19:29
12/2/2014

FBI daje 10 000 dolarów nagrody dla osób, które przekażą informacje pozwalające ująć osoby strzelające z laserów w startujące/lądujące samoloty. Podobno oślepia to pilotów. Brak jednak doniesień o wypadkach spowodowanych przez “laserowych” żartownisiów — ale z drugiej strony, ofiary wypadków lotniczych są zazwyczaj mało rozmowne…

Laser

Laser

W poprzednim roku FBI odnotowało prawie 4000 incydentów (11 dziennie). Po 35 z nich piloci musieli być hospitalizowani.

Ciekawe jak z “markowaniem” laserami radzą sobie drony

Przeczytaj także:

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

15 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. http://tiny.pl/qjrfh
  Imperium kontratakuje.

 2. “FBI daje 10 000 dolarów nagrody dla osób, które przekażą informacje pozwalające ująć osoby strzelające z laserów w startujące/lądujące samoloty”

  zapowiadam dziecięciokrotny wzrost liczby osób strzelających z laserów w samoloty ;-)

  • A co Ty, wróżbita Maciej? :P

 3. państwo policyjne, donosicielstwo i 1984. żenua.

  • Tak, lepiej przyczynić się do śmierci kilkuset osób debilną ‘zabawą’. Może jesteś jednym z ‘geniuszy’ oślepiających pilotów?

  • @Pablo
   Dokładnie! Przy złych warunkach, cross-windzie, to może doprowadzic do tragedii. Dziwi mnie jednak, że nie wyłapali jeszcze gnojów – przecież laser dokładnie określa położenie takiego dupka.

 4. Może polskie FBI też zorganizuje podobną akcję?
  W ogóle, czy to naprawdę takie trudne, namierzyć gościa, który bawi się laserem?
  Nie znam się na tym jakoś wybitnie dobrze, ale bawiłem się kiedyś laserami ze starych czytników CD i nagrywarek DVD. O ile te drugie emitują czerwone światło, to te z CD działają w podczerwieni. Żeby sprawdzić, czy taki laser IR działa i świeci tam, gdzie trzeba używałem kamery w telefonie. Podobnie, za pomocą laserów podczerwonych i kamery można podglądać ludzi w nocy.

  Pozdrawiamy,
  NSA Polska, sp. z.o.o.

 5. Nie wiem na ile problem jest wyolbrzymiony. Przecież “trafić” laserem w pilotów nie jest łatwo. Cel ruchomy, okienko małe i celować trzeba przynajmniej z odległości kilkuset metrów. Więc mówienie o oślepianiu i hospitalizowaniu, hmmm…

  • Nie jest tak trudno, jeśli ustawi się wzdłuż linii lądowania/startu – dla “strzelca” prędkość kątowa kabiny pilotów jest dość niewielka

 6. Niech lepiej FBI wyda te 10k$ na okulary ochronne dla pilotów – świetnie chronią przed 0.5W zabawkami – mogą w nich startować i lądować.
  Lasery dużej mocy prosto namierzyć – ciągną za sobą agregat prądotwórczy albo długi kabel.

  • Poza tym, przeważnie widać wiązkę światła…

  • Okulary chroniące przed całym spektrum promieniowania widzialnego (a są czarne. Laser w nich nie oślepi, ale nie musi – nic nie widać w założonych okularach . Prócz tego nawet czerwone okulary przeciw zielonym i niebieskim laserom spowodują, że pilot nie zobaczy zielonych i niebieskich świateł.

 7. Samolot obłożony lustrami :D

  • Weneckimi.

 8. […] że FBI płaci 10 000 dolarów za informacje mające na celu namierzenie osób, które bawią się laserami przy pasach […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: