakrytą twarzą i zaciągnie na ciebie kredyt, bo będzie widać na kamerach że to nie ty. A inaczej to jak udowodnisz że cie tam nie było ? Skoro ktoś np. użył twojego dovodu ?
  Druga sprawa to terroryzm i jego likwidacja. Taka baba z zakrytą twarzą może gadać przez telefon o kolejnym ataku i mozna to później np. sprawdzić po ruchu ust. Tak sądze…

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: