23:42
20/8/2012

Po długiej chwili milczenia, Julian Assange wraca nie na salony, a balkony. Z okna ekwadorskiej ambasady apeluje do Baracka Obamy o zaprzestanie “polowania” na Wikileaks i uwolnienie Bradley’a Maninga. Sympatyzuje też z rosyjskimi Pussy Riots.

Czym zawinił Julian Assange?

Przypomnijmy, Julian Assange, twórca Wikileaks jest oskarżony o gwałt. Wyczerpał już prawną drogę obrony przed brytyjskimi sądami i grozi mu ekstradycja do Szwecji, skąd może być przekazany do USA (Amerykanie go nie lubią za to, że Wikileaks udostępniła setki tajnych wojskowych depeszy). Assange postanowił więc schronić się w ambasadzie Ekwadoru na terenie Londynu, a Ekwador udzielił mu azylu.

Jak reaguje na to USA? W wydanym przez rząd USA oświadczeniu czytamy:

The United States is not a party to the 1954 OAS Convention on Diplomatic Asylum and does not recognize the concept of diplomatic asylum as a matter of international law

Ups…

Co powiedział Julian Assange?

Zobaczcie sami — oto zapis przemówienia:

OPERATION: FREE JULIAN ;)

Anonimowi, kiedy tylko nie próbują włamywać się na marsowego łazika, zastanawiają się, jak można wydobyć Assange’a z ekwadorskiej ambasady i niepostrzeżenie przetransportować poza granicę Wielkiej Brytanii. Oto jeden z nich:

Julian Assange, Wikileaks Ekwadorska Ambasada

Julian Assange, Wikileaks i Ekwadorska Ambasada

PS. Na cryptome powstała ciekawa analiza ustawienia stóp Assange’a na balkonowym progu, w kontekście prawnych dywagacji pomiędzy terytorium jeszcze ekwadorskim i już brytyjskim ;)


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

15 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Zaraz chwila…
  USA twierdzi, że jakiegoś tam papierka nie podpisywało i nie respektuje czegoś takiego jak azyl polityczny ?
  No to ja czekam, aż Ekwador doczeka się “demokratyzacji” i wyzwolenia… ;)

  • myślę, że poprostu wyślą tam brudasów, żeby sprzątnęli Julka i po krzyku.

 2. Przy linku do hackowania łazika zabrakło http:// z przodu.

 3. “The United States is not a party to the 1954 OAS Convention on Diplomatic Asylum and does not recognize the concept of diplomatic asylum as a matter of international law”
  A czy ta ambasada jest na terenie USA?
  Więc w czym problem?

 4. Mógł uciec do watykanu, założyłby sutanne i nikt by go nie ruszył. Dzieci też by się cieszyły.

 5. Instytucja azylu dyplomatycznego (czyli udzielenia komuś ściganemu schronienia na terenie ambasady) generalnie nie jest uznawana w prawie międzynarodowym, a konwencję ratyfikowało tylko kilkanaście państw Ameryki Łacińskiej. Jednak jedna sprawa to to, czy się tę instytucję uznaje i stosuje, a inna, to kwestia nietykalności pomieszczeń placówki dyplomatycznej (zakaz wkraczania do nich bez zgody szefa placówki), którą uregulowano w konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych (ratyfikowanej zarówno przez Wielką Brytanię jak i Stany Zjednoczone).

 6. A przy okazji, czy wiadomo cokolwiek o rozsyłanym na TPB dawno temu pliku “insurance.aes256”? Ja to nadal trzymam na dysku, nie wiem po co ;)

  • Insurance to były wszystkie leaksy spakowane razem. Jakiś dziennikarz puścił publicznie hasło do tego pliku dawno temu i po tym zostały wszystkie opublikowane hurtem. Krótko mówiąc – możesz się już pozbyć tego pliku.

 7. Wcale bym się teraz nie zdziwił gdyby “przypadkiem” wybuchła np. butla z gazem w tej ambasadzie. Amerykanie w końcu zamordują tego człowieka gdyż dla ich służb specjalnych jest to punktem honoru.

  • 1/3 mieszkańców USA wierzy w to, że to rząd ich kraju zniszczył World Trade Center. Jakby coś takiego zrobili, to odsetek by się powiększył i kto wie, kto wygrałby u nich wybory…

  • @df citation needed. Skąd masz dane, że 33 % ludzi wierzy w takąż wersję?

  • Popełniłby samobójstwo tak jak setki innych.

 8. […] Domena PolandLeaks.org została zakupiona w krakowskim Netarcie i obecnie korzystając z DNS-ów tej firmy wskazuje na adres IP serwera hostowanego także w Netarcie. Właściciel co prawda włączył ochronę danych kontaktowych w bazie WHOIS, ale i tak jesteśmy pełni podziwu dla jego cochones. Realizować “anonimowy” projekt, którego celem jest ujawnianie nieprawidłowości w państwie polskim i hostować go w serwerowni należącej do polskiej firmy, która podlega pod polskie prawo… I to jeszcze w czasach, w których Julian Assange, założyciel WikiLeaks, jest uwięziony w ekwadorskiej ambasadzie w Londynie. […]

 9. Tak to już jest, amerykanie nasmrodzili, a dostanie się temu co chciał żeby smród się rozszedł.

  Cóż Amerykanie lubią się kisić, jak widać, w swoim “sprawiedliwym” państwie.
  A sprawiedliwość liczy się w dolarach niestety.
  Żeby tylko wojny z tego nie było, bo Angole i Uesaki nie odpuszczą.

  Ps.
  Co do balkonu :

  Physically, physically, physically fit…
  Lub raczej:
  Physically, physically, physically foot.

  Julian, wygina śmiało ciało, wygina śmiało ciało, a dla mnie to, MAAŁOO !!

  A propos ucieczki:
  Może sfingowany wypadek, sztuczne ciało, operacja plastyczna, Lord Vader: jesteś moją córką ??

 10. Powinni byli wynająć snajperów…

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: